ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

برخورد با خودشیفته ها چطور باید باشد؟

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با برخورد با خودشیفته ها پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


برخورد با خودشیفته ها چگونه باید باشد؟ زمانی که همراه با یک فرد خودشیفته زندگی می‌کنید، بهتر است برای آرامش و سلامت خودتان از نحوه برخورد با افراد خودشیفته اطلاعاتی داشته باشید. اگر با شخصیت‌های خودشیفته برخورد کرده باشید، متوجه عدم توانایی آنان در برقراری ارتباط مؤثر می‌شوید. افراد خودشیفته دنیا را معطوف به خود می‌بینند. شما و احساساتتان را نادیده گرفته و در شما احساس بی ارزشی ایجاد می‌کنند. زندگی در کنار خودشیفته‌ها می‌تواند برای شما خسته کننده شده باشد و در طولانی مدت آسیب‌های روحی زیادی را وارد کند. در ادامه این مقاله راهکارها و روش‌های برخورد صحیح با شخصیت خودشیفته بیان شده است. پیش از آن توصیه می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با این شخصیت مقاله شخصیت خودشیفته را مطالعه کنید. 

گیف برخورد با خودشیفته ها
 

                                             
 

پیش از برخورد با افراد خودشیفته آن‌ها را بشناسید

برای آن که بدانید چطور با خودشیفته‌ها برخورد کنید، ابتدا باید به این موضوع پی ببرید که چه کسی خودشیفته است. بر چسب زدن به کسی آن هم تنها بر اساس فرضیات، به رابطه شما با آن شخص آسیب می‌زند. نشانه‌های خوشیفتگی را در بسیاری از اطرافیان و حتی خودتان ممکن است ببینید، بدانید وجود چند نشانه دلیل بر اختلال نیست. با برخورد مناسب می‌توانید در مقابل این نشانه‌ها از آسیب‌های احتمالی بکاهید.

ازدواج و زندگی با چنین شخصیتی چالش‌های بسیاری را برای شما به همراه دارد.اگر قصد ازدواج با شخصیت خودشیفته را دارید و  یا با چنین فردی در ارتباط هستید، حتما پیش از هر چیز از روش‌های درمان شخصیت خودشیفته اطلاع کسب نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ازدواج با شخصیت خودشیفته با کلیک کنید.

 

اینفوگرافیک برخورد با خودشیفته ها

اینفوگرافیک برخورد با خودشیفته ها

نحوه برخورد با خودشیفته ها در طولانی مدت

داشتن یک الگوی رفتاری خاص در مقابل افراد خودشیفته از میزان آسیب‌هایی که ممکن است بر زندگی شما وارد کند تا حد موثری می‌کاهد. برای برخورد با کسانی که دچار اختلالات شخصیت هستند باید اصولی را رعایت کنید تا بتوانید حداقل در کوتاه مدت با آن‌ها معاشرت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر از انواع اختلالات شخصیت کلیک کنید. در ادامه در ۴ مرحله الگوهای رفتاری موثر را شرح داده ایم.

۱. در برخورد با افراد خودشیفته نیازهای خود را مشخص کنید

اگر نیاز به کسی دارید که از شما حمایت و پشتیبانی کند، بهتر است رابطه خودتان با خودشیفته را محدود کنید و بیشتر زمان خود را با کسانی که نیاز شما را برآورده می‌کنند، صرف کنید. اگر ماندن در کنار خودشیفته برایتان مشکلی ایجاد نمی‌کند و نیاز به حمایت از طرف او نمی‌کنید به چند نکته زیر توجه کنید:

-اطمینان حاصل کنید که در ارتباط با خودشیفته‌ها به خود آسیب نمی‌زنید. به خصوص اگر رابطه نزدیکی (همسر یا والدین) با شما دارند؛ چرا که در طول روز زمان زیادی را با آن‌ها سپری می‌کنید.

-اگر نیازهای خودشیفته به ستایش و توجه شما را خسته کرده است، بهتر است درباره ماندن در کناراو تجدید نظر بکنید.

-اگر یک خودشیفته در حال سوء استفاده از شماست باید هر چه سریع‌تر از این رابطه خارج شوید؛ چرا که برای سلامتی شما بسیار خطرناک است. معمولا خودشیفته‌ها با دستکاری افکار شما و انتقال این حس که شما ارزشی ندارید در شما نفوذ می‌کنند.

۲. محدودیت‌های آنها را قبول کنید

اگر شخص خودشیفته واقعا برای شما مهم است، باید ویژگی‌های او را قبول کنید. از او درخواست توجه یا حمایت نکنید چرا که قادر به برآورده کردن آن‌ها نیست؛ درخواست‌های این چنینی شما را ناامید‌تر خواهد کرد. برای مثال اگر دوست شما خودشیفته است، مشکلات خود را با او مطرح نکنید؛ چرا که او قادر به همدلی نبوده و موضوع را از شما به سمت خود بر می‌گرداند.

۳. ارزش خود را با معیارهای دیگر تعریف کنید

در حالت ایده آل، ارزش‌ها بر اساس معیارهای درونی در مقابل معیارهای بیرونی ایجاد می‌شوند. اگر به خودشیفته اعتماد دارید و معیارهای ارزشی خود را با او درمیان گذاشته اید؛ مطمئنا او از آن‌ها به عنوان ابزاری برای دستکاری و تغییر فکر شما استفاده خواهد کرد. پس مراقب باشید که چه چیزی به خودشیفته می‌گویید.

در برخورد با خودشیفته ها این نکته را در نظر داشته‌باشید که شعار ناخودآگاه خودشیفته  "اول من" است. در نتیجه در زمان برخورد، خودشیفته تلاش خواهد کرد تا شما را تحت این شعار قرار دهد.

۴. در برخورد با افراد خودشیفته همدردی داشته باشید

همدردی با فرد خودشیفته در عمل کار سختی خواهد بود. اما به یاد داشته باشید علارغم اعتماد به نفسی که از خود نشان می‌دهند در اعماق وجودی خود، یک احساس شدید خوب نبودن و عدم اعتماد به نفس احساس می‌شود. به علاوه از آن جا که خودشیفته طیف گسترده ای از احساسات را ندارد، زندگی خوبی نداشته است.  

همدلی و پی بردن به احساسات خودشیفته به شما یادآوری می‌کند که او نیز انسان است، اما نمی‌تواند با دیگران ارتباط برقرار کند. همچنین به یاد داشته باشید که خودشیفته درکی از عشق بدون شرط ندارد. او هر کاری را برای خود انجام می‌دهد، که روش ناکارآمدی برای زنده ماندن است. اگر درک کنید که رفتارهای منفی او در واقع پاسخی به بی کفایتی و نفرت از خودش است، احتمالا راحت‌تر می‌توانید با او مهربان باشید.

 

نحوه برخورد با خودشیفته در کوتاه مدت

ممکن است هر از گاهی با یکی آشنایانتان که شخصیت خودشیفته دارد برخورد داشته باشید. در این زمان‌ها پیشنهاد می‌شود رفتارهای زیر را در پی بگیرید.

1. از بازی‌های ذهنی اجتناب کنید

در بسیاری از مواقع خودشیفته یک بازی ذهنی ایجاد می‌کند که در آن شما دائما مجبور به دفاع از خود هستید. بهترین راه برای مقابله با این بازی‌ها تشخیص بازی و متوقف کردن آن است. برای مقابله با خودشیفته باید بخش منطقی ذهن تان را نادیده بگیرید.

2. انتظار نداشته باشید یک خودشیفته را خوشحال کنید

شخصیت خودشیفته به شما به عنوان فردی پایین‌تر از خود نگاه می‌کند. ممکن است در کوتاه مدت توانسته باشید توجه او را جلب کنید اما نباید از خود انتظار داشته باشید که در بلند مدت او را راضی و خشنود کنید.

3. فقط گوش دهید

اگر مجبور به ارتباط با شخص خودشیفته هستید تنها به او گوش دهید. او تنها نیاز به توجه شما دارد، اگر به او توجه نکنید احتمالا عصبانی می‌شود. البته نباید به او اجازه دهید که زندگی شما را کنترل کند. حد و مرزتان را در رابطه با او مشخص کنید.

4. تا حد امکان از تعاریف واقعی استفاده کنید

به احتمال زیاد، در زندگی خودشیفته چیزی وجود دارد که شما آن را تحسین می‌کنید. تعاریف و تشویق هایتان را حول محور آن موضوع نگه دارید؛ به این صورت او متوجه صداقت شما می‌شود. همچنین به او یادآوری می‌کنید که چرا در کنار این شخص هستید.

 

برخورد با خودشیفته چگونه باشد تا به نیازهای ما توجه کند

اگر از یک خودشیفته تقاضایی دارید، برای به دست آوردن آن باید او را متقاعد کنید که چیزی که می‌خواهید به نفع اوست. در این صورت می‌توانید به خواسته‌‌تان برسید. برای مثال؛ اگر می‌خواهید به یک نمایش بروید و همسر خودشیفته شما خود را فردی باهوش می‌داند؛ به او بگویید این نمایش برای افراد باهوش بسیار جذاب است.

در بسیاری موارد ارتباط با فرد خودشیفته بسیار سخت به نظر می‌رسد و چاره‌ای جز ماندن در کنار او نیز وجود ندارد. در این صورت لازم است برای ارتباط هرچه بهتر و همچنین حفظ سلامت روان خود از مشاوره روانشناسی استفاده کنید. می‌توانید جهت درمان چنین شخصیتی در فرد مورد نظر خود تلاش کنید و او را برای تغییر تشویق کنید. تنها در این صورت به نیازهای خودتان نیز توجه می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان شخصیت خودشیفته کلیک کنید.

 

رابطه اجباری با فرد خودشیفته

اگر خودشیفته در زندگی شما کسی است که نمی‌توانید ارتباطتان را با او قطع کنید و تحمل او دیگر برایتان سخت شده، بهتر است تنها در مقابل او سکوت کرده و لبخند بزنید. شما با این کار هیچ توجهی به او نمی‌دهید اما با عدم مخالفتتان او را تایید می‌کنید که مانع از ورود به بازی ذهنی او می‌شود.

از آنجایی که خودشیفته به دنبال توجه است، لبخند زدن در مقابل صحبت‌هایش یک راه خوب برای دادن توجه به اوست، بدون اینکه خودتان را متعهد به تعامل بیشتر کنید. این روش به ویژه برای آن دسته از خود شیفته‌هایی که در زندگی نقش کمی دارند (مثل همکار یا یک عضو خانواده که با آن زندگی نمی‌کنید) بسیار مؤثر است.

 

چه کارهایی در برخورد با خودشیفته‌ها نباید کرد

گاهی آنقدر ماندن در کنار خودشیفته سخت می‌شود که برای کاهش درد و رنج خود کارهایی را انجام می‌دهید. در حالی که برخی از این رفتارها تنها به خود شما آسیب می‌زند. در مقابل خوشیفته‌ها رفتار‌های زیر را انجام ندهید:

-هرگز سعی نکنید برتری خود را به او ثابت کنید.

-دروغ او را تنها در صورتی که شواهد عینی دارید بگویید در غیر این صورت شما آسیب می‌بینید

-قرار نیست همه خواسته‌های خودشیفته برآورده شود، در مقابل خواسته‌های غیر منطقی او سرفرود نیارید.

-سعی نکنید شایستگی خود را به خودشیفته بگویید چرا که آن‌ها قادر به شنیدن و درک احساس شما نخواهند بود.

-از احساسات و عقاید خود در جایی که او حضور دارد صحبت نکنید، چرا که احتمال دارد از آن‌ها برای کنترل شما استفاده کند.

 

برخورد با خودشیفته | سؤالات متداول

آیا خود شیفته‌ها عاشق می‌شوند؟

بیشتر خودشیفته‌ها ممکن است در اوایل آشنایی از خود شور و شوق نشان دهند اما همواره در رابطه به دنبال توجه هستند و آن عشقی که از آن‌ها دریافت می‌کنید در واقعیت عشق به خودشان است. این شور و احساس تصویری از خواسته‌ها، تصورات و فانتزی‌های فرد خودشیفته است که از عشق به خودش نشأت می‌گیرد.

افراد خودشیفته چه خصوصیاتی دارند؟

افراد خودشیفته نمی‌توانند انتقادات را تحمل کنند و همواره به دنبال توجه هستند. آن‌ها تنها خود را دوست دارند و تنها برای خود ارزش قائل‌اند. فرد خودشیفته در ابتدا ممکن است کاریزماتیک و جذاب به نظر برسد اما پس از مدتی متوجه می‌شوید که چقد خودخواه است. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*