ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

افسردگی سالمندان | علل و درمان افسردگی در دوران سالمندی

افسردگی سالمندان یکی از ناراحت کننده‌ترین مسائلی است که با نشانه‌های مختلف و گاها شدید همراه می‌شود و تنش و فشار روانی را جایگزین سلامت روان و آرامش در دوران سالمندی می‌کند. سالمندان ریشه‌های یک خانواده هستند و به دلیل سن و شرایطشان باید مورد توجه خاص اعضای خانواده قرار بگیرند. سالمندان به دلایلی همچون تنهایی، از دست دادن سلامت جسمی، انزوای اجتماعی، احساس ناکارآمدی و ترس از مرگ مستعد افسردگی هستند. افسردگی در سالمندان شایع است ولی طبیعی نیست و باید مورد درمان قرار گیرد. افسردگی در افراد مسن پیامد‌های زیادی را برای آنان به همراه خواهد داشت که از جمله مهمترین آن‌ها می‌توان به تشدید بیماری‌های جسمانی و تغییر شخصیت و خلق و خو اشاره کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه افسردگی کلیک کنید.

 

گیف افسردگی سالمندان


 

افسردگی در سالمندان

افسردگی در هر سنی امکان بروز دارد. اما سالمندان بیشتر از هر قشری در معرض ابتلا به این اختلال روحی قرار می‌گیرند. بسیاری بر این باورند که افسردگی در افراد مسن امری طبیعی است، اما افسردگی اختلالات خلقی در دوران پیری نیز باید مشابه تمامی بیماری‌های دیگر تحت درمان قرار بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلالات خلقی کلیک کنید.

شایع بودن اختلالات خلقی در افراد مسن را نباید با طبیعی بودن این عارضه اشتباه بگیرید. درصد کمی از سالمندان مبتلا به افسردگی تحت درمان قرار می‌گیرند. ممکن است دلیل آن باشد که نشانه‌های افسردگی در سالمندان با علائم این بیماری در دیگر افراد متفاوت است یا اینکه علائم افسردگی در افراد مسن با عوارض جانبی داروهایی که فرد مصرف می‌کند اشتباه گرفته می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه علائم افسردگی کلیک کنید.

چرا کسی افسردگی سالمندان را تشخیص نمی‌دهد؟

افسردگی در سنین مختلف دارای نشانه‌های متفاوتی است و به دلیل تغییر شرایط زندگی افراد مسن، گاه اعضای خانواده و حتی پزشکان متوجه افسردگی آنان نمی‌شوند و او مجبور می‌شود با علائمی کنار بیاید که به راحتی قابل درمان هستند. افسردگی در سالمندی نسبت به جوانی دیرتر و سخت‌تر درمان می‌شود و در صورت عدم کنترل، خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف و حتی خطر مرگ افزایش می‌یابد. پس اگر در خانواده خود فرد سالمندی وجود دارد که احساس می‌کنید افسرده است ترتیبی دهید تا تحت مشاوره و درمان قرار گیرد چرا که در غیر این صورت خطر تشدید بیماری‌های جسمی و خودکشی نیز وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه افسردگی در سنین مختلف کلیک کنید.

نشانه‌های افسردگی در سالمندان

افسردگی سالمندان همراه با نشانه‌هایی است که به با اطلاع از این نشانه‌ها می‌توانید افسردگی را در فرد تشخیص دهید. نشانه‌های افسردگی اگر به مدت دو هفته به صورت مداوم مشاهده شود باید به پزشک مراجعه کنید. افکار مرگ و خودکشی از نشانه‌های شایع افسردگی است که در سالمندان با تفاوت در خلق همراه است. به یاد داشته باشید که علائم افراد مسن که دچار افسردگی می‌شوند، بیشتر به سمت علائم فیزیکی متمایل است. به همین دلیل این افراد ممکن است به جای شکایت از احساس غم و اندوه،  از دردهای فیزیکی و بیماری‌های مختلف به شکایت داشته باشند.

ضمن این که این افراد ممکن است از کلمات و عبارات دیگری به جای احساس غم و اندوه استفاده کنند. در صورت نادیده گرفتن علائم افسردگی سبب بروز بیمای‌های جسمی در افراد مسن می‌شود. سالمندی و پیری یکی از عوامل تحریک‌کننده و تشدید کننده‌ی افسردگی محسوب می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه عوامل تحریک کننده افسردگی کلیک کنید. از جمله مهمترین علائم افسردگی در سالمندان می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • احساس پوچی
 • اندوه و اضطراب
 • خستگی و عدم انرژی
 • از دست رفتن علاقه و لذت در اعمال روزمره
 • بروز مشکلات خواب از جمله بیدار شدن از خواب در صبح خیلی زود
 • مشکلات تغذیه و وزن
 • خارش یا درد بدن که بهبود نیابد
 • دشواری در تمرکز یا تصمیم گیری
 • احساس ترس از آینده
 • احساس گناه
 • بی‌پناهی و ناخوشی
 • افکار مرگ و خودکشی و تلاش برای خودکشی

رابطه بی خوابی با افسردگی در سالمندان

بی خوابی یکی از نشانه‌های شایع افسردگی است. تحقیقات نشان داده است که بی‌خوابی باعث حاد شدن بیماری (مخصوصا در سالمندان) می‌شود. معمولا پزشکان برای درمان بی خوابی در افراد سالمند از داروهای جدیدی استفاده می‌کنند که خطر زیادی برای این افراد به همراه نداشته باشند. در صورتی که بی خوابی فرد سالمند درمان نشود یا افسردگی او شدیدتر شود از داروهای ضد افسردگی استفاده می‌کنند.

علت‌های افسردگی در افراد مسن

از جمله علت‌های افسردگی در سالمندان می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • مجرد، مطلقه یا بیوه بودن
 • نداشتن حمایت اجتماعی
 • وقایع استرس

  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*