ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

سندروم دیوژن | نشانه ها و راه های درمان آن چیست ؟

آیا تا به حال نام سندروم دیوژن را شنیده اید؟ می دانید سندروم دیوژن چیست و چگونه ایجاد می شود؟ شاید نام دیوژن برای شما آشنا نباشد اما مسلما در اطراف خود کسانی را سراغ دارید که علائم این سندروم را داشته باشند. مطمئنا بعد از خواندن مطالب ارائه شده در این مقاله متوجه خواهید شد از گذشته با این موضوع آشنا بوده اید و شناختی کلی از آن داشته اید. بدون اینکه نام علمی و پزشکی آن را بدانید. پیشنهاد می کنیم برای رسیدن به پاسخ تمامی سوالات و آشنایی کامل در مورد سندروم دیوژن تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. همچنین برای کسب اطلاعات تخصصی و درمان و مشاوره می توانید با مرکز مشاوره حامی هنر زندگی تماس حاصل فرمایید. پیشنهاد می کنیم مقاله سندروم داون را نیز مطالعه کنید.  

تماس با مشاور

تعریف سندروم دیوژن

احتمالا تا به حال نام این سندروم را شنیده اید ولی برای روشن تر شدن موضوع لازم است این اصطلاح به صورت ساده توضیح داده شود.
سندروم : کلمه سندروم به معنای مجموعه نشانه ها و علامت هایی است که نشانگر یک وضعیت خاص و نوعی اختلال است.
دیوژن : دیوژن سینوپی نام یکی از فیلسوفان یونان باستان است. در تاریخ آمده است که دیوژن روحیات غیر معمولی داشت. شب ها در بازار شهر در درون یک ظرف سرامیکی بزرگ و به تعبیری درون یک بشکه می خوابید.  شاید به دلیل رفتارهای عجیبی که این فیلسوف داشته، پزشکان این نام را برای سندروم دیوژن برگزیده اند.
حال به تعریف اصطلاح پزشکی سندروم دیوژن می پردازیم. سندروم دیوژن با نام های سندروم آشفتگی و سندروم شلختگی نیز معرفی می شود. این سندروم در واقع یک نوع اختلال روانی است که فرد را دچار آشفتگی ذهنی می کند. با این اختلال روانی، فرد قدرت نظم بخشی به امور ساده، همچون خانه، اتاق خواب و حتی نظم و بهداشت ظاهر خود را از دست می دهد و یک نوع شلختگی مطلق در دنیای درونی و دنیای بیرونی  او به وجود می آید. معمولا رفتارهایی از او سر می زند که تعجب برانگیز است. بهترین و آسانترین راه برای آگاهی و درمان این اختلالات بهره مندی از کمک های تخصصی و دریافت مشاوره است. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.  

اینفوگرافیک سندروم دیوژن

 اینفوگرافیک سندروم دیوژن

علائم و نشانه های سندروم دیوژن چیست ؟

هر بیماری علائم و نشانه های خاصی دارد که می توان با دیدن آنها به داشتن آن بیماری مشکوک شد. برای آشنایی بیشتر به بررسی نشانه های شابع سندروم دیوژن می پردازیم:

1-تلنبار کردن وسایل از کار افتاده و مستهلک 

افرادی که به سندروم دیوژن دچار هستند، علاقه شدیدی به جمع آوری و تلنبار کردن وسایل بی فایده و بی ارزش دارند. معمولا محل زندگی آن ها، مانند یک انباری بزرگ و به هم ریخته است که تعداد زیادی اشیاء بلااستفاده در آنجا جمع شده است. تا جایی که فضای مناسب برای استراحت و زندگی شان وجود ندارد. چنین به نظر می رسد که آن ها در میان این همه وسیله کهنه و بی مصرف احساس امنیت و آرامش بیشتری می کنند.

2-عدم توجه به بهداشت فردی و سلامتی 

همانطور که گفته شد، افراد مبتلا به سندروم دیوژن، از یک بی نظمی ذهنی و روانی رنج می برند. این بی نظمی به دنیای خارج از ذهن آنان نیز سرایت می کند. از تن و بدن و لباسشان گرفته تا خانه و محل زندگی. از همین رو آن ها به مسائل بهداشتی خود نیز بی توجه می شوند. معمولا ظاهری نامرتب و شلخته دارند. کمتر استحمام می کنند و بهداشت فردی را رعایت نمی کنند و به این ترتیب مستعد انواع بیماری های عفونی و پوستی می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر،مقاله  بی نظمی و شلختگی همسر  را بخوانید.

3-انزوا و تنهایی در سندروم دیوژن

یکی دیگر از علائم این سندروم و اختلال روانی، تمایل به عزلت گزینی و دور ماندن از اجتماع و انسان ها است. طبیعتا این افراد با شرایط ظاهری نامناسب و عدم رعایت بهداشت، از طرف سایرین مورد انتقاد و سرزنش قرار می گیرند. بنابراین ترجیح می دهند که در تنهایی و خلوت خود وقت بگذرانند و کمتر در ملاءعام ظاهر شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله  درمان تنهایی را مطالعه نمایید.

4-ترس و مقاومت در برابر تغییر علامت دیگر سندروم دیوژن

این افراد به وضعیت اسفبار زندگی خود، چنان خو می گیرند که حاضر به قبول هیچ گونه تغییری نیستند. از هر گونه تغییر می ترسند و هیچ گونه کمکی را از طرف سایرین نمی پذیرند. با اینکه به بی مصرف بودن وسایل مستهلک جمع آوری شده در محل زندگی خود واقفند، اما نمی خواهند آن وسایل را به سطل زباله بیندازند. برای کسب اطلاعات بیشتر، بخوانید تغییر رفتار

5-بروز رفتارهای خشن و پرخاشگرایانه 

تحقیقات در مورد سندروم دیوژن همچنان ادامه دارد. به همین دلیل در مورد بعضی از نکته های دریافتی نمی توان با قطعیت صد در صد صحبت کرد. اما آنچه تاکنون کاملا محرز شده، وجود و تداخل اختلالات روانی دیگر با سندروم دیوژن است. همین اختلالات روانی مشکلات رفتاری همچون خشونت و احساس نفرت از افراد دیگر و جامعه را برای افراد مبتلا به سندروم دیوژن ایجاد می کند. برای اینکه بدانید آیا واقعا پرخاشگر هستید یا نه، تست پرخاشگری در بزرگسالان را از دست ندهید.

6-هذیان گویی و توهمات شنیداری

در بعضی از مواقع و در موارد حاد این سندروم، مشاهده می شود که فرد با وسایل و اشیاء و یا موجودات خیالی صحبت می کند و یا صدای آن ها را می شنود. البته این مشکل می تواند ناشی از تنهایی های طولانی مدت و توهمات آن نیز باشد. اما اگر مدت طولانی درگیر این اختلال باشد، معمولا تجربه این توهمات را تجربه خواهد کرد.
مجموعه ای از نشانه ها و علائم نیز وجود دارد که رابطه علت و معلولی آن ها و سندروم دیوژن چندان آشکار نیست. یعنی اینکه مشخص نیست که سندروم دیوژن موجب بروز چنین اختلالاتی شده است و یا اینکه آن اختلالات علت پیدایش سندروم دیوژن می شوند. از جمله این اختلالات می توان به موارد زیر اشاره داشت :
ــ افسردگی
ــ  اسکیزوفرنی
ــ  جنون
ــ  زوال عقل
ــ  استعمال مواد افیونی توهم زا  و ....
همچنین در مورد افسردگی مزمن بیشتر بدانید.  
سندروم دیوژن

عوامل موثر در بروز سندروم دیوژن چیست ؟

طبق مطالعات انجام گرفته، باور بیشتر پزشکان بر این بود که سندروم دیوژن در سنین میانسالی و یا بعد از آن بروز می کند. اما امروزه این عارضه در بین جوانان نیز شایع شده است و دیگر یک اختلال میانسالی محسوب نمی شود. بنابراین عوامل ایجاد کننده آن را باید در سنین های پایین تر نیز جستجو کرد.
همانگونه که قبلا به آن اشاره کردیم، اختلالات روانی، در پیدایش این سندروم بی تاثیر نیستند. از آن جا که اختلالات روانی می توانند به وسیله عامل زمینه ای مانند ژنتیک ظاهر شوند،  پس بنابر این یافته، می توان ریشه اختلال دیوژن را در ژنتیک افراد هم جستجو کرد.
از طرفی عوامل آسیب زای زندگی اجتماعی را نیز نباید از نظر دور داشت. مشکلات بزرگ اقتصادی همچون ورشکستگی، اخراج از کار و بیکاری، طلاق، از دست دادن عزیزان و ... همگی می توانند مقدمه بروز هر گونه اختلالات روانی، از جمله سندروم دیوژن باشند. البته این نتیجه گیری درمورد تمام انسان ها، که اراده و روحیات متفاوتی دارند، یکسان نیست. برای کسب اطلاعات در زمینه انواع دیگر اختلالات روانی کلیک کنید.  

راهکار و درمان سندروم دیوژن کدام است ؟

همیشه روند درمان اختلالات روانی با در نظر گرفتن علل پیدایش، نتیجه بهتری داشته است. به همین دلیل با توجه به هر یک از علت های پیدایش و بروز این عارضه می توان نسخه درمانی موثری برای هر فرد را پیچید.

1- انجام تست های آزمایشگاهی و تصویربرداری

به منظور تشخیص بهتر بعضی از اختلالات روانی موثر در سندروم دیوژن، ناگزیر از انجام تست آزمایشگاهی و انجام تصویر برداری از مغز و مواردی از این دست هستیم. در این نوع درمان با استفاده ازعکسبرداری می توان عملکرد مغز را در حالت فعالیت و استراحت مورد بررسی قرار داد. همچنین ساختار شکلی مغز و اندازه آن نیزدر مورد  بعضی از اختلالات روانی برای متخصصان ارزش تشخیصی دارد.

2- دارو درمانی

برای درمان سندروم دیوژن، داروی خاصی تجویز نمی شود. معمولا استفاده ازبعضی داروها فقط به منظور کاهش تنش های روانی فرد و نیز برای جلوگیری از افزایش علائم این سندروم صورت می پذیرد. در بیشتر موارد از داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی برای تسکین و آرامش ذهن آشفته فرد دچار سندروم دیوژن استفاده می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دارو درمانی روانی کلیک کنید.

3- روان درمانی

یکی از بهترین راهکارهای ماندگار، روان درمانی این افراد است. در مراحل روانکاوی، علت و ریشه این اختلال مشخص می شود. سپس با توجه به آن، درمان صحیح شروع می شود. مسئله حائز اهمیت در روان درمانی این است که فرد پس از بهبودی نسبی، همچنان باید تحت روانکاوی قرار بگیرد. چراکه باید این معضل به طور کامل، درست و ریشه ای حل شود. برای کسب اطلاعات بیشتر روان درمانی را مطالعه کنید.

4- اقدامات عملی و ضربتی

این اقدام درمانی چندان مورد تائید روانشناسان و مراقبین بهداشت روان نیست. در این روش فرد به اجبار از مأمن و محل زندگی اش خارج می شود. سپس اقدامات بهداشتی و پزشکی به منظور آسیب دیدن کمتر و تجربه لذت بخش سلامتی و نظافت برای او انجام می شود. طرفداران این نظر معتقدند که در این صورت فرد کمی از فضای آشفته و شلخته خود خارج می شود. به این ترتیب مراحل درمان و اصلاح رفتاری او روند سریعتری خواهد داشت . بهترین گزینه برای شناخت و درمان  استفاده مشاوره تلفنی از مشاورین مجرب مرکز حامی هنر زندگی است.  
سندروم

عدم همکاری بیمار؛ مشکل اساسی در درمان سندروم دیوژن

یک مشکل اساسی در رابطه با درمان تمامی اختلالات روانی و به ویژه در سندروم دیوژن وجود دارد. آن مشکل عدم همکاری بیماراست. در سندروم دیوژن فرد مبتلا از تمامی انسان ها گریزان است. ترس از قضاوت و سرزنش ها باعث می شود، حتی از خانواده خود دوری کند. او هرگونه کمک و یاری را پس می زند.  دوراز دید بقیه در گوشه ای خزیده و روزگار می گذراند. از این رو درمان این فرد با چالش ها و مشکلات خاصی روبرو است. اگر با چنین مسئله ای در میان آشنایان و دوستانتان روبرو هستید، از مشاوره افسردگی کمک بگیرید.
معمولا همسایگان، اولین کسانی هستند که به دنبال راه چاره برای درمان چنین افرادی می گردند. ازآنجا که این افراد خانه خود را بیشتر شبیه یک زباله دانی بزرگ می کنند، همسایگان در رابطه با سلامتی محل زندگی خود احساس خطر می کنند و معمولا با گزارش به ارگان ها و سازمان های ذیربط تقاضای کمک می کنند.
اما این افراد پس از مدتی دوباره شروع به جمع آوری زباله و احتکار آن ها در خانه خود خواهند کرد. در واقع آنان این کار را کاملا به شکل غیر ارادی انجام می دهند. در نظر آن ها این کار اشتباه نیست و از لحاظ روانی تسکین می یابند. همانطور که اشاره شد، بزرگترین مشکل درمانی این افراد، گریزان بودن آن ها از سایرین و همکاری نکردن در باب درمان است. طبیعتا زمانی که فرد بیمار، هیچ گونه همکاری در جهت معالجه خود نداشته باشد، تمامی اقدامات درمانی وی بی نتیجه خواهد ماند.همچنین برای اطلاعات بیشتر مقاله بهداشت روان را بخوانید.  

سخن پایانی

حالا که بیشتر با این عارضه آشنا شدید، ممکن است افرادی را از خانواده، دوست و همسایه در شکل و شمایل افراد مبتلا به سندروم دیوژن به خاطر آورده باشید. اصولا این عارضه در حالت های خفیف چندان علائم و مشکلات حادی ندارند. به همین دلیل ممکن است از سوی اطرافیان فقط به عنوان نوعی افسردگی تعبیر شود. تشخیص این سندروم برای افراد عادی دشوار و حتی شاید غیر ممکن باشد. حتی بسیاری از افراد نام این اختلال را هم ممکن است تاکنون نشنیده باشند. پس طبیعی است که ناشناخته و مجهول باقی بماند.
اما اگرعلایم و حالت هایی از این سندروم را در وجود خود و یا یکی از نزدیکان خود مشاهده می کنید، بهتر است هر چه زودتر برای بهبودی، اقدامات موثری انجام دهید.به خاطر داشته باشید که تمامی اختلالات روانی در مراحل نخست، بی خطر بوده و چندان آسیب زننده نیستند. اما اگر در همان مراحل اولیه درمان و کنترل نشوند، می توانند مانند یک سیل بزرگ، اثرات تخریبی و زیان بار مهلکی داشته باشند.
به نظر می رسد یکی از اساسی ترین نیازهای جوامع امروزی همراهی و همگامی با علوم روانشناختی به منظور تقویت مهارت های ذهنی و رفتاری و جلوگیری از بروز بیماری های روانی و درمان فوری آن ها است. مشاوره های روان شناختی و روان درمانی نتایج شگفت انگیزی در رفع معضلات و تنش ها دارند. در این راستا پیشنهاد می کنیم مرکز مشاوره تخصصی حامی هنر زندگی را  به خاطر بسپارید. این مرکز با متخصصان روان درمان زبده و مجرب، آماده ارائه هر گونه خدمات روانشناسی در زمینه سندروم دیوژن می باشد. در این مرکز، متخصصان با مشاوره روانشناسی و روش های تشخیصی و تخصصی یاریگر شما در شناسائی علائم و نشانه ها و درمان سندروم دیوژن خواهند بود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*