ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اختلاف بر سر محل زندگی | دلایل و راه حل مناسب برای انتخاب محل سکونت


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با اختلاف بر سر محل زندگی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


اختلاف بر سر محل زندگی با همسر یکی از مشکلات دیرینه زوجینی است که به دلایل گوناگون مانند وابستگی به خانواده و یا مصلحت شغلی و مواردی از این دست نمی خواهند با همسر خود توافق نمایند. اگر چه طبق قانون حق سکونت و تعیین محل زندگی با مردان است و زنان موظف به تمکین هستند. اما مسلم است که جبر و قانون نمی تواند احساسات شکننده یک زن را به دست گرفته و مانند یک ربات به آن امر و نهی نماید. اگر قلب و احساس یک زن در محل زندگی مشترکش آرام و شاد نباشد مطمئنا عواقب خوشی نخواهد داشت. به همین منظور لازم است با همدلی و ایجاد تفاهم نسبت به حل اختلاف بر سر محل زندگی، زن و شوهر همکاری و همراهی بیشتری با یکدیگر داشته باشند. مشاورین امور خانواده می توانند در این زمینه به زوجین در رسیدن به نقطه نظر مشترک کمک نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر از روند مشاوره خانواده کلیک کنید.تماس با مشاور

 

دلایل و راهکارهایی برای و اختلاف بر سر محل زندگی

دعوای بین زوجین بر سر محل زندگی، دلایل متعددی دارد که با ریشه یابی آن‌ها می‌توان به یک راه حل مناسب رسید. شما خودتان شاید به روش‌های مختلف برای یافتن علت این اختلافات مناظره کرده باشید، اما به هیچ نتیجه مشترکی نرسیده‌اید. شاید بهتر باشد یک بار دیگر با مرور دلایل زیر به حل مشکل پرداخته و یا با گرفتن مشاوره ازدواج این مساله را پشت سر بگذارید.

اینفوگرافیک اختلاف بر سر محل زندگی

 اینفوگرافیک اختلاف بر سر محل زندگی

1- اختلاف بر سر محل زندگی | عدم تفاهم زوجین 

وقتی که زن و شوهری با هم تفاهم در زندگی مشترک نداشته باشند بر سر مسائل بسیار زیادی به مشکل بر می‌خورند که دعوا بر سر محل زندگی نیز یکی از این مشکلات است. چنین زوجینی نمی‌توانند بر سر مسائل مختلف به اشتراک و تفاهم برسند و در آینده به احتمال زیاد مشکلات بزرگ‌تری با یکدیگر خواهند داشت. پس اگر نمی‌توانید با همسر خود به تفاهم برسید و هنوز در ابتدای زندگی هستید، بهتر است معیارهای انتخاب همسر مناسب خود را بازنگری کنید و با کمک گرفتن از یک روانشناس به فکر راه چاره باشید.

2- مشکلات با خانواده همسر

در بسیاری از مواقع اختلاف بر سر محل زندگی، به دلیل مشکل با خانواده همسر می‌باشد. یکی از زوجین می‌خواهد که نزدیک به خانواده خود باشد و دیگری به دلیل مشکل با خانواده همسرش ترجیح می‌دهد که از آن‌ها فاصله بگیرد و زندگی مستقل‌تری داشته باشد تا از مشکلات فاصله بگیرد. گاه به دلیل دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی چنین مشکلاتی ایجاد می‌شود.

با وجود تمام این اختلافات برای شروع یک زندگی مشترک لازم است که هر دو طرف در خصوص میزان رابطه با خانواده همسر به نقطه نظر مشترکی برسند.پس اصرار و انکار هر کدام از زوجین تنها به بدتر شدن شرایط می‌انجامد. در چنین شرایطی پیشنهاد می‌شود زن و مرد هر دو با دیدی منطقی به شرایط بنگرند و در کنار یکدیگر به دنبال راه چاره باشند. رفتارهای خودمحورانه به رابطه شما آسیب بیشتری می‌زند.

3- وابستگی بیش از حد به خانواده

گاه وابستگی زیاد زوجین به خانواده‌هایشان، آن‌ها را دچار مشکل می‌کند. در این شرایط هر یک از زوجین می‌خواهد نزدیک به خانواده خود زندگی کند. در نتیجه با یکدیگر به تفاهم نمی‌رسند و به مشکل بر می‌خورند. وابستگی به خانواده بعد از ازدواج تا حدودی قابل درک است و هر کدام از زوجین حق دارند امکان دیدار خانواده خود را بعد از ازدواج داشته باشند، اما زمانی که این وابستگی در حد غیر قابل درکی باشد باید به طور دقیق‌تر علت آن بررسی و رفع شود. 

4- لجبازی همسر بر سر محل زندگی

لجبازی بین زن و شوهر یکی دیگر از دلایل مهم بروز مشکلات و اختلاف بر سر محل زندگی است. ممکن است که هیچ یک از زوجین با محل زندگی که همسرش انتخاب کرده مشکلی نداشته باشد ولی فقط به خاطر لجبازی با همسرش با او مخالفت کند و بخواهد که محل دیگری را برای زندگی انتخاب نماید. در چنین شرایطی با تاکید بر سر انتخاب محل زندگی باید علت اصلی ناراحتی و لجبازی فرد را جویا شد. با رفع ناراحتی اصلی لجبازی پایان خواهد یافت. لجبازی در زندگی زناشویی یکی از مهمترین عوامل ایجاد دعواهای بی پایان زوجین است.

5- مشکلات مالی و اختلاف بر سر محل زندگی

یکی از اصلی ترین دلایل اختلاف بر سر محل زندگی مشکل مالی است. در بیشتر مواقع زن خانه‌ای را می خواهد که همسرش توانایی خرید آن را ندارد. عدم درک خانم از وضعیت همسر بیشتر مرد را در موقعیت استرس زا و تنش قرار داده و باعث بروز مشکلات دیگر نیز می‌شود. معمولا مردانی که با همسرشان صمیمیت نداشته و او را در جریان امورات خود قرار نمی‌دهند، دچار چنین مشکلاتی می‌شوند. صحبت در مورد مسائل مالی با همسر می تواند ضمن ایجاد حس همدلی در زنان موجب شود که آن ها درک بیشتری از میزان توانمندیهای مالی مردان داشته باشند.

6- ویژگی های فردی

تفاوت در ویژگی‌های فردی و علایق از دلایل بسیار مهم در به وجود آمدن این اختلاف است. در این شرایط امکان دارد زوجین کاملا تفاهم داشته باشند، ولی به دلایل تفاوت در علایق به مشکل بر بخورند. مثلا ممکن است یکی از زوجین به محل‌های شلوغ برای زندگی علاقه مند باشد و دیگری محل‌های ساکت را ترجیح بدهد. عدم آگاهی از این تفاوت‌ها باعث می‌شود که مشکلات بسیار کوچک تبدیل به مشکلات بزرگ و جدی در زندگی شوند. بهتر است یکی از سوالات آشنایی قبل از ازدواج پرداختن به جزئیاتی باشد که می تواند کلیت زندگی زناشویی را تحت تاثیر خود قرار دهد. مانند تعیین محل سکونت و مواردی از این دست .

راه حل اختلاف زوجین بر سر محل زندگی

اگر در زمینه انتخاب محل زندگی با همسر یا همسر آینده خود دچار مشکل شده‌اید، در قدم اول بهتر است بدون بحث و دعوا با یکدیگر صحبت کنید. شاید این عدم تفاهم شما بسیار ساده باشد و با کوتاه آمدن یکی از طرفین و یا رسیدن به یک نقطه مشترک، مشکل حل شود. فقط کافی است از روش‌های ناکارآمد استفاده نکنید و با استفاده از مهارت‌های حل مسئله و یا کمک گرفتن از یک فرد با تجربه به حل مشکل بپردازید. راه حل بعدی این است که با یک روانشناس صحبت کنید و از او برای پیشگیری از اختلافات زناشویی کمک بگیرید. چرا که اگر این مشکل را نتوانید حل کنید در زمینه های دیگر با همسر خود به مشکل جدی تری بر می خورید.

طلاق به خاطر محل زندگی

متاسفانه دیده شده که بسیاری از زوجین به دلیل اختلاف بر سر محل زندگی، تصمیم برای طلاق گرفته‌اند. اما این را بدانید که طلاق نقطه آخر است و قبل از هرگونه اقدامی باید تمام تلاش خود را برای حل این مشکل به کار گیرید. به همین منظور توصیه می‌شود که در صورت بالا گرفتن اختلاف‌ها بر سر محل زندگی و عدم تفاهم در این زمینه، به یک روانشناس مراجعه نمایید و با کمک او این مساله را برطرف سازید. متخصصان و روانشناسان مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در هر کجا که هستید در این زمینه یاری‌تان کنند. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*