ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

دتوکسین برای ترک متادون

ایا دتوکسین برای ترک متادون کاربرد دارد؟ دتوکسین نوع داروی ترک اعتیاد گیاهی محسوب می شود که عوارض جانبی کمی دارد و مشکلات ناشی از ترک اعتیاد را کاهش میدهد. قرص دتوکسین برای کسانی که دنبال ترک اعتیاد تریاک و مشتقات آن هستند مفید بوده و سندروم محرومیت از این مواد پس از ترک را کنترل میکند. این دارو که مسائل ناشی از ترک اعتیاد را کاهش میدهد با استفاده از عصاره گیاه تلخ بیان تولید می شود.  برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

متادون چیست؟

متادون در گروهی از داروها قرار می گیرد که تحت عنوان اپیوئیدها و داروی ترک اعتیاد به شمار می‌رود. این دارو این روزها در کنار تسکین درد به عنوان قسمتی از درمان وابستگی به مصرف هروئین یا نارکوتیک ها هم کاربرد دارد. متادون به فرم های دارویی قرص خوراکی، فراورده تزریقی، پودر و محلول خوراکی در بازار دارویی عرضه میگردد. متادون توسط اتصال به نوعی از گیرنده اپیوئیدی و فعالسازی آن عمل کرده و با این کار تاثیرات ضد درد و آرام بخش ایجاد می نماید. بعضی دیگر از تاثیرات آن مانند یبوست تهوع یا میوز هم به علت اتصال این دارو به گیرنده های اپیوئیدی احتمال دارد به وجود بیاید. منوی متادون نحوه پاسخ دهی مغز و سیستم عصبی به درد را تغییر داده به صورتی که فرد حس آرامش می کند.
تاثیرات آن کمتر از پرتوهای مسکنی همچون مورفین میباشد. این نوع از درمان وابستگی به مواد را جایگزین درمانی می نامند. جایگزین درمانی فقط با نظر پزشک قابل اجرا می باشد چرا که احتمال دارد فرد مبتلا به اعتیاد متادون را جایگزین مواد مصرفی خود کند و به این دارو وابسته گردد. در صورت تجویز متادون جهت تسهیل روند ترک بهتر است بدانید که این دارو به جای ماده مصرفی فرد مورد مصرف قرار نمی گیرد بلکه به عنوان قسمتی از برنامه درمان اعتیاد به مواد مخدر و در کنار دیگر مراقبت های روانی و جسمانی در نظر گرفته می شود.

1-عوارض جانبی متادون

استفاده بیش از حد از قرص متادون می‌تواند سبب اعتیاد به آن شود ولی عوارض دیگری هم دارد مانند تختی و اعضای داخلی بدن و مرگ ناگهانی شخص. اعتیاد متادون می‌تواند روی کلی هم تاثیر زیادی گذاشته و سبب آسیب های جبران ناپذیری شود. مصرف این قرص می تواند افزایش آنزیم های کبدی و در نتیجه سرطان کبد را ایجاد کند. مهمترین عوارض اعتیاد به قرص متادون شامل موارد زیر است:
 • تنفس سطحی و کند، خواب آلودگی و گیجی شدید، ضربان قلب کند، مردمک های بسیار تنگ شده و کما.
 • بیماری های قلبی و سکته قلبی
 • اختلالات الکترولیت
 • مشکلات تنفسی و بیماری‌های ریوی
 • سابقه تومور مغزی
 • آسیب ناحیه سر و تشنج
 • مشکلات صفراوی
 • پانکراس یا تیروئید
 • مصرف آرامبخش های، داروهای سیستم عصبی مرکزی همچون داروهای ضد افسردگی و اضطراب ها
 • مصرف الکل یا داروهای خواب آور
 • کل داروها و فرآورده های گیاهی و مکمل های غذایی مصرف خود را به اطلاع پزشک برسانید.

2-نشانه های مصرف متادون

استفاده بیش از حد قرص متادون ۵ میلی گرم و دیگر دوز های آن می‌تواند سبب اعتیاد گردد. غالباً کسانی که دچار اعتیاد می شوند بیماری خود را انکار کرده و تمایلی به آزمایش اعتیاد به قرص متادون نشان نمی‌دهند. با این حال نشانه های ظاهری آنها و تغییر رفتاری که دارند گواه همه چیز است. اگر با یک فرد دارای اعتیاد به قرص متادون زندگی میکنید با تغییر رفتار و ظاهرش متوجه اعتیادش میشوید. رایج ترین نشانه های اعتیاد به انواع قرص متادون شامل موارد زیر است: تهوع و خارش بدن، تکلم دشوار، نامنظمی تنفس، خواب‌آلودگی غیر نرمال، کم شدن سرعت حرف زدن، تورم صورت و کشیدگی پوست، فراموشی، کاهش تمرکز و حافظه.

3-نشانه های ترک قرص متادون

 • کسی که دچار اعتیاد به قرص متادون شده است پس از ترک آن نشانه هایی دارد که شامل:
 • گیجی، یبوست، سرگیجه، حالت تهوع، درد عضلانی، تعریق شدید، مشکل در خواب و تنفس
 • در برخی شرایط نشانه های اعتیاد قرص متادون احتمال دارد به قدری زیاد باشد که فرد علائم زیر را تجربه کند:
 • افسردگی، بی خوابی، آبریزش بینی، لرز و گرگرفتگی، بی قراری و استرس، مرد عضلانی یا درد مفاصل و تمایل شدید به استفاده از متادون.

4-ترک متادون تا چند روز طول می کشد؟

خیلی از افراد که اعتیاد خود را ترک نمیکنند و از ترک آن می ترسند به دلیل همین خماری بعد از از آن است. بهتر است بدانید که اگر نظر یک متخصص باشید راحت‌تر می‌توانید دوره خماری را بگذرانید. همچنین نشانه های ترک اعتیاد متادون ۱ تا ۳ روز پس از آخرین مصرف ظهور کرده و دشوارترین روز ترک متادون روز ششم می باشد. اگر ترک قرص متادون ۲۰ و ترک قرص متادون ۴۰ در کلینیک های تحت نظر روانپزشک انجام شود کمترین سختی را خواهد داشت.  
روش سنتی ترک اعتیاد

روش سنتی ترک قرص متادون

در روش سنتی ترک اعتیاد به متادون ترک کم کم شروع می شود. در این روش غالباً بین ۵ الی ۷۷ زمان نیاز است. ابتدا مصرف متادون و تا ۳۰ میلی گرم در روز کم می کند سپس در هر هفته استفاده را به میزان ۵ میلی گرم کم کرده تا میزان مصرف ۲۰ میلی گرم برسد. بعد از آن میزان استفاده در هر هفته کمتر از ۵ میلی گرم کاهش پیدا میکند تا جایی که به صفر می رسد. این روش از ترک ناگهانی متادون و ترک یکباره آن بهتر است. با این حال در صورت ایجاد وسوسه های بیش از حد جهت استفاده دوباره قرص متادون بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید. همچنین درمورد ترک اعتیاد به متادون در خانه بخوانید.

روش های دیگر ترک متادون

 • سم زدایی تدریجی بدن از متادون: نشانه های ترک قطعی متادون شدید است و به همین علت لازم است تحت نظارت یک متخصص باشد. در روش سم زدایی بدن از متادون شخص می‌تواند در کنار اعتیاد جسمی بر اعتیاد روانی خود هم چیره شود.
 • سم زدایی سریع بدن از متادون: در این روش ابتدا معاینات پزشکی و آزمایش اعتیاد صورت گرفته و علاوه بر این و مدت زمان استفاده آن توسط پزشکان بررسی می شود. در صورت تایید آن ها می توان سم زدایی را آغاز کرد اما باز هم روش تدریجی بهتر است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه سم زدایی برای ترک اعتیاد کلیک کنید.
 دتوکسین چیست

دتوکسین چیست؟

کپسول ترک اعتیاد دتوکسین تحت عنوان جدیدترین داروی گیاهی ترک اعتیاد به شمار می رود که به علت گیاهی بودن و  تاثیرگذاری خود می‌تواند در مدت زمان کمی به یکی از روش‌های محصولات ترک اعتیاد تبدیل گردد. هر کپسول دتوکسین دارای  ۸ .۳۳۶ میلی گرم عصاره خشک تلخ بیان می باشد. در مکانیسم تاثیر کپسول دتوکسین گفته شده که آلکالوئید احتمال دارد تا حدی درد ناشی از ترک اعتیاد را کم کند. علاوه بر این آلکالوئید موجود در عصاره تلخ بیان احتمال دارد توسط فعال‌سازی گیرنده های نیکوتینی سبب کاهش سندروم محرومیت از اپیات گردد.

1-کاربرد دتوکسین

دتوکسین نشانه های ترک اعتیاد را کم میکند. کسی که تمایل به ترک اعتیاد با داروی گیاهی دتوکسین دارد لازم است با دستور پزشک معالج در یک دوره هشت روزه این دارو را استفاده کند تا نشانه های ترک در او کم شود و دوران سم زدایی با استفاده این دارو را راحت تر طی کند. این دارو وابستگی هم ایجاد نمی کند. موارد مصرف اصلی این کپسول شامل سم زدایی اپیات و کنترل سندروم محرومیت از اپیوئید در ترک اعتیاد می باشد.
داروهای مختلفی برای کمک به ترک اعتیاد در کشور وجود دارد که از جمله آنها شامل متادون، بوپرنورفین، شربت تریاک، نانتروکسان هستند اما این داروها می توانند برخی اوقات با عوارض جانبی همچون خطر ایجاد وابستگی جسمی و روانی در صورت استفاده دائم، تنگی نفس، تشنج، سردرد، سرگیجه، تهوع و فشار خون بالا و... باشد. طبق گفته متخصصان داروی دتوکسین عوارض جانبی کمی داشته و مشکلات ناشی از ترک اعتیاد مانند اسهال، استفراغ، رعشه، گیجی و عوارض عصبی را به حداقل امکان میرساند.

2-نحوه مصرف دتوکسین

برای استفاده از این کپسول نیاز است که فرد پس از آغاز روند ترک مشتقات اپیوئید روزانه کپسول به شکل همزمان بعد از صرف غذا به مدت ۸ روز استفاده کند. هرچند برخی افراد با استفاده سه عدد کپسول دتوکسین به شکل کلی دچار عوارض گوارشی مانند استفراغ می شوند. این افراد لازم است به جای سه عدد یکجا صبح و ظهر و شب یک عدد دتوکسین استفاده نمایند. در واقع فرد در یک دوره ۸ روزه با مصرف روزانه است دتوکسین به مرحله کاهش وابستگی به مواد می‌رسد. این دارو می تواند سم زدایی کرده و پس از مصرف ۲۴ بعد از آن عوارض گوارشی و ترک را به شدت کم کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه بهترین داروهای ترک اعتیاد کلیک کنید.

3-دتوکسین برای ترک متادون

داروهای مختلفی برای ترک اعتیاد همچون متادون با بوپرنورفین و شربت تریاک وجود دارند که عوارض جانبی زیادی برای افراد ایجاد می کند. علاوه بر این استفاده از داروی ترک اعتیاد متادون سبب وابستگی روحی و روانی در فرد می شود و خود نوعی اعتیاد به شمار میرود. این کپسول جهت کنترل سندروم محرومیت از اپیات طراحی شده و برعکس داروهای شیمیایی مشابه در بازار که سبب عوارض گوناگونی همچون مشکلات شدید گوارشی است و سبب حالت استفراغ و تب میشود عوارض کمی دارد. به علت اینکه این ماده تاثیری روی گیرنده های اپیوئید ندارد نمی تواند عامل ایجاد وابستگی باشد و به همین علت با داروهای دیگر متفاوت میباشد. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.
طبق مطالعات سلولی و حیوانی انجام شده و در کارآزمایی بالینی تاثیرات داروی دتوکسین بر روی ۵۰ فرد مصرف کننده تریاک و مورفین بررسی و نتایج مثبتی گزارش شده است. با توجه به اینکه برخی از افراد پس از ترک دوباره به اعتیاد برمیگردند می توان موارد را به تکنیک ها و روش های و داروهای ترک اعتیاد مرتبط دانست. در برخی از کشورها داروهای گیاهی در درمان به خوبی استفاده میشود طوری که بیش از ۸۰ درصد افراد بهبود یافته با این داروها دیگر بازگشت به اعتیاد ندارند.

4-موارد احتیاط در مصرف

 • در هنگام مصرف قرص دتوکسین بهتر است به نکات زیر توجه کنید:
 • این کپسول در دوران بارداری و شیردهی منع استفاده دارد.
 • این فرآورده احتمال دارد حجم و دفعات دفع ادرار را بالا ببرد به همین علت بهتر است تا قبل از ساعت ۶ عصر استفاده شود.
 • این دارو احتمال دارد که لذت خونی آنزیم را در برخی ها تا سه برابر مقدار اولیه بالا ببرد.
 • در صورت ایجاد هر گونه حساسیت و عصاره تلخ و یا مواد دیگر موجود در فرمولاسیون از استفاده دوباره پرهیز کنید.
 • در صورت داشتن هر گونه بیماری خاص یا استفاده داروی خاص قبل از مصرف این فرآورده با پزشک خود مشورت کنید.
 

سخن آخر

اعتیاد می تواند عوارض و مشکلات زیادی جسمانی و روانی برای افراد ایجاد کند و روش ترک آن هم لازم است هوشمندانه باشد تا فرد دوباره درگیر آن نشود. متادون هم این روزها برخی‌ها به عنوان ترک از آن استفاده می کنند در حالی که خود اعتیادآور است و عوارض مختلفی دارد که در مقاله امروز با آن آشنا شده اید. با این حال چنانچه قصد جدی برای ترک اعتیاد دارید لازم است در کنار درمان‌های پزشکی به علت عوارض روانی اعتیاد، از روان درمانی و مشاوره هم استفاده کنید. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*