ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

افسردگی بعد از رابطه جنسی | افزایش احساسات مثبت پس از نزدیکی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با افسردگی بعد از رابطه جنسی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


افسردگی بعد از رابطه جنسی مشکلات زیادی را به همراه دارد. رابطه جنسی ارتباطی جسمی و روحی عمیق و یک تجربه بسیار متفاوت از ارتباطات دیگر است. اگر به خوبی پیش برود، انرژی بالا و هیجان زیادی خواهد داشت. بنابراین انتظار می رود بعد از آن احساس سرخوشی کنید. زیرا نزدیکی عاملی برای تخلیه انرژی های منفی و دریافت حس مثبت است. اگر اینطور نیست ممکن است، درگیر افسردگی پس از رابطه جنسی باشید. موضوع مقاله امروز ما همین است، که بدانیم افسردگی پس از رابطه جنسی چطور به وجود می آید.  

تماس با مشاور

افسردگی بعد از رابطه جنسی

شاید کمتر درباره این موضوع صحبت شده باشد، اما افسردگی بعد از رابطه جنسی، چیزی است که افراد زیادی آن را تجربه می کنند. بنابراین داشتن اطلاعاتی پیرامون افسردگی بعد از رابطه جنسی ممکن است برای شما مفید باشد.
برای عده ای پیش می آید، که بعد از رابطه جنسی احساس خوبی ندارند، حس می کنند، عصبی هستند یا بدخلق می شوند و برخلاف انتظارشان حسی که باید از رابطه دریافت کنند چیز متفاوتی است. به جای اینکه انرژی روحی خوبی داشته باشند احساس غم می کنند و حوصله ندارند یا بی قرار می شوند. در این مواقع انرژی رابطه جنسی به شکلی دیگر نمایان شده. به این وضعیت افسردگی بعد از رابطه جنسی یا (PCD) گفته می شود. یا دیسفوریا، اصطلاحی که برای توصیف غم، ناراحتی، اضطراب و پرخاشگری بعد از رابطه جنسی بکار می رود.

اینفوگرافیک افسردگی بعد از رابطه جنسی

اینفوگرافیک افسردگی بعد از رابطه جنسی

علائم افسردگی رابطه

تجربه ی احساسات مرتبط با افسردگی، بعد از ارضای نیاز جنسی و واکنش های احساسی منفی، به محرک های محیطی است، که برای آن هیچ دلیل خاصی پیدا نمی کنید. مثل کج خلقی های بی دلیل، نداشتن حوصله و انرژی، حس پوچی، ناراحتی که نمی دانید علتش چیست. آشفتگی روحی، به این خاطر که نمی دانید، دلیل این حالات چیست. همچنین در این مورد مطالعه مقاله عذاب وجدان پس از رابطه جنسی توصیه می شود.  
افسردگی بعد از رابطه جنس

علل افسردگی بعد از رابطه جنسی

این که بعد از ارتباط جنسی چرا عده ای افسرده می شوند دلایل یکسانی ندارد و دلایل قطعی هم ذکر نشده اما بنا بر احتمالات و پس از تحقیقات به این نتیجه رسیده اند که شاید عوامل زیر کمابیش در پیدایش افسردگی پس از رابطه جنسی موثر باشد.

1-تغیرات هورمونی

رابطه جنسی یک رابطه بسیار نزدیک و صمیمی است، که در طول آن، هورمون آکسی توسین(هورمون عشق) و دوپامین و پرولاکتین ترشح شده باعث می شود،  احساساتی مانند عشق  را تجربه کنید، حس شادی و صمیمیت بکنید، بدن و روح شما، هم زمان درگیر این احساس خوشایند لحظه ای قرار بگیرد.  بعد از اتمام رابطه، همه چیز فروکش می کند و ترشح هورمون ها کاهش می یابد، تا بدن به حالت اول خود بر گردد، و ذهن و احساس شما از این توقف ناگهانی به احساس افسردگی می رسد.

2-تابوی فرهنگی

ممکن است، انسان در فرهنگی بزرگ شده باشد، که رابطه جنسی در آن، یک کار مذموم و بد شمرده می شود، حس تناقض، میان انجام دادن کاری که به شکل غریزی منبع لذت است و تابویی که به تو می گوید، کارت اشتباه است و تو را تحت فشار روانی قرار می دهد، باعث احساس گناه می شود و شخص ناخودآگاه خودش را سرزنش می کند. نزدیکی، با افکار آزاردهنده،  بیشتر از این که لذت به همراه داشته باشد، آشفتگی و ناراحتی به بار می آورد. اگر شخص نتواند مشکل خود را حل کند، و هر بار با احساس گناه و عذاب وجدان به رابطه ادامه بدهد، ممکن است دچار افسردگی شود.

3-عدم نیاز به رابطه جنسی

اگر به هر دلیلی از نظر احساسی یا فیزیکی آماده ی رابطه جنسی نباشید، این کار برای شما فشار روانی به وجود می آورد. شاید با رابطه جنسی ارضا هم بشوید. اما تضمینی برای اینکه از نظر روحی در وضعیت خوبی باشید، ندارد. تمایلی که در پیش زمینه ی احساسی شما وجود ندارد، رابطه را به کاری اجباری تبدیل می کند، که می تواند عاملی برای احساس افسردگی بعد از آن باشد.

4-احساس منفی نسبت به پارتنر

به عنوان یک دلیل احتمالی دیگر، می توانیم به رابطه ای اشاره کنیم که در آن یکی از طرفین، نسبت به پارتنر خود حس خوبی ندارد. به این دلیل که در رابطه جنسی، نمی تواند او را راضی کند و به اوج برساند. به اصطلاح او را جا می گذارد در حالی که باید همزمان و گام به گام، هر مرحله را پیش بروند، تا هر دو به اوج لذت برسند. اگر یکی پیش برود، بدون این که بخواهد یا بتواند، شریک جنسی خود را تامین کند، حس منفی شکل گرفته، هم در طول رابطه و هم بعد از آن، احساس سرخوردگی و افسردگی می آورد. در این رابطه مشاوره جنسی پاسخگوی سوالات و پرسش های شما خواهد بود.

5-آسیب جنسی در گذشته

برای فردی که تجربه رنج آوری از رابطه جنسی، از قبل داشته باشد و مورد تجاوز جنسی یا آزار جنسی قرار گرفته باشد، برقراری ارتباط بعدی بسیار سخت خواهد بود. زیرا او احساسات آسیب پذیر خود را به رابطه بعدی منتقل می کند. حتی اگر با پارتنر خود، مشکلی نداشته باشند، امکان دارد احساس گناه بکند. بودن در شرایط یا موقعیتی که گذشته را تداعی می کند، می تواند محرکی برای تجربه ی دوباره احساس شرم و ناراحتی باشد و فرد را به افسردگی بکشاند.

6-استرس 

در شرایطی که فرد استرس زیادی تجربه می کند، کار استرس زایی دارد، یا انسان مضطربی است، یعنی استرس در زندگی او به مدت طولانی وجود دارد، انجام رابطه جنسی ممکن است، به صورت موقت او را از فضای ناراحتی و اضطراب خارج کند، اما بعد از آن دوباره همان شرایط برمی گردند. زمانی که مضطرب می شوید، هورمون کورتیزول ترشح می شود و شما را در وضعیت آماده باش قرار می دهد و اگر مدت زمان تجربه استرس، بالا باشد، به مرور انرژی زیادی از دست می دهید. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره کنترل استرس و اضطراب کلیک کنید.
رابطه جنسی نمی تواند، نه آنقدر که باید، بر شما تاثیر بگذارد و نه بعد از آن، مدت زیادی روحیه شما را ساپورت کند. مخصوصا اگر در نتیجه ی  اضطراب ها به افسردگی مبتلا شده باشید، بعد از رابطه جنسی احساس افسردگی و خمودی می کنید. استرس به صورت های دیگر هم می تواند، روی رابطه جنسی تاثیر بگذارد. برخی از مردان بخاطر استرس به زود انزالی دچار می شوند، و نمی توانند از رابطه لذت ببرند و شریک جنسی خود را راضی کنند. تبعات این نارضایتی می تواند تجربه افسردگی باشد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*