ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

افسردگی بعد از شیر گرفتن کودک | راهکارهای صحیح از شیر گرفتن


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با افسردگی بعد از شیر گرفتن پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


یکی از چالش های مادران، افسردگی بعد از شیر گرفتن کودک است. فرایند شیردهی مادران معمولا از نوزادی تا دو سالگی ادامه دارد. در طول این مدت برای اینکه مادر بتواند کودک خود را شیر بدهد، ترشح هورمون آکسی توسین(هورمون عشق) به میزان بالایی نسبت به حالت طبیعی افزایش می یابد. زمانی که شیردهی قطع می شود، سطح این هورمون کاهش می یابد و به تبع آن، این کاهش ناگهانی باعث افت روحیه و افسردگی در مادران شیرده می شود. از طرفی مادران با این موضع احساسی برخورد می کنند. قطع شیردهی رشد به مرحله ای دیگر است. مرحله جدایی کودک از سینه مادر، اولین مرحله استقلال کودک که می تواند برای بعضی مادران ناراحت کننده باشد.  

تماس با مشاور


اینفوگرافیک افسردگی بعد از شیر گرفتن کودک

افسردگی بعد از شیر گرفتن کودک

افسردگی بعد از شیر گرفتن کودک

افسردگی بعد از قطع شیر، بیماری نیست که بگوییم همه مادرها تجربه می کنند، اما شمار کسانی که بعد از قطع شیر، این ناراحتی را تجربه می کنند، کم نیست. لذا بهتر است قبل از تصمیم، با کمی مطالعه و افزایش آگاهی نسبت به تغییرات بدن مادر، در زمان قطع شیردهی آشنایی پیدا کنید و ضمن آن بدانید چطور می توان این پروسه شیردهی را به اتمام رساند تا خود و فرزندتان آسیب کمتری متحمل شوید. دانستن اینکه در زمان قطع شیردهی چه اتفاقی در بدن مادر و کودک می افتد به درک بقیه مسائل کمک می کند. شما در این زمینه میتوانید از سخنان مشاور بهره مند شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره افسردگی کلیک کنید.  

تغییرات بدن مادر و کودک بعد از قطع شیردهی

فرایند جدایی عاطفی و فیزیکی کودک از سینه مادر به جهت قطع شیر مادر، می تواند برای هر دوی آنها یک شوک باشد و باعث روبرو شدن با تحولاتی شود که برای هر دوی آنها آزار دهنده و تجربه ناخوشایندی باشد. از جمله این تغییر و تحول نمونه های ذکر شده در ادامه مقاله است.

1-انسداد مجرای شیر و درد در ناحیه سینه ها یا ماستیت

بعد از اینکه  کودک را از شیر گرفتید سینه ها ورم کرده و دردناک می شوند. زیرا مجرای شیر مسدود می شود. و اگر از شیر گرفتن کودک ناگهانی انجام شود با مشکلات شدیدتری روبرو هستید. زیرا اگر انسداد مجرای شیر درمان نشود موجب عفونت یا ماستیت می شود و درد سینه آغاز و آنها قرمز می شوند. بنابراین بهترین کار این است که فرایند قطع شیر را آهسته انجام دهید تا به مرور، میزان شیر تولید شده در سینه شما کم شود.

2-تغییر خلق و خوی مادر

پس از قطع شیر، هورمون آکسی توسین که وظیفه افزایش شیر در سینه های مادر و تامین حس خوب و خلق شاد را به عهده دارد و هورمون پرولاکتین که به ایجاد حس آرامش کمک می کند، کاهش می یابند. کاهش این دو هورمون  به دلیل ماهیت شادی آور و آرام بخش بودن، به طور یقین می تواند در افت خلق و خوی مادر تا مدتی تاثیر بگذارد.

3-تجربه سردرد و تهوع

در این دوران به دلیل بازگشت به چرخه پریود و تغییراتی که در سطح هورمون های استروژن و پروژسترون  اتفاق می افتد، مادر ممکن است دچار سردرد و خستگی شود و حالت تهوع داشته باشد. در برخی زنان افزایش سطح استروژن با افزایش حالت تهوع همراه است.

4-احتمال مضطرب شدن کودک و مادر

در پی تصمیم به قطع شیردهی، کاهش تماس فیزیکی بین مادر و کودک و همچنین قطع ارتباط عاطفی بین آنها موجب ایجاد حس ترس و اضطراب می شود. تجربه ای که نیاز عاطفی دو فرد این رابطه را تامین می کند، با قطع شیردهی مختل می شود و باعث می شود مادر یا کودک، سطحی از اضطراب و احساس بی قراری و ناامنی را تجربه کنند.

5-لجبازی و بی قراری کودک

کودکان معمولا در مقابل این تصمیم مادرشان مقاومت می کنند و لجباز می شوند . کاری که شما انجام می دهید در نظر آن ها نوعی تحمیل و اجبار به حساب می آید. شروع می کنند به بی قراری کردن، بهانه گرفتن، بی تابی، گریه کردن، چنگ زدن به سینه مادر که اغلب زمانی که قطع شیردهی بصورت ناگهانی اتفاق می افتد، حادتر است و کودک برای روبرو شدن با این مسئله آمادگی ندارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه برخورد با کودکان لجباز کلیک کنید.

6-احتمال ابتلای کودک به عفونت

کودکی که به تازگی از شیر گرفته می شود، قدرت تحلیل موضوع جدایی از سینه مادر را ندارد. طبیعی است که این اتفاق رنجش و ناامنی زیادی برای او به همراه دارد و باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن او می شود. بنابراین احتمال ابتلای بدن کودک به عفونت زیاد می شود.

7-کاهش وابستگی به مادر

کودک پس از تجربه جدایی از سینه مادر و گذشت مدت زمانی از آن با موضوع قطع شیردهی کنار می آید و کم کم وابستگی اش به سینه مادر کم می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان وابستگی کودک کلیک کنید.

8-افسردگی بعد از شیر گرفتن کودک |نمایان شدن افسردگی در مادر

پس از این که خلق و خوی مادر، کیفیت قبل را از دست می دهد، احتمال اینکه به افسردگی مبتلا شود زیاد است. فرایند پیچیده ی جدا شدن کودک از سینه مادر به خاطر ابعاد روحی و بی قراری های کودک، افت اکسی توسین در بدن مادر، به هم ریختن ریتم هورمون های مادر، همگی می توانند، مسبب بوجود آمدن این مشکل بشوند.  
افسردگی بعد از شیر گرفتن کودک

راهکار های صحیح از شیر گرفتن کودک

برای اینکه مادر و کودک به سلامت از این مرحله عبور کنند، بهترین کاری که باید انجام دهید این است. که فرایند از شیر گرفتن کودک را به روشهای صحیح انجام دهید. تا از این چالش مادر و کودک کمتر آسیب ببینند. برای اینکه بتوانید یک کودک را از شیر بگیرید. به این فکر کنید که موضوع تک بعدی نیست و فقط مسئله ی تغییر روش تغذیه ی کودک نیست. بلکه این مسئله ابعاد روحی دارد که دقت در آنها آسیب پذیری کودک را کم می کند. کودکی که بدون دغدغه این مرحله را پشت سر بگذارد هم خودش اذیت نمی شود. هم در حفظ سلامتی و درمان اضطراب مادر کمک می شود. بنابراین در رعایت موارد زیر کوشا باشید.

1-خودداری از شیر گرفتن ناگهانی

باید برای آن برنامه ریزی کنید. اگر دفعتا این کار را انجام دهید باید منتظر عوارض آن باشید. پس در این مورد صبر و شکیبایی به خرج دهید. نمی توانید دو سال به فرزند خود شیر بدهید و کودکی که ع

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*