ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مقابله با ناامیدی | چگونه ناامیدی را از بین ببریم ؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با  مقابله با ناامیدی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


آیا راه‌های مقابله با ناامیدی را می‌شناسید؟ ناامیدی احساسی است که طی آن فرد علاقه‌اش را نسبت به رویدادها و فعالیت‌های زندگی روزمره‌اش از دست می‌دهد. فردی که احساس ناامیدی می‌کند، نمی‌تواند از لحظه‌های زندگی‌اش لذت ببرد و اغلب اوقات احساس نارضایتی، ناتوانی و غمگینی دارد. احساس ناامیدی باعث می‌شود که فرد نسبت به آینده خود دید منفی پیدا کرده و نسبت به آینده و مسائل زندگی‌اش بی‌تفاوت عمل کند. ناامیدی علاوه بر خود فرد بر زندگی اطرافیان و خانواده نیز تاثیر منفی می‌گذارد. براساس تحقیقاتی که انجام شده، فرایند ناامیدی باعث آسیب رساندن به سلامت روان و جسم افراد می‌شود. در نتیجه لازم است تا راهکارهایی را برای مقابله با ناامیدی به کار بگیرید و کیفیت زندگی خود را افزایش دهید. در قدم اول نیز باید هدف از زندگی را بشناسید.
تماس با مشاور

راه‌های مقابله با ناامیدی

برای مقابله با ناامیدی، بهترین روش تشخیص و پیدا کردن راه‌حل مناسب برای حل مسأله است. تلاش برای حل مشکل به این معنی است که فرد به این درک رسیده که ناامیدی فایده‌ای برایش نداشته و وضعیتش را بهتر نکرده است، بنابراین به دنبال کشف منبع و منشأ احساس ناامیدی می‌رود.

در این مرحله گاهی‌اوقات احساس می‌کند که شرایط آن‌قدرها هم سخت و ناامید کننده نیست. زیرا فردی که احساس ناامیدی می‌کند خیلی از واقعیت‌ها را نمی‌بیند و حتی به کوچک‌ترین راه‌ها نیز توجهی نمی‌کند. افراد همیشه باید به یاد داشته باشند که همه‌چیز در زندگی موقتی و گذرا است پس نباید خیلی زندگی را سخت گرفت، بهتر است از باقیمانده آنچه دارند لذت ببرند. برای پیدا کردن راه های لذت بردن از زندگی کلیک کنید.

 

اینفوگرافیک مقابله با ناامیدی

اینفوگرافیک مقابله با ناامیدی

نکات کلیدی برای مقابله با ناامیدی

مهم‌ترین عامل در مقابله با ناامیدی این است که فرد خود را تغییر دهد و به هدف‌های خود در زندگی‌اش فکر کند و برای رسیدن به این اهداف، تلاش و پشتکار خود را از دست ندهد. برای بهتر شدن لازم است که فرد به اهداف خود توجه بیشتری داشته باشد و با افراد موفق بیشتر مشورت کند و همواره از داشته‌هایش لذت ببرد و شکرگزار آن‌ها باشد. هیچ‌گاه نباید اجازه دهید تا افکار منفی به ذهنتان خطور کند، چراکه این کار باعث خواهد شد تا اعتماد به نفستان را از دست بدهید و ناامید و غمگین بمانید و دائماً خود را مورد سرزنش قرار بدهید. بنابراین فرد می‌تواند با اراده قوی و دوراندیشی به پیروزی برسد و خواسته‌هایش را عملی کند.

 

مقابله با ناامیدی از نظر روانشناسان و روان‌پزشکان

از نظر روانشناسان و روانپزشکان افرادی که در زندگی خود دچار ظلم و ستم شده‌اند معمولا خود را سرزنش می‌کنند، این کار باعث شکل‌گیری احساسات منفی در آن‌ها می‌شود و کم‌کم از خود ناامید خواهند شد و امیدشان را به زندگی از دست می‌دهند و نسبت به خود شروع به برچسب‌زنی بد می‌کنند. این برچسب‌زنی‌های بد به مرور زمان باعث می‌شود که فرد در زندگی‌اش احساس ناتوانی کند.

برای جلوگیری از این احساس بد فرد باید هرگونه موفقیتی که داشته را یادداشت کند تا در صورتی که احساس ناتوانی و ناامیدی کرد آن‌ها را به‌یاد بیاورد. این کار باعث می‌شود تا اعتماد به نفسش افزایش یابد و دید خوبی نسبت به خود و زندگی‌اش داشته باشد. برای ساختن یک زندگی سالم کلیک کنید.

 

خودباوری‌کم یکی از دلایل مهم در ناامیدی

فردی که دچار خودباوری‌کم است با تظاهر کردن سعی دارد تا چهره واقعی‌اش را از دید همه مخفی نگه دارد. او احساس می‌کند که برای دیگران ارزشی ندارد و یا اینکه اصلا کسی به او علاقه ندارد و همیشه احساس ناتوانی و درماندگی می‌کند. اینگونه افراد از اینکه شکست بخورند می‌ترسند و در نتیجه دست به هیچ کاری نمی‌زنند. افرادی که خودباوری کم دارند و ناامید هستند همیشه نگرانند که مورد انتقاد دیگران قرار بگیرند و بیش از حد به این انتقادات اهمیت می‌دهند. همچنین دیگران به آسانی می‌توانند آن‌ها را تحت تاثیر خود قرار دهند.

اینگونه افراد در زندگی زود ناامید می‌شوند، همیشه دلمرده و افسرده به نظر می‌رسند و دائماً بهانه جویی می‌کنند و احساس نارضایتی نسبت به خودشان و زندگی‌شان دارند. برای مقابله با ناامیدی اکنون وقت آن رسیده که گام‌های کوچک بردارید و تک‌تک راه‌ها را مشخص کنید. از شکست‌ها هراسی به دل راه ندهید، با افراد موفق معاشرت داشته باشید و خستگی‌ها را تحمل کنید. در آخر اینکه به توانایی‌ها و استعدادهای خودتان ایمان داشته باشید و از آن‌ها برای به انجام رساندن کارهایتان استفاده کنید.  

 

سوالات متداول

_تاثیر ناامیدی بر سلامت روان چیست؟

ناامیدی می‌تواند مشکلات بسیار زیادی روی سلامت روان افراد بوجود بیاورد. افسردگی، خودکشی، استرس و اضطراب، اختلال در خوردن و اعتیاد به مواد مخدر از مشکلاتی هستند که ناامیدی باعث بوجود آمدنشان خواهد شد. ناامیدی همچنین در زندگی زناشویی فرد تاثیر می‌گذارد و حتی گاهی اوقات باعث از هم پاشیدن زندگی زناشویی فرد می‌شود. بنابراین بهتر است قبل از اینکه فرد آسیب ببیند، دست از ناامیدی بکشد وبا اراده قوی و پشتکار برای موفقیت در زندگی ‌خود تلاش کند. برای آشنایی بیشتر با علت افسردگی و درمان افسردگی کلیک کنید.

_تاثیر ناامیدی بر سلامت جسم چیست؟

تحقیقات نشان داده که ناامیدی باعث استرس و اضطراب زیاد در افراد می‌شود. همین استرس و اضطراب زیاد باعث خواهد شد که جسم آسیب بیشتری ببیند و باعث بوجود آمدن بیماری‌هایی مثل مشکلات معده، بیماری‌های قلبی، فشارخون بالا، احساس خستگی شدید، چاقی و کاهش سیستم ایمنی بدن ‌شود.  

برای دریافت مشاوره در زمینه مقابله با ناامیدی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*