ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

دمیسکشوال | آشنایی با ویژگی های متمایز کننده Demisexual

فردی که خود را دمیسکشوال یا غیرجنس‌گرا می‌شناسد تنها در صورتی احساسات جنسی نسبت به یک فرد پیدا می‌کند که با او پیوند عاطفی نزدیک داشته باشد. این جذابیت جنسی لزوماً به این معنا نیست که فرد بخواهد با طرف مقابل وارد فعالیت های جنسی شود.‌ دمی‌جنس‌گرایی بخشی از طیف غیرجنس‌گرایانه است. به این معنی که فردی که خود را غیرجنس‌گرا معرفی می‌کند احتمالاً میل جنسی کمتر از حد متوسط ​​دارد. هنگامی که یک پیوند عاطفی یا رابطه ای شکل گرفت یک فرد غیرجنسی بنا به تصمیم و خواست شخصی گاهی وارد روابط جنسی می شود و گاهی نمی شود. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره تلفنی جنسی کلیک کنید.  

تماس با مشاور


دمیسکشوال Demisexual کیست؟

فردی که دمی جنس‌گرا است تنها زمانی جذب جنسی را تجربه می‌کند که یک پیوند عاطفی واقعی با شخص دیگری احساس کند. به عنوان مثال از نظر جنسی نسبت به فردی که به طور تصادفی در کافی شاپ می بینند احساس مجذوب شدن نکند اما اگر قرار باشد با آن فرد شروع به صحبت کنند و ارتباط عاطفی برقرار کنند ممکن است به مرور زمان از نظر جنسی جذب شوند. همانطور که در مورد هر نوعی از تمایلات دیگر جنسی تفاوت وجود دارد در اینجا نیز فضای زیادی برای تفاوت های ظریف شکل می گیرد. به همین دلیل هر تعریفی از غیرجنسی بودن کاملا تعریف مشخصی نیست. این به خود فرد بستگی دارد که واقعاً تعریف کند تمایلات جنسی او چگونه به نظر می رسد و چگونه خود را نشان می دهد. طبق منابع ذکر شده اولین مورد استفاده از اصطلاح دمیجنس‌گرا به سال ۲۰۰۶ برمی‌گردد. زمانی که در انجمن‌های شبکه ای، دیدگاه و آموزش غیرجنس‌گرایی ابداع شد. برای کسب اطلاعات در مورد گرایشات جنسی مختلف کلیک کنید.

1-شکل گیری واژه دمیسکشوال

در واژه دمیسکشوال، پیشوند "دمی" به معنای "نصف" یا "جزئی" است. در حالی که افراد غیرجنسی کشش جنسی را تجربه نمی کنند اما جذابیت جنسی را تجربه می کنند غیرجنس گرایی مستلزم بودن در نوعی حد وسط است. بر مبنای یک مقاله اولین ثبت واژه "جنس گرایی" به سال ۲۰۰۶ برمی گردد و تا سال ۲۰۰۸ کلمه "جنس گرایی" در فرهنگ لغت مدرن به جریان اصلی تبدیل و احتمالاً به دلیل اینکه دیگران دقیقاً با این اصطلاح همذات پنداری می کردند به طور گسترده مورد استفاده واقع شد. این اصطلاح فقط از سال ۲۰۰۶ رایج شد و به احتمال زیاد تا قبل از آن هم برخی از افراد همیشه این تجربه را داشته اند. دکتر مارگارت سید، روانپزشک و عضو هیئت علمی دانشگاه نیویورک بر این باور است که اکنون جامعه می آموزد پذیرایی از سیالیت با توجه به سبک زندگی و ترجیحات فردی، بهترین رویکرد خواهد بود.برای کسب اطلاع بیشتر از انواع درمان اختلالات جنسی کلیک کنید.

2-نام های دیگر برای دمی یا غیرجنس گرا

در حال حاضر اصطلاحات پرکاربردی وجود ندارد که به معنای همان غیرجنس گرا باشد. با این حال، جنسیت زدا یا غیرجنس گرا اغلب با اصطلاحات زیر همراه است:
 • غیرجنسی: بخشی است که شما جذابیت جنسی کمی را تجربه می کنید.
 • جنسی خاکستری: جایی که به ندرت جاذبه جنسی را تجربه می کنید یا آن را در سطح پایینی تجربه می کنید.
 • نیمه‌جنس‌گرایی: که شبیه به جنسی خاکستری است. جایی که شما کاملاً غیر جنسی نیستید اما کاملاً هم جنسی نیستید.

3-تشخیص دمیسکسوال

رویکرد امروزی نسبت به رابطه جنسی آنقدر استاندارد است که نیاز به تعریف رفتاری را ایجاد می‌کند که با اصطلاحی مانند غیرجنسی که متفاوت از ان است قابل تشخیص باشد. اگر فقط و فقط پس از شناخت شخصیت، داستان زندگی و اعتماد به کسی به سمت او جذب می شوید ممکن است یک دمیسکشوال باشید. شخص می‌تواند همچنین یک غیرجنس‌گرای «بسته» باشد. منظور این است که آن ها شدیداً می‌خواهند خود را با فضای دوست‌یابی آنلاین و مدرن تطبیق دهند و آن شخصی باشند که می‌تواند در لحظه حضور داشته باشد و با جریان اکنون پیش برود. خود را تحت فشار قرار می دهند تا با کسی که به خوبی نمی‌شناسند رابطه جنسی داشته باشند. واضح است که این یک عمل جنسی توافقی است اما با احساسات عمیق آن شخص که خود را دمیسکشوال معرفی می کند، در مورد روابط به طور کلی همخوانی نخواهد داشت. تشخیص در اینگونه موارد سخت تر از شرایط دیگر می شود.  
دمی سکشوال ها

گرایش جنسی

اکثر مردم می توانند در هر زمان معین، صرف نظر از ارتباط عاطفی یا میزان آشنایی، از نظر جنسی جذب افراد مختلف شوند. تمایل یک فرد برای داشتن رابطه جنسی با دیگران لزوماً محدود به کسانی نیست که به خوبی می شناسند. اگرچه برخی از افراد ممکن است فقط در یک رابطه برقرار شده رابطه جنسی داشته باشند برخی دیگر تمایل دارند که با کسی که به تازگی ملاقات کرده اند رابطه جنسی داشته باشند. هر دو رویکرد نسبت به رابطه جنسی کاملا طبیعی است. فردی که خود را غیرجنسی Demisexual معرفی می کند جذابیت جنسی را تجربه نمی کند اما ممکن است در فعالیت جنسی چه به عنوان خودارضایی یا با شریک زندگی شرکت کند. طیف غیرجنسی شامل افرادی می شود که جاذبه جنسی کمی دارند یا اصلاً جذب جنسی ندارند و درجات جذب در طیف متفاوت است. برای آشنایی با نحوه افزایش جذابیت جنسی کلیک کنید.

دمیسکشوال در طیف جنسی

بسیاری از افراد غیرجنس گرا خود را در طیف غیرجنسی می دانند. در حالی که ممکن است به مرور زمان جذب شخص دیگری شوند اما جذابیت اولیه را احساس نمی ‌کنند که معمولا جاذبه اولیه بر اساس ظاهر، صدا یا بو می باشد. با این حال سایر افراد غیرجنس ‌گرا احساس می‌کنند که اصطلاح «بی‌جنس‌ گرایی» با آن ها مطابقت ندارد. ظاهرا همه چیز به تجربه شخصی فرد بستگی دارد.  دمیسکشوالیسم شرایطی را در طیف جنسی توصیف می کند که در آن فرد جذابیت را تجربه می کند. اینکه چه کسی جذب شخص می شود می تواند متفاوت باشد. افراد غیر جنسی گاهی خود را دگرجنس‌گرا، دوجنس‌گرا، همجنس‌گرا یا پان‌جنس‌گرا می دانند. با توجه به جنسیت، یک فرد غیرجنسی ممکن است به عنوان مرد، زن یا در غیر این صورت غیر باینری شناسایی شود. با شناخت از چیزی به پیچیدگی و چندلایه بودن جنسیت انسانی، منطقی است که یک کلمه تجربه کامل کسی را به عنوان یک موجود جنسی نشان ندهد. برای آشنایی با گرایشات جنسی متفاوت کلیک کنید.  

تفاوت دمیسکشوال و دیگران

غیرجنسی بودن از نظر افراد مختلف متفاوت به نظر می رسد. گفته می‌شود همه افراد دگرجنس‌گرا با هم متفاوت هستند و حتی اگر با موارد شرح داده شده ارتباطی نداشته باشید ممکن است دمی‌جنس‌گرا باشید. اگر شما یک فرد غیر جنسی هستید به احتمال زیاد با احساسات یا سناریوهای زیر در طول زندگی و مراودات خود مواجه خواهید شد:
 • به ندرت نسبت به افرادی که در خیابان می بینید، غریبه ها یا آشنایان از نظر جنسی جذب می شوید.
 • از نظر جنسی نسبت به کسی که به او نزدیک بودید (مانند یک دوست یا شریک عاشقانه) جذب شده اید.
 • داشتن حس ارتباط عاطفی با شخص بر این مساله که آیا شما از نظر جنسی به او علاقه دارید یا خیر تأثیر می گذارد.
 • شما برانگیختگی جنسی یا علاقه ای به داشتن رابطه جنسی با کسی که نمی شناسید ندارید. حتی اگر از نظر ظاهری زیبا باشد یا شخصیت دلپذیری داشته باشد.

1-الزام به تجربه عاطفی عمیق با فرد برای جذب جنسی

یک تفاوت بنیادین دیگر که افراد دگرجنس‌گرا را از دیگران متمایز می‌کند این است که تقریباً همیشه تنها زمانی که با یک فرد در سطحی صمیمی‌تر، عاطفی یا معنوی پیوند برقرار کرده‌اند جذب جنسی می‌شوند. همچنین شایان ذکر است که ممکن است فردی در مقطعی از زندگی خود را غیرجنسگرا بداند و در نقطه ای دیگر احساس متفاوتی داشته باشد. مردم همیشه در حال تکامل و سیالیت هستند. این شرایط گاهی گیج کننده به نظر می رسد و غالبا به این دلیل است که تمایلات جنسی انسان به راحتی برچسب گذاری، تعریف و در یک دسته بندی منظم قرار نمی گیرد. با چیزی به پیچیدگی و چندلایه بودن جنسیت انسانی، منطقی است که یک کلمه تجربه کامل کسی را به عنوان یک موجود جنسی در بر نگیرد.

2-تمایز مهم در میل به افراد بسیار نزدیک

در حالی که این باور درست است که بسیاری از مردم می خواهند قبل از درگیر شدن در هر نوع صمیمیت زناشویی، یک ارتباط عاطفی با شخص دیگری را تجربه کنند این چیزی نیست که معرف ویژگی دسیکشوال باشد. تفاوت در این است که کسانی که خود را غیرجنسگرا می دانند نمی توانند جذب افرادی شوند که قبلاً با آن ها پیوند عاطفی نداشته اند یا در سطح عمیق آن ها را نمی شناسند. برای مثال یک فرد غیرجنس‌گرا خود را جذب یک سلبریتی مشهور «سکسی» یا حتی یک فرد جذاب کلاسیک در خیابان نمی‌یابد. به عبارت دیگر آن‌ها تمایل کمتری دارند که مانند دیگران آن شدت یا اشتیاق را به غریبه ها نشان بدهند. از زاویه دیگر یک فرد غیرجنسگرا تا زمانی که با کسی پیوند برقرار نکرده باشد تمایل جنسی به او احساس نخواهد داشت. فرقی نمی کند که به او دسترسی داشته باشد یا نداشته باشد. در حالی که دیگران غیر از گرایش دمیسکشوال ممکن است تنها پس از تجربه اولیه آشنایی، جرقه جذابیت جنسی و پیوند عاطفی را احساس کند.

3-تفاوت بین دمی جنس گرا و ساپیوسکشوال

اصطلاحات غیرجنسی و ساپیوسکسوال گاهی اوقات با هم ترکیب می شوند. اگرچه تا حدودی مشابه هستند اما در واقع دو اصطلاح بسیار متفاوت هستند.دمی‌جنس‌گرا کسی است که تنها زمانی که از لحاظ عاطفی پیوندی برقرار کرده باشد به کسی علاقه‌مند می‌شود، یک فرد به ‌ویژه جذب فردی می‌شود که از نظر او باهوش است. برای آشنایی بیشتر با هوش جنسی کلیک کنید. البته هوش خصوصیتی است که شما می توانید در مورد یک فرد بدون اینکه اصلاً او را بشناسید یا فقط در حد شناخت حداقلی آن ها را بشناسید در نظر بگیرید. به عنوان مثال یک فرد ساپیوسکشوال تنها بر اساس این که بفهمد یک فرد محقق یا یک فیزیکدان هسته ای است می تواند واله و شیدای او شود. این با یک غیرجنس گرا یا دمیسکشوال که به عمق عاطفی بیشتری نیاز دارد، همخوانی ندارد. برای کسب اطلاعات در زمینه همجنس گرایی کلیک کنید. دلیل ادغام اصطلاحات این است که هوش کیفیتی است که می توان آن را از راه دور با سنجش میزان موفقیت های شخص ارزیابی کرد؛ هوش به طور بالقوه یک ویژگی دوست داشتنی و فریبنده است که می تواند پایه ای برای شکل دهی جذابیت و پیوند بین افراد باشد. بنابراین ساپیوسکسوال بودن و غیرجنسی بودن یکسان نیستند اما کاملاً هم از هم جدا نیستند.  
demisexual

ویژگی های میل جنسی در دمیسکشوال

بسیاری از مردم از جمله افراد غیرجنسی نمی خواهند هیچ رابطه ای داشته باشند و کاملاً طبیعی است. به یاد داشته باشید که داشتن پیوند عاطفی با کسی با داشتن یا خواستن یک رابطه عاشقانه با او یکسان نیست. بنابراین یک فرد غیرجنسی ممکن است با کسی پیوند عاطفی داشته باشد و از نظر جنسی به او علاقه داشته باشد اما لزوماً خواهان شروع رابطه عاشقانه با آن شخص نباشد. افراد غیر جنسی میل جنسی را تجربه می کنند. غیرجنسی بودن به معنای عدم توانایی شما برای لذت بردن جنسی نیست بلکه فقط به معنای جذابیت جنسی است و همه تمایل دارند که میل جنسی را با کسی که او را مجذوب خود می کنند تجربه کنند. افراد غیرجنسی نیز می توانند احساس برانگیختگی کنند. البته اگر در حال حاضر جذب یک فرد خاص از نظر جنسی نباشند.

1-تفاوت بین جذابیت جنسی و رفتار جنسی

شما می توانید بدون داشتن رابطه جنسی با کسی جذب جنسی او باشید و می توانید با کسی که از نظر جنسی به او علاقه ندارید رابطه جنسی داشته باشید. دلایل زیادی برای رابطه جنسی افراد وجود دارد، از جمله: برای بارداری، برای احساس صمیمیت، برای پیوند عاطفی، برای لذت و سرگرمی و برای رفع کنجکاوی. بنابراین افراد غیرجنسگرا مانند هر گروه دیگری از مردم ممکن است با افرادی رابطه جنسی داشته باشند حتی اگر از نظر جنسی مجذوب آن ها نباشند. اعمال جنسی و کشش جنسی موجودیت های جداگانه ای هستند. فردی که خود را غیرجنسگرا معرفی می کند ممکن است نسبت به فردی که با او صمیمی است جذابیت جنسی حس کند اما تمایل جنسی بالایی نداشته باشد یا تمایلی به انجام فعالیت های جنسی با آن فرد نداشته باشد. درست مانند سایر افراد کسانی که خود را غیرجنسگرا می دانند می توانند سطوح مختلفی از میل جنسی داشته باشند، اما به طور کلی، افراد غیرجنسی توانایی تمایل به رابطه جنسی را دارند.

2-غیرجنسی بودن و رابطه جنسی با شریک زندگی

افراد غیر جنسی گاهی تمایل به روابط عاشقانه و شراکت در آن ها را دارند و گاهی ندارند. در روابط مشترک افراد غیرجنسی ممکن است رابطه جنسی را انتخاب بکنند یا نکنند.  برای برخی از افراد غیرجنسی رابطه جنسی گاهی در روابط آن ها اهمیت دارد و گاهی ندارد. همچنین برخی از افراد غیرجنسی احساس می کنند که پیوند آن ها با شریک زندگی لزوماً به اندازه کافی نزدیک نیست که آن ها از نظر جنسی نسبت به شریک خود احساس مجذوبیت داشته باشند و برای تحریک همسر و برقراری رابطه جنسی ترغیب شوند. برخی ممکن است تصمیم بگیرند که صبر کنند تا به اندازه کافی با شریک زندگی خود احساس نزدیکی عاطفی بکنند و برخی ممکن است به طور کلی از ادامه رابطه مشترک انصراف دهند. دمیسکشوال ها می توانند با شریک زندگی خود رابطه جنسی داشته باشند بدون اینکه از نظر جنسی نسبت به شریک زندگی خود احساس جنسی داشته باشند. هر فرد غیر جنسی متفاوت است. همان طور که هر فرد دگرجنس گرای مرسوم بین افراد متفاوت هستند.  

چند پیشنهاد برای درک بهتر دمیسکشوال ها

خودافشاگرایی درباره مسایل حساس مانند هویت جنسی می تواند برای هر کسی چالش برانگیز باشد. زمانی که مردم جهت گیری شما را درک نمی کنند می تواند چالش برانگیزتر باشد. اصطلاح دگرجنس گرایی به اندازه اصطلاحاتی مانند "بایسکشوال" و "پان جنسیت" رایج نیست. کمتر کسی در مورد آن شنیده است. در نتیجه ممکن است مجبور شوید به عزیزان درگیر کمک کنید تا جنسیت‌زدایی را بهتر درک کنند.
 • مقالات و ویدیوهایی را با آن ها به اشتراک بگذارید که غیرجنسی بودن را توصیف می کنند. اگر برای شما دشوار است که خود غیرجنسی بودن را توصیف کنید منابع آموزنده را به آن ها ارائه دهید.
 • در صورت تمایل در مورد تجربیات خود صحبت کنید. آن ها به احتمال زیاد احتیاج دارند اطلاعاتی در مورد اینکه چگونه هویت جنسی بر زندگی روزمره و روابط شما تأثیر گذاشته است. به دست بیاورند.
 • به آن ها بگویید که چگونه می خواهید از شما حمایت شود.  و یا بپرسید پشتیبانی برای آن ها چگونه خواهد بود؟ به آن ها اجازه دهید سوال کنند و بدانند که آیا خوب است به دیگران در مورد جهت گیری جنسی خود حرفی بزنید یا خیر.
 • به آن ها یادآوری کنید که برای حمایت از شما لازم نیست جنسیت زدایی را به طور کامل درک کنند و در نهایت به یاد داشته باشید که لازم نیست خود را افشا کنید؛ مگر اینکه در انجام این کار احساس راحتی و امنیت داشته باشید. به اشتراک گذاشتن هویت خود با اطرافیان نزدیک می تواند عالی باشد اما اگر نمی خواهید مجبور نیستید. انتخاب با شما خواهد بود. همچنین پیشنهاد می شود مقاله همجنس گرایی را مطالعه کنید.
 

سخن آخر

بیشتر افراد آزاداندیش از این ایده که یک فرد همجنسگرا را تحت فشار قرار دهند تا مطابق با هنجارهای دگرجنسگرا رفتار کند وحشت زده می شوند. افراد هرگز به دوست دوجنسه خود نمی گویند "یک طرف" را انتخاب کند. با این حال ممکن است زمانی که کسی تمایل به خودداری از رابطه جنسی را ابراز می کند به عنوان "فردی سرسخت و سرد" قضاوت شود. مگر اینکه در موقعیتی باشد که شامل گرمی و حمایت اجتماعی باشد و یک دوستی عمیق را تجربه کند. هر کس باید آزاد باشد به مرزهای شخصی خود احترام بگذارد و تصمیم بگیرد دنبال چیزی برود که رفتارش با آن همسو باشد. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*