ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اختلال هماهنگی رشدی | نشانه ها، علل و درمان اختلال هماهنگی رشدی

اختلال هماهنگی رشدی نوعی اختلال عصبی رشدی است که از دوران کودکی آغاز می‌شود و مشکلاتی را برای کودک و والدینش به وجود می‌آورد. عدم درمان و اقدام به موقع، زندگی آینده آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. کودکان دارای اختلال هماهنگی رشدی، هنگام راه رفتن به در و دیوار و وسایل می‌خورند، اشیاء از دستشان می‌افتد، لباس‌هایشان را به تنهانی نمی‌توانند بپوشند؛ آن‌ها نمی‌توانند ساده‌ترین کارها مانند بریدن چیزی یا در آوردن مداد از جامدادی خود را انجام دهند. از نگاه دیگران ممکن است این کودکان دست و پا چلفتی به نظر آیند در حالی که در واقع مشکل زیستی مانع از عملکرد مناسب در آن‌ها شده‌ است. آگاهی از علل و نشانه‌های این اختلال، خانواده‌ها را برای پذیرش بیماری، رفتار صحیح با کودک و درمان به موقع آماده می‌کند. به همین منظور ضروری است والدین از طریق مشاوره کودک آگاهی لازم در این مورد را کسب نمایند.
تماس با مشاور

اختلال هماهنگی رشدی

اختلال هماهنگی رشدی از اوایل کودکی شروع می‌شود، اما زمانی بیشتر به چشم می‌آید که کودک به سن 3-4 سالگی می‌رسد و باید حرکاتی پیچیده تر را انجام دهد. این کودکان ممکن است در کارهایی که به یک توالی خاص نیاز دارند مثلا لباس پوشیدن یا دوچرخه سواری ناموفق باشند. آن ها در یادگیری مهارت‌های حرکتی ضعیف هستند. در چنین مواردی برای آمــوزش به کودکان به تکرار و تمرین بیشتری نیاز است.

کودکان دارای اختلال هماهنگی رشدی در هماهنگی حرکات خود دچار مشکل و ضعف هستند. توانایی آن‌ها در هماهنگی حرکات با توجه به سن و مرحله رشدیشان پایین‌تر از دیگر هم سن هایشان می‌باشد. این کودکان در انجام حرکات ظریف مانند نقاشی کردن، قیچی کردن، بستن زیپ دچار اشکال هستند. در برنامه ریزی حرکتی نقص دارند؛ مثلا نمی‌توانند حرکات خود را به گونه ای تنظیم کنند که موقع راه رفتن به اشیاء روی زمین برخورد نکنند. کارکردهای مغزی و سیستم عصبی این کــودکان استثنایی، مانند تصمیم گیری، برنامه ریزی، تصور و تجسم اشیاء دارای مشکل است و به مراقبت‌های ویژه نیاز دارند.

اینفوگرافیک اختلال هماهنگی رشدی

اینفوگرافیک اختلال هماهنگی رشدی

نشانه های اختلال هماهنگی رشدی

1- یادگیری و اجرای حرکات کودک با توجه به ســن تربیت کودک کمتر از سطح انتظار است. ضعف در اجرای حرکات می‌تواند به صورت‌های زیر باشد:

_کودک در هماهنگ کردن حرکات خود مشکل دارد.

نمی‌تواند تعادل خود را خوب حفظ  کند.

دست و پا چلفتی است.

اشیاء از دستش می‌افتند.

به هنگام راه رفتن به در و دیوار می‌خورد.

2- در پشت سر گذاشتن مراحل رشدی خود تاخیر زیادی دارد، حرکاتی مانند نشستن، چهار دست و پا رفتن یا راه رفتن روی دو پا خیلی دیر در این کودک ظاهر می‌شود. در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم مقاله روانشناسی رشد را مطالعه کنید.

3- در یادگیری مهارت‌های اصلی و ابتدایی تأخیر دارد مثلا پریدن، دویدن، شوت زدن و...
برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تــاخیر رشد در کودک کلیک کنید.

شیوع اختلال هماهنگی_رشدی

شیوع اختلال هماهنگی رشدی در پسران نسبت به دختران بسیار بیشتر است؛ پسران 3 تا 7 برابر بیشتر از دختران در مهارت‌های حرکتی و هماهنگ کردن آن‌‌ها دچار مشکلات می‌شوند. این اختلال در 7 سالگی حدود 5 الی 6 درصد از کودکان را در بر می‌گیرد و بر اساس تحقیقات انجام شده شخص شد، کودکانی که تا قبل از هفــته سی و دوم بارداری به دنیا می‌آیند، به احتمال بیشتری به اختلالات عصبی رشدی مبتلا می‌شوند. یکی دیگر از انواع اختلالات عصبی رشدی اختلال توره است. برای کسب اطلاعات در زمینه اختلال تــوره و درمان تیک عصبی کودکان&