ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

افسردگی در زنان | اصلی ترین علل و علائم افسردگی در زنان چیست؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با افسردگی در زنان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


افسردگی در زنان موضوع بسیار مهمی است که نباید از آن غفلت کنیم. افسردگی انرژی و امید به زندگی را از شما می‌گیرد. زنان افسرده مادران افسرده‌ای می‌شوند و فرزندانی نامتعادل نیز به بار می‌آورند. به همین دلیل لازم است به بهترین شکل بر افسردگی خود غلبه کنید. علائم افسردگی در زنان به دلایل زیادی بروز می‌یابد. مانند هورمون‌های تولید مثل و یا فشارهای خانوادگی، اجتماعی. در راه درمان افسردگی باید قدم‌های کوتاه اما با اراده بردارید. اگر افسردگی خود را ازبین ببرید و امید خود را بیابید حس بهتری خواهید داشت. اما چگونه؟ در این مقاله سعی کرده‌ایم تا پاسخ جامعی به این سوال ارائه دهیم. اگر رهایی از افسردگی موضوع مورد توجه شماست می‌توانید از مشاوره افسردگی هم کمک بگیرید. 

گیف افسردگی در زنان


 

افسردگی در زنان | نشانه های اصلی

شناخت کافی از علائم افسردگی و عوامل بروز آن لازمه‌ی درمان افسردگی است. برای اطلاع از  علائم افسردگی به طور کامل کلیک کنید. علائم افسردگی در زنان معمولاً  شامل یک یا ترکیبی از این موارد است:

۱- بی‌علاقگی: از دست دادن علاقه نسبت به اموری که قبلا از آن‌ها لذت می‌بردید
۲- کاهش انرژی: ممکن است کمبود انرژی داشته‌باشید و مدام احساس خستگی کنید
۳- عدم اعتماد بنفس: داشتن احساس گناه، ناامیدی و حس ِبی ارزشی 
۴- عدم تناسب جسمی : تغییر ذائقه و میل به غذا، افزایش یا کاهش بی‌رویه وزن
۵- اختلال خواب: بی‌خوابی یا بدخوابی و یا تغییر در عادت‌های خواب 
۶- عدم تمرکز : دشواری در تمرکز، پراکندگی و بی‌هدفی در انجام امور
۷- تمایل به خودکشی: افکار مربوط به خودکشی و مرگ و ادامه ندادن زندگی

 

علل بروز افسردگی در زنان

افسردگی می‌تواند بر اثر ترکیبی از عوامل اجتماعی، فیزیولوژی و زیستی ایجاد شود. اصلی‌ترین دلایل ابتلا به افسردگی در زنان تنهایی و انزوا، کمبود حمایت اجتماعی، تجربه موقعیت‌های استرس‌آور، سابقه‌ی خانوادگی افسردگی، مشکلات ازدواج و رابطه، فشار مالی، تجربه‌ی تروما یا تجاوز در کودکی، مصرف مواد مخدر و الکل، بیکاری یا نداشتن شغل مناسب، مشکلات سلامتی یا دردهای مزمن است.

افسردگی در زنان : علائم جسمی

مشکلات تیروئید

توجه داشته‌ باشید که کم‌کاری تیروئید در خانم‌ها ممکن است باعث بروز افسردگی شود. این مشکل همواره باید تحت نظر و مراقبت پزشک حل شود.

هورمون استرس

استرس در خانم‌ها نسبت به مردان بیشتر است و دلیل آن این است که هورمون‌های استرس در زنان بیشتر ترشح می‌شود. همچنین هورمون پروژسترون و هورمون‌های زنانه از غیر فعال شدن سیستم استرس جلوگیری می‌کند. اگر علائم استرس و اضطراب را بشناسید می‌توانید افسردگی حاصل از آنرا تشخیص دهید. پس حتما مقاله علائم استرس را بخوانید.

افسردگی در زنان : عوارض جانبی داروها

بسیاری از داروها پس از قطع مصرف عوارضی را برای فرد به دنبال دارند که افسردگی نیز یکی از این عوارض است. داروهای پیشگیری از بارداری و داروهای هورمونی ممکن است موجب افسردگی فرد مصرف کننده شوند.

افسردگی در زنان : عامل قاعدگی

بسیاری از زنان ممکن است دچار سندروم پیش از قاعدگی شوند که علائم آن خفیف و کوتاه‌مدت است. اما در برخی دیگر نشانه‌های افسردگی ناشی از قاعدگی بسیار حاد است و ممکن است باعث بروز اختلال خلق و خو شود که افسردگی شدید و زودرنجی از علائم آن است. علاوه‌ براین نوسانات خلقی مرحله‌ی یائسگی می‌تواند منجر به افسردگی شود. برای اطلاع کامل از نشانه های سندروم پیش از قاعدگی کلیک کنید.

افسردگی به خاطر بارداری

تغییرات هورمونی در دوران بارداری افزایش چشمگیری می‌یابد و ممکن است باعث بروز افسردگی شود. علاوه‌براین مشکلات مربوط به بارداری از جمله سقط جنین، بارداری ناخواسته و ناباروری از دلایل روانی ابتلا به افسردگی است.

افسردگی پس از زایمان

بسیاری از خانم‌ها پس از زایمان دچار افسردگی می‌شوند. ممکن است علائم افسردگی در مدت طولانی ادامه یابد. این شرایط افسردگی پس از زایمان نامیده می‌شود که یا به علت تغییرات و نوسانات هورمونیست و یا به خاطر بدشکل شدن بدن و یا ترس از تربیت و بزرگ کردن بچه.

 

افسردگی در زنان | روش‌های درمانی زنان افسرده

زنان به دلیل نقش هایی که در خانه و خانواده دارند (مثل مهرورزی، انرژی زندگی، زیبایی، محبت، حمایت گری، مراقبت کننده و...)، با ناراحتی و انزوای خود بر دیگر اعضای خانواده تاثیر می گذارد. این تاثیر از جانب مادر بیشتر هم می شود، برای جلوگیری از افسردگی مادر کلیک کنید.

1- کمک گرفتن از دیگران

بعضی کارها را بهتر است تنهایی انجام ندهید. شما با گام‌های کوچک اما قدرتمند می‌توانید در درمان افسردگی به خود کمک کنید. برای مبارزه با افسردگی بهتر است از حمایت دیگران استفاده کنید و لجبازی را کنار بگذارید. کمک گرفتن از اشخاصی که برای آن‌ها مهم هستید شما را در این مسیر جلو می‌اندازد. درمان افسردگی به تنهایی کار دشواریست. ممکن است با وجود افسردگی و میل به انزوا درخواست کردن از دیگران دشوار باشد اما این کار قدم بزرگی در درمان افسردگی است. حالات و احساسات خود را با نزدیک‌ترین فرد درمیان بگذارید. اجازه دهید دیگران از آنچه که بر شما گذشته‌است با خبر شوند. در این صورت می‌توانند همراه شما باشند. یک مشاور متخصص نیز می‌تواند مثل یک دوست صمیمی در کنار شما باشد و به رفع افسردگی کمک کند. 

2- رفت و آمد با اطرافیان

شبکه‌های مجازی راه ارتباطی خوبی برای تعاملات هستند اما هیچ‌گاه جایگزین ملاقات‌های رو در رو نمی‌شوند. برای سریع‌تر کردن روند درمان با افرادی که به آن‌ها اعتماد دارید و شنونده‌ی خوبی هستند در ارتباط باشید. واکنش‌های ساده‌ در صحبت رودررو و بروز احساسات‌تان نقش عظیمی در بهبود افسردگی دارد. بیشتر سعی کنید با افراد مثبت‌گرا صحبت کنید.

3- تغییر سبک زندگی

برای درمان افسردگی باید سبک زندگی ملالت‌آور خود را تغییر دهید. کارهایی انجام دهید که به شما آرامش می‌بخشند. راه‌های کنترل و غلبه بر استرس را یاد بگیرید. همچنین فعالیت‌های سرگرم‌کننده را در برنامه روزانه خود قرار دهید. خواب کافی در برطرف کردن کسلی و خستگی شما بسیار موثر است. پس روی ساعت خواب خود کار کنید.

4- کنترل استرس

استرس طولانی مدت باعث تشدید افسردگی در شما می‌شود. تمام وضعیت‌های استرس‌زا مانند شرابط زندگی فشار کاری رسیدگی به فرزندان را برای خود مشخص کنید و راه‌هایی برای کاهش این مسائل و کنترل استرس خود بیابید. به مقاله کاهش استرس مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که مشکلات و فشارهای زندگی همیشه وجود دارند استرس بابت آن‌ها شما را ضعیف می‌کند و توانایی مقابله با آن‌ها را نیز از شما می‌گیرد. یوگا در کنترل اضطراب کمک زیادی به شما می‌کند.

5- مراجعه به مشاور

زمانی که ارتباط با دیگران و کمک گرفتن از آن‌ها موثر نباشد مشاور روانشناس جهت سلامت روان کمک زیادی به شما می‌کند و بیشتر از هر کس دیگری در درمان افسردگی همراه و راهنمای شماست. مشاوره مهارت‌ها و دیدگاه‌هایی را به شما آموزش می‌دهد تا از شر افکار منفی و افسردگی رها شوید و از بروز دوباره‌ی آن جلوگیری کنید.

6- درمان دارویی

داروهای ضد افسردگی به میزان زیادی علائم افسردگی را در شما از بین می‌برند اما افسردگی شما را به طور کامل برطرف نمی‌کنند. علاوه‌براین در صورت مصرف طولانی مدت اعتیادآور می‌شوند و دد صورت قطع مصرف امکان برگشت علائم وجود دارد. احتمال بروز عوارض داروها در زنان بیشتر است. به دلیل تفاوت‌های زیستی زنان به دز کمتری از داروهای ضد افسردگی نیاز دارند. دیسیپرامین، ترانیلسپیرومین، سیتالو پرام از جمله داروهای ضد افسردگی هستند که حتما باید طبق تجویز پزشک مصرف شوند. به جای داروهای شیمیایی بهتر است از داروهای گیاهی، مکمل‌های غذایی و ورزش استفاده کنید.

7- مقابله با افکار منفی

افسردگی میزان زیادی از افکار منفی را در ذهن شما پرورش می‌دهد. این افکار دیدگاه و آینده‌ی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند. به یاد داشته باشید که افکار منفی از علائم افسردگی شماست و همه‌ی ان‌ها واقعیت ندارند. با شناسایی و آگاهی از افکار منفی می‌توانید بهتر با آن‌ها مبارزه کنید.

در ادامه برخی از افکار منفی و خطاهای شناختی را ذکر کرده‌ایم.

8- تعمیم افراطی افکار منفی

زمانی که با یک تجربه‌ی منفی در زندگی روبه‌رو می‌شوید آن را به تمام ابعاد زندگیتان تعمیم می‌دهید. تصور می‌کنید که دیگر نمی‌توانید هیچ چیز مثبتی را تجربه کنید یا کار موفقیت آمیزی انجام دهید. توجه کنید این خطای ذهنی شماست.

9- ایجاد فیلترهای ذهنی

در این اختلال شناختی ذهن به طور ناخودآگاه تمامی حوادث مثبت و اتفاقات خوب را نادیده می‌انگارد و بر روی افکار منفی متمرکز می‌شود. حتی در این شرایط برای خود دلایلی را ذکر می‌کنید که چرا نباید به اتفاقات مثبت توجه کنید. اتفاقات و تجربه‌های مثبت زندگی را در ذهن خود بزرگ کنید حتی اگر بسیار کوچک هستند.

10- قضاوت غیر منطقی

زمانی که افسرده هستید، بدون این‌که شواهد حقیقی و منطقی داشته باشید، تفسیرهای منفی را از خود ارائه می‌دهید. ممکن است تبدیل به یک ذهن‌خوان و یک پیشگو غیر حقیقی شوید. مثلا مدام با خود می‌گویید: (فلان شخص حتما فکر می‌کند که من چقدر احمقم، من تا پایان عمرم در این شغل کسل کننده باقی می‌مانم.)

11- بایدها و نبایدهای محدود کننده

در این شرایط برای خود مجموعه‌ای از بایدها و نبایدها را ایجاد می‌کنید که بسیار محدودتان می‌کنند ودر صورت عمل نکردن به آن‌ها احساس شکست می‌کنید و خود را سرزنش می‌کنید. برای مثال با خود فکر می‌کنید که باید همه دوستتان بدارند اگر یکی از شما خوشش نمی‌آید پس فرد آزارنده‌ای هستید و به خود برچسب می‌زنید که این هم از دیگر خطاهای شناختی است.

12- افسردگی در زنان | بررسی افکار منفی‌

زمانی که خطاهای شناختی بالا را در خود مشاهده کردید و متوجه شدید که الگوهای شناختی چقدر در بروز و تشدید افسردگی موثرند سوالاتی را از خود بپرسید. آیا دلایل و شواهد منطقی برای درست بودن افکار منفی‌تان وجود دارد؟ اگر یکی از اطرافیان چنین فکر منفی داشته باشد به او چه می‌گویید؟ آیا دیدگاه دیگری برای پرداختن به این موضوع وجود دارد؟ اگر افسرده نبودید و فرد شادی محسوب می‌شدید چگونه در این مورد فکر می‌کردید؟

تنها بررسی افکار منفی باعث می‌شود این افکار زیر سوال بروند و کم‌کم از بین بروند. در این فرآیند سعی کنید دیدگاه‌های متعادل‌تر و مثبت‌تری را جایگزین کنید تا به بهبود افسردگی خود کمک کرده باشید. روانشناس متخصص شما را در جهت توقف نشخوار ذهنی و شناسایی افکار منفی و متعادل سازی آن‌ها راهنمایی می‌کند.

سوالات متداول

مادر افسرده ام با کسی دوست نداره رفت و آمد کنه ، من چی کار می تونم بکنم؟

یکی از نشانه های افسردگی نداشتن حوصله و میل به تنهایی اون هاست. در این زمان لازمه که شما و اطرافیان در کنار او باشید. بیشتر جستجو کنید و ببینید قبل از دوران افسردگی اش از چه جیزهایی لذت می برد و یا چه خواسته هایی داشت. به دنبال درمان بوده و از کمک روانشناس نیز حتما استفاده کنید. برای اطلاع از بهترین روش های درمان افسردگی نیز کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه افسردگی در زنان می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*