ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مقابله با حس طرد شدگی | علائم احساس طرد شدن


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با مقابله با حس طرد شدگی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


همه ی ما در مقاطع مختلف زندگی خود طرد شده ایم. درواقع بهتر است بدانید که حس طرد شدگی صدماتی به روحیه و شاید جسم فرد وارد کند. احساس طرد شدگی سبب می شود که فرد از تلاش در مراحل دیگر زندگی دست بکشد و رغبتی برای ادامه دادن نداشته باشد. وقتی اجازه می دهید حس طرد شدن شما را مغلوب کند، درواقع می تواند همه ی جنبه های زندگی شخصی شما را نیزخراب کند. اگر مقابله با حس طرد شدگی را با شیوه های ناسالم پیش ببرید، نه تنها می تواند تاثیر منفی در شما داشته باشد، بلکه می تواند سبب افسردگی و اضطراب هم شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علائم افسردگی کلیک کنید.  

تماس با مشاور


مفهوم طرد شدگی چیست؟

طرد شدن می تواند در شرایط مختلف رخ دهد. به طور معمول، طرد شدن توصیفی است که شخصی، فرد دیگری را از خود می راند یا از یک موضوع مورد علاقه اش رد می کند. به عنوان مثال، یک فرد ممکن است هدیه ای را رد کند یا از پذیرش آن خودداری کند. در زمینه مراقبت های بهداشت روانی، طرد شدن بیشتر به احساس شرم، ناراحتی یا اندوهی اطلاق می شود که افراد هنگامی که توسط دیگران پذیرفته نمی شوند، می کنند. ممکن است فردی پس از پایان رابطه ی مهم، احساس طرد شدن کند. کودکی که دوستان کمی دارد یا هیچ دوست ندارد ممکن است از نظر همسالان خود طرد شود. فردی که برای فرزندخواندگی واگذار شده است نیز ممکن است احساس طرد شدن داشته باشد.
طرد شدن همچنین می تواند مربوط به مواقع و مراحلی از زندگی باشد و همیشه مربوط به روابط احساسی نیست. مانند رد شدن برای موقعیت مورد نظر در محل کار یا رد شدن در آزمون کنکور. از آن جا که اکثر انسان ها خواهان ارتباط اجتماعی هستند و بسیاری از مردم مشتاق پذیرش جامعه هستند، طرد شدن می تواند احساسات و عواطف منفی را در آن ها برانگیزد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در حوزه عدم توانایی دوستیابی کودکان کلیک کنید.
 

اینفوگرافیک مقابله با حس طرد شدگی

اینفوگرافیک مقابله با حس طرد شدگی

مقابله با حس طرد شدگی | ترس از طرد شدن

اعتقاد بر این است که احساس طرد شدن به عنوان یک سلاح برای هشدار دادن به انسان های اولیه که در خطر طرد شدن از قبیله ای بودند که ایجاد شده است، به وجود آمد. طرد شدن دیگران در قبیله ها احتمالاً فرد را تشویق می کرد تا هرگونه رفتار مشکل ساز را تغییر دهد تا از طرد شدن بیشتر یا محرومیت بیشتر از قبیله جلوگیری شود. کسانی که توانستند از طرد شدن بیشتر اجتناب کنند، بیشتر زنده می مانند، در حالی که کسانی که طرد شدن را دردناک نمی دانند، ممکن است رفتار توهین آمیز را اصلاح نکرده و احتمال زنده ماندن آن ها را کمتر کنند. به این ترتیب، احساس طرد شدگی از دوران انسان های اولیه وجود داشته است.
امروزه بسیاری از افراد خود را منزوی می کنند یا از برقراری ارتباط با دیگران خودداری می کنند، زیرا می ترسند از طرف آن ها طرد شوند. ترس یا حساسیت به طرد شدن که باعث می شود فردی از دیگران دور شود می تواند منجر به احساس تنهایی و افسردگی مزمن شود. در حالی که حساسیت طرد شدن می تواند با بسیاری از مسائل مربوط به سلامت روان از جمله اضطراب اجتماعی، شخصیت اجتنابی و شخصیت مرزی همراه باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه اختلال شخصیت مرزی کلیک کنید.  

حساسیت در طرد شدن در مبتلایان به ADHD

حساسیت به طرد شدن در بسیاری از افراد مبتلا به اختلال بیش فعالی و کمبود توجه (ADHD) شایع است. ترس از رد شدن ممکن است به طور منظم در افراد مبتلا به ADHD ایجاد شود که برخی از آن به عنوان دیسفوری حساس به طرد شدن یاد می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان بیش فعالی کلیک کنید.
  •  انتقاد از خود
  • اضطراب در موقعیت های اجتماعی. برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه اضطراب اجتماعی کلیک کنید.
  • اندوه شدید پس از طرد شدن
 طرد شدگی

مقابله با حس طرد شدگی | آثار آن

طرد شدگی می تواند بسیار دردناک باشد زیرا ممکن است در افراد این احساس را ایجاد کند که انگار مورد احترام، ارزش یا پذیرفته شدن نیستند. اکثر افراد در برهه ای از زندگی خود طرد شدن را تجربه خواهند کرد. ممکن است کودک از نظر والدین به طور موقت طرد شود، یا دانش آموز ممکن است از نظر استادی بدبین یا بی ادب طرد شود. این نوع طرد شدگی ممکن است به سرعت برطرف شود و احتمال این که اثرات طولانی مدت داشته باشد کمتر است. طرد شدگی مداوم یا طولانی مدت ممکن است آثار روانی عمیق و پایداری داشته باشد که ممکن است شامل موارد زیر باشد: برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد ترس از طرد شدن کلیک کنید.

1-تروما یا ضربه ی روحی

طرد شدگی طولانی مدت که منجر به ضربه ی احساساتی شدید می شود می تواند پیامد های روانی جدی داشته باشد. به عنوان مثال، کودکانی که احساس می کنند به طور مداوم توسط والدین خود طرد شده اند، موفقیت در مدرسه و روابط با همسالان برایشان دشوار می شود. برخی از افراد در نتیجه تجربیات متعدد آسیب زا با طرد شدن در اوایل زندگی، ترس مزمن از طرد شدگی دارند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در حوزه اختلال استرس حاد کلیک کنید.

2-افسردگی

طرد شدن با ایجاد افسردگی در گروه سنی دختران نوجوان ارتباط دارد. با این حال، دیگران که طرد شدن را تجربه می کنند نیز ممکن است افسرده شوند. علاوه بر این قلدری، که در اصل نتیجه طرد شدگی است، می تواند آثار منفی بی شماری از جمله افسردگی، استرس، اختلالات خوردن و رفتار های خودآزاری داشته باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد افسردگی کلیک کنید.

3-پاسخ به درد های روحی و جسمی

تحقیقات نشان داده است که مغز به درد های اجتماعی به گونه ای واکنش نشان می دهد که مشابه درد های فیزیکی است. طبق تحقیقات انجام شده، همان مسیر های مغزی که با درد جسمی فعال می شوند، با درد اجتماعی یا طرد شدن نیز فعال می شوند. سیستم های گیرنده در مغز نیز هنگامی که فرد درد اجتماعی را تجربه می کند، مسکن طبیعی از خود آزاد می کند مانند زمانی که درد جسمی تجربه می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد تاثیرات جسمانی افسردگی کلیک کنید.

4-اضطراب و استرس

طرد شدگی اغلب ممکن است به شرایط قبلی مانند استرس و اضطراب در جهت پیشرفت کمک کند یا منجر به توسعه آن ها شود. به طور معمول استرس ها و سایر شرایط بهداشت روانی می تواند احساس طرد شدگی را تشدید کند. یک درمانگر دلسوز می تواند به افرادی که احساس طرد شدن می کنند کمک کند تا با طرد شدگی کنار بیایند و مهارت های اجتماعی ایجاد کنند که ممکن است به آن ها کمک کند تا راحت تر با دیگران ارتباط برقرار کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه علائم استرس و اضطراب کلیک کنید.  

انواع طرد شدگی

طرد شدگی در زمینه های گوناگون رخ می دهد و هرگونه پیامد های بهداشت روانی تا حدی به شرایط طرد شدگی بستگی دارد. برخی از انواع رایج طرد شدگی عبارتند از:

1-طرد شدگی خانوادگی

طرد شدگی خانوادگی از طرف والدین ممکن است شامل سوء استفاده مواد مخدر، غفلت یا محرومیت از عشق و محبت از طرف آن ها باشد. این نوع طرد شدگی احتمالا در طول زندگی فرد را تحت تأثیر قرار می دهد و ممکن است عواقب جدی برای او داشته باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در حوزه اعتیاد والدین کلیک کنید.

2-طرد شدگی اجتماعی

این نوع طرد شدگی ممکن است در هر سنی رخ دهد و اغلب می تواند از دوران کودکی شروع شود. طرد شدگی اجتماعی می تواند شامل قلدری و بیگانگی در مدرسه یا محل کار باشد، اما می تواند در هر گروه اجتماعی نیز وجود داشته باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد ترس از مدرسه کلیک کنید.

3-طرد شدگی در یک رابطه

افراد ممکن است در زمان آشنایی یا در رابطه با یک فرد با طرد شدگی مواجه شوند. به عنوان مثال، یک فرد ممکن است از به اشتراک گذاشتن یک رویداد یا تجربه با شریک عاطفی خود خودداری کند، از محبت یا صمیمیت سر باز زند، یا با شریک زندگی خود طوری رفتار کند که گویی آن شخص یک فرد معمولی است. وقتی فردی تصمیم می گیرد رابطه خود را پایان دهد، این امر همچنین می تواند باعث طرد شدگی طرف مقابل شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در حوزه قطع ناگهانی رابطه کلیک کنید.

4-طرد شدگی رمانتیک

طرد شدگی می تواند زمانی رخ دهد که شخص خواستار قرار ملاقات با شریک احساسی اش شده و از طرف او رد شود. در حالی که این مورد ممکن است به عنوان طرد شدگی جنسی نیز شناخته شود، شخصی که همیشه از نظر عاشقانه رد می شود دیگر به رابطه جنسی علاقه ای ندارد. همه اشکال طرد شدن می تواند صدمه بزند و هنگامی که طرد شدگی توسط یکی از عزیزان مورد اعتماد انجام می شود می تواند بر ارزش و اعتماد به نفس عمیقا تأثیر بگذارد.
طرد 

شیوه هایی برای مقابله با حس طرد شدگی

در این قسمت قصد داریم شیوه هایی برای مقابله با حس طرد شدگی را بیان کنیم.

1-درک کنید که چرا حس طرد شدگی ممکن است بسیار آسیب بزند

قبل از این که بیاموزید که چگونه با طرد شدن در معاشقه، محل کار یا زندگی خانوادگی خود کنار بیایید اولین چیزی که باید به یاد داشته باشید این است که طرد شدن و طرد کردن در همه حال و همه مراحل زندگی وجود دارد و این به این دلیل نیست که شما ضعیف یا حساس هستید. در واقع، دلایل مختلفی وجود دارد که ما نیاز داریم دیگران ما را بپذیرند. شاید احتیاج باشد برای رسیدن به آرامش با کسی صحبت کرد، این نیاز ما به ارتباطات به تاریخ باستان باز می گردد. زمانی که انسان ها تنها راه ارتباطیشان همین بوده است.
پاسخ ما به احساس طرد شدگی نیز به عاملی بستگی دارد که سبک دلبستگی ما نامیده می شود، یا مدل هایی که در آن روابط خود را با دیگران توسعه می دهیم. افرادی که در دوران نوزادی با مراقبین خود به شیوه ای سالم ارتباط برقرار می کنند معمولاً یک سبک دلبستگی ایمن را ایجاد می کنند که در آن خود را شایسته و دوست داشتنی می دانند. اما کسانی که سبک دلبستگی ناامن دارند عموماً خود را دوست نداشتنی، ناکافی و بی ارزش می دانند. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد دلبستگی در کودکان کلیک کنید.

2- یک قدم به عقب بردارید و کمی مراقبت از خود را تمرین کنید

بلافاصله پس از رد شدن، ما واقعا در شرایطی نیستیم که در مورد آن فکر کنیم زیرا ما بسیار درد روحی داریم. خشم و ناراحتی احتمالا واکنش های فوری شما پس از طرد شدن خواهد بود. اما بر خلاف تصور عموم، تخلیه عصبانیت (به عنوان مثال فریاد زدن یا شکست وسایل و ...) به کاهش احساسات منفی کمک نمی کند. در واقع، به احتمال زیاد حس نفرت و بی ارزشی و عصبانیت را افزایش می دهد.
در این لحظات مراقبت از خود واقعاً مهم است. فعالیت هایی مانند ورزش و دویدن، انجام یوگا یا مدیتیشن راه های بسیار خوبی برای رسیدن به یک احساس درونی متعادل است. بنابراین به جای این که سریع واکنش نشان دهید و عصبانی شوید دنبال مکانی آرام برای رسیدن به آرامش باشید. سعی کنید با هر چیزی که به شما احساس خوبی می دهد و به آرامش شما کمک می کند مانند: خرید کردن، حمام کردن، یا گوش دادن به موسیقی مشغول شوید. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد کنترل خشم کلیک کنید.

3-برای پردازش احساسات خود کمی وقت بگذارید

پس از مدتی برای آرام شدن، مهم است که به احساس خود توجه کنید و یک راه عالی برای انجام این کار این است که همه ی احساساتتان را در یک کاغذ بنویسید.یکی از تمریناتی که می توانید انجام دهید این است که تمام احساسات خود را یادداشت کنید. شما با انجام این کار می توانید با حس طرد شدن بهتر کنار بیایید. زیرا شما همه ی احساساتتان را از درون خارج کرده بر روی کاغذ نوشته و از جوشش حس درونی خود کمتر کرده اید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه احساسات کلیک کنید.

4-تمرین کنید که به خود عشق بورزید و خود را دوست داشته باشید

جدا از پذیرفتن احساسات خود، سعی کنید مواردی را که درباره خود مثبت هستند بنویسید. به عبارت دیگر، لیستی از نقاط قوت و ارزش های خود تهیه کنید و صبح خود را هر روز با بلند خواندن آن ها برای خودتان شروع کنید. این بدان معنا نیست که فقط جملات را روخوانی وار بخوانید. بلکه با تکرار این جملات آن ها در ذهن شما ثبت می شوند. با تکرار کردن مواردی که در شما احساس خوشایند ایجاد می کنند، این خودآزمایی ها به شما کمک می کند احساس قوی تری داشته باشید. با این تمرین شما می توانید در مواجهه با شک و تردید به خود که اغلب همراه با طرد شدن است، مقابله کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد دوست داشتن خود کلیک کنید.

5-برای مقابله با حس طرد شدگی با افرادی که دوستشان دارید وقت بگذرانید

هنگامی که با طرد شدن از هر نوع روبرو می شوید، یکی از مهم ترین موارد این است که به یاد داشته باشید شما هنوز ارزش ها و افراد مهمی را در زندگی دارید که دوستتان دارند و برایتان احترام قائل اند. مدتی را با دوستان و خانواده خود بگذرانید و مطمئن شوید که هنوز احساس می کنید با دیگران در اطرافتان ارتباط واقعی و گرمی دارید. ارتباط بسیار مهم است زیرا چیز هایی را به یاد ما می آورد که در لحظات ناراحتی نمی توانیم به یاد آوریم. این به ما یادآوری می کند که چقدر دوست داشتنی هستیم، این که مردم به ما اهمیت می دهند و ما شایسته هستیم. جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد دوست صمیمی کلیک کنید.

6-اگر نمی توانید با دوستانتان وقت بگذرانید حداقل به آن ها فکر کنید

حتی اگر در حال حاضر واقعاً نمی توانید وقت خود را با یکی از عزیزان بگذرانید، سعی کنید کمی وقت بگذارید و فقط به کسی فکر کنید که در زندگی شما مهم است. در واقع، شما حتی می توانید تصویری از آن ها، ترجیحا عکسی از شما دو نفر که در کنار هم لذت می برید، پیدا کنید و هر روز زمانی را برای مشاهده آن در نظر بگیرید و به خود یادآوری کنید که این شخص از شما حمایت می کند و دوستتان دارد. بنابراین هنگامی که یک موقعیت دشوار پیش می آید و احساس می کنید طرد شده اید، می توانید حتی در ذهن خود به تصویر آن شخص بازگردید و با او احساس آرامش کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه آرامش اعصاب کلیک کنید.

۷-مهربانی با خود را فراموش نکنید تا در مقابله با حس طرد شدگی برنده شوید

ما تمایل داریم خودمان را بر سر چیز هایی که ممکن است منجر به طرد شدن شوند، مورد ضرب و شتم قرار دهیم. اما این عادت ناگزیر باعث بدتر شدن حال ما می شود. اولین کاری که بسیاری از افراد هنگام طرد شدن انجام می دهند این است که با خود بی مهری کنند و شروع به سرزش کردن و سرکوب کردن خود کنند. به جای اینکه دائماً در مورد آنچه ممکن است اشتباه شده و روی این احساسات منفی (روندی که نشخوار ذهنی نامیده می شود) فکر کنید، به شما توصیه می کنم که به طور عینی به وضعیت خود نگاه کنید و از خود بپرسید آیا می توانید از این تجربه چیزی بیاموزید و این کار را با دلسوزی نسبت به خودت انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد نشخوار ذهنی کلیک کنید.

8-درگیر عادات سالم باشید تا در مقابله با حس طرد شدگی برنده شوید

گاهی اوقات مسائل روزمره ای در خانه و زندگی کاری شما هستند که ممکن است بر نحوه واکنش شما نسبت به طرد شدن تأثیر بگذارند. شاید شما به اندازه کافی نخوابیده باشید یا استراحت نکرده باشید. اخیرا به خوبی غذا نخورده اید یا خیلی وقت است غذای دلخواهتان را امتحان نکرده اید.
این موارد قطعاً می تواند مدیریت سالم حس طرد شدن را دشوارتر و مقابله با حس طرد شدگی را سخت تر کند. بنابراین یکی از کار هایی که می توانید برای مقابله بهتر انجام دهید این است که روی یک شیوه زندگی سالم کار کنید. این بدان معناست که خوب غذا بخورید، مرتب ورزش کنید و هیدراته بمانید. همه این ها می تواند به شما کمک کند در مقابله با حس طرد شدگی قوی بمانید. هر چه سبک زندگی شما سالم تر باشد، راه های بیشتری برای مقابله با شرایط دشوار خواهید داشت. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه داشتن زندگی سالم کلیک کنید.

9-اجازه ندهید که احساسات و رفتار های دیگران جلوی پیشرفت شما را بگیرد

یک مهارت مهم برای یادگیری مقابله با طرد شدن این است که هرگز نباید اجازه دهید آن احساس شما را از تلاش برای آینده خود باز دارد. به هر حال طرد شدن تنها بخشی اجتناب ناپذیر از زندگی هر فرد است و هر فرد موفقی آن را در یک زمان تجربه کرده است. (بله. حتی افرادی مانند اپرا وینفری و بیل گیتس). بنابراین دفعه بعد که از طرف کسی طرد شدید یا شغلی را که در آن درخواست کرده اید به دست نیاوردید، به خود یادآوری کنید که رد شدن برای همه اتفاق می افتد. و به جای این که به خود اجازه دهید از درون ویران شوید و مورد ضرب و شتم قرار بگیرید، از خود بپرسید که در حال حاضر چه کاری می توانید برای بهبود حال و اوضاع خود انجام دهید.برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*