ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

افسردگی پس از تعطیلات | راه رهایی از افسردگی بعد از تعطیلات

افسردگی بعد از تعطیلات چیست؟ فرض کنید بعد از مدت‌ها تعطیلات، فردا شنبه است و باید صبح زود بیدار شوید و به سر کار، مدرسه یا دانشگاه بروید. طبیعتا احساس بسیار بدی پیدا می‌کنید و حتی ممکن است نسبت به کار یا دانشگاهی که به آن علاقه دارید هم بیزار شوید. سازگاری و رفت و برگشت در موقعیت‌های مختلف، یکی از مهارت‌هایی است که انسان باید بیاموزد و در غیر این صورت ممکن است علائم افسردگی در او ایجاد شود. یکی از عمده‌ترین دلایل افسردگی، ناتوانی در سازگاری با محیط و شرایط جدید است. با آگاهی از روش‌های پیشگیری از افسردگی بعد از تعطیلات و عوامل محرک، می‌توانید این مشکل را در خود درمان کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه عوامل تحریک کننده افسردگی کلیک کنید. 


گیف افسردگی پس از تعطیلات


چرا افسردگی بعد از تعطیلات ایجاد می‌شود؟

تعطیلات زمانی برای استراحت، دور شدن از استرس‌های شغلی و درسی و دیدن دوستان می‌باشد. بسیار طبیعی است که پس از پایان تعطیلات، احساس غم کنید، اما این احساس غم نباید کارایی شما را کم کند. هرکس به تعطیلات، استراحت و تفریح نیاز دارد اما باید بدانید که وظیفه اصلی شما کارکردن، درس خواندن و تلاشگری است و تعطیلات فقط زمانی برای استراحت است. مشکل در تفکر  باعث شده اکثر مردم، نسبت به زندگی خود احساس نارضایتی داشته و از تعطیلات نه برای استراحت، بلکه برای فرار از وظایف بهره ببرند. به جای فرار به دنبال راهی برای کاهش استرس‌های شغلی خود باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه استرس‌های شغلی کلیک کنید.

چگونه از افسردگی بعد از تعطیلات پیشگیری کنیم؟

در ابتدا باید سعی کنید که در زندگی به دنبال چیزهایی باشید که باعث پیشرفت شما شوند. اینکه اکثر مردم بعد از تعطیلات افسردگی می‌گیرند، به این دلیل است که آن‌ها فقط برای تعطیلات زندگی می‌کنند. برای آن از مدت‌ها قبل برنامه می‌ریزند و آن را دوست دارند، اما نسبت به برنامه عادی زندگی خود این شوق را ندارند. به طور ایده آل باید پس از اتمام تعطیلات، برای تخریب یک عادت قدیمی و ساخت یک تفکر و مهارت جدید و پیشرفت تلاش کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه افسردگی کلیک کنید. 

1. مقابله با افسردگی بعد از تعطیلات با لیستی از لذت‌ها

بسیاری از تفریحات در تعطیلات در دسترس نیستند و یا انجام‌شان آن شور و هیجان مورد انتظار را ندارد. پس آن‌ها را در طول دوره‌های کاری انجام داده و برای آن‌ها برنامه ریزی کنید. حتی اگر چند ساعت و یا کل آخر هفته را برای آن وقت بگذارید باز هم انرژی بیشتری برای کار کردن به شما می‌دهد.

2. افسردگی بعد از تعطیلات | ته دیگ تعطیلات را بیخیال شوید

مهم است که قبل از پایان تعطیلات، زمانی را برای برگشتن به زندگی عادی خود بگذارید. می‌توانید روز بعد از تعطیلات سبک‌تر کار کنید و یا یک روز قبل از پایان تعطیلات، کمی از کارهای عقب افتاده خود را انجام دهید و به مرور زمان به زندگی کاری یا تحصیلی بازگردید. نداشتن وقت کافی برای بازگشتن به زندگی کاری، شما را دچار نوعی رخوت می‌کند.

3. در تعطیلات، همه چیز را رها نکنید

این بسیار مهم است که تعطیلات، زندگی شما را به طور کل تعطیل نکند. هرچند بسیار کم، اما سعی کنید کمی از کارهای خود را انجام دهید تا بدانید که شما از دنیا و ادامه زندگی مرخص نشده‌اید.

4. تا چند روز با دوستانتان درباره تعطیلات صحبت کنید

این کار به شما کمک می‌کند که بخندید. به همین سادگی می‌توانید روحیه خود را تقویت کرده و افسردگی بعد از تعطیلات را مدیریت کنید. برای دانش آموزان سنین پایین‌تر، این حرکت با موضوع انشای تعطیلات خود را چگونه گذرانده‌اید، انجام می‌شود و اشتراک تجربه‌ها باعث کم شدن بار روانی موضوع می‌شود.

5. افسردگی بعد از تعطیلات | حداقل تا 5 روز، برای خودتان کاری انجام دهید

برای خود هدیه بخرید، 5 دقیقه اضافه در حمام گرم بمانید، موها و لباس‌هایتان را مرتب کنید و برای آن وقت بگذارید. خانه خود را نظم داده و بیشتر به نظافت بپردازید. به این صورت می‌توانید علائم افسردگی را تا حد زیادی کاهش دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه علائم افسردگی کلیک کنید. 

6. چه می‌خواستید؟ آنها را پیگیری کنید

بدانید که پایان تعطیلات، پایان زندگی نیست و بعد از آن باید کارهای خود را انجام دهید. برای خود هدف مشخص کنید و یک استارت دوباره برای رسیدن به آن‌ها بزنید. اکنون استراحت کرده‌اید و انرژی کافی برای دویدن را دارید. برنامه ریزی برای سال جدید انرژی لازم را به شما می‌گرداند.

رهایی از افسردگی بعد از تعطیلات

اگر با شروع روزهای کاری دائماً احساس بی انرژی بودن می‌کنید و از موضوعات پیرامون خود لذت نمی‌برید یا احساس غمگین بودن دارید، ممکن است دچار افسردگی بعد از تعطیلات شده باشید. استفاده از راهکارهای زیر در غلبه بر این مشکل به شما کمک می‌کند:

1. استفاده از تکنیک فعال سازی رفتاری

فعال سازی رفتاری یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های غلبه بر افسردگی است که روانشناسان همواره بر آن تأکید می‌کنند. این تکنیک به خصوص در شرایط بعد از تعطیلات که افراد درگیر کسالت می‌شوند و تمایل کمی به فعالیت بدنی دارند، بسیار کمک کننده است. برای انجام این کار تلاش کنید برنامه دقیقی از فعالیت‌های روزانه خود تهیه کنید تا در پایان روز ببینید چقدر زمان از دست رفته یا خالی دارید. پس از این کار با یک برنامه‌ریزی گام به گام تلاش کنید هر روز  تنها چند دقیقه فعالیت مفید خود را افزایش دهید. این کار کمک می‌کند که به مرور بر احساس فقدان انرژی در خود غلبه نمایید و به سطح عملکرد سابق خود بازگردید.

2. افسردگی بعد از تعطیلات | کمک گرفتن از ورزش

ورزش یکی از روش‌های بسیار مؤثر است که به بازگشت روحیه شما کمک می‌کند. بهتر است اهداف بلندپروازانه را کنار گذاشته و با قدم‌هایی آهسته اما پیوسته ورزش را به برنامه روتین خود اضافه نمایید. انجام تنها چند دقیقه فعالیت هوازی با ترشح هورمون‌های شادی آور در بدنتان خلق شما را بهبود خواهد بخشید.

3. تنظیم چرخه خواب

به هم ریختن چرخه خواب و بیداری یکی از عوامل بسیار مؤثر در احساس کسالت و افسردگی است. به همین خاطر تلاش نمایید هر شب در ساعت معینی به رخت خواب بروید و تا نیمه شب بیدار نمانید. برای اینکه بتوانید شب‌ها زودتر بخوابید، در طول روز چرت نزنید و با انجام فعالیت، خستگی بیشتری در خود ایجاد نمایید.

4. برنامه‌ریزی برای تعطیلات بعدی

شاید با یادآوری خاطرات خوشی که در تعطیلات داشته‌اید، دائماً به خاطر تمام شدن آن  حسرت بخورید یا احساس دلتنگی کنید. برای اینکه غلبه بر این احساس سعی کنید برنامه‌ریزی بلند مدتی داشته باشید و به داشتن تعطیلات مفرح‌تر در آینده بیاندیشید. این مسئله باعث می‌شود که راحت‌تر از این روزها عبور نمایید.

5. افسردگی بعد از تعطیلات | یادگیری مهارت ذهن آگاهی

مهارت ذهن آگاهی به شما کمک کند تا حضور کاملی در زمان حال  داشته باشید،در افکار خود غرق نشوید و حسرت روزهای گذشته را نخورید. برای اینکه پرورش این مهارت، تلاش کنید که در هر موقعیتی، همه تمرکز خود را بر آن محیط معطوف کنید و جزئیات آن را در ذهن خود مجسم نمایید. کمک گرفتن از ورزش‌هایی نظیر یوگا یا انجام مراقبه نیز به افزایش قدرت تمرکز و ذهن آگاهی شما کمک می‌کند. برای کسب اطلاعات بیششتر در زمینه درمان افسردگی کلیک کنید. 

6. ریشه‌یابی مشکلات

گاهی اوقات تعطیلات تنها بهانه‌ای برای بروز افسردگی است و در واقع افراد از مدت‌ها قبل زمینه بروز این مشکل را داشته‌اند اما مشغولیت کاری و تحصیلی مانع از غرق شدن فرد در افکار منفی ‌شده است. در این شرایط قرار گرفتن در معرض تنهایی و انزوا به واسطه تعطیلات می‌تواند افسردگی پنهان فرد را نمایان سازد. به همین خاطر لازم است کمی بیشتر در خود دقیق شوید و ببینید بیش از همه چه افکاری شما را آزار می‌دهد. آیا صرفاً دوری از آسایش تعطیلات موجب ناراحتی شما شده یا اینکه در این مدت زخم‌های کهنه‌ای در شما سر بازکرده‌اند و افسردگی را به بار آورده‌اند.

7. پیشگیری از طولانی شدن علائم افسردگی

افسردگی تعطیلات با افسردگی اساسی متفاوت است. افسردگی تعطیلات مسئله‌ای گذرا است که با گذشت چند روز بهبود می‌یابد و فرد خود به خود به فرایند طبیعی زندگی باز می‌گردد. اما افسردگی اساسی بیش از 1 ماه طول می‌کشد و در کنار احساس غمگینی و بی‌حوصلگی به علائمی نظیر احساس یاس شدید، مشکلات خواب، اشتها، عدم تمرکز، حواسپرتی و افکار مرگ نیز می‌انجامد و عملکرد فرد را به طور قابل ملاحظه ای کاهش می‌دهد. اگر می‌بینید که بعد از تعطیلات علائم افسردگی به طور پایداری وجود دارند و با گذشت زمان بهتر نمی‌شوند و بالعکس هر روز بدتر می‌شوند از یک روانشناس بالینی یا یک روانپزشک کمک بگیرید تا در صورت لزوم درمان‌ها و خدمات حرفه‌ای لازم در این زمینه را دریافت نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره افسردگی کلیک کنید. 

برای دریافت مشاوره در زمینه افسردگی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*