ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج مهم است؟ (مزایا و معایب)


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج می‌تواند چالش‌های زیادی را برای زوج‌ها ایجاد کند چرا که به نوعی اختلاف فرهنگی در ازدواج محسوب می‌شود. اختلاف زیاد بین سطح تحصیلات زوجین باعث می‌شود که آن‌ها درک و دیدگاه متفاوتی نسبت به مسائل مختلف داشته باشند. این تفاوت‌ها در بسیاری از موارد به اختلاف‌نظرهای عمیق و تعارض‌هایی در طرفین می‌انجامند. اگر می‌خواهید با کسی ازدواج کنید که سطح تحصیلی متفاوتی نسبت به شما دارد، باید نکاتی را در نظر بگیرید تا احتمال اختلاف و مشکل را در آینده به حداقل برسانید. در ادامه این مقاله به یکسری از این نکات اشاره‌کرده‌ایم که مطالعه آن‌ها می‌تواند در تصمیم‌گیری بهتر به شما کمک کند. ضمن اینکه با صحبت با متخصصان در مشاوره قبل از ازدواج می‌توانید به شناخت بهتری در این زمینه برسید. 

تماس با مشاور

اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج | برخورد زنان

در اکثر موارد زنان با تحصیلات بیشتر همسر خود راحت‌تر کنار می‌آیند. برای مثال بسیاری از زنان با مدرک تحصیلی دیپلم با مردانی که دارای مدرک کارشناسی یا بالاتر از آن هستند ازدواج می‌کنند و دراین باره کمتر با مشکل مواجه می‌شوند. اما هنگامی که شرایط برعکس باشد مردان سخت‌تر با شرایط سازگار می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید به مقاله تفاوت زن و مرد مراجعه کنید.

اینفوگرافیک اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج مهم است؟

 اینفوگرافیک اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج مهم است؟

1. چرا برخی مردان، زنان با تحصیلات بالاتر را نمی‌پذیرند؟

علت این امر وجود ویژگی‌ها و خصوصیات شخصیتی نظیر قدرت‌طلبی، برتری‌جویی و سلطه‌طلبی بیشتر در مردان است. البته این ویژگی‌ها فقط مخصوص مردان نیست و زنان نیز می‌توانند از این خصوصیات برخوردار باشند، اما طبق بررسی‌ها مردان بیشتر این صفات را از خود نشان می‌دهند. صفات ذکر شده منجر به این می‌شود که مردان به‌طور کل از قرار گرفتن در جایگاه پایین‌تر در روابط خود احساس ناخوشایندی داشته باشند. درنتیجه آن‌ها هنگام ازدواج معمولاً زنانی را انتخاب می‌کنند که از جنبه‌های مختلف در وضعیت هم‌سطح یا پایین‌تر از خود قرار دارند. برای کسب اطلاع از اختلاف فرهنگی در ازدواج کلیک کنید.

2. رویارویی مردان و زنان سلطه طلب

مردان سلطه‌طلب درصورتی‌که در کنار زنی قرار بگیرند که او هم دارای همین صفات باشد معمولاً با مشکلات بیشتری مواجه می‌شوند چراکه هیچ‌یک از آن‌ها دوست ندارند که در جایگاه پایین‌تری قرار بگیرند. به همین خاطر قبل از ازدواج لازم است که در مورد خصوصیات و صفات شخصیتی خود و همسرتان به شناخت و آگاهی بیشتری دست یابید. مراجعه به روانشناس کمک بسیاری در این زمینه به شما خواهد کرد. برای کسب آگاهی از زن مورد علاقه مردان کلیک کنید.

مزایای نبود اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج

به‌طور کلی متخصصان معتقدند هرچقدر سطح تحصیلات زن و مرد به یکدیگر نزدیک‌تر باشد، زوجین رضایت بیشتری از زندگی خود خواهند داشت و چالش‌های کمتری را تجربه خواهند کرد. استدلال‌های مختلفی در مورد مزایای هم‌سطح بودن سطح تحصیلات زن و مرد وجود دارد که برای انتخاب همسر مناسب خود می توانید به موارد مهم زیر توجه نمایید. برای کسب اطلاع در زمینه انتخاب همسر کلیک کنید.

1. اشتراک بیشتر در تربیت فرزندان

تربیت فرزندان یکی از مهم‌ترین موقعیت‌هایی است که اختلاف‌های زن و مرد در آن آشکار می‌شود. افرادی که تحصیلات بالاتری دارند معمولاً در تربیت فرزند خود بیشتر به نکات و توصیه‌های علمی توجه می‌کنند و علاقمندند که تربیت فرزند خود را بر اساس این نکات شکل دهند.

اگر همسر این افراد بر اساس تجربیات و بدون در نظر گرفتن اصول و نکات تربیتی با کودک برخورد کند، احتمال تعارض و اختلاف‌نظر به میزان بسیار زیادی بالا خواهد رفت. اما اگر زوجین سطح تحصیلی نزدیک به هم داشته باشند اشتراکات بیشتری در مورد تربیت فرزندان خواهد داشت که این اشتراکات، پرورش و تربیت فرزندان را برای آن‌ها لذت‌بخش‌تر می‌کند. چگونگی رفتار با فرزندان از مواردی است که باید راجع به آن با همسر خود توافق داشته باشید. برای اطلاع در زمینه چگونگی رفتار با فرزندان کلیک کنید.

2. افزایش احساس شادی و رضایت زناشویی

تحقیقات بسیاری در مورد رضایت زناشویی زوجین انجام شده است. در بسیاری از آن‌ها مشخص شده که معمولاً زوجینی که فاصله تحصیلی کمی نسبت به یکدیگر دارند، شادی و رضایت بیشتری را از زندگی خود گزارش می‌دهند.

3. اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج : پیشرفت تحصیلی فرزندان

زوج‌هایی که از سطح تحصیلی مناسب و نزدیک به هم  برخوردار باشند، بیشتر برای وضعیت تحصیلی فرزندشان وقت می‌گذارند. فرزندان این زوجین به دلیل دریافت حمایت تحصیلی بیشتر، فرصت بیشتری برای پیشرفت در طول دوران تحصیل خود پیدا می‌کنند.

4. کاهش اختلاف‌ نظرها

تحصیلات دانشگاهی به میزان زیادی در برداشت و نگرش افراد در مورد مسائل مختلف زندگی تأثیر می‌گذارد. افرادی که فاصله تحصیلی کمی دارند معمولاً بیشتر می‌توانند نگرش‌های یکدیگر را در مورد حوزه‌های مختلف زندگی درک کنند و با آن‌ها کنار بیایند. علاوه بر این نزدیک بودن سطح تحصیلی افراد باعث نزدیکی بیشتر علایق، سلیقه‌ها و تفریحات آنان با هم می‌شود. تفاهم در زندگی مشترک به میزان زیادی در افزایش کیفیت زندگی مشترک تأثیر بسزایی خواهد داشت.

اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج | معایب اصلی 

به هیچ وجه اختلافات در ازدواج را دست کم نگیرید. اگر سطح تحصیلی زن و مرد فاصله زیادی از یکدیگر داشته باشد به دلیل تفاوت‌های موجود در نگرش آن‌ها احتمال بروز مشکلات بسیار بالا می‌رود. برای اطلاع بیشتر در زمینه اختلافات در ازدواج کلیک کنید.

در ادامه برخی از معایب این اختلاف اشاره خواهیم کرد:

1. بالا رفتن احتمال طلاق

وجود فاصله تحصیلی زیاد بخصوص زمانی که زن از سطح تحصیلی بالاتری برخوردار است، ریسک طلاق را تا حد زیادی بالا می‌برد. چراکه این زوجین معمولاً برداشت‌ها، نگرش‌ها و سبک زندگی متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند و این تفاوت‌ها قدرت سازگاری آن‌ها را در زندگی کنار هم کاهش می‌دهد. برای آگاهی از معیارهای اشتباه ازدواج کلیک کنید.

2. دوگانگی در تربیت فرزندان

فرزندان در خانواده بیش از هرکسی از اختلافات موجود بین زن و مرد آسیب می‌بینند. افرادی که سطح تحصیلی متفاوتی دارند معمولاً در تربیت فرزندان خود به گونه متفاوتی عمل می‌کنند. این امر باعث می‌شود که کودکان دچار دوگانگی و سردرگمی بین اصول تربیتی مادر و پدر خود شوند و نتوانند در این میان هویت منسجمی را شکل دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه فرزندان شاد کلیک کنید.

3. افزایش سوءتفاهم‌ها

فاصله تحصیلی معمولاً سوءتفاهم‌ها را بین زوجین افزایش می‌دهد. زیرا شاید کسی که از تحصیلات کمی برخوردار است، احساس کند که جایگاه پایینی در خانواده دارد. این مسئله باعث می‌شود که او نسبت به رفتارهای همسر خود حساس شود . فکر کند که همسرش دائماً قصد تحقیر و سرزنش او را دارد.
برای داشتن زندگی مشترک موفق کلیک کنید.

تاثیر خدمات روانشناسی بر ازدواج موفق

ازدواج یک امر پیچیده است و عوامل بسیار زیادی بر آن تاثیر می‌گذارند و ازدواج را به سوی موفقیت یا شکست هدایت می‌کنند. اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج نیز یکی از این عوامل است که باید به درستی مورد بررسی قرار گیرد. با بررسی عوامل مهم و تاثیرگذار در ازدواج می‌توانید مشکلات میان خود را از همان ابتدا برطرف سازید و زندگی مشترک خود را به خوبی آغاز کنید. روانشناس این عوامل را بررسی کرده و راهکارهای صحیح را به شما آموزش می‌دهد. روانشناسان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در این زمینه یاری‌تان کنند. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*