ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

رفتار با افراد در حال ترک | ضرورت داشتن رفتار درست با افراد در حال ترک

 

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با رفتار با افراد در حال ترک پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


رفتار با افراد در حال ترک یکی از موضوعات بسیار مهمی است که روانشناسان متخصص در حیطه اعتیاد همواره روی آن تأکید می‌کنند. به دلیل نقش بسزایی که حمایت اجتماعی و خانوادگی در موفقیت‌آمیز بودن ترک دارد بسیاری از روانشناسان در برنامه ترک، جلسات خانواده درمانی و گروه درمانی را نیز می‌گنجانند تا بتوانند به اطرافیان فرد درگیر در اعتیاد نیز آموزش‌هایی را ارائه دهند و به این ترتیب روند درمان را تسهیل کنند. آنچه که باید توجه داشته باشید حمایت درست، رفتار صحیح و کنترل احساسات است. اگر یکی از عزیزان شما این روزها مراحل ترک اعتیاد را پشت سر می‌گذارد و شما در مورد نحوه رفتار با او دچار مشکل شده‌اید برای اطلاعات بیشتر در این زمینه تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. برای اطلاعات بیشتر در زمینه ترک اعتیاد کلیک کنید.

 

تماس با مشاور

ضرورت داشتن رفتار درست با افراد در حال ترک

افراد در حال ترک از نظر روانی بیش از هر زمانی آسیب‌پذیر هستند. آن‌ها برای اینکه بتوانند این مسیر دشوار را به سلامت بپیمایند به حمایت‌ها و دلگرمی‌های شما نیاز دارند. در نتیجه رفتارهایی نظیر طرد کردن، توهین و سرزنش نه تنها آن‌ها را برای ترک مصمم‌تر نمی‌کند بلکه تا حد زیادی می‌تواند در شکست درمان تأثیرگذار باشد. در نتیجه برای اینکه بتوانید به فردی که در حال ترک است کمک کنید، لازم است که اطلاعات خود را در این زمینه به روز کنید و برخی مهارت‌های ارتباطی مرتبط با این شرایط را بیاموزید. برای اطلاعات بیشتر در زمینه رفتار با معتاد کلیک کنید.

 

اینفوگرافیک رفتار با افراد در حال ترک

 اینفوگرافیک رفتار با افراد در حال ترک

چگونگی رفتار با افراد در حال ترک

برای اینکه بتوانید رفتار درستی با فرد در حال ترک داشته باشید رعایت برخی نکات ضروری است. عدم اطلاع از این موارد می‌تواند باعث شود که ناخواسته در روند درمان فرد تداخل ایجاد کنید و یا پیشرفت او را کند سازید. پیشنهاد ما این است که به روانشناس و مشاور های ترک اعتیاد مراجعه کنید تا به فرد مهارت های حل مسئله، کنترل خشم، کنترل وسوسه و... را آموزش دهد تا روند درمان بهبود و سرعت بیشتری پیدا کند. در ادامه به چند توصیه مهم در این زمینه اشاره کرده‌ایم. برای کسب آگاهی در زمینه ترک اعتیاد در خانه کلیک کنید.

1- هنگام رفتار با افراد در حال ترک برچسب زدن را کنار بگذارید.

اولین قدم برای اینکه بتوانید به فرد در حال ترک کمک کنید این است که از برچسب زدن جدا بپرهیزید. این مسئله را در نظر بگیرید که اعتیاد علاوه بر اینکه یک آسیب اجتماعی است، امروزه از جانب روانپزشکان و روانشناسان به عنوان یک بیماری عود کننده مغذی در نظر گرفته می‌شود. درنتیجه همانند هر بیماری دیگری به جای اینکه به فرد انگ و برچسب بچسبانید لازم است که در روند درمان او را حمایت کنید و از به کار بردن هرگونه لقب یا الفاظی که بار منفی دارد و باعث تضعیف روحیه فرد می‌شود بپرهیزید. برای کسب آگاهی در زمینه کلیک کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه افسردگی بعد از ترک اعتیاد کلیک کنید.

2- با دوره‌های عود آشنا باشید.

یکی از مشخصه‌های اصلی بیماری اعتیاد برگشت‌پذیر بودن آن است. معمولاً مغز افراد در طی مصرف طولانی مدت مواد دچار تغییراتی می‌شود که او را دائماً به سمت مصرف مجدد سوق می‌دهد و وسوسه‌های قدرتمندی را در او ایجاد می‌کند. درنتیجه در مسیر ترک ممکن است بارها و بارها شاهد لغزش فرد باشید و مصرف مجدد مواد را در او ببینید. برای آشنایی بیشتر در زمینه تاثیر مواد مخدر بر مغز کلیک کنید.

آگاهی از برگشت‌پذیر بودن اعتیاد به شما کمک می‌کند تا هنگام مواجه شدن با این رویداد فرد را سرزنش نکنید و این مشکل را به پای ضعف شخصیتی او نگذارید. زمانی که فرد در دوره‌های پرهیز شکست می‌خورد به او انگیزه بدهید و به او نیز نشان دهید که این اتفاق امری طبیعی است. فقط لازم است که فرد بتواند هر بار با درس گرفتن از شکست‌های قبلی دوره‌های پرهیز طولانی‌تری را تجربه کند تا در نهایت به یک ترک پایدار برسد. برای آگاهی بیشتر در زمینه درمان اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

3- هنگام رفتار با افراد در حال ترک از زور و اجبار استفاده نکنید.

بسیاری از افراد هنوز در مورد ترک اعتیاد دیدگاه‌های سنتی دارند و فکر می‌کنند تا زمانی که از روش‌هایی نظیر بستن فرد به تخت یا بردن او به کمپ‌های اجباری استفاده نکنند درمان صورت نمی‌گیرد. این در حالی است که پژوهش‌ها عدم کارآیی این روش‌ها را نشان می‌دهند و درمان‌های جدید، ساده‌تر و تأثیرگذارتری در این زمینه ابداع شده است. از جمله این روش‌ها می‌توان به سم‌ زدایی به کمک دارو، درمان‌های شناختی رفتاری و گروه درمانی اشاره کرد. در نتیجه فکر نکنید که با متوسل شدن به زور و اجبار به فرد در حال ترک کمک می‌کنید. بالعکس این کار با گذاشتن اثرات منفی در روحیه او در دراز مدت اغلب به شکست‌های پیاپی می‌انجامد و انگیزه‌های فرد را از بین می‌برد. در ضمن بهتر است که بدانید کمپ های ترک اعتیاد فقط باعث از بین رفتن وابستگی جسمی فرد به مواد می شوند اما همچنان وابستگی های روانی و وسوسه ها در او باقی می ماند.

4- وسعت دید خود را در مورد اعتیاد گسترش دهید

برای اینکه بتوانید فرد در حال ترک را بهتر درک کنید و ارتباط مناسب‌تری با او داشته باشید لازم است بتوانید تصویر دقیق‌تری از اعتیاد به دست بیاورید و گستره دید خود را در این زمینه افزایش دهید. به این نکته توجه کنید که درگیر شدن در اعتیاد تنها یک عادت رفتاری ساده نیست بلکه معمولاً ریشه‌های روانی عمیقی دارد و تا زمانی که این ریشه‌ها از بین نرود نمی‌توانید توقع داشته باشید که رفتار مصرف مواد برای همیشه از بین برود. برای اینکه بتوانید ریشه‌های اعتیاد فرد را بهتر درک کنید شرکت در جلسات خانواده درمانی که توسط روانشناسان برگزار می‌شود تا حد زیادی می‌تواند کمک کننده باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نقش خانواده در ترک اعتیاد کلیک کنید.

5- هنگام رفتار با افراد در حال ترک اعتدال داشته باشید

برخی افراد در حمایت از عزیزی که دچار اعتیاد شده آنقدر افراط می‌کنند که حتی به خود نیز آسیب می‌رسانند. در نتیجه بسیار اهمیت دارد که بتوانید مرزهای اعتدال را بشناسید و از آن‌ها فراتر نروید. در این زمینه لازم است در عین حال که به فرد کمک می‌کنید، اگر او اشتباهی مرتکب شد اجازه دهید که خود مسئولیت اشتباهاتش را بپذیرد و در جهت جبران آن‌ها تلاش کند. برای کسب آگاهی بیشتر در زمینه مشاوره ترک اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

در واقع اگر شما دائماً در حال رفع و رجوع کردن کارهای او باشید فرصت رشد را از وی می‌گیرید. برای مثال اگر او به خاطر لغزش در مسیر ترک دست به کاری غیر قانونی زد یا از شما درخواست پول برای خرید مواد کرد نباید در این راه با او همراهی کنید. انجام این کارها در این شرایط نه تنها حمایت محسوب نمی‌شود بلکه در نهایت تداوم اعتیاد فرد را به دنبال دارد. برای آگاهی بیشتر در زمینه تشویق فرد معتاد به ترک کلیک کنید.

6- انتظارات واقع بینانه داشته باشید.

برای فرد معتاد موعظه یا سخنرانی نکنید. آن ها معمولاً نمی توانند آنچه شما می گویید بشنوند. آن ها را در قبال انتظاراتی که از روند ترک دارید پاسخگو نگه دارید و به آن ها کمک کنید تا خود را در مسیر درمان مورد نیاز نگه دارند. از معتادان انتظار نداشته باشید که به قول خود عمل کنند. آن ها قادر به انجام این کار در روند بیماری خود نیستند. با ترحم یا عصبانیت نیز واکنش نشان ندهید. این شیوه شما را در معرض لجبازی با معتاد نگه می دارد.

7- مراقب خود باشید.

تمرکز بر زندگی خود مهم ترین کاری است که می توانید برای کمک به فرد در حال ترک انجام دهید. اگر به خاطر مسائل آن ها علاوه بر مشکلات خود استرس دارید، باعث ایجاد رنجش و افزایش فشار روانی خواهد شد. کمک به کسی که سختی های زیادی در زندگی شما ایجاد کرده است، شرایط درک و کنار آمدن و همچنین مراقبت از خود را دشوار می کند. اما با مراقبت از خود با ورزش کردن، خواب کافی، معاشرت و حمایت گرفتن، بهتر می توانید به عزیزان خود در زمانی که آماده پذیرش کمک هستند کمک کنید. مهم ترین چیزی که باید به خاطر بسپارید این است که شما تنها نیستید. بسیاری از مردم هر روز با این مسائل دست و پنجه نرم می کنند و دریافت منابع و پشتیبانی مورد نیاز، امری حیاتی است.

چند پیشنهاد برای فرد در حال ترک

غلبه بر وسوسه استفاده مجدد از مواد افیونی پس از ترک می تواند چالش برانگیز باشد، اما با رویکرد و حمایت صحیح امکان پذیر است. در اینجا راه حلی وجود دارد که می تواند به افراد در مسیر بهبودی کمک کند:

1. درمان جامع اعتیاد: به دنبال درمان جامع اعتیاد باشید که جنبه های فیزیکی، روانی و اجتماعی اعتیاد به مواد افیونی را مورد توجه قرار دهد. نشان داده شده است که ترکیبی از درمان با کمک دارو (MAT) و درمان های رفتاری موثر است.

  • درمان با کمک دارو (MAT): MAT شامل استفاده از داروهایی مانند بوپرنورفین، متادون یا نالترکسون برای کمک به مدیریت هوس، کاهش علائم ترک و جلوگیری از عود است. این داروها می توانند شیمی مغز را تثبیت کنند و به افراد اجازه دهند تا روی بهبودی خود تمرکز کنند.
  • درمان های رفتاری: درگیر درمان های رفتاری، مانند درمان شناختی- رفتاری (CBT)، مصاحبه انگیزشی، یا مدیریت احتمالی. این درمان‌ها می‌توانند به افراد کمک کنند تا مهارت‌های مقابله‌ای را توسعه دهند، به مسائل اساسی مرتبط با اعتیاد بپردازند، و الگوهای فکری و رفتارهای ناسالم را اصلاح کنند.

2. محیط حمایتی: اطراف خود را با یک محیط حمایتی احاطه کنید که بهبودی را تشویق می کند. این ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • ایجاد یک شبکه پشتیبانی قوی: با افرادی مانند دوستان، خانواده یا گروه‌های حمایتی مانند معتادان گمنام (NA) یا SMART Recovery که سفر بهبودی شما را درک و پشتیبانی می‌کنند ارتباط برقرار کنید.
  • درمان و مشاوره: به طور منظم در جلسات درمانی فردی یا گروهی شرکت کنید تا به عوامل عاطفی و روانی که ممکن است در ایجاد هوس یا عود کمک کنند، رسیدگی کنید. درمانگران می توانند راهنمایی، راهبردهای مقابله ای و ابزارهایی را برای مدیریت موثر محرک ها و وسوسه ها ارائه دهند.

3. مکانیسم های مقابله سالم: مکانیسم های مقابله ای سالم را برای مقابله با استرس، هوس ها و محرک ها ایجاد کنید. برخی از استراتژی ها عبارتند از:

  • درگیر شدن در فعالیت بدنی: ورزش منظم می تواند به کاهش استرس، بهبود خلق و خو و ارتقای رفاه کلی کمک کند. فعالیت های مورد علاقه خود را پیدا کنید، مانند پیاده روی، شنا یا یوگا.
  • تکنیک‌های کاهش استرس: تکنیک‌های کاهش استرس مانند تمرین‌های تنفس عمیق، تمرکز حواس، مدیتیشن یا درگیر شدن در سرگرمی‌هایی که باعث آرامش می‌شوند را تمرین کنید.
  • سبک زندگی سالم: با خواب کافی، خوردن یک رژیم غذایی متعادل و پرهیز از الکل یا مواد مخدر یک سبک زندگی سالم را حفظ کنید.

4. آموزش و راهبردهای پیشگیری از عود: خود را در مورد ماهیت اعتیاد، محرک های عود و راهبردهای پیشگیری از عود آموزش دهید. درک خطرات و ایجاد یک برنامه پیشگیری از عود با کمک متخصصان مراقبت های بهداشتی می تواند به شما قدرت دهد تا چالش ها را به طور موثری مدیریت کنید. 

بهبودی یک فرآیند مداوم است و پشتیبانی مداوم بسیار مهم است. با گروه‌های حمایتی در ارتباط باشید، در برنامه‌های مراقبت‌های بعدی شرکت کنید و به طور منظم با متخصصان مراقبت‌های بهداشتی پیگیری کنید تا از پشتیبانی و نظارت مستمر اطمینان حاصل کنید.

به یاد داشته باشید، سفر بهبودی هر فردی منحصر به فرد است و آنچه برای یک فرد مؤثر است ممکن است برای دیگری مؤثر نباشد. این مهم است که با متخصصان مراقبت های بهداشتی کار کنید که می توانند یک برنامه درمانی را با نیازهای خاص شما تنظیم کنند و در طول روند بهبودی شما پشتیبانی مداوم ارائه دهند.

سؤالات متداول درباره رفتار با افراد در حال ترک
 

- همسرم برای ترک به یک مرکز متادون درمانی مراجعه کرده اما من با این روش موافق نیستم و احساس می‌کنم تغییری در وضعیت زندگی ما ایجاد نشده است. برای بهبود شرایط باید چه کار کنیم؟

متادون درمان قدم اول برای ترک موادی نظیر تریاک، شیره یا هروئین است. این دارو تنها به فرد کمک می‌کند تا در پی مصرف نکردن مواد، دچار علائم ترک ناخوشایند نشود و بتواند با سهولت بیشتری درمان را آغاز کند. توجه داشته باشید که این دارو به دلیل ساختار مشابهی که با مواد افیونی دارد می‌تواند در دراز مدت منجر به شکل‌گیری اعتیاد جدیدی در فرد شود. در نتیجه متادون درمانی را حتماً تحت نظارت پزشک ادامه دهید.

همچنین برای اینکه همسرتان بتواند ترک پایداری را تجربه کند و اثرات مثبت درمانی را مشاهده نماید لازم است که در کنار دریافت دارو رواندرمانی، کمک روانشناس را نیز در دستور کار قرار دهید و حتماً با یک مشاور روانشناس نیز در تماس باشید. برای شناخت بیشتر در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

- همسرم تا به حال چندین بار درکمپ ترک اعتیاد بستری شده اما هر بار پس از مدت کوتاهی دوباره شروع به مصرف می‌کند و خود نیز از این موضوع پشیمان می‌شود. آیا راهی برای ترک قطعی وجود دارد؟

همان طور که در طول متن گفته شد اعتیاد اغلب به دلیل مشکلات درون روانی اتفاق می‌افتد. برای مثال افسردگی، نداشتن اعتماد به نفس کافی یا احساس خودکارآمدی پایین از جمله دلایلی است که به مصرف مواد در افراد دامن می‌زند. در نتیجه تا زمانی که این مشکلات برطرف نشوند اعتیاد به طور کامل ریشه کن نخواهد شد. برای ترک قطعی لازم است که در کنار سم‌زدایی مراجعه به یک روانشناس متخصص در حیطه اعتیاد را نیز در نظر بگیرید. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*