ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

دیرانزالی (انزال دیررس) | علل، پیامد ها و درمان دیر انزالی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با دیر انزالی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


دیر انزالی اختلالی جنسی است که با بالا بودن احتمال تجربه‌ی ناکامی جنسی و ایجاد تنش‌ها و فشار‌های جنسی موجب کاهش تجربه لذت جنسی و پایین آمدن کیفیت رابطه‌ی بین زوجین در همه‌ی ابعاد می‌شود. شاید در نگاه اول رابطه‌ی جنسی طولانی تجربه‌ای لذت بخش به شمار بیاید اما این همه‌ی ماجرا نیست بلکه انواعی از دیر انزالی وجود دارند که یکی از آن‌ها انزال مهارشده یا طولانی مدت است که در طولانی مدت می‌تواند موجب فرسودگی جسمی و روانی و ایجاد مشکلاتی در میل جنسی شخص و شریک جنسی‌اش شده و پیامدهای منفی بر روی رابطه‌ی زوجین داشته باشد. در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم مقاله اختلال نعوظ را نیز مطالعه کنید.

گیف دیرانزالی

 
 

زمان طبیعی سکس و ارتباط با دیر انزالی

مدت زمان آمیزش جنسی می تواند به طور گسترده ای در بین افراد و زوج ها متفاوت باشد و آنچه "عادی" در نظر گرفته می شود می تواند به عوامل مختلفی از جمله هنجارهای فرهنگی، ترجیحات شخصی و شرایط فردی بستگی داشته باشد. به طور کلی، تا زمانی که هر دو طرف از مدت زمان و تجربه راضی باشند، زمان خاصی وجود ندارد که رابطه جنسی "عادی" را تعریف کند.

با این حال، انزال دیررس، همچنین به عنوان تاخیر در انزال و دیر انزالی شناخته می شود، وضعیتی است که در آن مرد با وجود تحریک جنسی کافی، در انزال مشکل دارد یا نیاز به مدت زمان طولانی برای انزال در طول فعالیت جنسی دارد. می تواند منجر به ناامیدی، استرس و نارضایتی هم برای فرد و هم برای شریک زندگی شود.

تاخیر در انزال بر اساس عوامل مختلفی تشخیص داده می شود، از جمله:

  1. تأخیر مداوم: تأخیر در انزال باید دائمی و مکرر باشد و تقریباً هر بار که فرد درگیر فعالیت جنسی می شود رخ می دهد.
  2. بازه زمانی طولانی: تاخیر در انزال باید فراتر از آن چیزی باشد که برای فرد یا شریک زندگی آن ها معمول یا رضایت بخش در نظر گرفته می شود. در حالی که هیچ بازه زمانی خاصی وجود ندارد که انزال تاخیری را تعریف کند، اگر انزال به میزان قابل توجهی بیشتر از حد مطلوب طول بکشد و باعث ناراحتی یا مشکل در دستیابی به رضایت جنسی شود، به طور کلی مشکل ساز تلقی می شود.
  3. حذف سایر عوامل: تاخیر در انزال را نمی توان صرفاً به عوامل دیگری نسبت داد، مانند عوارض جانبی دارو، شرایط پزشکی (به عنوان مثال، دیابت، اختلالات عصبی)، مسائل روانی (مانند اضطراب عملکرد، مشکلات رابطه)، یا سوء مصرف مواد.
  4. تأثیر بر عملکرد: تاخیر در انزال باید تأثیر قابل توجهی بر عملکرد شخصی یا بین فردی فرد داشته باشد و منجر به پریشانی، نارضایتی یا مشکل در روابط صمیمانه شود.

اگر فردی مشکوک به تاخیر در انزال است، ضروری است با پزشک مانند یک متخصص ارولوژیست یا درمانگر جنسی برای ارزیابی و تشخیص جامع مشورت کند. گزینه های درمانی ممکن است شامل روان درمانی، مشاوره زوجین، تکنیک های رفتاری، تنظیم دارو یا سایر مداخلات متناسب با علل زمینه ای این بیماری باشد.

دیر انزالی چیست؟

دیر انزالی به معنای عدم تجربه‌ی ارگاسم و اوج لذت جنسی در آمیزش بصورت طبیعی است؛ این کژکاری جنسی در حالی رخ می‌دهد که فرد میل جنسی طبیعی و حتی بالایی دارد. دیر انزالی یکی از اختلالات جنسی است که شیوع پایینی دارد و به نام‌های انزال مهار شده یا انزال نارس نیز نامیده می‌شود. به این معنا که انزال خارج از زمان طبیعی و در حدود 30 الی 45 دقیقه بعد از آمیزش یا صرفا به وسیله خودارضایی یا حتی در برخی موارد ممکن است فرد به اوج لذت جنسی نرسد که موجب ناکامی فرد می‌شود. برای اطلاعات بیشتر با کژکاری جنسی و اختلالات جنسی کلیک کنید. 

انواع دیر انزالی و نشانه‌های آن

دیر انزالی را می‌توان در یک نمودار کیفی و در حالت‌های مختلفی ترسیم کرد؛ دیر انزالی معمولا با تجربه‌ ناکامی جنسی، احساس سرخوردگی، تنش و فشار برای فرد و شریک جنسی همراه است. انواع دیر انزالی به شرح زیر است.

1. انزال اصلا اتفاق نمی افتد: فرد تحت هیچ شرایطی نمی‌تواند اوج لذت جنسی را تجربه کند؛ بیشترین ناکامی در این حالت اتفاق می‌افتد.

2. انزال دیر اتفاق می افتد: فرد به انزال می‌رسد اما در خارج از حالت زمانی عادی که ممکن است حس ملال و یا فرسودگی و خستگی را تجربه کند؛ انزال دیررس می‌تواند برای شریک جنسی فشار و تنش ایجاد کند.

3. انزال در شرایط خاص اتفاق می‌افتد: این حالت بدین معنی است که فرد از آمیزش به انزال نمی‌رسد و حتما باید از شیوه‌های دیگر نظیر خودارضایی، سکس دهانی و یا تحریک دستی اوج لذت جنسی را تجربه کند که می‌تواند در طی زمان به نارضایتی جنسی شریک جنسی منجر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خود ارضایی در مردان و خود ارضایی در زنان کلیک کنید.

4. انزال خارج از رابطه‌ی جنسی: فرد می‌تواند به اوج لذت جنسی دست یاید اما این اتفاق صرفا به تنهایی و بصورت خودارضایی اتفاق می‌افتد و فرد در طی رابطه‌ی جنسی نمی‌تواند انزال را تجربه کند؛ این حالت می‌تواند با درجاتی از سرخوردگی و ناکامی همراه باشد.

دلایل دیرانزالی

از جمله مهم ترین دلایل دیر انزالی می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

1. استرس و اضطراب

یکی از دلایل اصلی تاخیر در انزال وجود استرس و اضطراب و عدم وجود شرایط مناسب زمانی و مکانی برای آمیزش است. اضطراب از عدم نعوظ در آقایان و یا انزال دیر رس بر عملکرد جنسی افراد تأثیر می‌گذارد. در این صورت می‌توانید از مشاوره کنترل استرس استفاده کنید.

2. اختلالات هورمونی

اختلالات هورمونی و بیولوژیکال از عوامل اصلی انزال دیر رس اند مانند هایپوگنادیسم که غده جنسی کارکرد خود را از دست می دهد، اختلالات مرتبط با غده تیروئید، غده هیپوفیز و یا اشکال در کارکرد پروستات.

3. مصرف مواد مخدر و دارو

مصرف مواد مخدر و داروهایی نظیر متادون، ترامادول، مورفین و بنزودیازپین و داروهای مختلف نیز عوارض متفاوتی دارند که یکی از این عوارض کاهش کیفیت رابطه ی جنسی بصورت تجربه ی دیرانزالی است. مقاله تاثیر مواد مخدر بر عملکرد جنسی را مطالعه نمایید.

4. خودارضایی

همچنین افرادی که تجربیات متعدد خودارضایی دارند عادت هایی از نظر فشار، زاویه و نحوه نگه داشتن آلت برای رسیدن به انزال یا کسب لذت دارند، این عادات اثرات خود را در تفاوت بین خودارضایی و تجربه ی رابطه ی جنسی نشان می دهند که یکی از پیامدهای آن انزال دیررس و یا زود انزالی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خودارضایی کلیک کنید.

پیامدهای دیرانزالی

از جمله مهم‌ترین پیامدهای دیر انزالی می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

تجربه‌ی ناکامی جنسی

یکی از موضوعات دردناکی که در پی انزال دیررس علی الخصوص در نوع بدون انزال آن وجود دارد تجربه‌ی سرخوردگی و ناکامی جنسی است که در پی آن احساس منفی بسیاری نسبت به هویت جنسی در فرد به وجود می‌آید. با ادامه پیدا کردن این موضوع فرد دچار علائم افسردگی می گردد و باید برای درمان افسردگی اقدام نماید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله علائم افسردگی و درمان افسردگی را بخوانید.

خستگی و فرسودگی جنسی

شاید در اولین دفعات طولانی شدن رابطه‌ی جنسی تجربه ای لذت بخش و بیاد ماندنی باشد اما در طی زمان می‌تواند منجر به خستگی جسمی و روحی و کاهش تجربه‌ی لذت جنسی شود؛ بدین معنی که فرد در حین آمیزش از انجام عمل جنسی خسته شده و رابطه صرفا برای انزال که حتی ممکن است اتفاق نیافتد انجام  می‌شود، این اتفاق در طی زمان می‌تواند منجر به کاهش میل جنسی در زوجین شده و سبب پرهیز از رابطه جنسی گردد.

کاهش میل جنسی و بی‌میلی جنسی

این کاهش یکی از پیامد‌های کاهش کیفیت رابطه است و معمولا به دلیل تجربه‌ی ارگاسم در شریک جنسی و عدم ارضای همزمان شریک جنسی دچار خستگی جسمی و حتی روحی شده و به مرور این ناکامی در ارضای شریک جنسی باعث سرخوردگی و در نتیجه کاهش میل جنسی و پرهیز از رابطه جنسی می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بی میلی جنسی کلیک کنید.

کاهش کیفیت رابطه زوجین

فرسودگی جسمی و تنش و ناکامی روحی باعث می‌شود فرد در حین رابطه احساس عدم کفایت کند و این نقص در بعد جنسی رابطه می‌تواند منجر به کاهش کلی کیفیت در جنبه‌های دیگر رابطه بشود.

درمان دیر انزالی یا انزال دیررس

برای تجربه‌ی انزال طبیعی، اولین مسیر کشف علل و دلایل پیش آمدن این اتفاق است؛ معمولا استفاده از چند شیوه و تکنینک درمانی نسبت به یک راه بازخورد بهتری دارد.

1. درمان‌های دارویی

افرادی که دچار اختلالات طبی هستند و دیرانزالی به عنوان یکی از پیامدهای اصلی اختلالشان اتفاق می‌افتد نیاز است که با مراجعه به متخصص و مصرف دارو برای درد اصلی درمان بیابند. در این صورت دیرانزالی که پیامد ثانویه‌ی اختلال مذکور است برطرف خواهد شد.

2. مراجعه به اورولوژیست

مراجعه به متخصص و بررسی دستگاه تناسلی و رفع موانع فیزیکی که منجر به دیر انزالی در فرد می‌شوند، یکی از راه‌حل‌های درمان دیر انزالی‌ست.

3. توجه به تحریک و آماده سازی پیش از آمیزش

در صورتی که معاشقه‌ی پیش از آمیزش به درستی و به صورت کامل انجام گیرد زمان انزال فرد کوتاه‌تر شده و کیفیت بهتری را در رابطه جنسی تجربه خواهند کرد؛ این موضوع نیازمند مطالعه و افزایش آگاهی در شریک جنسی و خود فرد و توجه به تقاضاهای جنسی زوج برای تحریک و آماده سازی هر چه بهتر است.

4. کاهش موانع برای درمان دیر انزالی

موانعی مانند علائم استرس و اضطراب از عوامل اصلی در کاهش میل جنسی و کیفیت رابطه‌ی بین زوجین است. با مراجعه به متخصص می‌توانید از ریشه‌های استرس و اضطراب خود آگاه شده و از آن بکاهید که منجر به تجربه کیفیت بالاتری در رابطه شما می‌شود. برای اطلاع از علائم استرس و اضطراب کلیک کنید.

همچنین عوامل مختلفی نظیر خواب و رژیم غذایی نامناسب می‌تواند سبب ساز کاهش لذت در رابطه‌ی جنسی و ایجاد تنش در حین آمیزش بشود. فراهم کردن مکان و زمان مناسب برای رابطه‌ی جنسی می‌تواند به بهبود کیفیت آن کمک کند.

نکات مهم در مورد دیر انزالی یا انزال دیردرس

در دیر انزالی برخلاف زودانزالی فشار عمده بر روی شریک جنسی فرد است، احساس ناکامی که پارتنر از عدم ارضای زوج خود دریافت می‌کند سبب خستگی و فرسودگی روانی شده و به مرور زمان سبب کاهش میل جنسی و در طی زمان جنبه‌های مختلف رابطه را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. برای اطلاع بیشتر از زود انزالی کلیک کنید.

خیلی از مواقع دیر انزالی به دلایل روانی اتفاق می‌افتد که به عنوان مانع برای تجربه‌ی لذت جنسی عمل می‌کنند، این موانع نیاز به کنکاش و بررسی توسط متخصص دارند.

 در بسیاری از اوقات می‌توان با افزایش آگاهی از مسائل جنسی به افزایش کیفیت آن کمک کرد؛ به عنوان مثال آگاهی از تکنیک‌های جنسی، دریافت مشاوره رابطه زناشویی و مشاوره جنسی از جمله کارهایی است که می‌تواند در بهبود روابط اثر گذار باشند.
 

دیر انزالی | سؤالات متداول

دلیل دیر انزالی زنان چیست؟

وجود مشکلات در رابطه عاطفی با همسر، مصرف قرص‌های ضد افسردگی، یکنواخت بودن شرایط، مکان و پوزیشن‌های رابطه جنسی، آسیب جسمانی یا روانی که برای مثال حس تجاوز را برای زن تداعی کند از دلایل انزال دیر رس یا ارضا نشدن در زنان است.

چه دارویی برای درمان دیر انزالی مؤثر است؟

هیچ دارویی به طور اختصاصی برای درمان دیر انزالی وجود ندارد. با این حال در برخی موارد از آمانتادین، بوسپیرون و سیپروهپتادین که برای درمان بیماری‌های دیگر هستند استفاده می‌شود. هیچ کدام از این داروها را نباید به صورت خودسرانه مصرف کنید. همچنین گیاهان دارویی مانند نعنا، گیاه الوتروکوکوس، سیاه دانه و گیاه گزنه می‌تواند در افزایش قوای جنسی و درمان دیر انزالی به شما کمک کند.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*