ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

افسردگی پنهان | 6 نشانه افسردگی پنهان چیست؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با افسردگی پنهان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


نشانه‌های افسردگی پنهان چیست؟ افسردگی، یکی از شایع‌ترین بیماری‌های روحی و روانی است که برخی افراد بنا به دلایل فرهنگی و ترس از انگ خوردن یا از دست دادن موقعیت شغلی، سعی در مخفی کردن آن از دیگران دارند. از طرفی افسردگی اختلالی ست که اگر نادیده گرفته شود و به موقع درمان نشود، میتواند حتی به خودکشی منجر شود. از علائم افسردگی شدید می‌توان به احساس غم و اندوه، لذت نبردن از چیزها، کناره گیری از دیگران و... اشاره کرد. متاسفانه افسردگی پنهان به سختی تشخیص داده می‌شود. احتمال دارد که حتی خود شما نیز از وجود آن آگاهی نداشته باشید یا ممکن است ظاهری کاملا متفاوت با آنچه در درونتان می‌گذرد، نشان دهید. با توجه به اهمیت درمان افسردگی در بهبود عملکرد اجتماعی، جلوگیری از شدید شدن بیماری و آسیب‌های مغزی در این مقاله قصد داریم به توضیح افسردگی پنهان و برخی از نشانه‌های آن بپردازیم. برای آگاهی از روند دریافت مشاوره افسردگی کلیک کنید.


گیف افسردگی پنهان


افسردگی پنهان چیست؟

معمولا کسانی که به افسردگی مبتلا هستند به راحتی قابل شناسایی‌اند. آن‌ها بیشتر اوقات در خود فرورفته، ناراحت، غمگین، بی حوصله یا در مواقعی پرخاشگر هستند. باورهای منفی شان در مورد خود، دیگران و آینده به خوبی در بین صحبت‌هایشان مشخص می‌شود یا ممکن است در عمل به دلیل احساس ناامیدی فراگیر، از هر چیزی دست بکشند. تعاملات خود را محدود کنند و منزوی شوند. اما درباره افرادی که افسردگی پنهان دارند اوضاع کاملا متفاوت است و نمی‌توان به سادگی و از روی ظاهرشان متوجه افسردگی شان شد. آن‌ها ممکن است حتی در گروه افراد اجتماعی و برون گرا نیز یافت شوند! مشکل اینجاست که مبتلایان به این نوع افسردگی، در پنهان کردن احساسات واقعی خود، ماهر هستند.

برای آگاهی بیشتر درباره افسردگی و برون گرایی کلیک کنید.

 

علایم و نشانه های افسردگی پنهان

گاهی ممکن است نشانه‌های افسردگی در برخی از افراد به صورتی باشد که پنهان باقی بماند. در ادامه برخی از نشانه‌ها و علائم افسردگی پنهان را برای شما آورد‌ه‌ایم.

شاد و اجتماعی بودن در عین پنهان کردن بیماری

معمولا افرادی که به افسردگی پنهان دچار هستند، ممکن است به دلیل ترس و شرم خود سعی کنند بیماری خود را از دیگران مخفی نگه دارند. همان طور که گفتیم در برخی از موارد حتی ممکن است این افراد کاملا برونگرا، اجتماعی یا شوخ طبع باشند و معاشرت خوبی با دیگران داشته باشند. در واقع فرد مبتلا به افسردگی پنهان می‌تواند احساساتش را با مهارت فراوان از دیگران مخفی نگه دارد. 

نیاز به التیام زخم ها و ترس های قدیمی

ممکن است این افراد نیاز به درمان ترس‌ها یا رنج‌های عاطفی دردناک و درمان نشده در گذشته خود داشته باشند ولی نمی‌خواهند در مورد بیماری یا مشکلات خود با دیگران صحبت کنند. گرچه ممکن است در ظاهر شاد بوده یا از اعتماد به نفس خوبی برخوردار باشند. پس افسردگی خود را نادیده می‌گیرند و اقدام به درمان آن نمی‌کنند. افکار فلسفی درباره مفهوم مرگ و زندگی شخص مبتلا به افسردگی پنهان، باعث می‌شود که گاهی تا مرز خودکشی یا اقدام به آن پیش بروند.

اختلالات خوردن از علائم افسردگی پنهان

عادت‌های غیر طبیعی در غذا خوردن و تغییرات اشتها مانند افزایش یا کاهش ناگهانی اشتها، می‌تواند از علائم افسردگی پنهان باشد که می‌توان با مراجعه به پزشک این مشکل را برطرف نمود. همچنین این افراد معمولا برای رهایی از غم و اندوه به نوشیدن الکل روی می‌آورند که این مسئله نیز باید مورد توجه قرار گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلالات خوردن کلیک کنید.

اهمیت ندادن به مسائل

بی میلی و بی تفاوتی نسبت به مسائلی که در گذشته از اهمیت زیادی برای فرد برخوردار بوده‌اند، نیز از نشانه‌های افسردگی به صورت پنهان است. این افراد به دلیل بی حسی خود از نشان دادن واکنش نسبت به محبت و نگرانی دیگران معذب می‌شوند. فرد مبتلا به افسردگی پنهان لزومی به شاد بودن به معنای واقعی در زندگی نمی‌بیند. 

ابراز خشم و عصبانیت

افراد مبتلا به افسردگی پنهان ممکن است خشمگین شده و عصبانیت خود را بروز دهند. این افراد بسیار تحریک پذیر بوده و دارای نوسانات خلقی مداوم یا فراز و نشیب‌های مخصوص به خود هستند. میزان توقعات و خواسته‌های فرد مبتلا و کمک خواستن آن‌ها از دیگران معمولا بیشتر است. توصیه می‌شود اطرافیان از سرزنش و رنجاندن آن‌ها بپرهیزند و با ‌آنان با ملایمت رفتار کنند.

خستگی مفرط و اختلالات خواب

یکی از رایج ترین علائم افسردگی پنهان خستگی مفرط و دائمی افراد مبتلا ست. همچنین، این افراد خواب کافی نداشته و از اختلالات خواب زیادی رنج می‌برند. ممکن است این افراد در شب بیش از حد معمول بخوابند ولی در روز احساس خستگی مفرط و بی خوابی زیادی دارند و همیشه شاکی و نالانند.

درخواست کمک و سپس پس گرفتن آن

افرادی که به افسردگی پنهان مبتلا هستند همواره سعی می‌کنند تا مشکل خود را از دیگران پنهان کنند اما گاهی مقاومت آنان شکسته می‌شود و به خاطر فشاری که تحمل می‌کنند راضی به صحبت کردن با فردی دیگر و یا حتی مراجعه به روانشناس و مشاور می‌شوند. اما متاسفانه این افراد هنگامی که جلسات درمان را نیز شروع می‌کنند در همان جلسات ابتدایی احساس می‌کنند که زیاده روی کرده و نباید درمان را ادامه دهند. تفکر این افراد معمولا این است که ادامه روند درمان به معنای پذیرش افسردگی است. به همین دلیل به یکباره از ادامه حضور در جلسات انصراف می‌دهند.

ابراز احساسات به صورت اغراق آمیز

این افراد معمولا احساسات شدیدی را تجربه می‌کنند. به طور مثال اگر فردی در حالت عادی با دیدن صحنه‌های ناراحت کننده یک فیلم واکنش هیجانی نشان ندهند در صورتی که دچار افسردگی پنهان باشد به شدت گریه کرده و غمگین می‌شود. همچنین در دیگر حالات هیجانی نیز به همین شکل فرد عمل می‌کند.

 

درمان افسردگی پنهان

در صورتی که به افسردگی به صورت پنهان مبتلا هستید و به هر دلیل از صحبت کردن در مورد بیماری خود، دغدغه‌ها یا نگرانی‌هایتان بیم دارید، یکی از بهترین گزینه‌های احتمالی که بسیار کمک کننده است، بهره گیری از مشاوره افسردگی است. گوش دادن دقیق و همدلانه به صحبت‌ها، درک و پذیرش عمیق بدون هیچ قضاوتی و ارائه راهکارهای مناسب از جمله خدماتی است که در جلسه درمان می‌توانید به آن‌ها دست یابید. مشاور می‌تواند با بهره بردن از روش‌های مختلفی از جمله دارو درمانی، روان درمانی و ایجاد تغییراتی در سبک زندگی به درمان افسردگی پنهان در شما کمک کند. مشاوره افسردگی باید حتما زیر نظر یک مرکز معتبر و دارای نظام روانشناسی انجام پذیرد. ما به شما مرکز مشاوره حامی هنر زندگی را پیشنهاد می‌کنیم.

ما در این مرکز شرایطی را برای شما فرآهم آورده‌ایم تا بتوانید از هر کجای کشور با مشاوران ما به صورت تلفنی و حضوری در ارتباط باشید. این مرکز به شما تضمین خواهد داد تا در کمترین زمان ممکن به درمان مشکلات و مسائل خود بپردازید. همچنین در صورتی که در اطرافیان شما کسی از این اختلال رنج می‌برد با دریافت راهکارها و روش‌های گوناگون به درمان او کمک نمایید.

برای آگاهی از روند دریافت درمان افسردگی کلیک کنید.

سوالات متداول

چگونه می‌توان از بروز افسردگی پنهان پیشگیری کرد؟

افراد باید همواره سبک زندگی سالمی را در پیش بگیرند و روابط اجتماعی خود را نیز با اطرافیان حفظ کنند. همچنین در صورتی که با غم و اندوهی در زندگی مواجه شدند به مرور تمام تلاش خود را انجام دهند تا از حالت ناراحتی خارج شده و بتوانند روند عادی زندگی خود را حفظ کنند. در کنار این مسائل توجه به تغذیه و خواب مناسب می‌تواند نقش اساسی در پیشگیری از افسردگی و دیگر اختلالات روانی داشته باشد. برای دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*