ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

دیکلوفناک برای ترک اعتیاد | عوارض قرص دیکلوفناک چیست؟

مصرف دیکلوفناک برای ترک اعتیاد چه مزایا و معایبی دارد؟ اعتیاد از جمله بارزترین آسیب های اجتماعی است که به راحتی می تواند بنیاد اجتماعی فرهنگی و خانوادگی را سست کرده و پویایی انسان را از بین ببرد. به دلیل تاثیرات مخرب اعتیاد بر سلامت روان فرد و جامعه توجه به آن اهمیت زیادی دارد. روش های متعددی برای ترک اعتیاد در سال‌های اخیر توسط متخصصان پیشنهاد شده است که  استفاده از داروهای مختلف مانند دیکلوفناک یکی از آن ها می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.  
 

تماس با مشاور

ترک اعتیاد

وقتی فردی ماده اعتیاد آوری را مصرف می‌کند بسته به نوع هر ماده، تغییرات گسترده در غلظت و تنظیم ناقل ها و قدرت جذب و توزیع گیرنده های مغزی ایجاد می شود. نتیجه این است که اگر این فرد به صورت ناگهانی مواد مخدر را قطع کند دچار یک پدیده ناخوشایند به نام پدیده ترک می شود. 
به طور مثال فرض کنید فردی هروئین مصرف می‌کند. مصرف آن باعث کاهش عملکردهای نورون های نورادرنرژیک می‌شود و در نتیجه ترشح آن ماده در مغز او کاهش می یابد. گیرنده‌های نورآدرنالین که دچار کمبود در نوروترنزمیتور خود می شود قدرت اتصال خود را افزایش می دهد تا بیشتر بتوانند از حداقل نوروترانسمیتر موجود استفاده کند. اما وقتی این کار کافی نباشد گیرنده ها تعدادشان زیاد می شود تا بتوانند از تمام  نورآدرنالین حداکثر استفاده را بکند. در نتیجه در مغز فرد در حال مصرف هروئین، تعداد گیرنده‌های نورآدرنالین بسیار زیاد شده است. 
برای کسب اطلاعات در مورد ترک اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

قطع ناگهانی

اگر این فرد ناگهان مصرف هروئین را قطع کند مقدار زیادی نور آدرنالین ترشح می شود که گیرنده های فراوان را با شدت تحریک می کند و در نتیجه فرد دچار علائم تحریک بیش از حد می شود که خودش را به شکل بیقراری، بی خوابی و سایر علائم نشان می‌دهد. طبیعی است که این احساس ناخوشایند یک تجربه نفرت آور برای فرد ایجاد کند و او نه تنها به سرعت برای رفع این پدیده به سراغ مواد می‌رود که برای همیشه از ترک آن خواهد ترسید. بنابراین پدیده ترک عامل مهمی در دوام به اعتیاد می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ترک هروئین کلیک کنید.

اگر نتوانید در دوران ترک احساسات ناخوشایند بیماری را به حداقل برسانید نه تنها برای رفع این احساسات به دامن اعتیاد بر می گردید که در آینده هم ترس از ترک خواهید داشت. بنابراین همه باید در رفع این پدیده مهارت داشته باشند تا بتوانند برای بیماری اقدام به ترک اعتیاد کنند. اهمیت این مرحله گاهی باعث نادیده گرفتن مهارت های ضروری دیگر برای ترک اعتیاد می شود. بعضی از پزشکان تصور می‌کنند ترک اعتیاد یعنی همین که علائم پدیده ترک بیماران را مرتفع سازند. چنین تصویری نادرست است.

دیکلوفناک برای ترک اعتیاد | سم زدایی بدن

هر چند مرحله سم زدایی که در آن علائم‌ پدیده ترک را رفع می‌کنند مرحله مهمی است اما این مسیر پیچیده تنها یکی از مسیرهای دخیل در ایجاد و دوام اعتیاد است و قطع این امکان در حالی که دیگر مسیرها فعال است نتیجه ای جز بازگشت به اعتیاد نخواهد داشت. درمان موفق هنگامی حاصل می شود که پس از سم زدایی، راهکارهای مناسبی برای اختلالات شخصیت فرد معتاد نیز انجام شود. آموزش کافی برای مهارت‌های اجتماعی و بین فردی فراهم شود، علائم اضطراب درمان شود، تعارضات خانوادگی او مورد توجه قرار گیرد و در واقع پیشنهاد و شیوه مقابله ای بهتری ارائه شود و در چنین حالتی می توان با اطمینان ادعا کرد که فرد درمان شده و اعتیاد را ترک کرده است.
برای کسب اطلاعات در مورد سم زدایی فوق سریع کلیک کنید.  

دیکلوفناک برای ترک اعتیاد

قرص دیکلوفناک

دیکلوفناک به عنوان یکی از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی می باشد که معمولا برای کنترل درد استفاده می شود. دیکلوفناک به عنوان کاهنده درد، تحریک، تورم و خشکی مفصل در آرتریت، نقرس و دیگر بیماری‌های روماتیسمی و برای درمان بیماری‌های مانند سردرد، دردهای عضلانی، درد پریودی، درد بعد از جراحی، تب و زایمان هم به کار می رود. داروهای تسکین دهنده درد و ضد التهاب مانند دیکلوفناک که به ضددرد هم معروف شده اند با مسدود کردن اثر آنزیم سیکلوکسیژناز باعث کاهش ساخت ماده شیمیایی پروستاگلاندین ها در بدن می گردد که مسئول ایجاد درد و التهاب در ناحیه آسیب دیده است. در نتیجه با مهار آنزیم های سیکلوکسیژناز و کاهش تولید پروستاگلاندین ها درد تا حد زیادی کم می‌شود.

این دارو به عنوان یکی از مسکن های قوی شناخته می شود که با کاهش التهاب و تسکین درد در بهبود وضعیت بیماران تا حد زیادی نقش دارد. البته دیکلوفناک عوارض نسبتاً کمی هم دارد و بعضی از این عوارض در ایران شناخته شده تر از سایر نقاط جهان است. مواردی مانند فلج عضلات در مصرف عضلانی دیکلوفناک باعث شده این دارو در مراکز غیر بیمارستانی منع شود. 
دیکلوفناک به دو صورت تولید می‌شود: دیکلوفناک سدیم و دیکلوفناک پتاسیم.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درد جسمانی ترک اعتیاد کلیک کنید.

تسکین سریع با دیکلوفناک پتاسیم

تفاوت بین این دو این است که جذب دیکلوفناک پتاسیم در بدن سریع تر و راحت تر انجام می شود. در نتیجه با اثر تولید دردهای ناگهانی که نیاز به تسکین سریع درد دارند دیکلوفناک پتاسیم بهتر از نوع سدیم آن عمل می‌کند. مصرف دیکلوفناک برای افرادی که دچار بیماری‌های قلبی عروقی هستند و یا سابقه حملات قلبی یا سکته قلبی داشته‌اند مناسب نمی باشد و توصیه نمی‌شود، به علت اینکه این دارو تا حدی ریسک حمله و سکته‌های قلبی در این گونه افراد را بالا می‌برد. از این رو در صورت داشتن سابقه بیماری‌های قلبی حتماً با پزشکان متخصص یا داروساز خود در مورد این و داروهای ضد درد مشورت کنید. دیکلوفناک می‌تواند به شکل قرص خوراکی، ژل موضعی،چسب پوستی، قطره چشم و یا آمپول تزریقی تولید شود.

دیکلوفناک برای ترک اعتیاد | عوارض قرص دیکلوفناک

قرص دیکلوفناک عوارض جانبی زیادی دارد که شامل موارد مختلفی می شود. مشکلات معده از رایج ترین عوارض مصرف دیکلوفناک می باشد. اسهال، یبوست، نفخ، سردرد، صدای زنگ در گوش هم از دیگر عوارض این دارو است. در برخی موارد عوارض شدیدتر است که در این صورت حتما باید با پزشک مشورت کنید. علائمی مانند کاهش اشتها، خارش، درد در قسمت راست و فوقانی معده‌، زرد شدن پوست یا چشم، علائم شبیه آنفولانزا، تب، تاول، جوش، کهیر، تورم چشمها، صورت، زبان، حلق، بازوها، دست، مچ پا و نواحی تحتانی ساق پا از موارد مهمی باشد که حتماً باید با پزشک در میان گذاشته شود.

اگر این قرص به شکل ژل یا کرم دیکلوفناک برای ترک اعتیاد استفاده شود احتمال بروز عوارض کمتر می شود. وقتی آن را به صورت خوراکی مصرف می‌کنید مستقیماً وارد جریان خون شده و کار خود را انجام می دهد. ولی وقتی به شکل موضعی یا مصرف ضد التهابی هدفمند استفاده شود می‌توان آن را دقیقاً جایی که درد وجود دارد استفاده نمایید. عارضه هایی که می تواند در اثر استفاده موضعی دیکلوفناک به وجود بیایند شامل خشکی و قرمزی، خارش، تورم، درد، سفتی، سوزش، پوسته پوسته شدن و بی حسی در محل استفاده آکنه، شکم درد، یبوست، سرگیجه، سوختگی یا مورمور شدن در دست ها، بازوها و ساق پا هستند.  

دیکلوفناک برای ترک اعتیاد | روش های ترک اعتیاد

روش های مختلفی برای ترک اعتیاد وجود دارد. بعضی از تکنیک های رایج شامل موارد زیر می شوند:

1-دیکلوفناک برای ترک اعتیاد | دارودرمانی

عده زیادی از معتادان که از درد و عوارض ترک اعتیاد رنج می برند به دنبال داروها و مسکن قوی برای کاهش درد خود هستند. برخی از این داروها در شبکه ها و فضای مجازی به عنوان بهترین داروهای ترک اعتیاد و قوی ترین نوع آن تبلیغ و فروخته می‌شوند. داروهای غیر مجاز ترک اعتیاد مانند کدئین، ترامادول، متادون، کافئین، بوپرنورفین، فلوکستین، دیازپام و مواردی از این قبیل می باشند. برخی از قرص های ترک اعتیاد هم چندین دارو را با هم ترکیب می کند که سبب عوارض خطرناک و جدی برای افراد می شود. اگر شما هم برای ترک اعتیاد خود می‌خواهید از داروهای ترک اعتیاد استفاده کنید بهتر است زیر نظر متخصص یا روانپزشک آن را مصرف کنید.

فواید دارو درمانی در ترک اعتیاد

 داروهای مورد استفاده در درمان ترک اعتیاد با کمک دارو (MAT) می تواند به افراد مبتلا به اختلال مصرف مواد افیونی کمک کند تا هوس خود را کاهش دهند، علائم ترک را کاهش دهند و از بهبودی طولانی مدت حمایت کنند. در اینجا فواید و عوارض جانبی داروهای رایج مورد استفاده در درمان اعتیاد به مواد افیونی آورده شده است:

  1. کاهش هوس: داروهایی مانند متادون، بوپرنورفین و نالترکسون می توانند به کاهش میل به مواد افیونی کمک کنند و باعث می شوند افراد از مصرف این مواد راحت تر خودداری کنند.
  2. تثبیت علائم ترک: داروهای MAT می توانند به مدیریت علائم ترک، مانند اضطراب، بی خوابی، دردهای عضلانی و حالت تهوع کمک کنند و به افراد این امکان را می دهند که در مراحل اولیه بهبودی راحت تر عمل کنند.
  3. کاهش ریسک: با کاهش هوس ها و علائم ترک، درمان به کمک دارو می تواند خطر عود و مصرف بیش از حد را کاهش دهد، ایمنی را بهبود بخشد و احتمال آسیب های مرتبط با مواد افیونی را کاهش دهد.
  4. بهبود حفظ وضعیت ترک در طول درمان: نشان داده شده است که داروهای مورد استفاده در MAT باعث بهبود ماندگاری در برنامه های درمانی، افزایش احتمال نتایج موفقیت آمیز و بهبود طولانی مدت می شوند.
  5. عادی سازی عملکرد مغز: داروهای خاصی که در MAT استفاده می شوند می توانند به بازگرداندن تعادل به سیستم های انتقال دهنده عصبی در مغز که در اثر مصرف مزمن مواد افیونی تغییر یافته اند، کمک کنند و از سلامت و عملکرد کلی مغز حمایت کنند.

عوارض دارو درمانی برای ترک اعتیاد

برخی از افراد ممکن است واکنش های آلرژیک یا عوارض جانبی متعددی را هنگام مصرف داروهای اعتیاد به مواد افیونی تجربه کنند. عوارض جانبی شایع شامل سردرد، یبوست، حالت تهوع، تعریق و سرگیجه، افسردگی تنفسی، خستگی و گرفتگی عضلات و سایر عوارض باشد. همکاری نزدیک با یک متخصص اعتیاد برای نظارت بر هرگونه عارضه و تنظیم درمان در صورت نیاز بسیار مهم است.

هنگامی که از دارو به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی جامع که شامل مشاوره، درمان های رفتاری و خدمات حمایتی است استفاده می شود، داروهای اعتیاد به مواد افیونی می توانند مزایای قابل توجهی در کمک به افراد در دستیابی و حفظ بهبودی ارائه دهند. مهم است که در مورد مزایای بالقوه و عوارض جانبی این داروها با پزشک صحبت کنید تا مناسب ترین رویکرد درمانی بر اساس نیازها و ترجیحات فردی تعیین شود.

2-دیکلوفناک برای ترک اعتیاد | گروه درمانی

یکی از روش های موثر برای روان درمانی بیماران معتاد، گروه درمانی می باشد. در این روش به جای این که درمانگر یک درمانجو را تحت درمان قرار دهد گروهی از درمانجویان را تحت مداوا قرار می‌دهد. روش‌های گروه درمانی مزایای مشترکی دارد. وقتی عده‌ای که همه در یک بیماری و درد مشترکند دور هم جمع می شود  احساس پیوستگی و با هم بودن می‌کند. این حالت باعث می‌شود بیمار از تنهایی و انزوا خارج شود. از طرفی وقتی گروه مشکل مشترکی داشته باشند فرد امیدوار می شود که تنها او نیست که مشکل دارد خیلی از افراد دیگر هم مشکلاتی مانند او دارند.
این همبستگی و اشتراکات اثر مفیدی در بیماران دارد. اعضای گروه به همدیگر توجه می‌کنند، همدیگر را درک می‌کنند و با هم همکاری می‌کنند. چرا که درد یکدیگر را می فهمند. همچنین وقتی فردی از گروه موفق می‌شود تکلیفی را به درستی انجام دهد و برای حل مشکل خود راه حل بیابد همه اعضای گروه با موفقیت الگوبرداری می‌کنند. این تقلید ممکن است آگاهانه یا ناخودآگاه باشد. افراد موفق در هر گروه دیگران را هم به دنبال خود می کشاند و سرعت پیشرفت آن ها را بیشتر می‌کند.

3-خانواده درمانی در ترک اعتیاد

خانواده سیستمی است که هریک از اعضای آن بر دیگران تأثیر می‌گذارد و از دیگران تأثیر می‌پذیرد. هر خانواده بر اساس برآیند این نیروهای متقابل به یک تعادل می‌رسد. گاهی این نیروها جهت نادرستی دارند. مثلاً تمام پویایی ها در این جهت هستند که یک نفر در خانواده آزاردهنده یا بیمارباشد و همه کاسه کوزه ها بر سر او شکسته می‌شود و مخل سعادت خانواده تلقی می شود. این نتیجه گیری علیرغم نادرست بودن، خانواده را به این توافق می‌رساند. خانواده به تعادلی می‌رسد که به ناچار بر پایه این نتیجه‌گیری غلط است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید. 

در اینجا تعادل خانواده اقتضا می‌کند که این نتیجه‌گیری به عنوان یک قانون حفظ شود. یعنی این فرد باید آزاردهنده باقی بماند. والدین غالبا پدر به عنوان تربیت کننده او باشند و مادر فرشته نجاتی باشد که بین آزار دهنده و تربیت کننده قرار می‌گیرد. حال وقتی فرزند خانواده وارد ترک اعتیاد می‌شود و نیازمند درمان است پدر او به عنوان اصلاح گر مشتاق درمان است و فرشته نجات سربلندی او را می‌خواهد؛ اما هنگامی که فرزند شروع به ترک اعتیاد می‌کند خانواده از تعادل خارج می شود چرا که کسی نمی داند در خانه چه نقشی دارد و این باعث آشفتگی می شود. 
برای برقراری دوباره تعادل پدر و مادر دوباره به نقش خود باز می‌گردند. مادر فرشته نجات می شود و پدر لب به نصیحت می گشاید و او را به عدم صداقت متهم می‌کند. در اینجا باید درمانگر وارد شود و رفتارهای خانواده را اصلاح کند تا فرد درگیر اعتیاد بتواند به راحتی ترک کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه خانواده درمانی کلیک کنید.

دیکلوفناک برای ترک اعتیاد

4-روان درمانی برای ترک اعتیاد

در این روش برخی روانشناسان از تکنیک توقف فکر استفاده می کند و در موقعیت هایی که فرد دچار افکار وسوسه انگیز می شود محتوای ذهنی را تغییر می‌دهند. در جلسه درمان بیمار را تحت تن آرامی قرار می‌دهند و از او می‌خواهند به افکار وسوسه انگیز خود فکر کند. هنگامی که حداکثر شدت اضطراب و وسواس را دریافت، درمانگر از او می‌خواهد که یکباره و در حالی که درمانگر با صدای بلند می گوید ایست، افکارش را متوقف کند. 
برخی از درمانگران شرطی کردن انزجاری با کمک دارو را توصیه کردند. همانطور که در مورد الکل می توان بیمار را دچار انزجار کرد برای مواد افیونی نیز راه های مشابهی پیشنهاد شده است. مانند مواد تهوع آور و شربت ایپکاک یا آپومورفین به بیمار داده می‌شود و تقریباً ۳۰ دقیقه بعد از شروع اثرات آن ها ماده مورد سوءمصرف به بیمار خورانده می‌شود. از آنجا که اثرات ذهنی مواد با حالت تهوع و استفراغ همراه می‌شود بیمار دچار انزجار از مصرف مواد می شود.
امروزه پیشرفت برخی تکنیک های درمانی روش های جالب تر و کم خطرتری را در دسترس قرار داده است. دانش برنامه ریزی عصبی کلامی آموخته است که می توان با ایجاد یک آویزگاه ذهنی، تصاویر متفاوتی را برای اشخاص ایجاد کرد و تجارب مختلف را با این حالات ذهنی پیوند زد.

5-شناخت درمانی برای ترک اعتیاد

در شناخت درمانی با فهمیدن احساسات منفی بیماران به جستجوی تفکرات اتوماتیک آن ها پرداخته می‌شود و به آن ها کمک می‌شود که این افکار و طرحواره های ناکارآمد را که در پس ذهن هستند را بشناسد و تفکرات کارآمد دیگری را جایگزین کنند تا احساس بهتری داشته باشند. سپس به جستجوی طرحواره هایی می‌رود که منشا این افکار اتوماتیک هستند و به اصلاح آن ها اقدام می‌کنند. بسیاری از معتادان به مواد مخدر افرادی هستند که نگرش های ناکارآمد یا طرحواره های غلط دارند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان شناختی کلیک کنید.
این افراد نگرش هایی دارند که باعث احساسات منفی می‌شود و این نگرش ها مهم ترین محرک های سوء مصرف مواد هستند. با شناخت درمانی روش جدید فکر کردن به آن ها آموزش داده می شود تا احساسات بهتری داشته باشند و نیاز کمتری برای پناه بردن به مواد برای فرار از واقعیت های زندگی احساس کنند.  

سخن آخر

اعتیاد اثرات و پیامدهای ناگواری برای فرد و جامعه دارد و سلامت جسمانی و روانی وی را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار می دهد. روش های مختلفی برای ترک اعتیاد وجود دارد. مصرف دارو هم یکی از روش های رایج برای کاهش اثرات ترک مواد است. نکته مهمی که وجود دارد این است که بدانید ترک کردن اعتیاد به راحتی با مصرف چند قرص امکان پذیر نیست و نیاز به مداخلات گسترده روانشناسان و روانپزشکان دارد. 
اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*