ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تفاوت افسرده خویی با افسردگی | افسرده خویی را با اختلال افسردگی اشتباه نگیرید


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تفاوت افسرده خویی با اختلال افسردگی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


تفاوت افسرده خویی با اختلال افسردگی چیست؟ میلیون‌ها نفر درسراسر جهان به انواع افسردگی مبتلا هستند. در مواردی که فرد، مبتلا به اختلال افسرده خویی است، شدت علایم خفیف‌تر از اختلال افسردگی می‌باشد ولی دوره‌های آن طولانی‌تر هستند در نتیجه کمتر برای درمان اقدام می‌کنید چرا که ممکن است اخلالی در عملکرد اجتماعی‌تان نداشته باشید ولی به صورت مزمن از لذت بردن محروم می‌شوید. از طرف دیگر به دلیل اینکه مانند افسردگی حاد، تغییرات بارزی در شما ایجاد نمی‌شود، احتمال اینکه از حمایت اطرافیان بهره مند شوید نیز کمتر است. در این مقاله قصد داریم به بررسی تفاوت‌های افسرده خویی با اختلال افسردگی بپردازیم. افسردگی بعضی اوقات پیامدهای تاسف بار و دردناکی به همراه دارد. آنچه حائز اهمیت است آگاه شدن شما از ابتلا به این بیماری است تا بتوانید به موقع برای درمان آن اقدام کنید. برای این منظور می‌توانید از خدمات مرکز مشاوره روانشناسی نیز بهره بگیرید. برای آگاهی بیشتر درباره روند دریافت مشاوره افسردگی کلیک کنید.


گیف تفاوت افسرده خویی با افسردگی


 

اختلال افسردگی و علائم آن 

در اختلال افسردگی اساسی، شدت نشانه‌ها آنقدر بالا است که در کارکرد معمول فرد اخلال ایجاد می‌شود. مهمترین ویژگی اختلال افسردگی احساس غم و اندوه همراه با عدم کسب لذت در موقعیت‌های گوناگون زندگی به مدت حداقل 2 هفته است. از علائم افسردگی می‌توان به عدم اعتماد به نفس، بی‌علاقگی، بی‌قراری، احساس پوچی، ناراحتی و ناامیدی، احساس بی‌ارزش بودن، تفکرات منفی داشتن و... اشاره کرد.

برای آگاهی بیشتر درباره افسردگی اساسی و علائم افسردگی کلیک کنید.

اختلال افسرده خویی و علائم آن

اختلال افسرده خویی دارای بسیاری از نشانه‌های اختلال افسردگی است با این تفاوت که نشانه‌ها در این اختلال کمتر هستند. معمولا فرد مبتلا به افسرده خویی حتی ممکن است از بیماری خود آگاهی نداشته باشد. با این حال افسردگی در دوره‌های نسبتا طولانی، ثابت باقی می‌ماند؛ به طوری که علائم به مدت حداقل 2 سال ماندگار هستند.

برای شناخت بیشتر درباره افسرده خویی کلیک کنید.

تفاوت افسرده خویی با افسردگی

بیماران مبتلا به اختلال افسرده خویی معمولا همیشه خلق افسرده داشته‌اند ولی بیماران مبتلا به اختلال افسردگی اساسی می‌توانند زمان شروع دوره افسردگی خود را مشخص کنند. علاوه براین شدت علائم در اختلال افسردگی ماژور بیشتر بوده به طوری که زندگی فرد را مختل می‌کند. افراد مبتلا به افسرده خویی، زندگی عاری از هیجان دارند و معمولا از اجتماع کناره گرفته، دارای گریه‌های دوره‌ای و حساسیت فزاینده عاطفی–هیجانی هستند. در مقایسه با اختلال افسردگی که باعث اخلال در زندگی، کار، تحصیل و روابط اجتماعی فرد می‌شود، علائم افسرده خویی زیاد بارز نیستند. فرد کارکرد معمول خود را حفظ می‌کند ولی در طولانی مدت نمی‌تواند از زندگی خویش لذت ببرد. 

احتمال بروز افسردگی اساسی تا اوایل نوجوانی بسیار کم است. معمولا بیمارانی که در سنین کمتر از 20 سال به افسردگی مبتلا می‌شوند احتمال بیشتری وجود دارد که افسردگی حالتی مزمن پیدا کند و به اختلال افسرده خویی مبتلا شوند. همچنین شیوع اختلالات شخصیت در افراد مبتلا به افسرده خویی بیشتر از افراد مبتلا به اختلال افسردگی است.  سیر تدریجی همچنین بی سر و صدای افسردگی مستمر، می‌تواند توجیه خوبی برای همزمان شدن با سایر اختلالات شخصیت در افسرده خویی باشد.

برای آشنایی بیشتر درباره اختلالات شخصیت کلیک کنید.

آیا تفاوت افسرده خویی با افسردگی باعث تغییر روش های درمانی می شود؟

به طور کلی در درمان افسردگی، روان درمانی در کنار داروهای ضد افسردگی موثر واقع می‌شود. درمان افسردگی توسط روش درمان شناختی_رفتاری، رفتار درمانی، روان درمانی فردی بینش مدار، درمان بین فردی و خانواده درمانی انجام می‌شود. در موارد حاد که احتمال خودکشی وجود دارد، بستری شدن بیمار ضروری است. با مشاوره افسردگی می‌توانید بهترین درمان را برای خود برگزینید.

معمولا بیماران مبتلا به افسردگی در مقایسه با افرادی که از افسرده خویی رنج می‌برند، پاسخ دهی بهتری به درمان نشان می‌دهند. برعکس افراد مبتلا به افسرده خویی سرعت بهبودشان کمتر است پس ممکن است جلسات درمانی طولانی‌تر شود. دوره اختلال افسردگی در صورت عدم درمان حدود 4 تا 9 ماه طول می‌کشد؛ در صورتی که دوره افسرده خویی بدون درمان ممکن است حتی 20 تا 30 سال هم باقی بماند؛ البته میانگین آن حدود 5 سال است. مسلما این دوره 5 ساله که با عدم لذت بردن از زندگی همراه است در اقدام برای خودکشی نقش چشمگیری دارد. به طور کلی بیماران مبتلا به افسرده خویی، اختلالات همزمان بیشتری دارند را تجربه می‌کنند. با این حال در زمینه درمان تفاوت نمی‌کند که فرد به افسرده خویی یا افسردگی مبتلا باشد، در هر صورت باید درمان صورت گیرد.

برای آگاهی بیشتر درباره داروهای ضد افسردگی و خودکشی کلیک کنید.

یه خبر خوب

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با سابقه چندین ساله در ارائه خدمات درمانی در زمینه اختلالات روانی از جمله افسردگی جزء بهترین و جامع ترین مراکز خدمات روانشناسی است. این مرکز با گردهم آوری جمعی از متخصصین توانسته خدمات خود را با بالاترین سطح کیفیت ارائه دهد. ما در این مرکز شرایطی را برای شما فرآهم آورده‌ایم تا بتوانید از هر کجای کشور با مشاوران ما به صورت تلفنی و حضوری در ارتباط باشید. این مرکز به شما تضمین خواهد داد تا در کمترین زمان ممکن به درمان مشکلات و مسائل خود بپردازید. همچنین در صورتی که در اطرافیان شما کسی از این اختلال رنج می‌برد با دریافت راهکارها و روش‌های گوناگون به درمان او کمک نمایید.

برای آگاهی بیشتر درباره روند دریافت درمان افسردگی کلیک کنید.

سوالات متداول

بهترین راهکار درمانی برای افراد مبتلا به افسردگی چیست؟

افسردگی انواع مختلفی دارد و بسته به نوع افسردگی فرد و شدت اختلال درمان نیز می‌تواند متفاوت باشد. با این حال درمان‌ها به طور کلی به دو دسته درمان دارویی و روان درمانی تقسیم می‌شود که روان درمانی شامل درمان‌های شناختی رفتاری، درمان بین فردی و خانواده درمانی است.

برای آگاهی بیشتر درباره انواع افسردگی و دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*