ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تفاوت نسل ها | تاثیر سن والدین در تربیت فرزندان


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تفاوت نسل‌ها پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


موضوع تفاوت نسل‌ها و اختلاف سنی والدین با فرزندان از مواردی است که در هر خانواده‌ای مطرح می‌شود. از آنجا که تربیت فرزندان تقریبا در تمام خانواده‌ها دغدغه‌ای مشترک است، خیلی‌ها معتقدند که هر چه والدین جوان‌تر باشند انرژی و حوصلۀ بیشتری برای تربیت فرزندان دارند. از طرفی برخی دیگر معتقدند که والدین مسن‌تر از تجربه و امکانات بیشتری برای تربیت فرزندان بهره مندند و پخته‌تر عمل می‌کنند. امروزه سن باروری بالا رفته و اختلاف سنی با فرزندان بسیار زیاد شده است. شاید اختلاف سن والدین و فرزندان موضوع مهمی به نظر نرسد اما این شکاف زمانی می‌تواند فاصله زیادی با فرزندان ایجاد نماید. با آگاهی از این مشکلات و همچنین کمک گرفتن از روانشناس می‌توانید پیامدهای ناشی از تفاوت نسل را به حداقل برسانید. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه مشاوره قبل از ازدواج کلیک کنید.

تماس با مشاور

اشکال مختلف تفاوت نسل ها

تفاوت نسل‌ها به تفاوت سبک زندگی و علاقه مندی‌های افراد در سنین مختلف گفته می‌شود که ارتباطات و تعامل‌های آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده و می‌تواند نوعی فاصله روانی را میان آنان ایجاد نماید. برای کسب آگاهی در زمینه خانواده موفق کلیک کنید.
تفاوت‌های نسلی معمولا بر جنبه‌های خاصی از زندگی افراد تاثیر می‌گذارد که در ادامه به مهم ترین آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

اینفوگرافیک تفاوت نسل ها

 اینفوگرافیک تفاوت نسل ها

1- نحوه تعامل بزرگ ترها و کوچک ترها

در گذشته خانواده‌ها به مفهوم اطاعت کردن و تسلیم شدن در برابر بزرگ ترها تاکید بسیار زیادی می‌کردند. در واقع نسل‌های قبلی ارزش بسیاری برای احترام به والدین و سایر بزرگ‌ترها قائل می‌شدند که این مسئله در اکثر موارد به بهای از دست رفتن آزادی بیان در خانواده تمام می‌شد. در حالی که امروزه افراد بیشتر به آزادی‌های فردی اهمیت می‌دهند و اغلب کودکان نیز می‌توانند خواسته‌ها و نیازهای خود را بدون ترس و نگرانی با والدین در میان بگذارند. از سوی دیگر پدر و مادرها نیز به جای تاکید مفرط بر اطاعت، ارتباط بیشتری با فرزندان خود می‌گیرند و کمتر از آن‌ها توقع دارند که همانند بچه‌های قدیم تسلیم گفته‌های پدر و مادر خود باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آزادی در خانواده کلیک کنید.

2- تفاوت نسل | نازپروردگی در برابر مسئولیت پذیری مفرط 

در گذشته افراد از همان سنین کودکی مجبور به تحمل وظایف مختلف می‌شدند. برای مثال بسیاری از پسران از سنین کم مشغول به کار گشته یا دختران در سنین بسیار کم ازدواج می‌کردند. نسل‌هایی که به این شیوه تربیت شدند اغلب مسئولیت پذیری مفرطی را در وجود خود پرورش دادند. با گذر زمان و تغییر سبک زندگی بسیاری از افرادی که به این شیوه تربیت شده بودند، برای پرورش فرزندان خود روش کاملا متضادی را در پیش گرفتند تا رنج‌هایی که خود کشیده بودند گریبان گیر فرزندان آن‌ها نشود. مقاله سبک های فرزندپروری بیشتر در این باره توضیح داده است.

از همین رو بسیاری از آن‌ها تلاش کردند هیچ گونه مسئولیتی را  به فرزندان خود نسپارند. این مسئله باعث شد که بسیاری از بچه‌های نسل جدید سبک تربیتی نازپرورده‌ای را تجربه کنند و دائما برای انجام وظایف خود به والدینشان متکی باشند که این مساله یکی از مهم‌ترین موارد تفاوت نسل‎‌ها می‌باشد. این مسئله نیز به نوبه خود توانمندی روانی جوانان نسل جدید را تحت تاثیر قرار داده و باعث بروز مشکلات مختلفی برای آن‌ها شده است. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه مشکلات جوانان با والدین کلیک کنید.

3- قناعت در برابر کمال گرایی

در جامعه امروزی دائما بر مفاهیم پیشرفت و موفقیت تاکید می‌شود. این مسئله باعث شده که بسیاری از افراد در زندگی خود درگیر رقابت شده و نوعی روحیه کمال گرایی را پرورش دهند. این در حالی است که در نسل‌های گذشته افراد دائما بر قناعت تاکید می‌کردند. همین مسئله باعث می‌شد افرادی که در برابر تقدیر سر تعظیم فرود می‌آوردند مورد احترام قرار بگیرند و رفتار آن‌ها ستایش شود. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه اختلاف سنی با فرزندان کلیک کنید.

ارتباط تفاوت نسل و تربیت فرزندان

تفاوت نسل‌ها بر تربیت فرزندان تاثیر بسیار زیادی می‌گذارد که به شرح زیر می‌باشد:

1. تاثیرات سن والدین 

سن و سال اثرات احتمالی بر تربیت فرزندان داشته و تفاوت‌های فردی در این زمینه اثرگذاری بیشتری دارند. گفته می‌شود والدینی که در سن بالاتری هستند (30 سال تا 40

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*