ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

سم زدایی بدن از مواد مخدر با گیاهان دارویی و طب سنتی

سم زدایی بدن از مواد مخدر با گیاهان دارویی در فرآیند ترک اعتیاد می تواند بسیار کمک کننده باشد. اکثر افرادی که در سم زدایی مواد مخدر و مشروبات الکلی هستند نمی خواهند داروهای بیشتری برای سم زدایی به آن ها کمک کند.  خوشبختانه بسیاری از گیاهان به تمیز کردن و حمایت از سیستم بدن شما کمک می کنند. این گیاهان معمولا در مراکز درمانی جایگزین و مراکز سنتی که روش های درمانی جایگزین و هم چنین روش های سنتی را ارائه می دهند در دسترس هستند. بهتر است که قبل از درمان با این قبیل گیاهان آشنا شوید. برای کسب اطلاعات در زمینه ترک اعتیاد کلیک کنید.  

تماس با مشاور

اثرات دارویی مواد مخدر

شاید باور اذهان عمومی این باشد که اعتیاد فقط در شرایطی صورت می گیرد که فرد خودش اقدام به اعتیاد کند. یعنی انواع مواد مخدر را به هر روشی که استعمال می کنند. اما گاهی اعتیاد در اثر مصرف دارویی رخ می دهد که به بیمار تجویز شده بوده است. این داروها اثراتی ایجاد می کند برخی از این اثرات مطلوب و برخی نامطلوب هستند.

اینفوگرافیک سم زدایی مواد مخدر با گیاهان دارویی

اینفوگرافیک سم زدایی بدن از مواد مخدر با گیاهان دارویی

1-تسکین درد

اثر ضد درد بی دردی به معنای تسکین درد بدون از دست دادن هوشیاری است. بی دردی رایج ترین عامل استفاده از مواد مخدر است. اگرچه مکانیسم دقیق اثر مواد مخدر ناشناخته است، تصور می‌شود که با اثر این عوامل بر روی قشر مغز، بی‌دردی حاصل می‌شود. تسکین درد افزایش می یابد زیرا مواد مخدر آستانه درد بیمار را بالا می برد و در نتیجه اثر آرام بخش و تسکین دهنده ایجاد می کند. مواد مخدر کاربرد خاصی در تسکین درد مداوم و کسل کننده دارند. در نتیجه، این داروها به طور گسترده در بیمارانی که بیمار لاعلاج هستند استفاده می شود. برای اطلاع بیشتر در مورد تاثیر مواد مخدر بر بدن کلیک کنید.

2-ضد سرفه

اثر ضد سرفه یک عامل ضد سرفه برای کنترل یا پیشگیری از سرفه عمل می کند. برخی از مواد مخدر مرکز سرفه مغز را کاهش می دهند و این اثر ضد سرفه را ایجاد می کنند. به طور کلی، دوز ضد سرفه یک مخدر کمتر از دوز ضد درد همان دارو است. قبل از پیشرفت، باید توجه داشت که یک داروی مخدر برای همه انواع سرفه ها تجویز نمی شود. در واقع، گاهی اوقات سرفه کردن برای بیمار برای خارج کردن مواد از ریه مفید است.

3-تغییر خلق و خو

اثر تغییر خلق و خو برخی از مواد مخدر باعث ایجاد تغییرات خلقی در بیماران می شود. انواع تغییرات خلقی را می توان در دو دسته طبقه بندی کرد:
 • دیسفوری:دیسفوریا یک تغییر خلقی است که با احساس اضطراب، بی قراری، یا احساس راحتی مشخص می شود.
 • سرخوشی:سرخوشی با احساس اغراق آمیز خوب بودن مشخص می شود.

دستگاه گوارش

موادمخدر اثرات قابل توجهی بر سیستم گوارشی یعنی معده و روده دارد. برخی از موارد مخدر به طور خاص برای تاثیرشان روی این قسمت بدن استفاده می شوند. مواد مخدر حرکات پریستالتیک (موج مانند) دستگاه گوارش را کاهش می دهد. در نتیجه ممکن است باعث یبوست شوند. اساس استفاده از آن ها برای درمان اسهال است. هنگامی که برای درمان اسهال استفاده می شود، این عوامل به عنوان ضد اسهال شناخته می شوند.  

تاثیرات مواد مخدر بر بدن

زمانی که برای مدت طولانی از مواد مخدر یا مشروبات الکلی استفاده کنید احتمال ابتلا به برخی بیماری ها نظیر انواع سرطان و سایر اثرات منفی بر سلامتی شما بسیار زیاد است. به همین دلیل سم زدایی برای ترک اعتیاد توسط دارو در ابتدای هر برنامه درمانی توصیه می شود. برای سم زدایی اولیه گزینه های زیادی وجود دارد برخی از افراد ترجیح می دهند در خانه سم زدایی کنند، در حالی که برخی دیگر به سم زدایی پزشکی نیاز دارند.
عده ای دیگر نیز سم زدایی طبیعی شامل اصلاح رژیم غذایی و مکمل ها را ترجیح می دهند. برنامه سم زدایی که انتخاب می کنید به شدت اعتیاد، وضعیت کلی سلامتی و اهداف کلی شما برای برنامه درمانی شما بستگی دارد. در زیر نحوه سم زدایی بدن از موادمخدر به روش طبیعی و برنامه های سم زدایی دارویی موجود را بررسی می کنیم.  
سم زدایی بدن از مواد مخدر با گیاهان دارویی

فرآیند سم زدایی از مواد مخدر طبیعی

فرآیند سم زدایی دارویی طبیعی شامل مصرف انواع ویتامین ها و مواد مغذی با کیفیت بالا و در عین حال پرهیز از مصرف هر گونه دارو است. برای دریافت مقادیر زیادی از ویتامین ها و مواد معدنی توصیه شده برای سم زدایی، باید از یک رژیم غذایی سخت پیروی کنید و با مصرف مکمل های اضافی، حمایت خود را افزایش دهید. فرآیند ابتدایی درمان اعتیاد به مواد مخدر نیز می‌تواند به عنوان سم‌زدایی در خانه انجام شود، به این معنی که شما نیازی به شرکت در یک مرکز یا برنامه درمانی ندارید. اگرچه این گزینه می‌تواند فریبنده باشد، اما نرخ شکست بالاتری دارد، زیرا زمانی که از پشتیبانی یک تیم درمانی برخوردار نیستید، عود کردن آن آسان است.

مواد غذایی مفید

آنچه در طول سم زدایی مصرف می شود به بدن کمک می کند تا از شر سموم خلاص شود و در عین حال امکان بازسازی را نیز به بدن می دهد. به همین دلیل، پیروی از یک رژیم غذایی که شامل غذاهای مفید برای ترک اعتیاد باشد، مهم است:
 • میوه هایی مانند لیمو، پرتقال و لیمو ترش
 • سبزیجات
 • سبزیجات برگدار مانند کلم پیچ، اسفناج، یونجه و شاخک
 • مکمل های سبز رنگ مانند اسپیرولینا، علف گندم و جلبک سبز آبی
 • سیر
 • دانه ها و آجیل
 • چربی های سالم و روغن های امگا 3
 • روغن نارگیل و زیتون
 • پروتئین بدون چربی مانند ماهی
همچنین افزایش مصرف آب در طول سم زدایی بسیار مهم است. مصرف مواد مخدر و الکل بدن را کم آب می کند، بنابراین برای جبران این و ماهیت زیان آور سم زدایی باید میزان آب مصرفی خود را تا حد زیادی افزایش دهید. این امر به ویژه در ارتفاعات بالا صادق است، مانند کلرادو، جایی که ما در آن قرار داریم، زیرا ارتفاع نیز با کم آبی همراه است.

ورزش

علاوه بر اطمینان از دریافت تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن، مهم است که آن را با نوعی ورزش تکمیل کنید، اگرچه این ممکن است فوق العاده دشوار باشد. پایبندی به یک رژیم ورزشی، هر چقدر هم که کوچک باشد، به بدن شما در فرآیند سم زدایی کمک می کند و حتی به بدن کمک می کند تا دوپامین تولید کند. ترشح دوپامین حاصل از ورزش به کاهش برخی از علائم ترک اعتیاد به دارو کمک می کند. همچنین باعث تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد می شود.
فراتر از ورزش عمومی، جستجوی نوعی درمان نیز می تواند فوق العاده موثر باشد. این به شما کمک می کند تا ریشه اعتیاد به مواد مخدر خود را پیدا کنید و از تکرار مجدد آن در آینده جلوگیری کنید. هنگام انجام سم زدایی دارویی در یک مرکز درمانی، درمان بخشی از فرآیند سم زدایی و توانبخشی خواهد بود.  

سم زدایی بدن از مواد مخدر با گیاهان دارویی

گیاهان بسیاری هستند که همانطور که پیش تر گفته می شد می توانند به پروسه سم زدایی تاثیرات مواد مخدر و مشروبات الکلی از بدن شما کمک کنند. از جمله:

1-خار مریم

خار مریم از سلامت و ترمیم کبد حمایت می کند. خار مریم یکی از گیاهان دارویی برای تقریباً تمام اعتیادها است. از آنجایی که بیشتر داروها و الکل ها در کبد پردازش می شوند، خارمریم انتخابی منطقی است زیرا از کبد حمایت می کند. به عملکرد کبد کمک می کند و از کیسه صفرا حمایت می کند. برای آگاهی کامل از تاثیر مواد غذایی و گیاهان دارویی بر سم زدایی می توانید از مشاوره ترک اعتیاد راهنمایی بخواهید.

2-سم زدایی بدن از مواد مخدر با گیاهان دارویی | سرکه سیب

سرکه سیب چه به صورت قرص و چه به صورت مایع درمان کننده بسیاری از موارد سم زدایی است. افرادی هستند که قسم می‌خورند که سرکه سیب میل به مواد افیونی را مسدود می‌کند. حتی برخی می‌گویند که به آن ها در خودداری از مصرف مواد افیونی تا سال ها پیش از ترک نیز کمک کرده است. نکته ای که پزشکان می دانند این است که خواص مفیدی مانند پاکسازی خون و افزایش عملکرد گوارشی دارد، هر دو مواد زائد را از بین می برند بنابراین می توانید ببینید که سرکه سیب چگونه به سم زدایی کمک می کند. سرکه سیب می تواند آسیب سلولی را مهار کند و به طور بالقوه از بیماری هایی مانند سرطان جلوگیری کند.

3-سم زدایی بدن از مواد مخدر با گیاهان دارویی | ایبوگائین

ایبوگائین یک داروی گیاهی بحث برانگیز است زیرا یک داروی روانگردان نیز می باشد. بسیاری آن را برای این خواص مطالعه می کنند. گفته می شود که می تواند به انواع اختلالات روانی مانند افسردگی، اضطراب و PTSD کمک کند.

4-ریشه کودزو

ریشه کودزو یک گیاه سنتی چینی است که مردم آن را در چای دم می کنند. کودزو معمولاً برای کاهش هوس ها از هر نوعی استفاده می شود. این یک داروی باستانی است که چینی ها برای درمان اعتیاد به مواد افیونی یا تریاک از آن استفاده می کنند.

5-ریشه والرین

ریشه سنبل الطیب برخی از علائم ترک مانند افسردگی، اضطراب و بی قراری و عصبی بودن را درمان می کند. این ریشه همه کاره بسته به کاربرد آن به صورت کپسول، ریشه خام و ریشه خشک موجود است.
سم زدایی بدن از مواد مخدر با گیاهان دارویی

6-سم زدایی بدن از مواد مخدر با گیاهان دارویی | جینسینگ

جینسینگ یک داروی گیاهی بسیار رایج است. بسیاری از مردم می گویند که با خستگی پس از اعتیاد به مواد محرک مبارزه می کند و به تسکین احساسات استرس زا و افسردگی کمک می کند. خواص جینسینگ همچنین برای انواع دیگر شرایط و اعتیاد مفید است.

7-سم زدایی بدن از مواد مخدر با گیاهان دارویی | ریشه بیدمشک

بیدمشک یک ادرارآور و یک پاک کننده شناخته شده است. این کمک می کند تا داروها سریعتر از بدن شما خارج شوند. بیشتر ادعاها در مورد بیدمشک اثبات نشده است، اما اکثر معتادانی که ریشه بیدمشک را در طول سم‌زدایی امتحان کرده‌اند، می‌گویند که طول مدت سم‌زدایی فیزیکی را کوتاه می‌کند. ریشه بیدمشک حاوی فروکتو الیگوساکاریدهایی است که به حذف پاتوژن های باکتریایی کمک می کند. اگر این ها حذف نشوند  ممکن است شروع به تجمع در روده کنند.
همچنین ریشه بیدمشک تولید بزاق و ترشح صفرا را افزایش می دهد. این موارد به تجزیه، اتصال و دفع سموم کمک می کنند. یکی از معایب این گیاه این است که اکثر مردم طعم آن را نمی دانند. اما این یک پاک کننده خون شگفت انگیز است که حاوی عناصر سم زدایی زیادی است شامل منیزیم، اسید فولیک و ویتامین‌های C و E است. این گیاه ادرارآور نیز هست. به دفع مواد سمی در خون کمک می کند و سموم را از طریق ادرار دفع می کند.

8-ریشه باباآدم

نیز برای حمایت از آدرنال مفید است. این بدان معنی است که ممکن است به تعادل قند خون نیز کمک کند. در نهایت، حاوی عناصر ضد میکروبی است که آن را به یک گیاه شگفت انگیز تبدیل می کند!

9-قاصدک

صدها سال است که از قسمت های مختلف گیاه قاصدک برای اهداف مختلفی استفاده می شود. از سطوح خوبی از هیدراتاسیون و منظم بودن روده نیز پشتیبانی می کند. از ریشه گیاه قاصدک می توان برای پاکسازی کبد استفاده کرد. این به این دلیل است که تولید صفرا را افزایش می دهد که سپس به دفع سموم از بدن کمک می کند. بسیاری از مردم همچنین معتقدند که قاصدک به حفظ سلامت سیستم ایمنی کمک می کند.
قاصدک بسیار محبوب است زیرا می توانید از کل گیاه برای ارتقای سلامت بدن استفاده کنید. گل ها حاوی فلاونوئیدها و آنتی اکسیدان هایی هستند که از کبد حمایت می کنند و به تجدید سلول ها کمک می کنند. مردم اغلب این گل ها را به آب اضافه می کنند و آن را برای حدود 20 دقیقه بجوشانند تا یک چای سم زدایی با طعم شیرین دلپذیری ایجاد کنند. برگ های گیاه قاصدک نیز بخشی از سم زدایی هستند. این به این دلیل است که آنها ادرارآور هستند بدون اینکه پتاسیم را خارج کنند. برگ ها حاوی مقدار زیادی ویتامین است اما طعم تلخی دارد. این تلخی خوب است، زیرا کیسه صفرا و کبد را تحریک می کند، که هضم را تقویت می کند.

10-اکالیپتوس

این یکی دیگر از گیاهان سم زدایی است که به پاکسازی ریه ها کمک می کند. خواص خلط آور دارد و به حمله به ویروس ها و مبارزه با باکتری ها کمک می کند. مردم از اکالیپتوس به عنوان یک پماد موضعی برای گرفتگی بینی و گرفتگی قفسه سینه استفاده می کنند. این گیاه سال‌هاست که به دلیل خاصیت سم‌زدایی، تسکین‌دهنده و آرام‌بخش آن بسیار مورد توجه بوده است و می تواند در سم زدایی و ترک اعتیاد در خانه مفید باشد.  

سم زدایی بدن از مواد مخدر با گیاهان دارویی | کلام آخر

بسیاری از گیاهان دیگر وجود دارند که به سم زدایی کمک می کنند، موارد یاد شده فقط رایج ترین آن ها هستند که در مراکز سم زدایی جامع و جایگزین یافت می شوند. با پذیرش بیشتر داروهای گیاهی در دایره مراکز درمانی، مراکز درمانی سنتی بیشتر و بیشتر به داروهای گیاهی شرقی روی می آورند تا به مشتریان خود در دوره سم زدایی اولیه کمک کنند. امروزه رژیم‌های پاک‌کننده، برنامه‌های روزه‌داری و گیاهان دارویی زیادی در دسترس هستند. این موارد به یک روند سلامت معاصر در جامعه تبدیل شده است .
اما برای قرن ها است که مردم بدن خود را با استفاده از روش های پاکسازی طبیعی سم زدایی می کنند. راه های زیادی برای پاکسازی و سم زدایی وجود دارد که یکی از آن ها استفاده از گیاهان دارویی است. اما تنها سم زدایی برای ترک اعتیاد کافی نیست، علاوه بر تاثیرات مخرب جسمی، مشکلات روانی ناشی از اعتیاد نیز باید توسط مشاوره روانشناسی درمان گردد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*