ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تصمیم برای طلاق | در تصمیم گیری برای طلاق باید به چه نکاتی توجه کنیم؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با چند سال بعد از ازدواج خود تصمیم برای طلاق پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


بسیاری از زوجین ممکن است چند ماه یا چند سال بعد از ازدواج خود تصمیم برای طلاق داشته باشند؛ چرا که مسائل و مشکلات مختلفی باعث شده که نتوانند به زندگی ادامه دهند. اما آنچه که اهمیت دارد این است که زوجین قبل از هرگونه تصمیم گیری باید به یکسری نکات توجه کنند و خود را از لحاظ ذهنی آماده هرگونه شرایط سخت و ناراحت کننده‌ای نمایند. در این مسیر مسلما شما نیاز مبرم به کمک یک روانشناس و متخصص در حوزه خانواده و طلاق دارید؛ چراکه احساسات شما ممکن است مانع هرگونه تصمیم گیری درست شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره طلاق کلیک کنید.

 تماس با مشاور

;

تصمیم برای طلاق

شروع زندگی مشترک و روزهای اول زندگی مشترک برای همه افراد بسیار شیرین است. زوج‌ها معمولا آرزوهای شیرین و برنامه های زیادی برای خوشبختی در زندگی مشترک دارند. روزهای اول بسیاری از ما خود را افرادی صبور و مهربان می‌شناسیم که می‌خواهیم یک عمر با خوبی‌ها و بدی‌های طرف مقابل زندگی کنیم. با اینحال گذشت زمان، به برخی از زوجین این واقعیت را نشان می‌دهد که آن‌ها قادر به ادامه زندگی نیستند. در چنین شرایطی چه می‌توان کرد؟

یکی از دشوارترین مراحل، زمانی است که شما با خودتان در جدال هستید که چه تصمیمی درست است. شما احتمالا از سویی به این فکر می‌کنید که ادامه زندگی به صلاحتان نیست. از طرفی دیگر ممکن است احساس کنید درست کردن شرایط و یا تحمل برخی چیزها، وظیفه شماست. شاید علاقه به طرف مقابلتان و خاطرات مشترکی که با هم دارید، یک مانع جدی در راهتان باشد. توانایی و مهارت تصمیم گیری درست و منطقی در این شرایط و تسلیم احساسات نشدن، یکی از مهم‌ترین مسائل در این زمینه است. در عین حال تصمیم گیری که صرفا بر اساس منطق باشد و احساسات در آن جایی نداشته باشند، بسیاری از مواقع به ضرر ادامه حیات زندگی مشترک خواهد بود. در نتیجه لازم است سنجیده و درست تصمیم بگیرید.

 

اینفوگرافیک تصمیم برای طلاق

اینفوگرافیک تصمیم برای طلاق

انواع تصمیم برای طلاق

تصمیم گیری متقابل

در میان بعضی از زوجین، تصمیم گیری برای جدایی و قطع ارتباط تصمیمی متقابل است. آن‌ها در یک گفت‌وگو باهم به این نتیجه می‌رسند که از نظر هردوی آن‌ها زندگی مشترکشان به پایان رسیده است و برای طــلاق توافقی آماده‌اند. اگر چه این شرایط نیز نیازمند در نظر گرفتن برخی نکات است، با اینحال تعارض و اضطراب کمتری را در فرد ایجاد می‌کند.

تصمیم گیری یک جانبه

دشوارترین شیوه تصمیمی گیری برای طلاق، زمانی است که صرفا یکی از زوجین، بدون آنکه با دیگری صحبت کند به این موضوع فکر می‌کند. در این حالت نیروهای مختلفی شما را به سمت خود می‌کشد. از یک طرف نسبت به زندگی مشترک و طرف مقابل احساس تعهد می‌کنید و از سویی احساس می‌کنید راهی برای ادامه باقی نمانده است. در این میان اگر شما صاحب فرزندانی نیز باشید، توجه به آسیب های طلاق و آینده‌ای که در انتظار آن‌هاست، تصمیم گیری در زمینه طلاق را برایتان دشوارتر خواهد کرد.

 

در تصمیم گیری برای طلاق باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

1. هنگام تصمیم گیری برای طلاق افکار اشتباه را دور بریزید

اگرچه بسیاری از دیدگاه‌ها در زمینه زندگی مشترک و جدایی در سال‌های اخیر، تغییرات بسیاری داشته، با اینحال بسیاری از ما در پس ذهنمان به طلاق نگاه خوبی نداریم. طلاق برای بسیاری از بانوان به این معناست که آن‌ها به اندازه کافی برای نگهداشتن زندگی و انجام وظایف زن در زندگی مشترک تلاش نکرده اند. فرهنگ ایرانی، زنانی که با هر سختی و مشکلی با همسرشان زندگی می‌کنند و هر دشواری را تحمل می‌کنند، به عنوان الگوی مطلوب در نظر دارد. برای مردان نیز، طلاق معمولا قضاوت‌های اشتباهی را به همراه دارد. معمولا این دسته از آقایان به عنوان افرادی که کاردانی لازم برای مدیریت خانواده و کنترل یک زندگی را نداشته‌اند شناخته می‌شوند.

اگرچه وفاداری به همسر و همراه بودن در تمام شرایط زندگی یکی از وظایف زوجین، در تمامی فرهنگ‌ها است؛ با اینحال به خاطر داشته باشید که میان وفاداری و تحمل کردن شرایط تفاوت بسیاری وجود دارد. وفاداری یک تمایل ذاتی است یعنی اینکه شما از درون تمایل به انجام این کار دارید. در عین حال، تحمل یک احساس بیرونی است. شما تمایلی ندارید که با شرایط کنار بیایید؛ اما به دلایلی نظیر عذاب وجدان، ترس از قضاوت دیگران یا بسیاری مسائل دیگر، شرایط را تحمل می‌کنید. همچنین تحمل یک وضعیت یک جانبه نیز هست. شما معمولا به صورت متقابل این احساس را دریافت نمی‌کنید و شاید به همین خاطر از درون قلب خودتان، به وفاداری تمایل ندارید.

اگر در حال تصمیم گیری برای طلاق هستید احتمالا این نکته ذهن شما را به خود درگیر کرده است که تا چه حد نسبت به زندگی مسئول هستید. چرا که فرهنگ ما، به نوعی تمامی ما را به ادامه زندگی تشویق می‌کند. در این شرایط توصیه می‌شود با خودتان صادق باشید و تمام جوانب و شرایط آمادگی برای طلاق را در وجود خود ارزیابی کنید.

2. به کارهایی که برای بهتر شدن زندگی انجام داده‌اید فکر کنید

طلاق هرگز نباید به عنوان اولین راهکار در نظر گرفته شود. اگر با طرف مقابلتان مشکلاتی دارید ابتدا سعی کنید این مشکلات را حل کنید. صادقانه از خودتان بپرسید تا امروز برای بهبود روابط عاطفی و برطرف شدن مشکل چه کارهایی انجام داده‌اید؟

اگر در این زمینه راه‌های نرفته‌ای وجود دارد، توصیه می‌کنیم این راه‌ها را امتحان کنید. این مسیر اگر چه باعث طولانی شدن زمان و به تعویق افتادن طلاق می‌شود، با این حال دو فایده مهم دارد. نخست اینکه شاید با انجام برخی راهکارها برای حل مشکلات روابط زناشویی خود، از تصمیم برای طلاق منصرف شدید. همچنین در صورت انجام دادن این کارها، در آینده از تصمیمتان پشیمان نخواهید شد و مطمئنید که همه راه‌ها را امتحان کرده‌اید.

3. مشورت گرفتن هنگام تصمیم گیری برای طلاق

کمک گرفتن از افراد آگاه و دلسوز به ویژه مشاوره خانواده، به شما کمک خواهد کرد تا جنبه‌هایی را که نادیده گرفته بودید، مورد بررسی قرار دهید. همچنین مشورت می‌تواند بسیاری از تردیدها و ترس‌ از آینده را به یک مسیر درست هدایت کند.

4. احساسات را کنار بگذارید

خاطرات مشترک، علاقمندی، احساس ترحم برای اینکه بعد از ما چه اتفاقی برای طرف مقابل خواهد افتاد و مسائلی از این دست، از جمله دلایلی هستند که شما را به ماندن در زندگی تشویق می‌کنند. به خاطر داشته باشید که تصمیم گیری‌ احساسی اگرچه برای مدت کوتاهی به شما احساس لذت می‌دهند با این حال دوامی ندارند و شما به زودی همه دلخوری‌ها و مشکلات را مجددا احساس خواهید کرد. به همین خاطر سعی کنید هنگام تصمیم گیری این عوامل را دخالت ندهید.

اجرای یک تکنیک به شما کمک می‌کند تا احساسی تصمیم نگیرید. برای این کار می‌بایست، مهارت کنترل احساسات را در خود تقویت کنید و احساس خود را در مقابل منطق قرار دهید و ببینید تمایل شما به سمت کدام یک از آن‌هاست. برای مثال اگر بابت سرنوشت همسرتان بعد از جدایی، نگران هستید. یک سوال از خودتان بپرسید که بین سرنوشت خودم و همسرم، کدام یک مهم تر است؟ اگر مجبور به انتخاب یکی از آن‌ها باشم، اولویت با کدام است؟

5. در نظر گرفتن مجموع نکات مثبت و منفی

بر روی یک کاغذ، دو ستون ایجاد کنید. در یک ستون ویژگی‌های مثبت جدایی از همسرتان را بنویسید، در ستون مقابل تمام ویژگی‌های منفی این جدایی را یادداشت کنید. اکنون به هرکدام از نکاتی که در ستون ویژگی‌های مثبت نوشته‌اید، بین 1 تا 10 نمره دهید و مجموع را به دست آورید. همین کار را برای ستون مقابل نیز انجام دهید. نمرات را مقایسه کنید تا ببینید، کدام کفه ترازو برایتان سنگین‌تر است.

این تمرین دو فایده مهم برای شما دارد، نخست اینکه به صورت کمی و با نمره گذاری متوجه ارزش ابعاد مختلف تصمیم خود می‌شوید. مهم‌تر اینکه شما در این تمرین متوجه ابعاد و ویژگی‌هایی از این مسئله می‌شوید که شاید پیش از این به آن‌ها فکر نکرده بوید. پیشنهاد می کنیم در این زمینه مقاله واقعیت درمان و تئوری انتخاب را مطالعه فرمایید.

6. توجه به فرزندان

بسیاری از والدین معتقدند به خاطر بچه‌ها می‌بایست یک زندگی را ادامه داد. واقعیت این است که حضور بچه‌ها در زندگی شما، نکته بسیار مهمی است. شما در قبال تربیت کــودک و شرایط زندگی و آینده آن‌ها مسئول هستید. با اینحال زندگی در یک محیط خالی از عشق و محبت، مشاهده دعوای والدین و یا قهرهای طولانی مدت نیز به اندازه طلاق و یا بیشتر از آن برای فرزندتان آسیب زا هستند. اگر نمی‌توانید در خانه، صلح و محبت برقرار کنید باید بدانید که فرزندانتان در هر دو صورت ادامه زندگی و یا طلاق شما، آسیب خواهند دید. با علم به این مسئله و با توجه به شرایط زندگیتان بهترین تصمیم را بگیرید.

.

7. با همسرتان صحبت کنید

بعد از اینکه تمامی نکات بالا را درنظر گرفته و بررسی کردید، باید تصمیمتان را به طرف مقابل نیز اطلاع دهید. به همان اندازه که شروع زندگی یک توافق دو نفره است، خاتمه دادن آن نیز یک تصمیم مشترک است. طرف مقابل شما می‌بایست در جریان علت اصلی و عوامل طلاق قرار بگیرد و فرصت دفاع یا فکر کردن به این وضعیت را داشته باشد. به این نکته توجه کنید که کنار آمدن با تصمیم و صحبت‌های شما، برای وی ممکن است سخت باشد. در این بین به او فرصت فکر کردن و آماده شدن برای شرایط جدید بدهید.

 

آماده شدن برای جدایی

هنگامی که برای جدایی تصمیم گرفته اید، خود را به لحاظ ذهنی برای یک شرایط سخت و آثــار طلاق آماده کنید. طلاق چنانچه به صورت توافقی و دوستانه و به دور از حاشیه اتفاق بیفتد، باز هم سازگاری با آن موضوع دردناکی است. این در حالیست که بسیاری از مواقع، یکی از طرفین و به ویژه زنان مسیر سختی را تا طلاق پیش رو دارند و باید آمادگی ذهنی خود را در این مسیر حفظ کنند. برای آرامش خود می توانید تکنیک‌هایی در ارتباط با مهارت تاب آوری و یا آرام سازی را انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تکنیک های آرام سازی خود کلیک کنید.

 سخن آخر
تصمیم برای طلاق تحول بزرگی در شرایط زندگی یک خانواده ایجاد می کند. در بسیاری از موارد تصمیم عجولانه و متعاقب آن پشیمانی و برگشت بعد از طلاق شرایط را برای افراد بحرانی تر خواهد کرد. به این معنا که دیگر برای همیشه باید شرایط عذاب آور را تحمل کنند. در این مسیر پرمخاطره بهره مندی از مشاوره های کارشناسی و به دور از قضاوت می تواند بهترین گزینه باشد. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در این زمینه یاریگر شما خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

سوالات متداول

- درصورت وجود فرزند، چگونه خودمان را برای طلاق متقاعد کنیم؟

شما نسبت به فرزندتان مسئولید، اما اولا این مسئولیت الزاما به زندگی مشترک گره نخورده است. شما می‌توانید همسر بد و در عین حال مادر خوبی باشید. به خاطر داشته باشید که بزرگ شدن در یک جو سرد و خالی از محبت یا شاهد دعوا و خشونت در خانه بودن، به اندازه طلاق به فرزندتان آسیب می‌زند.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*