ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

افسردگی بعد از مرگ عزیزان | علائم و راهکار های درمانی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با افسردگی بعد از مرگ عزیزان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


از دست دادن یکی از عزیزان می تواند احساس غم و اندوه شدیدی را برانگیزد و فرد را به افسردگی بعد از مرگ عزیزان مبتلا کند. برای برخی از افراد، این غم می تواند منجر به افسردگی شود یا افسردگی زمینه ای را بدتر کند. اینکه انتظار داشته باشید بعد از دست دادن کسی، ناراحت و غمگین شوید طبیعی است، اما احساس غم و ناامیدی طولانی مدت، می تواند به معنای افسردگی شما باشد. در چنین شرایطی بهره مندی از مشاوره روانشناسی می تواند در بهبود و کاهش احساسات ناخوشایند و منفی بسیار کمک کننده باشد. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید. 

تماس با مشاور

افسردگی چیست؟

بسیاری از افراد با احساسات غمگین یا روحیه ضعیف و شاید حتی اضطراب، نگرانی یا احساس وحشت مواجه شده اند. این احساسات معمولاً ظرف چند روز یا چند هفته برطرف می شود. اما اگر احساس غم و اندوه شدید برطرف نشود ممکن است علامتی از ابتلا به افسردگی باشد. افــسردگی اختلال بسیار شایعی است. سه درصد از مردان و نزدیک به چهار درصد از زنان دچار افسردگی می شوند و طبق آخرین آمار، این تعداد از زمان شروع بیماری کرونا دو برابر شده است.
تشخیص افسردگی بالینی معمولاً تنها در صورتی انجام می شود که علائم فرد پایدار باشد. علاوه بر اینکه فرد خلق و خوی بی ثباتی دارد، طیف وسیعی از علائم اضافی را نیز تجربه می کند که در ادامه ذکر شده است. با این حال با ایجاد تغییراتی در سبــک زندگی می توان برای کم کردن عوارض آن اقدام کرد. برای کسب اطلاعات در مورد علائم افــسردگی کلیک کنید.  

اینفوگرافیک افسردگی بعد از مرگ عزیزان

اینفوگرافیک افسردگی بعد از مرگ عزیزان

افسردگی بعد از مرگ عزیزان

اندوه یک واکنش طبیعی به از دست دادن کسی است که دوستش دارید. اما گاهی اوقات این غم و اندوه تبدیل به بیماری افسردگی می شود و مشکلات بیشتری را برای فرد به وجود می آورد که در وهله اول اقدام برای درمان افسردگی را می طلبد. در حالی که احساس غــم و اندوه گاهی اوقات می تواند علائم افسردگی را نشان دهد، اما در واقع آن ها دو حالت متفاوت هستند. اگرچه افسردگی یک عارضه جانبی رایج برای غم نیست اما اگر در گذشته با مشکلات روحی روبرو بوده اید، ممکن است نیاز به مراقبت بیشتر داشته باشید.

غمزدگی چیست؟

اندوه عکس العمل طبیعی نسبت به از دست دادن کسی یا چیزی است که دوستش دارید. بنابراین از دست دادن نیاز به توجه، رهایی و تخــلیه روانی دارد. اما همیشه قابل درک نیست و همیشه هم قابل کنترل نیست. هیچ الگوی مشخصی برای نحوه واکنش افراد به فقدان عزیزان وجود ندارد. شیوه تجربه غم و اندوه افراد به اندازه اثر انگشت آن ها، منحصر به فرد است.
وقتی اندوهگین می شوید از لحظه حال و اکنون خارج می شوید و این بر میزان تمرکز شما تأثیرگذار است. بنابراین بر توانایی ها و عملکرد عادی فرد نیز تأثیر گذار خواهد بود. دچار فــراموشی می شوید و ممکن است سررشته یک موضوع را حین یک مکالمه، گم کنید. اندوه همچنین الگوهای غذا خوردن و خواب فرد را مختل می کند و فشار تلاش برای کنار آمدن با احساسات ناشی از اندوه می تواند باعث ایجاد سردرد و بیماری های دیگر ناشی از استرس و تنش شود. همانطور که فرد به تدریج به حس تعادل برمی گردد، غم و اندوه می تواند به صورت نوسان دار برگردد که توسط خاطرات و یادآوری ها ایجاد می شود. پیشنهاد می کنیم در این رابطه مقاله تحمــل مرگ عزیزان را مطالعه کنید.

غمزدگی در مقابل افسردگی

چنانچه ذکر آن رفت، علائم غم و اندوه می تواند شبیه علائم افسردگی باشد با این تفاوت که اگر افسردگی رخ داده باشد، افـــکار منفی، شدید و مداوم هستند و با گذشت زمان از بین نمی روند. پرداختن به کارهای ساده روزمره در هر دو مورد می تواند دشوار شود. کسانی که افسردگی دارند یا احساس غمزدگی می کنند، ضعف و بی حالی را نیز گزارش می دهند.‌ تفاوت بزرگ بین اندوه و افسردگی این است که افسردگی یک بیماری قابل درمان و قابل کنترل با داروها می باشد.
اندوه و علائم مربوط به آن طبیعی است. بنابراین غم را نمی توان با دارو درمان کرد. با پذیرش احــساسات و تلاش برای کنار آمدن با فقدان کسی که از دست رفته است، غم به مساله ای رفع شدنی در طول زمان تبدیل می شود. افراد مختلف به شیوه های مختلف سوگواری می کنند. برخی از افراد ممکن است علائمی شبیه افسردگی داشته باشند، مانند گوشه گیری و انزوا طلبی و دوری از محیط اجتماعی و احساس غم شدید. با این حال تفاوت های بسیار مهمی بین افسردگی و اندوه وجود دارد.  برای کسب اطلاعات در مورد افسردگی اساسی کلیک کنید.

نشانه های افسردگی

دنیــای افسردگی بسیار گسترده با نشانه های فراوانی است. اما برخی علائم برای ابتلا به افسردگی رایج تر است. اغلب شامل یک یا چند مورد از موارد زیر است:

 • افکار مضطرب: علائم افسردگی و اضطراب اغلب دست به دست هم می دهند. یکی می تواند منجر به دیگری شود یا علت آن باشد. به عنوان مثال، احساس اضطراب برای بیرون رفتن می تواند به این معنی باشد که دچار اضطــراب اجتماعی شده اید و زندگی بسیار محدودی دارید که می تواند باعث افسردگی شود. تصور می شود نیمی از افراد مبتلا به اضطراب، افسردگی دارند و برعکس.
 • احساس تحریک پذیری: اکثر مردم هر از گاهی دچار اختلالات خلقــی می شوند. اگر زود عصبی می شوید و چیزهای کوچک باعث عصبانیت یا آزار شما می شوند که قبلا چنین نبوده است، ممکن است نشانه ای از افسردگی باشد.
 • احساس درماندگی: احساس درماندگی، بی ارزشی یا ناامیدی نیز در افسردگی رایج است و تصمیم گیری درمورد مسایل ساده زندگی برای افراد دشوار می شود.
 • خودآزاری: با افسردگی شدید ممکن است برای مردم این سوال پیش بیاید که آیا زندگی ارزش زندگی کردن را دارد؟ وجود افکار خودکشی یا آسیب زدن به خود نشانه های مشکل افسردگی است.
 • تغییرات رفتاری: برخی افراد ممکن است هنگام بروز افسردگی تغییرات رفتاری قابل توجهی را تجربه کنند. از جمله صحبت کردن یا حرکت کندتر از حد معمول، عدم تماس چشمی و خم شدن شانه ها.
 • ناراحتی جسمی: افسردگی می تواند از نظر جسمی نیز فرد را تحت تأثیر قرار داده و منجر به بروز مسایل جسمی بدون هیچ توضیح پزشکی شود. بسیاری از مبتلایان دردهای غیر قابل توضیح و ناراحتی عمومی را گزارش می دهند. پیشنهاد می کنیم در این رابطه مقاله تاثیر بیماری های روانی بر جسم را مطالعه فرمایید.

افسردگی بعد از مرگ عزیزان | برخی دیگر از نشانه های افسردگی

 • تغییر در عادات غذایی: کم خوری و بی اشتهایی می تواند اثرات خلق و خوی پایین را تشدید کند و منجر به ادامه چرخه افکار و احساسات منفی شود.
 • کمبود انرژی: اگر فرد از افسردگی رنج ببرد معمولاً با از دست دادن کامل انرژی و خستگی مــزمن روبرو شده و انگیزه یا انرژی لازم برای انجام کارهای عادی را نیز نخواهد داشت. میل خود را به زندگی از دست می دهند و قادر به کسب لذت از مسایل زندگی نیستند.
 • مشکلات خواب: یکی از اولین نشانه های افسردگی، اختلالات خواب یا تغییر در الگوی خواب است. افراد مبتلا به افسردگی اغلب گزارش می دهند که در خوابیدن، در خواب ماندن یا خواب بیش از حد مشکل دارند. همه این ها می تواند به چرخه افکار منفی و احساسات شکننده کمک کند.
 •  تغییرات میل جنسی: معمولاً افراد در طول افسردگی با کاهــش میل جنسی مواجه می شوند و علاقه خود را به رابطه جنسی و صمیمیت فیزیکی از دست می دهند. از سوی دیگر برخی از افراد برای مقابله با خلق و خوی پایین، تمایل جنسی بیشتری دارند و می خواهند رابطه جنسی بیشتری داشته باشند.
 • انزوای اجتماعی: افسردگی می تواند تأثیر قابل توجهی بر عملکرد اجتماعی داشته باشد که منجر به افزایش انزوای اجتماعی، گذراندن زمان کمتر با دوستان یا نادیده گرفتن سرگرمی ها و علایق، کلافگی و بی حوصلگی در محل کار و انواع مشکلات در زندگی شخصی یا خانوادگی می شود.
 • عزت نفس پایین: افراد مبتلا به افسردگی اغلب با عزت نفس پایین دست و پنجه نرم می کنند و نسبت به خود احساس منفی زیادی دارند. افسردگی در بین افرادی که سابق بر این افسردگی، از خود انتقادی یا اعتماد به نفس پایینی رنج می برده اند، شایع تر است.

آیا افسردگی مرحله ای از اندوه است؟

افسردگی بعد از مرگ عزیزان، ناشی از اندوه نیست. اما اگر فرد مسائل حل نشده در رابطه با کسی که از دست داده است داشته باشد. با ماندن در شرایط احساس گناه و درد فقدان، علائم می تواند بسیار شبیه افسردگی باشد. فرد سوگوار گاهی احساس افسردگی می کند. زیرا به اشتباه تصور می کند که این مرحله ای طبیعی از احساس غم و اندوه ناشی از فقدان است. در واقع، اگر چه ممکن است هر فردی احساسات مشابهی با دیگران داشته باشد. در عین حال در مورد غم و اندوه، هیچ الگوی مشخصی وجود ندارد. با این حال، عجیب نیست که پزشکان داروهای ضــد افسردگی تجویز کنند. مشکل این است که داروها علائم موجود را درمان می کنند. بدون این که به مسائل اساسی و ریشه ای علت درد بپردازند.
درد عاطفی ناشی از هرگونه فقدان، می تواند شدید باشد. این که آیا فرد سعی می کند با پنهان کردن احساسات خود با این درد کنار بیاید یا با استفاده از داروهای ضد افسردگی برای کاهش شدت آن ها اقدام کند. کار زیادی برای علت اصلی اندوه که می تواند ناتوانی در نحوه پذیرش فقدان باشد، انجام ‌نمی دهد. بنابراین در پایان روز، هنوز درد و غم ناشی از فقدان وجود دارد. در مورد سریع ترین درمان افسردگی بیشتر بخوانید.  

کنار آمدن با اندوه و افسردگی فقدان عزیزان

غم و اندوه به فرد می آموزد که چگونه انسان باشد و با مقتضیات زندگی انسانی مواجه شود. گذراندن مــراحل سوگ از دست دادن، فرد را به عمق ترس های خود برده و او ناچار به چالش می شود. وقتی به خود اجازه می دهید احساس غم خود را بیان کنید مقداری از فشار روانی حاصل از غم، تخلیه می شود. وقتی کودکان تجربه ای منجر به ناراحتی دارند و به آن ها اجازه داده می شود ناراحت شوند، قدرت پیدا می کنند غم خود را درک کنند. اگر به کودکان گفته شود گریه نکنید آن ها معمولاً در بزرگسالی برای ابراز احساسات غم و اندوه مشکل خواهند داشت. آنها می آموزند که احساسات منفی خود را نفی و سرکوب کنند. مواجه نشدن با احساسات واقعی، سلامت روان فرد را به خطر می اندازد.

افسردگی بعد از مرگ عزیزان | پذیرفتن احساسات و درد فقدان خود

آنچه احساس می کنید برای شما عادی و مناسب است را انجام دهید. اگر لحظات کوچکی از شادی در هنگام غم و اندوه دارید، سرکوبش نکنید. به عنوان یک انسان، شما در هیچ وضعیت اندوهناکی به طور همیشگی نمی مانید و دائما در حال نوسان هستید. تا زمانی که به دنبال زندگی کردن باشید، می دانید که زنده خواهید ماند. شما با نادیده گرفتن خوشی های موجود کنار غم ها، بهبود نمی یابید. بلکه با گذر از مــراحل پذیرش غم و مدیریت فقدان، زندگی کردن با آن را یاد می گیرید.

نداشتن انتظار زیاد

در حالی که غمگین هستید، احساسات خود را رها کرده و آن را قبول کنید. با خود مهربان باشید. بخشی از فرآیند درمان این است که احساسات خود را در لحظه تجربه کرده و افکار منفی و مثبت خود را به درستی درمورد آن متمرکز کنید. بنابراین می توانید درس های لازم را از اندوه گرفته و در مسیر زندگی شروع به حرکت کنید. اگر تمام زندگی خود را صرف سرکوب احساسات ناشی از فقدان کنید و یا برعکس، تمام لحظات، مشغول فکر کردن و غصه خوردن در مورد شخص از دست رفته باشید، به جای پذیرفتن مرگ او، با نبودش می جنگید. بدین ترتیب خود را در برابر بهبودی و پذیرش فقدان مقاوم می کنید.  بسیار مهم است که در این مسیر از بــاورهای غلط غم و اندوه دوری کنید و در تله این باورها گرفتار نشوید. زیرا این اعتقادات بی اساس برای سلامت روان شما در طولانی مدت خوب نیست.


افسردگی بعد از مرگ عزیزان

راهکار های مدیریت اندوه و افسردگی بعد از مرگ عزیزان

نکات زیر ممکن است به شما در مدیریت فقدان عزیزان کمک کند. همچنان که از سلامت جسمی روحی و احساسی خود مراقبت می کنید نکات زیر را مد نظر قرار دهید.

1-داشتن یک شبکه پشتیبانی عاطفی

اطراف افراد یا فردی بمانید که می توانید در مورد از دست دادن عزیزان و احساسات خود نسبت به فقدان به صورت محرمانه با آن ها صحبت کنید. برای مثال اگر دوست صمیمی دارید، در زمانی که احساس غم و اندوه میکنید، با او قراری بگذارید و احساسات خود را به اشتراک بگذارید.

2-افسردگی بعد از مرگ عزیزان | مراقب خود بودن

قلب شکسته و احساسات جریحه دار شده نیاز به توجه و مراقبت دارد. شیوه های مراقبت از خود را بیاموزید. اما مراقب تسکین دهنده های کوتاه مدت مانند الکل باشید. خود را بابت اشتباهات تان ببخشید و سعی کنید با خود مهربان باشید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه بخشش خود کلیک کنید.

3-خوب غذا خوردن

 در چنین شرایطی نادیده گرفتن رژیم غذایی معمول است و براحتی فرد را به لحاظ جسمی ضعیف و آسیب پذیر می کند. اما فراموش نکنید رعایت تغــذیه سالم برای حفظ سلامت جسمانی شما و بالا رفتن توان مقاومت مهم است.

4-افسردگی بعد از مرگ عزیزان | منزوی نکردن خود

اختصاص دادن زمان های تنهایی و داشتن خلوت خصوصی مشکلی ندارد. اما زمان خود را با خانواده و دوستان نیز سپری کنید و بطور مداوم زمان خود را به تنهایی سپری نکنید. در مواقع لازم استراحت کرده و بخوابید. بپذیرید که عزیز از دست رفته، همیشه بخشی از شما خواهد بود و شما همیشه آن لحظات غم را با شدت کمتر همراه خود خواهید داشت. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مضرات گوشه گیری در افسردگی کلیک کنید.

5-ورزش و هوای تازه

هر چقدر هم که سخت باشد و حتی اگر مجبور باشید خود را ناچار کنید کمی پیاده روی کنید. یا اگر شرایط پیاده روی ندارید، مدیتیشن و یوگا در منزل را امتحان کنید. مطمئن باشید بعد از آن احساس بهتری خواهید داشت.

6-افسردگی بعد از مرگ عزیزان | یادداشت احساسات خود

یک دفترچه یادداشت پیدا کنید و احساسات خود را در قالب کلمات بیان کنید. به ساده ترین شکلی که می توانید احساسات خود را روی کاغذ بیاورید. هیچ کس قرار نیست آن ها را بخواند. پس با خودتان صادق باشید. این می تواند بسیار درمان کننده باشد.

7-ایجاد آداب و رسومی برای مناسک سوگواری

مهم این است که لحظاتی شخصی را برای خود داشته باشید. اجازه دهید غم از دست دادن را به درستی پشت سر بگذارید و افکار خود را بر روی عزیز از دست رفته متمرکز کنید. مناسکی که شما به تنهایی و با یاد عزیز از دست رفته اجرا می کنید. در کاهش اندوه کمک زیادی می کند. پیشنهاد می کنیم در این رابطه مقاله وقتی دلتان می گیرد چه چیزی حالتان را بهتر می کند را مطالعه فرمایید.

سخن آخر در باب افسردگی بعد از مرگ عزیزان

در طول زندگی، خسارات زیادی را تجربه خواهید کرد. اگر دائماً غم را سرکوب کرده و در صورت وقوع این امر به خود اجازه سوگواری ندهید، تلاش کنید که آن را پنهان یا سرکوب کنید، آنگاه به یک حالت غم انگیز دائمی دچار خواهید شد که ممکن است به افسردگی مــزمن تبدیل شود. با این حال اگر بتوانید بپذیرید که احساس غم و اندوه شدید و درد عاطفی ناشی از فقدان طبیعی است، می شود به شیوه ای سالم غصه خورد و سپس از مرحله سوگواری عبور کرد. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید برای مشاوره در زمینه افسردگی بعد از مرگ عزیزان از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره تلفنی

کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*