ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اثرات مرگ والدین بر کودکان و راه های کمک کردن به آنان

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با اثرات مرگ والدین بر کودکان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


مرگ والدین یکی از دردناک‌ترین اتفاقات برای هر فرد در زندگی است. کودکان طبیعتا وابسته‌تر به والدین و آسیب پذیرترند. بنابراین مرگ والدین برای آن‌ها می‌تواند به مراتب سخت‌تر و تأثیرگذارتر باشد. در اکثر مواقع خانواده‌ها به خوبی نمی‌دانند با کودکی که والد خود را از دست داده چگونه برخورد کنند. معمولا آگاه کردن کودک در مورد مرگ والدین برایشان بسیار مشکل است. خیلی مواقع به خاطر آسیبی که مرگ والدین بر کودک وارد می‌کند، از گفتن آن به کودک اجتناب می‌کنند و یا دروغ می‌گویند. گفتن حقیقت به کودکان در مورد مرگ والدین اهمیت زیادی دارد اما باید به گونه‌ای باشد تا کمترین آسیب به کودک وارد شود. آگاهی از روش‌های کمک به کودک برای کنار آمدن با مرگ والدین، می‌تواند از نگرانی‌های شما در این زمینه کم کند. پس از مرگ والدین بردن کودکان به مراکز مشاوره کودک برای کنار آمدن با غم از دست دادن و جلوگیری از آسیب‌های روانی الزامی است.

تماس با مشاور

تاثیرات مرگ والدین بر کودکان

آشفتگی‌های روانشناختی یکی از اصلی‌ترین تأثیرات از دست دادن والد برای کودک است. این آشفتگی‌ها می‌تواند از راه‌های مختلف خود را نشان دهد. احساساتی شامل غمگینی شدید و سوگواری تا اضطراب و استرس شدید را در بر می‌گیرد. تــحمل مرگ عزیزان  یکی از عوامل استرس در کودکان می‌باشد. مهم است علائم استرس در کودکان را بشناسید و برای درمان آن‌ها و کمک به کودک اقدام کنید.

سوگواری کودکان خیلی اوقات می‌تواند خود را در رفتارهایی مثل پــرخاشگری کودکان، منفی بافی شدید و برون ریزی و گاها رفتارهای مخرب نشان دهد. کودکان توانایی کمتری برای بیان احـساسات و هیجانات به طور کلامی دارند. آن‌ها بیشتر احساسات تجربه شده را با برون ریزی رفتاری نشان می‌دهند. به تدریج کودکان با شنیدن کلامی احساسات از زبان بزرگسالان می‌آموزند هیجانات را به طور کلامی ابراز کنند. پاسخدهی مراقبین و والد باقی مانده به احساسات کودک تأثیرات زیادی بر پریشانی‌های روانشناختی کودک دارد. بر اساس پژوهشی شنونده بودن مراقبین و آموزش پدر و مادر در ارتباط با کودک، تاثیر زیادی در کاهش سطح پریشانی روانی کودک دارد.

گاهی کودکان درک درستی از اتفاق و احساسات خود نداشته و بیشتر سردرگمی را تجربه می‌کنند. به این ترتیب خیلی اوقات آثاری از غم و سوگواری را نشان نمی‌دهند. اما مراقبین نباید این موضوع را به حساب تأثیر نداشتن مرگ والدین بر کودک بگذارند. شناسایی احساسات عمیق کودک، و کمک به کودک برای بروز هیجانات و دادن اطلاعات کافی بنابه درک کودک برای گذراندن دوره سوگواری کودک بسیار مهم است. آگاهی از مراحل رشد و میزان درک کودکان از محیط به بزرگ ترها در برخورد مناسب کمک می‌کند. مطالعه مقاله روانــشناسی کودک می‌تواند در این زمینه مفید باشد.

اثرات دراز مدت مرگ والدین

اثرات روانشناختی مرگ والدین ممکن است تا مدت‌های طولانی پس از گذرادن مــراحل سوگ ادامه پیدا کند. این اثرات در برخی سطوح می‌تواند بر کل زندگی فرد اثرگذار باشد. کودک در بزرگسالی ممکن است عمیقا همیشه احساس از دست دادن یا احساس رنجی درونی داشته باشد. چنین فردی امکان دارد در حرمت نفس و رشــد روانی و عاطفی دچار مشکل شود. اما بر اساس نظر پژوهشگران اثرات دراز مدت بر اساس جنسیت می‌تواند متفاوت باشد.

بر اساس پژوهشی از دست دادن والد در کودکی، ارتباط مثبتی با افزایش خودمختاری و قدرت طلبی در مردان و افزایش افــسردگی در زنان داشت. اما به طور کلی واکنش افراد با توجه به تیپ شخصیتی آن‌ها متفاوت بود. در این شرایط لازم است مراقبین و والد باقی مانده آموزش‌های لازم را به کودک بدهند و از روش‌های صحیح تربیتی استفاده کنند تا کودک دچار کمبود نشود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شیوه درست آمــوزش به کودکان کلیک کنید.

کمک به کنار آمدن کودک با مرگ والدین

نوع برخورد مراقبین و اطرافیان تاثیر بسیار زیادی در کنار آمدن کودک با سوگ دارد. بهتر است برای کمک به کودک برای پشت سر گذاشتن تجربه سوگ روش‌های زیر را داشته باشید:

  • با مــهارت همدلی احساسات کودک را بپذیرید. با در آغوش گرفتن و توجه کافی داشتن به او نشان دهید حمایتگر او هستید و او را درک می‌کنید. کودک را ترغیب کنید هیجاناتش را برونریزی کند. گریه و حرف زدن در مورد احساسات در صورت توان برای او لازم است.
  • با روش‌هایی مثل نقاشی کشیدن، نمایش‌های عروسکی، کتاب داستان‌های مصور به کودک کمک کنید هیجانات خود را از این واقعه بروز دهد.
  • برای مرور خاطرات با کودک همراه باشید. اجازه دهید کودک عکس‌های والد از دست رفته را ببیند. خاطراتی که با او داشته را مرور کند یا برای دیگران تعریف کند.
  • او را هر از گاهی به زیارت والد فوت شده ببرید. همچنین می‌توانید کودک را در مکان‌هایی که والد حضور داشته همراهی کنید. یادگاری‌هایی از والد فوت شده مثل عکس یا وسایل او را در اختیارش قرار دهید. به این ترتیب به کودک فرصت می‌دهید نزدیکی اش را با والد حفظ کند.
  • در مورد مرگ والد به او اطلاع درست و عینی بدهید. از پنهان کردن موضوع یا اطلاعات مبهم دادن خودداری کنید. سعی کنید بنابر ســن تربیت کودک موضوع را برایش روشن کنید.

روش‌های اشتباه در برخورد با مرگ والد برای کودک

کودکان در برابر مرگ والدین واکنش‌های متفاوتی نشان می‌دهند. چگونگی برخورد ابتدایی برای آن که کودک در آینده با موضوع کنار بیاید حایز اهمیت است. اغلب اطرافیان برای آن که کودک آسیب نبیند روش‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. 6 روش متداول اشتباهی که معمولا استفاده می‌شود به شرح زیر است:

1. پنهان کاری یا حرف نزدن در مورد مرگ

این موضوع باعث می‌شود کنار آمدن و پذیرش برای کودک دشوارتر شود. کودکان نیاز دارند در مورد موضوع صحبت کنند یا احساسشان را بروز دهند. آن‌ها باید با واقعیت مواجه شوند و حس کنند احساسشان توسط اطرافیان درک و پذیرفته می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه توضیح مفهوم مرگ برای کودک کلیک کنید.

2. توضیح با مفاهیم مسافرت رفتن

چنین حرفی ممکن است باعث سوالات و مشکلات زیادی در کودک شود، مثل اینکه چرا خداحافظی نکرد؟ چرا من را با خود نبرد؟ کجا رفته؟ و به این ترتیب سردرگمی کودک دربرخورد با موضوع بیشتر می‌شود. همچنین تــرس از طرد شدن از سوی والد می‌تواند خشم عمیقی را در او ایجاد کند. به علاوه گفتن این حرف باعث می‌شود کودک تا مدت‌ها منتظر والد رفته بماند. به این ترتیب پذیرش و کنارآمدن با مرگ عزیز برای او دشوارتر شده و یا به شدت به تعویق می‌افتد.

3. مفاهیمی مثل رفتن پیش خدا یا بهشت

ذهن کودکان خیلی عینی است. چنین توضیحاتی به کودکان می‌تواند ذهنیت او را به هم بریزد و سردرگمی او را بیشتر کند. کودک ممکن است به این باور برسد کسانی که نرفته‌اند آدم‌های بدی هستند، یا خودش خوب نبوده‌ است. یا در مورد اینکه چرا خدا او را از من گرفته ذهنیت منفی پیدا کند. این نوع توضیح می‌تواند باعث بالا رفتن خشم درونی و افزایش احساس ناامیدی حتی گرایش به مرگ در طولانی مدت شود. همچنین این اطلاعات چون خیلی قابل فهم نیستند، پذیرش را برای کودک سخت‌تر می‌کند. بــاورهای غلط غم و اندوه می توانند بسیار آسیب زا باشند و تاثیرات منفی ایجاد نمایند.

4. دور کردن کودک از مراسم

کودکان نیاز دارند در مراسم متناسب با سن و شرایطشان شرکت کنند. آن‌ها باید فرصت این را داشته باشند که برای عزیز خود سوگواری کرده و با او خداحافظی کنند. محروم کردن کودک از مراسم باعث می‌شود تا مدت‌ها نتواند با احساس از دست دادن کنار بیاید. به عبارتی از دست دادن والد را نپذیرد. چنین مشکلی می‌تواند باعث شود کودک تا مدت‌های طولانی در سوگ والد بماند و حتی اخــتلالات خلقی یا افسردگی در او سال‌ها ادامه یابد.

5. غم و اندوه کودک را بیشتر نکنید

فهرست کردن مشکلات بعد از مرگ والدین برای کودک بر غم و اندوه او می‌افزاید. با کودک درد و دل نکنید. او توانایی شناختی و ادراکی پایینی دارد و در بسیاری موارد خود را مقصر می‌داند. برخی افراد گمان می‌کنند با بیان مشکلات زندگی کودک را مسئولیت پذیر بار می‌آورند و از شیطنت‌های او جلوگیری می‌کنند. در صورتی که بیان مشکلاتی که مناسب سن کودکان نیست منجر به ناراحتی و گاه بروز افــسردگی در کودکان می‌شود. ممکن است دیگر خواسته‌ها و احتیاجات خود را بیان نکند چرا که به خیال خود نمی‌خواهد دیگران را به زحمت بیاندازد و یا مشکلات دیگری ایجاد کند.

6. از دادن مسئولیت‌های سنگین به کودک پرهیز کنید

با کودک بیشتر از ظرفیتش رفتار و صحبت نکنید. گاه اعضای خانواده به کودک می‌گویند که او بعد از مرگ والدین مرد خانه است و یا به فرزند دختر می‌گویند حالا که مادرش فوت شده باید مانند یک خانم رفتار کند و گاه مسئولیت‌های خارج از ظرفیت کودکان به آن‌ها می‌دهند. اجازه دهید فرزندان کودکی کنند و روند طبیعی رشد خود را طی کنند.
برای اطلاع از نحوه برخورد صحیح با کودکانی که در سوگ والد خود هستند، می توانید با مشاوران حامی هنر زندگی تماس حاصل فرمایید. برای کسب اطلاع مشاوره روانشناسی از این مرکز کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*