ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

افسردگی در مردان | هرگز این علائم را نادیده نگیرید


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با افسردگی در مردان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

افسردگی یکی از انواع اختلالات شایع روانی است که در همه‌ مردان صرف نظر از ویژگی‌های شخصیتی امکان ابتلا وجود دارد و معمولا با علائمی از جمله خستگی، مشکلات خواب، رفتارهای خطرناک و اعتیاد به مواد مخدر خود را نشان می‌دهد. افسردگی در زنان زودتر تشخیص داده می‌شود چراکه معمولا زنان از احساسات خود به راحتی صحبت می‌کنند ولی مردان افسردگی را برای خود مسئله‌ای خجالت‌آور در نظر می‌گیرند و از احساسات و مشکلات خود در این زمینه صحبتی نمی‌کنند. به همین دلیل افسردگی در اکثر مردان دیر تشخیص داده می‌شود درحالیکه تشخیص و درمان به هنگام آن بسیار حائز اهمیت است. در ادامه مقاله به بررسی کامل افسردگی مردان می‌پردازیم. اگر شما در خود و یا اطرافیان علائم افسردگی را می‌بینید بهتر است هرچه زودتر از مشاوری متخصص برای درمان کمک بگیرید. برای اطلاع از روند دریافت مشاوره افسردگی کلیک کنید.

گیف افسردگی در مردان


افسردگی در مردان : دلایل اصلی

افسردگی در آقایان دلایل متعددی می‌تواند داشته باشد. عوامل ژنتیکی و ابتلای یکی از اعضای خانواده می‌تواند احتمال افسردگی در مردان را افزایش دهد. همچنین استرس‌های محیطی مخصوصا در محیط کاری می‌تواند باعث تحریک و بروز افسردگی شود. دلایلی که باعث افسردگی در مردان می‌شوند می‌توانند در سنین مختلف بروز پیدا کنند. به طور مثال هنگام ازدواج، در سنین نوجوانی و حتی در دوران بازنشستگی نیز فرد در خطر احتمال ابتلا به افسردگی قرار دارد. با این حال عوامل دیگری نیز در این زمینه نقش دارند که موارد زیر را دربر می‌گیرند.

- استرس بیش از حد

- مشکلات خانوادگی و زناشویی

- شکست در رسیدن به اهداف

- از دست دادن شغل و مشکلات مالی

- مشکلات سلامتی و بیماری های مزمن

- ترک مواد مخدر و سیگار

- مرگ دوستان و آشنایان

- مسئولیت‌های سنگین خانوادگی

- افسردگی پس از زایمان همسر

برای آگاهی بیشتر درباره این اختلال مقاله افسردگی چیست و افسردگی پس از زایمان در مردان را مطالعه کنید.

اینفوگرافیک افسردگی در مردان

اینفوگرافیک افسردگی در مردان

افسردگی در مردان : علائم مهم

علائم افسردگی در زنان و مردان متفاوت است. برخی از مهمترین نشانه‌های علائم افسردگی در مردها به ترتیب زیر هستند.

خستگی

خستگی یکی از شایع‌ترین نشانه‌های افسردگی در آقایان است. مردان افسرده همواره احساس خستگی می‌کنند و تحرکات بدنی و صحبت کردنشان بسیار کند می‌شود. همچنین تمایل زیادی به خوابیدن دارند اما از آنجایی که در به خواب رفتن نیز مشکل دارند خستگی را همواره در جسم  و روان خود احساس می‌کنند.

مشکلات خواب

مردان افسرده معمولا در خواب مشکل دارند. یا خیلی زود از خواب بیدار می‌شوند و یا بیش از حد نیاز می‌خوابند. مثلا ممکن است یک فرد 12 ساعت در روز بخوابد ولی باز هم احساس خستگی کند.

کاهش میل جنسی

کاهش میل جنسی یکی از شایع‌ترین علائم افسرگی در آقایان و به خصوص مردان جوان است. افسردگی کارکرد بخش‌هایی از سیستک لیمبیک را مختل می‌کند. سیستم لیمبیک بخشی از مغز است که انرژی، خواب، میل جنسی و سایر هیجان ها را کنترل می‌کند. بسیاری از مردان با این نگرش که مبتلا به بیماری شده‌اند به پزشک مراجعه می‌کنند ولی پس از آزمایش و مصاحبه، تشخیص افسردگی برایشان داده می‌شود.

برای آگاهی بیشتر درباره کاهش میل جنسی کلیک کنید.

خشم و زودرنجی

به طور معمول مردان احساس غم و ناراحتی خود را نشان نمی‌دهند و آن را به وسیله خشم و عصبانیت تخلیه می‌کنند. مثلا با کوچکترین تحریک برانگیخته می‌شوند و عصبانیت افراطی نشان می‌دهند. برخی از مردان نیز بسیار زودرنج و حساس می‌شوند و از کوچکترین موضوعات دلگیر می‌شوند.

کارهای احمقانه و خطرناک

معمولا مردان نمی‌توانند احساساتشان را بیان کنند و به همین دلیل سعی می‌کنند به روش مردانه خودشان مشکلات را حل کنند. مثلا ممکن است برای جبران احساسات منفی با سرعت بسیار بالا رانندگی کنند یا با فردی بسیار تنومندتر از خودشان دعوا کنند. رفتارهای خطرناک در مردان مبتلا به افسردگی چندین برابر زنان است. این رفتارها نشانه‌ اختلال دو قطبی نیز هست و باید توسط پزشک متخصص بررسی شود.

افسردگی در مردان : افکار خودکشی

افکار خودکشی در مردان 4 برابر زنان است. معمولا مردان از افکارشان صحبت نمی‌کنند و همین موضوع باعث می‌شود که افکار خودکشی در آن‌ها تشخیص داده نشود. به طور معمول مردان از روش‌های جدی‌تر و خطرناک‌تری برای خودکشی استفاده می‌کنند و آمار جان باختگان خودکشی در میان مردان بسیار بیشتر است.

برای آگاهی بیشتر درباره خودکشی و علائم آن کلیک کنید.

اعتیاد به الکل و سایر مواد مخدر

تقریبا 20 تا 25 درصد مردان مبتلا به افسردگی، به الکل اعتیاد پیدا می‌کنند. الکل به طور موقت باعث احساس بهتری در فرد می‌شود اما پس از مدتی علائم افسردگی را افزایش می‌دهد و باعث مشکلات جدی در فرد می‌شود.

دیگران را از خود راندن

افسردگی باعث تغییرات چشمگیری در خلق و خوی فرد می‌شود و به طور معمولا اطرافیان نزدیک به سرعت متوجه این تغییرات می‌شوند. اما مردان در مرحله اول حاضر به قبول این واقعیت نیستند و آن را انکار می‌کنند. به همین دلیل به نگرانی‌های عزیزانشان توجهی نمی‌کنند و حتی باعث رنجش و دوری دیگران از خودشان می‌شوند.

برای اطلاع بیشتر درباره دیگر علائم افسردگی کلیک کنید.

افسردگی در مردان : روش های درمانی

سعی نکنید که افسردگی‌تان را مخفی نگه دارید. این مشکلی است که برای هر فردی پیش می‌آید و به راحتی قابل درمان است. درمان افسردگی به چند روش انجام می‌گیرد که شامل موارد زیر می‌باشد. بهره بردن از مشاوره افسردگی به شما کمک خواهد کرد تا بهترین رویکردهای درمانی را اتخاذ کنید.

روان درمانی

روان درمانی به شما کمک می‌کند که احساسات خود را بشناسید و راحت‌تر با آن‌ها کنار بیایید. ممکن است فکر کنید که صحبت با یک غریبه در مورد مشکلات، امری خجالت آور و غیرمردانه است اما این را بدانید که روانشناس فردی متخصص و آموزش دیده است تا بتواند مشکلاتی همچون مشکل شما را حل کند. درمان افسردگی به تنهایی امکان پذیر نیست و در صورتی که امکان صحبت با مشاور را ندارید، با یک دوست و آشنای مورد اعتماد صحبت کنید. صحبت کردن می‌تواند احساسات منفی شما را کاهش دهد.

برای آگاهی بیشتر درباره درمان افسردگی کلیک کنید.

دارو درمانی

برای درمان افسردگی از دارو درمانی نیز استفاده می‌شود. داروها انواع متعددی دارند که بسته به نظر پزشک و علت بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرند. معمولا دارو درمانی به تنهایی موثر واقع نمی‌شود و برای نتیجه گیری بهتر لازم است تا از هر دو روش روان درمانی و دارو درمانی به صورت ترکیبی استفاده شود.

برای آشنایی بیشتر درباره دارو درمانی کلیک کنید.

درمان‌های مکمل

در کنار دارو درمانی و روان درمانی لازم است افراد با تغییرات در سبک زندگی به روند بهبود افسردگی در خود کمک کنند. در واقع بهره بردن از سبک زندگی سالم می‌تواند تاثیر بسزایی در درمان و جلوگیری از افسردگی داشته باشد. افراد در صورتی که تغذیه مناسبی داشته و روزانه هرچند به مدت کوتاهی ورزش کنند، می‌توانند تاثیراتش را در جنبه‌های مختلف زندگی و از جمله درمان افسردگی ببینند. در کنار این مسائل نوشتن، خواندن کتاب و عدم مصرف سیگار و مواد مخدر می‌تواند به درمان افسردگی در افراد کمک کننده باشد. این روش‌ها به عنوان درمان‌های مکمل شناخته می‌شوند که باید در کنار روان درمانی و یا درمان دارویی به کار گرفته شود. 

برای شناخت بیشتر درباره درمان غیر دارویی افسردگی کلیک کنید.

سوالات متداول درباره افسردگی در مردان

مهم‌ترین دلایل اصلی افسردگی در مردان چیست؟

عوامل ژنتیکی، استرس بیش از حد در محیط خانواده و محیط کاری، شکست در رسیدن به اهداف، از دست دادن شغل و مشکلات مالی، مشکلات سلامتی و بیماری‌های مزمن، ترک مواد مخدر و سیگار و مرگ دوستان و آشنایان از دلایل اصلی افسردگی در مردان است. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*