ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

افسردگی در جوانان | علل، نشانه‌ها و راه های مقابله


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با افسردگی در جوانان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

جوانی یکی از بهترین و حساس‌ترین دوره‌های زندگی است؛ درصورتی‌که جوانان در این مرحله از زندگی دچار یکی از انواع افسردگی شوند، ممکن است به شکل جبران‌ناپذیر آسیب ببیند و افسردگی تاثیرات نامطلوب خود را بر بهداشت جسمی و روانی آنان بگذارد. جوانان در این دوره سرشار از امید و آرزو هستند و وجود موانع متعدد و شکست‌های فراوان در مسیر زندگی‌ باعث می‌شود امیدهای آن‌ها رنگ ببازد و به انواع افسردگی دچار شوند. گاهی والدین برخی از نشانه‌ها را در فرزندشان می‌بینند اما پی به افسردگی نمی‌برند و گمان می‌کنند که این رفتار‌ها طبیعی هستند در صورتی که لازم است با مراجعه به روان‌شناس و متخصص برای درمان او اقدام کنید. در ادامه به طور کامل درباره علل، نشانه‌ها و راه های مقابله با افسردگی در جوانان صحبت خواهیم کرد. گفتنی است که مشاوره روانشناسی در درمان انواع افسردگی بسیار موثر خواهد بود. برای آگاهی درباره روند دریافت مشاوره افسردگی کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

افسردگی در جوانان

افسردگی جوانان و همچنین نوجوانان یک مشکل جدی سلامت روان است که باعث احساس غم و اندوه مداوم و از دست دادن علاقه به فعالیت ها می شود. این وضعیت بر نحوه تفکر، احساس و رفتار فرد تأثیر می گذارد و می تواند باعث مشکلات عاطفی، عملکردی و فیزیکی شود. اگرچه افسردگی ممکن است در هر زمانی از زندگی رخ دهد، علائم ممکن است بین نوجوانان و بزرگسالان متفاوت باشد. مسائلی مانند فشار همسالان، انتظارات تحصیلی و تغییر بدن می تواند فراز و نشیب های زیادی را برای جوانان و نوجوانان به همراه داشته باشد. اما برای برخی از آن ها، این حالت پایین بودن خلق چیزی بیش از احساسات موقتی است که نشانه افسردگی هستند. افسردگی جوانان یک ضعف یا چیزی نیست که بتوان با اراده بر آن غلبه کرد. می تواند عواقب جدی داشته باشد و نیاز به درمان طولانی مدت دارد. برای اکثر نوجوانان و جوانان، علائم افسردگی با درمان هایی مانند دارو و مشاوره روانشناختی کاهش می یابد.

نشانه‌های افسردگی در جوانان

هنگامی که جوانان به افسردگی مبتلا می‌شود شیوه‌ زندگی آن‌ها تا حدودی تغییر می‌کند و دیگر از فعالیت‌های روزمره‌ خود لذت کافی نمی‌برند و اتفاقاتی که در زندگی رخ می‌دهد برای آن‌ها یکنواخت و تکراری خواهد بود. در ادامه به برخی دیگر از نشانه‌های جوانان مبتلا به افسردگی می‌پردازیم.

  • تغییرات در خلق و خو، انزوا، احساس غمگینی و دل‌مردگی و داشتن احساس گناه.
  • ناامیدی نسبت به آینده و بی‌علاقه بودن نسبت به اتفاقات زندگی
  • از دست دادن انگیزه، تلاش و پشتکار که باعث می‌شود مانند گذشته مسئولیت پذیر نباشند و کارها را نیمه تمام رها کنند.
  • کاهش میل جنسی طبیعی یا میل جنسی بیش از حد زیرا برخی از افراد افسرده به دلیل اینکه از رابطه‌ جنسی خود لذت نمی‌برند سعی می‌کنند تا تعداد مقاربت خود را بالا ببرند تا بتوانند لذت ببرند. برای آگاهی درباره کاهش میل جنسی کلیک کنید.
  • اشکال در خواب، کابوس‌های مکرر شبانه و سحرخیز بودن با وجود کم خوابی
  • نشخوار فکری و اشکال در تمرکز از نشانه‌های افسردگی در جوانان است که با تکنیک‌های روان شناسان می‌توان تا حدودی آن‌ها را از بین برد و روی نکات مثبت تمرکز کرد.
  • از دیگر نشانه‌های افسردگی پرخاشگری بی‌مورد است. معمولا جوانانی که از افسردگی رنج می‌برند رفتارهای ضد اجتماعی دارند.
  • عدم تعاملات اجتماعی و اولویت قرار دادن تنهایی به حضور در اجتماع

در صورتیکه این نشانه‌ها را به مدت طولانی در خود یا دیگران مشاهده می‌کنید که زندگی اجتماعی و فردی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد، توصیه می‌شود به روان‌شناس مراجعه کنید و از شیوه‌های درمانی آن‌ها برای بهبودی علائم افسردگی بهره بگیرید.

برای شناخت بیشتر درباره افسردگی و علائم افسردگی کلیک کنید.

اینفوگرافیک افسردگی در جوانان

اینفوگرافیک افسردگی در جوانان

علل افسردگی در جوانان

بروز افسردگی در جوانان علل گوناگونی دارد و گاهی اوقات شرایط محیطی باعث ایجاد افسردگی در جوانان می‌شود. یکی از این عوامل محیطی که در بروز افسردگی در جوانان نقش دارد خانواده‌ها هستند زیرا گاهی اوقات خانواده‌ها تمام امکانات رفاهی را برای فرزندان خود مهیا می‌کنند و گمان می‌کنند تمام نیاز‌های فرزندشان را برآورده کرده‌اند و توجهی به نیازها و خواسته‌های درونی فرزندشان ندارد. این مسئله باعث می‌شوند تا فرزندشان احساس نوعی خلاء در وجود خود داشته باشد و زمینه‌ بروز افسردگی در آن‌ها ایجاد می‌شود. توصیه می‌گردد والدین با مراجعه به روان‌شناس از شیوه‌های تربیتی صحیح آگاه شوند و از ایجاد افسردگی در فرزندشان جلوگیری کنند.

عوامل دیگری که در بروز افسردگی نقش دارد شامل مشکلات اقتصادی، استرس‌های محیطی، جنسیت، مزاج، اختلال در عملکرد بخش‌هایی از سیستم اعصاب مرکزی و مغز، ضربه‌های روحی و عاطفی، طلاق، اعتیاد، تنش‌های خانوادگی و حتی عوامل ژنتیکی زمینه‌ساز بروز افسردگی در جوانان است. 

برای اطلاع بیشتر درباره علت افسردگی کلیک کنید.

انواع افسردگی در جوانان

افسردگی در بین جوانان انواع مختلفی دارد و هرکدام روش درمان خاص خود را دارد که می‌توان با کمک روان‌شناس از بهترین شیوه‌ درمانی استفاده کرد. به صورت کلی در بین جوانان شش نوع افسردگی وجود دارد که در ادامه به هریک از آن‌ها و نشانه‌هایشان  می‌پردازیم.

افسردگی اساسی

در این نوع ‌از افسردگی فرد بیشتر زمان زندگی‌اش را با نوعی احساس غم و اندوه سپری می‌کند و در زمان کمتری احساس خوشی و شادی دارد. علائم این نوع افسردگی غمگینی، احساس گناه و بی‌ارزشی، اختلال در خوردن و خوابیدن است. حتی ممکن است فرد گاهی به خودکشی نیز فکر کند. اگر افرادی که به افسردگی اساسی مبتلا هستند تحت درمان قرار نگیرند و درمان نشود احتمال اینکه شدت افسردگی در آن‌ها افزایش پیدا کند زیاد است.

افسرده خویی

علائم این افسردگی کمی شدیدتر و طولانی تر از افسردگی اساسی است و نیاز به درمان عمیق‌تری دارد. علائم افسرده خویی بگونه‌ای است که ممکن است در فرد ماندگار شود و فرد گمان کند که باید تا زمانی که زندگی می‌کند با این علائم کنار بیاید و راه درمانی وجود ندارد. درصورتی که با روان‌درمانی و دارو درمانی می‌توان این علائم را از بین برد و شخصی که اختلال افسرده خویی دارد را درمان کرد. در مقاله دیگری به تفاوت افسرده خویی با افسردگی پرداخته‌ایم که با کلیک بر روی آن می‌توانید مطالعه نمایید.

برای شناخت بیشتر درباره اختلال افسرده خویی کلیک کنید.

اختلال دوقطبی

علائم این اختلال کمی متفاوت‌تر از انواع دیگر افسردگی است زیرا فردی که اختلال دو قطبی دارد علاوه بر احساس غمگینی و ناراحتی، در دوره‌هایی از زندگی‌اش احساس سرخوشی و شادی دارد و دارای تغییرات خلقی و نوسانات اخلاقی است که ممکن است این نوسانات اخلاقی چندین بار در سال یا در هفته اتفاق بیفتد و نمی‌توان تعداد و زمان این نوسانات خلقی را به صورت قطعی تعیین کرد. برای درمان اختلال دو قطبی لازم است پزشک دوره‌های ناراحتی و سرخوشی را مشاهده کند تا بتواند درمان لازم را برای افسردگی در جوانان انجام دهد.

برای اطلاع بیشتر درباره درمان اختلال دو قطبی کلیک کنید.

افسردگی روانی

علائم افسردگی روانی یا سایکوتیک شامل هذیان، توهم و پارانویا می‌باشد و در این نوع از افسردگی فرد روان پریشی‌اش را با نوعی از افسردگی مشاهده می‌کند. تشخیص این اختلال دشوار است زیرا افرادی که از این اختلال رنج می‌برند سعی می‌کنند تا علائم افسردگی خود را پنهان کنند تا کمتر تحقیر شوند، اما برای درمان کارآمد لازم است تا این اختلال توسط روانشناس تشخیص داده شود.

افسردگی فصلی

این نوع از افسردگی به علت تغییرات فصلی و ویژگی‌های خاص هر فصل اتفاق می‌افتد و شدت کمتری نسبت به انواع دیگر افسردگی دارد. بیشترین افسردگی‌های فصلی در زمستان به دلیل کمبود نور در این فصل اتفاق می‌افتد و باعث ایجاد تغییرات در خلق افراد می‌شود.

به صورت کلی تشخیص صحیح برای درمان هریک از انواع افسردگی اهمیت زیادی دارد و با توجه به شرایط روانی فرد باید تحت درمان روانی و دارویی قرار بگیرد.

عوارض و پیامد‌های افسردگی در جوانان

افسردگی در جوانان علاوه بر آسیب‌های روحی و جسمانی که دارد در عملکرد اجتماعی، تحصیلی، شغلی و بسیاری از موارد دیگر تاثیرگذار است و جنبه‌های گوناگون زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

افرادی که افسرده هستند نمی‌توانند تمرکز داشته باشند و مانند گذشته علاقه‌ای به خواندن درس و حضور در کلاس‌ها ندارند که باعث افت عملکرد تحصیلی آن‌ها می‌شود مخصوصا این افت تحصیلی زمانی کاملا مشهود است که فرد افسرده در گذشته عملکرد تحصیلی‌اش عالی بوده است.

علاوه بر این افرادی که به افسردگی مبتلا می‌شوند عملکرد اجتماعی آن‌ها دستخوش تغییراتی می‌شود و آن‌ها گاهی با دیگران با پرخاشگری رفتار می‌کنند و رفتارهایی انجام می‌دهند که ضد هنجارهای جامعه است مانند فرار کردن از خانه، رانندگی‌های خطرناک، بی‌بند و باری، زیاده روی در نوشیدن الکل، مصرف مواد مخدر، اعتیاد به تکنولوژی و مواردی از این قبیل است.

البته این نکته را در نظر داشته باشید که اگر کسی این رفتار‌ها را انجام می‌دهد صرفا افسرده نیست و ممکن است شرایط در ‌آن زمان باعث انجام چنین رفتارهایی شده است و برای تشخیص افسردگی لازم است روان‌شناس فرد را تحت نظر بگیرد تا بتواند تشخیص مناسبی بدهد.

درمان افسردگی جوانان

بروز افسردگی در جوانان به دلایل گوناگونی اتفاق می‌افتد و اگر درمان نشود ممکن است عوارض زیانباری داشته باشد زیرا طبق تحقیقات اگر افرادی که به افسردگی مبتلا هستند تحت درمان دارویی و روانی قرار نگیرند در آینده رفتارهای ضد اجتماعی از خود نشان می‌دهند. برخورداری از حمایت اجتماعی در بهبودی افسردگی افراد تاثیر زیادی دارد زیرا افرادی که از حمایت اجتماعی برخوردار نیستند بیشتر در لاک خود فرو می‌روند و سعی می‌کنند در اجتماع حضور پیدا نکنند. انجام ورزش‌هایی مثل یوگا که نیاز به تمرکز دارد باعث ‌می‌شود علائم اضطراب و افسردگی کاهش پیدا کند، خواب کافی و تغذیه مناسب نیز باعث تسریع بهبودی افسردگی در افراد می‌شود.

به صورت کلی روان درمانی موثرترین شیوه‌ درمان افسردگی است و اگر شدت افسردگی بالا باشد در کنار روان درمانی از دارو درمانی نیز می‌توان استفاده کرد، زیرا افرادی که افسرده هستند زمانی که تحت روان‌درمانی قرار می‌گیرند روان‌شناس علل بروز افسردگی در این افراد را شناسایی می‌کند و با کمک فرد افسرده آن‌ها را از بین می‌برند.

برای اطلاع بیشتر درباره درمان افسردگی کلیک کنید.

چرا مرکز مشاوره حامی هنر زندگی

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با سابقه چندین ساله در ارائه خدمات درمانی در زمینه اختلالات روانی از جمله افسردگی جزء بهترین و جامع ترین مراکز خدمات روانشناسی است. این مرکز با گردهم آوری جمعی از متخصصین توانسته خدمات خود را با بالاترین سطح کیفیت ارائه دهد. ما در این مرکز شرایطی را برای شما فرآهم آورده‌ایم تا بتوانید از هر کجای کشور با مشاوران ما به صورت تلفنی و حضوری در ارتباط باشید. این مرکز به شما تضمین خواهد داد تا در کمترین زمان ممکن به علت افسردگی در خود پی برده و با شناسایی علائم و انتخاب بهترین راهکارهای درمانی بتوانید روند عادی زندگی خود را دنبال کنید. همچنین در صورتی که در اطرافیان شما کسی از این اختلال رنج می‌برد با دریافت راهکارها و روش‌های گوناگون به درمان او کمک نمایید.

سوالات متداول

عوارض افسردگی در جوانان چیست؟

افسردگی در جوانان علاوه بر آسیب‌های روحی و جسمانی که دارد در عملکرد اجتماعی، تحصیلی، شغلی و بسیاری از موارد دیگر تاثیرگذار است و زندگی را برای فرد با سختی‌هایی همراه می‌کند به همین خاطر درمان زودهنگام از اهمیت بالایی برخوردار است. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*