ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

افسردگی در محیط کار | چگونه افسردگی محل کار را درمان کنیم؟

افسردگی در محیط کار چگونه اتفاق می افتد؟ اگر هنگام کار کردن دچار حالات اضطراب، از دست دادن انگیزه و اشتیاق شده اید، حوصله ی کار کردن ندارید، نمی توانید به راحتی تمرکز کنید، اینها نشانه افسردگی محیط کار است. بنابراین باید دلایل این افسردگی را پیدا کنید. زیرا به زودی می تواند به شکل جدی روی کیفت کار شما تاثیر بگذارد. برای دریافت مشاوره افسردگی کلیک کنید.  
 

تماس با مشاور

                                             
 

افسردگی شغلی چیست؟

بین کار و افسردگی یک رابطه ی دوجانبه و متقابل وجود دارد. هر کدام می تواند، روی کیفیت دیگری تاثیر بگذارد. اگر کار شما یا محیط کاری باعث افسردگی و اضطراب در شما شود، طبیعتا این موضوع روی عملکرد و توانایی های کاری شما نیز تاثیر می گذارد. افسردگی در محیط کاری موضوع جدی است، که در ادامه با شناخت افسردگی شغلی به آن خواهیم پرداخت.
افراد شاغل زیادی در دوره هایی از فعالیت کاری، دچار بی علاقگی نسبت به شغل خود می شوند و می خواهند شغل خود را تغییر دهند، دراین زمان ماندن در همان شغل قبلی و محیط کاری می تواند، به مرور باعث بی انگیزگی، خستگی، فرسودگی روانی آنها شود، که راندمان کار و کیفیت عملکرد ایشان را پایین می آورد و با مشکلات جدیدی روبرو می کند. ازجمله از دست دادن شغل، افسردگی شغلی و... برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه فرسودگی شغلی کلیک کنید.  

نشانه های افسردگی شغلی

افسردگی محیط کار، نشانه ها و علائم هشداری دارد، که درصورت روبرو شدن با آن ها می بایست، نسبت به رفع آن اقدام کرد. علائم افسردگی شغلی را می توان با توجه به تاثیرات مختلف روحی وجسمی و... در یکی از طبقات زیر جای داد.

1-افسردگی در محیط کار | علائم احساسی و هیجانی

اشخاصی که دچار افسردگی شغلی می شوند، احساسات منفی را تجربه می کنند. از جمله هیجات دوران افسردگی شغلی عبارتند از:

 • بی علاقگی نسبت به شغل خود
 • احساس درماندگی و ناتوانی
 • بی تفاوتی و بیزاری از محیط کار
 • احساس گیر افتادن در شغل
 • از دست دادن همدلی نسبت به همکاران
 • عدم اشتیاق برای ادامه کار

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علائم افسردگی کلیک کنید.

2-علائم نگرشی

فردی که انگیزه ی خود را به کار از دست داده، طرز فکر متفاوتی به شغل و محیط کاری خود خواهد داشت. از نشانه های این نگرش می توان، به موارد زیر اشاره کرد.

 • بی اعتمادی نسبت به مدیریت کارفرما یا سازمان
 • منفی بافی و افکار منفی درمورد عملکرد همکاران و سازمان
 • بدبینی نسبت به همکاران
 • اعتراض و گله از اطرافیان

3-افسردگی در محیط کار | علائم رفتاری

از علائم رفتاری که افراد افسرده در محیط کار نشان می دهند، عبارتند از:

 • انزوا و فاصله گرفتن از همکاران
 • تحریک پذیری و عصبی بودن
 • افزایش مشکلات کاری و اختلاف با رؤسا
 • کاهش توانایی و مسئولیت پذیری در محیط کار. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه افزایش مسئولیت پذیری کلیک کنید.
 • کم شدن فعالیت های تفریحی و اجتماعی

4-علائم روان تنی

شخص افسرده ممکن است، از نظر جسمی دچار مشکلات زیادی شود. از جمله:

 • مبتلا شدن به سردردهای مکرر
 • تجربه احساس خستگی
 • تغییر الگوی خواب و کم خوابی. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به هم ریختگی ساعت خواب کلیک کنید.
 • بی حالی و عدم نشاط در طول روز
 • مشکلات گوارشی، پایین آمدن ایمنی بدن
 • دردهای عضلانی

 افسردگی در محیط کار

علل افسردگی شغلی

افسردگی می تواند حاصل مشکلاتی باشد، که مربتط  با نوع شغل یا محیط کاری است، که شخص در آن فعالیت می کند. بعضی از این دلایل عبارتند از:

1-افسردگی در محیط کار | استرس شغلی

یکی از عواملی که متاسفانه تاثیر بسیاری در روان فرد و کاهش راندمان کار دارد، استرس و کار کردن در یک محیط ناامن است. به طبع هر کاری ممکن است،  درجاتی از استرس را به همراه داشته باشد، اما میزان استرس شغلی خیلی اهمیت دارد. استرس بالا گاهی خیلی روی روان شخص تاثیر می گذارد و باعث تحریک پذیری و تنش های عضلانی، حس دلزدگی و افسردگی او می شود.
زمانی که شخص در محیط استرس زا کار می کند، مدام سطحی از اضطراب را تحمل می کند، کم کم تمرکزش را از دست می دهد. نسبت به کار بی علاقه شده و رغبیتی به انجام فعالیت های کاری ندارد. متاسفانه بی انگیزگی به کار، خود نیز باعث تشدید افسردگی شده و بیمار را در وضعیت بدتری قرار می دهد، که ممکن است الگوی خواب و سبک زندگی و روابط خانوادگی او نیز درگیر معضلات افسردگی شغلی فرد شود.

2-درآمد پایین و مشکلات مالی

در صورتی که مبالغ دریافتی نیروی کار، کفایت هزینه های زندگی را نداشته باشد و فرد به علت وجود مسائل مالی تحت فشار باشد، احتمال بروز افسردگی شغلی بالا می رود. به ویژه زمانی که میزان ساعات کاری یا وظایف محوله نسبت به دریافتی شخص از شغل او پایین باشد، فرد احساس بی انگیزگی خواهد کرد و با گذشت زمان، فشار مالی بیشتر و انگیزه کمتری نسبت به شغل و محیط کاری خود تجربه می کند و عواملی مانند فشار مالی، اضطراب، بی حوصلگی می تواند، منجر به افسردگی وی شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل اضطراب کلیک کنید.

3-بی علاقگی به شغل و حس به دام افتادن

برای افراد زیادی ممکن است این پیش آمده باشد، که در شغلی که هیچ سنخیتی با تخصص یا علاقه او ندارد مشغول است و شخص به اجبار شرایط زندگی یا مالی، برای ماندن و ادامه دادن به آن حرفه اجبار دارد.
در این شرایط نیز عدم تمایل به انجام کار و فشار مسائلی جبری که شخص را در دام این شغل گرفتار کرده باعث می شود، او نسبت به شغل خود انزجار داشته باشد، به زحمت خود را قانع به کار کردن کند، نتواند محیط کار را تحمل کند. احساس کند در کار مورد نظر در حال تلف کردن زمان و انرژی روانی خود است، که این عوامل فاکتورهای لازم برای ابتلا به افسردگی را دارند و کمک می کنند، شخص در دام بیماری های روان تنی، بی خوابی، استرس و فشار روحی گرفتار شود.

4-درخواست های غیرمنطقی در محیط کار

محیط کار به اقتضای زمان و شرایط ممکن است، خواسته هایی را به کارمندان تحمیل کند، که از توان آن ها خارج باشد. یا باعث تداخل با زندگی و سایر اهداف شخص شود. این تداخل شرایط کاری با زندگی شخص می تواند، روی سایر ابعاد زندگی او تاثیر بگذارد. 
ازجمله مسائلی که می تواند، تحت تاثیر درخواست های غیرمعقول محیط کار آسیب ببیند، روابط خانوادگی شخص، شغل دوم، تحصیل در خارج از ساعت کاری، تفریحات خانوادگی و مسائلی از این قبیل باشد، که باعث می شود شخص از هر دو بخش تحت فشار باشد و احساس کند، کاری که انجام می دهد رضایت او و خانواده اش را جلب نمی کند. و در نهایت به دلیل فشاری که از این بخش ها دریافت می کند، امکان ابتلای شخص به افسردگی افزایش پیدا می کند. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

5-رفتارهای غیراخلاقی

اگر محیط کار استانداهای اخلاقی را نداشته باشد، به احساس ارزشمندی فرد صدمه بزند، با افراد با خشونت رفتار شود، تعاملات غیرسالم باشد و روابط همکاران با یکدیگر و یا کارفرما با افراد، ناسالم و خارج از معیارهای اخلاقی باشد، به مرور باعث فرسودگی روانی اشخاص شده و فرد از کار در چنین محیطی احساس ارزشمندی و امنیت دریافت نمی کند. بنابراین ممکن است، از محیط کار الگوی پرخاشگری دریافت کند، نسبت به کار بی انگیزه شود، تحریک پذیر و بدخلق شود و در صورت ادامه به فعالیت در چنین فضایی دچار افسردگی شغلی شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه رضایت شغلی کلیک کنید.

6-افسردگی در محیط کار | دورکاری شغل

از دیگر عواملی که باعث افسردگی شغلی می شود، انجام کار به شکل دورکاری است. شاید ظاهر آن خوشایند به نظر برسد و شخص با محاسبه ی مزایای آن احساس کند، بهتر می تواند از زمان خود بهتره بهره ببرد و زمان و زندگی خود را بهتر مدیریت کند، اما دورکاری معایب خاص خود را دارد.
زمانی که شما تصمیم به دورکاری می گیرید، درواقع شغل خود را به خانه دعوت کرده اید، مهمانی ماندگار که باعث تداخل میان وظایف و برنامه های مختلف زندگی خصوصی شما می شود. دورکاری علی رغم ویژگی های متعددی که دارد، مرز زندگی و کار را از بین می برد و باعث آشفتگی های زیادی در زندگی فرد می شود. به خصوص اگر مسئولیت های فرد، متعدد بوده و هماهنگی میان آن ها تلاش زیادی بطلبد، باعث می شود، شخص بعد از مدتی احساس خستگی و بی حوصلگی کند و از کار با چنین شرایطی دلزده شود،
از دیگر معایب دورکاری که شرایط لازم برای افسردگی را فراهم می کند، کاهش ارتباطات اجتماعی و کار کردن در تنهایی است. دورکاری امکان حضور فعال شخص در محیط کاری و تعامل مثبت با اطرافیان را از بین می برد، که این خود در روحیه ی شخص در دراز مدت تاثیر بسیار بدی خواهد داشت و فرد را به سمت افسردگی سوق می دهد.  

درمان افسردگی شغلی

برای درمان افسردگی ناشی از شغل، راه کارهایی وجود دارد، که ممکن است بتوانید در جهت بهبود افسردگی از آن ها بهره ببرید. تعدادی از این راهکارها عبارتند از موارد زیر:

1-داشتن استراتژی شغلی و اولویت بندی

اگر به شغلی مشغول هستید، که وظایف محوله به شما بیش از توان کاری تان است و یا در انجام کارهای مختلف تداخل ایجاد می شود، می توانید برای خود یک استراتژی شغلی داشته باشید. همیشه بعضی از کارها بر بعضی مقدم تر هستند. برنامه ریزی کنید و آن ها که از اهیمت بیشتری برخوردار است انجام دهید. 
همینطور سعی کنید برای جلوگیری از ایجاد فشار کاری و نهایتا افسردگی، کار را به قسمت های کوچکتر تقسیم کنید. برنامه ریزی کنید، که هر بخش را چه طور و چه زمانی انجام دهید. با برنامه ریزی می توانید یک پلن از میزان کار و ساعات در اختیار داشته باشید و بهتر بتوانید آن ها را مدیریت کنید. به این شکل هم به کارتان می رسید و هم فشار کاری را کمتر حس می کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان افسردگی کلیک کنید.

2-اهمیت به سلامت روان خود

کار کردن و رسیدگی به زندگی به شکل مطلوب، نیازمند قدری خوداگاهی است. اغلب انسان ها آنقدر از خود کار می کشند، که بعد از تمام شدن توان و قوای روحی و جسمی متوجه می شوند باک انرژی شان خالی شده. قبل از این که به این مرحله برسید به فکر سلامت روان و جسم خود باشید. بدانید روحیه را نباید مستهلک کرد. زمان هایی را برای تفرح درنظر بگیرید و از بدن و ذهن خود بیگاری نکشید. اگر احساس می کنید که خسته هستید، دو روز را به مرخصی، استراحت، تفریح و مسافرت اختصاص دهید، تا تجدید قوا کنید. سلامت روان شما بر تمام کارها اولویت دارد.

3-استفاده از رژیم غذایی خودمراقبتی

مواد غذایی که انرژی ذهن و بدن را افزایش می دهد و به ریکاوری بدن کمک می کند، استفاده کنید. در برنامه غذایی خود مواد مغذی و مقوی بگنجانید، از بدن خود مراقبت کنید. سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید. از دمنوش هایی که خستگی را برطرف می کند، استفاده کنید و نگذارید که بدن و روح تان با کمبود انرژی روبرو شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تغذیه سالم کلیک کنید.

4-افسردگی در محیط کار | خواب کافی

آن قدر مطلب در مورد خواب کافی وجود دارد، که شاید به نظر تکرار مکررات است. اما واقعیت این است که خواب یکی از بهترین درمان ها و راهکارهای مناسب و موثر در رفع خستگی است. خواب کافی بدن و روح را ریکاوری می کند، جلوی تحریک پذیری را می گیرد، انرژی بخش است و به بازتوانی بدن و روان کمک می کند.

5-ورزش به صورت روتین

ورزش کردن و مدیتیشن نیز از عوامل موثر در کاهش استرس، اضطراب، بهبود خلق و خو، افزایش دهنده هورمون شادی بدن و از بین برنده خستگی های روزمره است. ورزش کمک می کنید احساس شادابی بکنید. به مسائل بیهوده کمتر فکر کنید. به تعادل نابسامانی های روحی کمک می کند. همچنین باعث می شود شب ها خوب بخوابید.  
افسردگی در محیط کار

راهکارهای کمک به افراد افسرده

اطرافیان و همکاران فرد افسرده می توانند به او در برطرف شدن شرایط روانی نامطلوبش به یکی از طرق زیر کمک کنند.

1-همدلی و صحبت با همکار افسرده

اگر همکار شخص افسرده هستید، می توانید با صحبت کردن و همدلی و ایجاد فضای همکاری موثر به دوست خود کمک کنید بتواند درست تصمیم بگیرد و این مرحله را به خوبی پشت سر بگذارد. به او همفکری بدهید و سعی کنید راهکارهای حل مشکلاتی که به ذهن او نمی رسد، ارائه دهید. معمولا اشخاص افسرده در برهه ی افسردگی تمرکز کافی برای مدیریت بحران و مشکلاتشان را ندارند. باید با همفکری و نشان دادن چشم اندازهایی که به ذهنشان نمی رسد، به آنها کمک کنید، تا راه حل رهایی از مشکلات کاری و بیماری خود را بیابند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت همدلی کلیک کنید.
برای ایجاد احساس ارزشمندی و حس کفایت در همکار یا کارمند خود می توانید، خدمات مثبت او را بازگو کنید. دستاوردهای او را پاداش دهید و به ایجاد انگیزه در او کمک کنید.

2-ایجاد محیط تعاملی برای گفتگو

یک کارفرما با ایجاد یک فضای باز برای بیان انتقادات و پیشنهادات می تواند، به کارمندان فضا بدهد، که بتوانند بدون احساس اضطراب مشکل خود را برطرف کنند و در محیطی که انعطاف پذیر است و انتقاد را برمی تابد، به گفتگو بنشینند و معضلات شخصی خود را با احساس امنیت بیان کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه روحیه انتقاد پذیری کلیک کنید.

3-احترام به حریم خصوصی و رازداری

به عنوان همکار و یا کارفرمای یک مجموعه کاری، در کمک کردن به نیروی افسرده با رازداری در مورد افسردگی او می توانید به او کمک کنید، بدون نگرانی به رفع مشکل خود بپردازد. حفظ حریم خصوصی شخص باعث ایجاد احساس امنیت و اعتماد شخص افسرده به شما خواهد شد. به وجود آمدن اربتاطات امن میان کارمندان و کارفرمایان، خود از عوامل برطرف شدن مشکلات اضطراب و آرامش خاطر آن هاست.  

سخن اخر درمورد افسردگی در محیط کار

بنابر مقتضیات زمان ممکن است، محیط کاری یا شغل مورد علاقه خود را دنبال نکنید، در این شرایط به خودتان زمان بدهید و برای کم کردن فشار و استرس کار به خودتان بگویید، زمان می تواند به حل شدن مشکلات کمک کند. نگرش متفاوت به کار می تواند، به پذیرش شرایط سخت و کنار آمدن با آن کمک کند. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*