ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

افسردگی مالیخولیایی | نشانه ها ، نحوه تشخیص و درمان


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با افسردگی مالیخولیایی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


افسردگی ملانکولیک یا افسردگی مالیخولیایی به اختلالی است که تمام ملاک‌های افسردگی اساسی در آن وجود دارد ولی برخی از علایم بدنی شدیدتر هستند. این نشانه‌های فیزیکی شامل صبح زود بیدار شدن، کاهش وزن، احساس گناه شدید یا نامتناسب و لذت نبردن از فعالیت‌هاست به طوری که بر تمام ابعاد زندگی فرد تاثیر منفی می‌گذارد. اگر چه افسردگی ملانکولیک (افسردگی مالیخولیایی) به عنوان یک تشخیص جداگانه مطرح می‌شود اما انجمن روانشناسان آمریکا آن را به عنوان یک اختلال نمی‌شناسد. در عوض افسردگی ملانکولیک در حال حاضر به عنوان یک زیر مجموعه از افسردگی اساسی شناخته می‌شود. در ادامه به بررسی کامل افسردگی ملانکولیک، نشانه‌ها، چگونگی تشخیص و درمان آن می‌پردازیم. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه مشاوره افسردگی کلیک کنید.


گیف افسردگی مالیخولیایی

 


افسردگی ملانکولیک | افسردگی مالیخولیایی

افسردگی مالیخولیایی بیشتر در کسانی اتفاق می‌افتد که به صورت متناوب نشانه‌های افسردگی اساسی را دارند. افسردگی یکی از بیماری‌های روانی است که با احساسات منفی و ناکام کننده متجلی می‌شود. افراد افسرده همواره احساس بی لذتی شدید و بی انگیزگی داشته و میل به خودکشی یا انزوا در آن ها بیشتر می‌شود. برای آگاهی بیشتر در زمینه بی‌انگیزگی کلیک کنید.

این بیماری می‌تواند بسیاری از جنبه‌های زندگی شما را نابود کرده یا تحت تاثیر قرار دهد. در صورت ابتلا به افسردگی، ممکن است در محل کار موقعیت شغلی خود را از دست بدهید، معمولا در وضعیت تحصیلی نیز افت قابل ملاحظه‌ای رخ می‌دهد. اخلال در روابط و ارتباطات اجتماعی از دیگر پیامدهای افسردگی است. مهم ترین ویژگی افراد افسرده لذت نبردن از کارهای روزمره و دیگر تفریحات می‌باشد. به دنبال این بی لذتی معمولا حس ناامیدی به دنیا و میل به خودکشی در آن‌ها پدیدار می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه افسردگی کلیک کنید.

نشانه های افسردگی ملانکولیک (علائم افسردگی مالیخولیایی)

افراد با افسردگی ملانکولیک یا مالیخویا می‌توانند معیارهای زیر را داشته باشند:

۱. افکار شدید ناراحت کننده و غمگینانه برای مدت زمانی طولانی
۲. بی انگیزگی و از دست دادن احساس لذت در انجام فعالیت‌های مورد علاقه گذشته
۳. فقدان انرژی یا احساس خستگی 
۴. احساس اضطراب و تحریک پذیر شدن
۵. بهم ریختن عادات غذایی (خوردن زیادتر یا کمتر)
۶. بهم ریختن عادات خواب (خواب زیاد یا کم) از نشانه‌های افسردگی ملانکولیک
۷. تغییرات جسمانی که به دلیل تحریک پذیری یا اضطراب به وجود می‌آید
۸. مشکل در تمرکز، حافظه و صحبت کردن
۹. حرف زدن و فکر کردن راجع به مرگ و خودکشی
۱۰. تلاش برای خودکشی

ده معیار بالا علائم افسردگی اساسی هستند. هفت ویژگی زیر مربوط به مدل مالیخولیایی افسردگی هستند:

۱. بی لذتی شدید در اکثر فعالیت‌های روزانه

۲. بدبینی و بد گمانی درباره اتفاقات و اخبار (تفسیر تمام مسائل به شکل ناامید کننده و پوچ‌گرایانه)

۳. احساس شدید ناامیدی و بی ارزشی از نشانه‌های افسردگی ملانکولیک

۴. اختلالات خواب

۵. کاهش وزن

۶. احساس شدید و نامتناسب گناه و تقصیر به صورت نابجا

۷. حالت‌های افسردگی اساسی که در اول صبح بعد از بیدار شدن به صورت بسیار شدیدی قابل مشاهده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه علائم افسردگی کلیک کنید.

تشخیص افسردگی ملانکولیک ( تشخیص افسردگی مالیخولیایی )

همانطور که گفته شد افسردگی ملانکولیک (مالیخولیا) از نظر انجمن روانشناسی آمریکا دیگر یک تشخیص مجزا نیست و به عنوان یکی از زیر مجموعه‌های افسردگی نشانه گذاری می‌شود. برای تشخیص افسردگی اساسی با خصایص ملانکولیک (مالیخولیا) روانشناس معمولا سوالاتی از این قبیل را از شما می‌پرسد:

۱. آیا برای شما صبح از جا بلند شدن سخت است و شروع روز اذیتتان می‌کند؟

۲. آیا حال شما به صورت کلی در صبح‌ها بدتر است؟

۳. خوابتان چگونه است؟

۴. آیا در چرخه خواب شما مشکلی به وجود آمده است؟

۵. یک روز معمولی برای شما چگونه می‌باشد؟ 

۶. آیا اخیرا ریتم زندگی روزانه شما تغییر کرده است؟

۷. آیا همچنان از علائق گذشته‌تان لذت می‌برید؟

۸. آیا نسبت به قبل تمرکزتان تغییر کرده است؟

برای کسب اطلاعات در زمینه افسردگی اساسی کلیک کنید.

درمان افسردگی ملانکولیک| درمان افسردگی مالیخوالیایی

درمان افسردگی به دو طریق دارو درمانی و روان درمانی شروع می‌شود که به شرح زیر می‌باشند:

1. دارو درمانی

از داروهای مشخص برای درمان افسردگی می‌توان مهار کننده های بازجذب سروتونین را مثال زد. این داروها شامل فلوکستین ، سیتالوپرام و پاروکستین است. البته ممکن است اکثر افراد مبتلا به افسردگی ملانکولیک (افسردگی مالیخولیایی ) به داروهای سه حلقه‌ای ضدافسردگی پاسخ بهتری می دهند. برای کسب اطلاع در زمینه داروهای ضد افسردگی کلیک کنید.

2. روان درمانی

علاوه بر دارو، روان درمانی نیز راهی رایج برای از بین بردن افسردگی ملانکولیک است. ترکیب دارودرمانی و روان درمانی معمولا سریع ترین و موثرترین راه برای درمان این بیماری می‌باشد. روان درمانی شامل ارتباط منظم با یک روان درمانگر است که نشانه‌های مرتبط با موضوع مورد صحبت قرار می‌گیرد. مشاوره روانشناسی به شما کمک می‌کند تا سازگاری بیشتری با موقعیت استرس زا داشته و بتوانید اعتقادات و رفتارهای کارآمد را جایگزین افکار و رفتار ناکارآمد کنید. بهبود مهارت‌های ارتباطی، رو به رو شدن با چالش‌ها و اتخاذ رویکرد حل مسأله، افزایش عزت نفس و بازیابی احساس رضایت و کنترل زندگی از دیگر خدماتی است که می‌توانید از آن بهره مند شوید. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه درمان افسردگی کلیک کنید.

تاثیر خدمات روانشناسی بر درمان افسردگی ملانکولیک

افسردگی تاثیرات بسیار جدی و منفی بر تمام ابعاد زندگی فرد و حتی اطرافیان او می‌گذارد و به همین دلیل ضروری است که راهی برای درمان آن پیدا کنید. روانشناس شرایط شما را بررسی کرده و با ریشه‌یابی علت افسردگی ملانکولیک، به درمان آن می‌پردازد. توجه داشته باشید که افسردگی بدون کمک یک فرد متخصص درمان نخواهد شد و در صورت عدم درمان نیز شرایط بدتر خواهد شد. متخصصان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در هر کجا که هستید در این زمینه یاری‌تان کنند. برای دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*