ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

افسردگی پس از ترک ماری جوانا

افسردگی پس از ترک ماری جوانا یکی از عوارض اعتیاد است. هر نوع اعتیاد بر روی مغز تأثیر می گذارد. دلیل اینکه مواد افیونی یا بنزودیازپین ها از نظر فیزیکی اعتیادآور هستند این است که مغز به دارو پاسخ می دهد و بر روی احساس فیزیکی ما تأثیر می گذارد. کشیدن ماری جوانا بر جذب سروتونین و دوپامین توسط مغز تأثیردارد. سروتونین بر خلق و خو تأثیر می گذارد و احساس شادی ایجاد می کند. دوپامین انتقال دهنده عصبی مسئول احساس لذت ماست. برای دریافت اطلاعات بیشتر دراین زمینه می توانید با مشاوره تلفنی ترک اعتیاد تماس بگیرید.

تماس با مشاور

 

ماری جوانا چیست؟

ماری جوانا یا شاهدانه متداول‌ترین ماده مخدر غیرقانونی است. که باعث وابستگی مشکوک می شود. سال‌هاست که به عنوان یک ماده مخدر نرم در نظر گرفته شده است. ماری جوانا حشیش، دوپ، علف هرز، گل، مری جین، گیاه شاهدانه و تعداد زیادی از اصطلاحات عامیانه دیگر نیز نامیده می شود. ماری جوانا به مخلوطی از گل‌ها، برگ‌ها، ساقه‌ها و دانه‌های خشک شده گیاه شاهدانه اشاره دارد.  این گیاه همچنین حاوی حدود ششصد ماده شیمیایی دیگر و بیش از 100 ترکیب شیمیایی مرتبط با THC به نام کانابینوئید است.
این ترکیبات شامل تتراهیدروکانابینول (THC) است که باعث اختلال یا تغییر ذهن می شود. اثرات سرخوشی ماری جوانا می تواند باعث آرامش و تحریک شود. برای اطلاعات بیشتر مطالعه مقاله «کانابیس ها» پیشنهاد می شود. زمانی که بیمار افسرده ماری جوانا مصرف می کند، فرد مبتلا به افسردگی ممکن است اندکی کاهش افکار منفی را تجربه کنند. ارتباطی بین ماری جوانا و افسردگی وجود دارد. خواص محرک و آرام بخش ماری جوانا آن را به یک داروی انتخابی محبوب برای بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی تبدیل کرده است. با این حال، تحقیقات هنوز ثابت نکرده است که حشیش برای درمان افسردگی موثر است.

1-روش های مصرف ماریجوانا

ماری‌ جوانا را می ‌توان به روش‌های مختلفی استفاده کرد. برخی از مردم ماری جوانا را در سیگارهای دستی به نام مفصل، دستگاه های تبخیرکننده الکترونیکی مانند قلم‌های بخار ساز،  لوله‌ها (پیپ یا بونگ) و همچنین می‌تواند برای دم کردن چای استفاده شود و به ‌ویژه زمانی که برای اهداف دارویی فروخته یا مصرف می‌شود، اغلب با غذاها مخلوط می‌شود. علاوه بر این، برخی از افراد کنسانتره روغن و سایر عصاره‌های گیاه شاهدانه را استنشاق می‌کنند این کار به عنوان دم‌ کردن شناخته می‌شود. در این قسمت مطالعه مقاله «ماده مخدر گل و نحوه مصرف ماری جوانا» خالی از لطف نیست.

2-اثرات سوء مصرف ماری جوانا

تقریباً از هر 10 نفری که ماری جوانا مصرف می‌کنند، 3 نفر به اختلال مصرف ماری‌جوانا مبتلا هستند. برخی از علائم و نشانه‌های اختلال مصرف شامل تلاش اما ناکام ماندن در ترک ماری جوانا یا کنار گذاشتن فعالیت‌های مهم با دوستان و خانواده به نفع مصرف ماری‌جوانا است. خطر ابتلا به این بیماری اختلال مصرف ماری جوانا در افرادی که در دوران جوانی یا نوجوانی شروع به مصرف می کنند و بیشتر از ماری جوانا استفاده می کنند قوی تر است.
هنگامی که ماری جوانا دود می شود، THC به سرعت از ریه ها به جریان خون می رسد، که این ماده را به مغز و سایر اندام ها در سراسر بدن می رساند. زمانی که ماری جوانا از طریق غذا یا نوشیدنی خورده شود کندتر جذب می شود. بخشی از شبکه ارتباطی عصبی به نام سیستم اندوکانابینوئید نقش مهمی در رشد و عملکرد طبیعی مغز ایفا می کند. بیشترین تراکم گیرنده های کانابینوئید در مغز یافت می شود. مطالعه مقاله «تاثیر ماری جوانا بر مغز» توصیه می شود. در زیر برخی از اثرات ماری جوانا بر مغز و بدن آورده شده است:
 • مشکلات مغز: بر احساس لذت، حافظه، تفکر، مهارت تمرکز، ادراک حسی، درک زمان، حرکت هماهنگ و کاهش اشتها تأثیر می گذارد.
 • مشکلات قلبی و ریوی: تولید سرفه و بلغم روزانه، بیماری حاد مکرر قفسه سینه، افزایش خطر عفونت ریه. در این قسمت مطالعه مقاله «مصرف ماری جوانا و سرطان ریه» می تواند سودمند باشد.
 • سلامت روان: افسردگی، اضطراب، اختلالات شخصیتی، اسکیزوفرنی، زوال شخصیت، اختلال دوقطبی و افکار خودکشی در میان نوجوانان.
 • سایر مشکلات: آسیب به سیستم ایمنی بدن، مسائل باروری، افزایش ضربان قلب و فشار خون.

ترک ماریجوانا

ترک ماری جوانا و علائم آن

علائم اصلی ترک ماری جوانا به میزان وابستگی، بستگی دارد. تجربه یک فرد از ترک ماری جوانا می تواند کاملاً متفاوت از تجربه دیگری باشد. با این حال، برخی از علائم ترک شایع‌تر هستند، که شدت آن به عوامل متعددی از جمله دفعات مصرف و سلامت کلی بستگی دارد. هوس مواد مخدر، احساس تحریک پذیری یا اضطراب و پرخاشگری، عصبی بودن، بی قراری، از دست دادن تمرکز، همچنین اختلال در خواب و سایر علائم فیزیکی مانند:
 • تغییرات در اشتها
 • علائم شبه آنفولانزا (سردرد، تعریق، توهم، لرزش، تب و لرز)
 • فتق یا استفراغ
 • دل درد، سردرد
 • ضعف یا خستگی
 • کاهش یا افزایش وزن
 • اضطراب و افسردگی

1-کنترل علائم ترک

شما می توانید علائم ترک ماری جوانا را درمان کنید. کنترل علائم ترک ماری جوانا اغلب دشوار است و می تواند چندین هفته ادامه داشته باشد. صرف نظر از شدت، باید در اسرع وقت به دنبال مشاوره پزشکی باشید. علائم ترک حشیش قابل درمان است، اما مهم است که به محض احساس هر نشانه ای از آنها به پزشک مراجعه کنید. در حالی که اکثر مردم می توانند ماری جوانا را به تنهایی ترک کنند، برخی از افراد ممکن است از راهنمایی و کمک پزشکی بهره مند شوند. خوشبختانه، برنامه‌های کوتاه‌مدتی برای افرادی که از ترک ماری‌جوانا رنج می‌برند وجود دارد که حمایت و درمان را ارائه می‌دهد تا به آنها کمک کند تا از این دوره سخت عبور کنند. هرگز هیچ دارو یا ماده ای را برای درمان یک بیماری به تنهایی امتحان نکنید. این شامل منابع گیاهی مانند ماری جوانا نیز می شود.

2-کمک های حرفه ای برای ترک

مراکز توانبخشی برای کسانی است که با اعتیاد به مواد مخدر دست و پنجه نرم می کنند،. ترک آن به تنهایی می تواند بسیار دشوار باشد، به خصوص زمانی که با افسردگی، اضطراب و سایر علائم ناخوشایند ترک مواجه می شوید. در طول این دوره ترک، بسیاری از مردم برای کاهش ناراحتی به کشیدن باز می گردند. اگر پس از ترک ماری جوانا با علائم ترک دست و پنجه نرم می کنید، بهتر است با پزشک یا درمانگر خود صحبت کنید تا کمک کند. آنها می توانند پشتیبانی و توصیه های پزشکی را برای درمان بهتر علائم فیزیکی ارائه دهند. رفتار درمانی و درمان‌های تقویت انگیزه اثربخشی خود را در چندین کارآزمایی تصادفی‌سازی و کنترل‌شده ثابت کرده‌اند.  

افسردگی پس از ترک ماری جوانا

افسردگی پس از ترک ماری جوانا شایع تر از آن چیزی است که بسیاری از مردم تصور می کنند. ما فکر می‌کنیم که ماری‌ جوانا نسبتاً بی‌خطر است یا از نظر فیزیکی اعتیادآور نیست، اما حقیقت این است که ممکن است پس از ترک، علائم واقعی ترک را تجربه کنیم. افسردگی ممکن است منجر به غم و اندوه و ناامیدی شود. این معمولاً با مشکلات خواب، خستگی، کاهش اشتها و افزایش وزن همراه است. ما ممکن است فکر کنیم که ماری جوانا فقط از نظر روانی اعتیادآور است، اما بیایید نگاهی بیندازیم که واقعاً چه چیزی در حال وقوع است. مطالعه مقاله «آیا گل اعتیاد آور است؟» در این قسمت پیشنهاد می شود.
هنگامی که شما در حال کشیدن این گیاه هستید، مغز شما پر از سروتونین و دوپامین می شود. وقتی آن را ترک می‌کنید، سطح آن پایین می‌آید و مغزتان به بالارفتن سطوح عادت می‌کند. این باعث ایجاد افسردگی می شود که ممکن است پس از ترک ماری جوانا آن را احساس کنید. فرق بین اعتیاد فیزیکی و روانی اغلب این است که یک اعتیاد فیزیکی دارای یکی از انواع مواد اعتیادآور است و باعث علائم ترک فیزیکی می شود. ماری جوانا مانند نیکوتین یا هروئین "اعتیادآور" نیست. با این حال، هنگامی که سیگار کشیدن را ترک می کنید، احتمالاً علائم فیزیکی ترک را تجربه خواهید کرد. شما علائم ترک فیزیکی را از مصرف ماری جوانا نیز تجربه خواهید کرد.

مدت زمان درمان افسردگی پس از ترک ماری جوانا

برخی از افراد ماه ها پس از ترک ماری جوانا افسردگی را تجربه می کنند، در حالی که برخی دیگر برای یک یا دو روز آن را تجربه می کنند. ممکن است آن را به عنوان احساس نارضایتی، احساس غم یا عدم انگیزه برای انجام هر کاری تجربه کنید. دلیل این اتفاق این است که مغز به افزایش دوپامین و سروتونین عادت کرده است. وقتی آن را ترک می‌کنید، سطح آن به شدت کاهش می‌یابد و مغز شما به سختی می‌تواند آنها را به تنهایی تولید کند. این می تواند منجر به تجربه عدم توانایی لذت بردن از چیزهایی شود که زمانی لذت بخش بودند. مانند ورزش، مشارکت اجتماعی، رابطه جنسی یا سایر فعالیت های تولید کننده دوپامین باشد، ممکن است به سختی به لذتی که می خواهیم دست پیدا کنیم. مغز در حال بهبودی از کاهش دوپامین و سروتونین است، بنابراین همان «لذت» را که ما به دنبال آن هستیم، تولید نخواهد کرد.  
درمان افسردگی پس از ترک ماری جوانا

درمان افسردگی پس از ترک ماری جوانا

اگر به تازگی مصرف مواد مخدر را ترک کرده اید و در دوران افسردگی هستید، کارهایی وجود دارد که می توانید برای کمک انجام دهید. بسیار مهم است که یاد بگیرید به روشی سالم با افسردگی کنار بیایید و دوباره به مواد مخدر روی نیاورید. درمان سرپایی در یک مرکز توانبخشی مواد مخدر، ابزار و مهارت هایی را برای درمان افسردگی در اختیار شما قرار می دهد. خوشبختانه، بسیاری از گزینه‌های دارویی غیراعتیادآور برای کاهش علایم اضطراب و افسردگی ناشی از ترک ماری جوانا وجود دارد. درمان‌های غیردارویی، مانند درمان شناختی، درمان رفتاری (CBT) وجود دارد

1-آرامش فکری و ورزش برای درمان افسردگی پس از ترک ماری جوانا

سعی کنید افکار و احساسات مشکل ساز را کنترل و برطرف کنید. از موقعیت هایی که به نظر شما اضطراب آور است مانند مهمانی های شلوغ و مکان های آزاردهنده اجتناب کنید. از مشاور و پزشک خود برای بهبود افسردگی کمک بگیرید و با کمک مشاور خود از داروهای ضد افسردگی استفاده کنید که به بازگرداندن تعادل شیمیایی مناسب در مغزکمک می کند. هر روز حداقل 30 دقیقه ورزش کنید. این باعث تقویت خلق و خوی طبیعی می شود و می تواند به حذف سموم در حین تعریق کمک کند. استفاده از سایر تکنیک های تمدد اعصاب مانند مدیتیشن، یوگا، مشاوره، هنر درمانی و غیره را تمرین کنید. زیرا می تواند در درمان افسردگی مناسب باشد. برای دریافت اطلاعات کافی در این زمینه می توانید مقاله «ترک اعتیاد با یوگا» را مطالعه نمایید.

2-تغذیه سالم برای درمان افسردگی پس از ترک ماری جوانا

یک رژیم غذایی سالم می تواند به کاهش هوس و اضطراب کمک کند. از مصرف شکر و کافئین خودداری کنید زیرا اینها می توانند علائم ترک اعتیاد را تشدید کنند. هیدراته بمانید، مقدار زیادی آب بنوشید و از نوشیدنی های شیرین و کافئین دار مانند نوشابه خودداری کنید. غذاهای سالم بخورید. بدن خود را با منبع سخاوتمندانه ای از میوه های تازه، سبزیجات و پروتئین بدون چربی تامین کنید. از غذاهای فرآوری شده خودداری کنید، زیرا می توانند احساس تنبلی و تحریک پذیری در شما ایجاد کنند. خواب کافی شبانه نیز به شما کمک می کند تا احساس بهتری داشته باشید.

3-کاهش استرس و اضطراب برای درمان افسردگی پس از ترک ماری جوانا

اضطراب یکی دیگر از عوارض جانبی رایج ترک ماری جوانا است. مانند افسردگی، اضطراب به دلیل نحوه تعامل ماری جوانا با مغز انسان است. از آنجایی که ماری جوانا دارای برخی اثرات ضد اضطراب است، حذف دارو باعث می شود مغز به حالت عادی بازگردد. این منجر به افزایش حساسیت نسبت به اضطراب می شود. علائم استرس و اضطراب ممکن است برای یک دوره چند روزه یا چند ماهه طول بکشد. اساساً، ما باید به مغز زمان دهیم تا به تولید عادی انتقال دهنده های عصبی بازگردد.

4-گرفتن حمایت از خانواده و دوستان برای درمان افسردگی پس از ترک ماری جوانا

حمایت پیدا کنید، اطراف خود را با دوستان، اعضای خانواده و دیگرانی که می توانند در رفع علائم ترک به شما کمک کنند، احاطه کنید. در مورد تجربه خود با خانواده و دوستان صحبت کنید و به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. اگر علائم ترک ماری جوانا را تجربه می کنید، باید به دنبال روانپزشک باشید. برای مطالعه بیشتر در این زمینه می توانید مقاله «نقش خانواده در ترک اعتیاد به مواد اعتیاد آور» را مطالعه نمایید.  

سخن آخر

مصرف ماری جوانا و افسردگی بیشتر از آنچه که به طور تصادفی انتظار دارید با یکدیگر مرتبط هستند، اما هیچ مدرک روشنی مبنی بر اینکه ماری جوانا به طور مستقیم باعث افسردگی می شود وجود ندارد. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد نوجوانانی که اقدام به خودکشی می‌کنند ممکن است بیشتر از آنهایی که اقدام به خودکشی نکرده‌اند، ماری جوانا مصرف کنند. همانند مصرف ماری جوانا و افسردگی، تحقیقات بیشتری برای درک بهتر این ارتباط ها مورد نیاز است.
تجربه علائم ترک ماری جوانا می تواند ناخوشایند باشد. در حالی که کناره گیری از مصرف ماری جوانا می تواند چالش هایی را ایجاد کند، به یاد داشته باشید که آنچه در حال گذراندن آن هستید خواهد گذشت. صبور باش. ایجاد تغییرات در زندگی همیشه چالش برانگیز است، اما با حمایت مناسب، می توانند تحول آفرین باشند. برای دریافت مشاوره روانشناسی در این مورد کلیک نمایید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*