ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اختلاف با همسر

اختلاف با همسر در هر دوره ای از ازدواج ممکن است پیش آید. اختلافات زناشویی در دوران عقد، طول زندگی مشترک و یا بارداری ماهیت متفاوتی به خود می‌گیرد. معمولا زوج‌هایی که از همان ابتدا پایه‌های ازدواج‌شان را محکم و مطمئن ساخته‌اند در سال‌های بعد نیز مسائل ریز و درشت زندگی را با آرامش بیشتری حل می‌کنند. عدم آگاهی از مهارت‌های ارتباطی مثل حل مسئله باعث پیچیده تر شدن موضوع و استفاده از روش‌های ناکارآمد مثل پنهان کاری می‌شود. با آگاهی از روش‌های حل اختلافات با همسر می‌توانید رابطه خود را بهبود بخشید و از بسیاری مشکلات خانوادگی پیشگیری نمایید. مشورت با افراد باتجربه و یا دارای تخصص مانند مشاوران خانواده در این زمینه می تواند بسیار سودمند باشد. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره خانواده و روند اجرای آن کلیک کنید.


تماس با مشاور

اختلاف با همسر

هر زوجی ممکن است بعد از گذشت مدتی از زندگی مشترک‌شان به اختلافاتی بربخورند. اختلافات در ازدواج از جمله تفاوت در عقیده، عادات، روش حل مسائل و ابعاد شخصیتی همسر بعد از ازدواج و در زندگی مشترک بیشتر نشان داده می‌شود. اگر شناخت پیش از ازدواج به درستی شکل نگرفته باشند، احتمال شدیدتر بودن این اختلافات بیشتر می‌شود.

اینفوگرافیک اختلاف با همسر

 اینفوگرافیک اختلاف با همسر

1. مشکلات مالی

مشکلات مالی یکی از مشکلاتی است که بسیاری از خانواده‌ها با آن درگیر هستند. اختلافات مالی اغلب بر سر نحوه خرج کردن است. معمولا مشکلات مالی در زندگی زناشویی مسبب بسیاری از مشاجره ها و تنش های میان زوجین می شود. بعضی از زوج‌ها نمی‌دانند چطور پول را پس انداز کنند و یا خرج‌های بیهوده را مدیریت نمایند. برخی دیگر خرج‌ها و یا بدهی‌های خود را مخفی کرده و به مشکلات دامن می‌زنند.
یکی از مسائلی که در زندگی زناشویی نسبت به آن باید مهارت و دانایی زنانه داشت، بحث پول گرفتن از شوهر است. با توجه به قرارداد ازدواج مرد مسئول تامین معاش خانواده است. اما یادآوری همین مسئله به مردان و درخواست پول کردن از آن ها، آدابی دارد که باید از طرف زنان مورد توجه قرار گیرد تا حس ارباب و رعیتی به مردان دست ندهد. مردان خود واقف به موضوع تامین معاش هستند اما نحوه بیان آن توسط زنان بسیار مهم و سازنده است.

2. مسائل مربوط به کودکان

مسائل مربوط به کودکان یکی دیگر از موضوعات اختلاف با همسر است. هر کدام از والدین دوست دارند که در تــربیت کودک نقش بسزایی داشته باشند. نقش مادر در تربیت فرزندان به دلیل زمان بیشتری که با آن‌ها سپری می‌کند، پررنگ تر است. اما نباید نقش پدر در تربیت فرزند نیز فراموش شود. پدرانی که به هر دلیلی برای کودک وقت نمی‌گذارند، اختلافات بیشتری با همسرشان دارند. از طرفی رابطه پدر فرزندی به طور کامل شکل نمی‌گیرد.
برای جلوگیری از این اختلاف زوجین باید یک سبک فرزند پروری را هر دو با هم به کار گیرند. برای انتخاب بهترین سبک فرزند پروری با یک روانشناس متخصص در زمینه تربیت کودک ارتباط برقرار کنید. در نهایت هم پدر و هم مادر باید در تربیت نقش داشته و انعطاف پذیر باشند.

3. ماندن در گذشته

اشتباهات گذشته به پایان رسیده‌اند. در گذشته نمانید و همسر خود را به خاطر اشتباهاتی که انجام داده بود توبیخ نکنید. مشکل زمانی شدیدتر می‌شود که افکارتان در گذشته و یا آینده باشد. عبرت گرفتن از گذشته باعث می‌شود که کار اشتباه را دوباره انجام ندهید. برای خاتمه دادن به این مشکلات با پاک کردن گــذشته تلاش کنید که در زمان حال زندگی کرده و افکار خود را به این لحظه اختصاص دهید.

4. چشم و هم چشمی

در بسیاری از خانواده‌ها چشم و هم چشمی هم در زنان و هم در مردان وجود دارد. این کار باعث بیشتر شدن اختلافات زناشویی می‌شود‌. معمولا چشم و هم چشمی زمانی به وجود می‌آید که افراد هــدف از زندگی خود را به درستی ندانند و گام‌هایشان را بر اساس اهداف دیگران بردارند.

5. اختلاف با خانواده همسر

یکی از مهم‌ترین عوامل موثر در جدی شدن اختلافات چگونگی رابطه با خانواده همسر است. در بعضی از خانواده‌ها پذیرش عروس یا داماد به راحتی اتفاق نمی‌افتد. این دیدگاه باعث می‌شود احساس بدی به عضو تازه وارد داده شود. اما گاهی اوقات مرد یا زن به دلیل وابستگی به خانواده‌اش و یا رفت و آمد زیاد، با همسرش به مشکل بر می‌خورد.

6. پرخاشگری با همسر

پرخاشگری با همسر مخصوصا در مقابل دیگران شخصیت همسرتان را خرد کرده و باعث درگیری و لجبازی در زندگی زناشویی می‌شود. دعوا در جمع به اطرافیان اجازه دخالت داده و موضوع را بدتر می‌کند. برای کاهش پرخاشگری مهارت‌های کنترل خشم باید تمرین شده و برای بازسازی رابطه زناشویی به مشاور خانواده مراجعه شود.

7. دروغگویی

دروغ گفتن به همسر در ارتباط با هر موضوعی باعث بحث و دعوا می‌شود و پنهانکاری را در پی دارد. به فرد دروغگو نمی‌توان اعتماد کرد؛ بنابراین سعی کنید که با همسر خود صادق باشید‌. پیشنهاد می کنیم در همین رابطه مقاله تاثیر دروغ در زندگی مشترک را مطالعه فرمایید.

اختلاف با همسر در دوران عقد

دوران نامزدی یا عقد یکی از لذت بخش‌ترین دوران برای یک زوج است. هر دو برای اولین بار در کنار هم لحظات تلخ و شیرینی را سپری می‌کنند. اما این دوران نیز مانند دیگر دوره‌های زندگی مشکلاتی را به همراه دارد. از دست دادن اعتماد به نامزد به همراه دروغگویی و پنهان کاری مشکلات را پیچیده‌تر کرده و می‌تواند آنان را تا مرز جدایی نیز پیش ببرد. دخالت‌ خانواده‌ها، پی بردن به عادت های بــد یکدیگر، عدم رعایت نظافت و... از دیگر مشکلات زوجین در دوران عقد هستند. 

اختلاف با همسر در دوران بارداری

در دوران بارداری زنان حساس‌تر و شکننده‌تر از قبل می‌شوند. به طور مثال مسائل و موضوعات پیش از بارداری، اضطراب بیشتری به آن‌ها وارد کرده و بر واکنش‌های آنان تاثیر می‌گذارد. خانم‌ها با آگاهی از تغییرات هورمونی که در دوران بارداری برایشان پیش می‌آید، می توانند تا حدودی استرس در دوران بارداری و نگرانی‌هایشان را کنترل کنند.همچنین مردان می‌توانند با برطرف کردن نیاز های عاطفی زن باردار خود در این دوره به او کمک کنند و با درک و حمایت خود، از بروز اختلافات پیشگیری نمایند.

سخن آخر

و در نهایت اینکه هیچ دو فردی نمی‌توانند کاملا شبیه هم باشند و چه بسا تفاوت‌ها زمینه ساز نزدیکی بیشتر انسان‌ها می‌شود. چراکه افراد با توجه به تفاوت‌هایشان می‌توانند مسائل جدیدی را تجربه کنند و با عینک یکدیگر دنیا را ببینند. زن و شوهر باید بتوانند به وسیله تفاوت‌‌ها رابطه خود را بهبود بخشند و برای ایجاد تفاهم در زندگی مشترک تلاش کنند؛ روانشناس می‌تواند در این زمینه به زوجین کمک کند. متخصصان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در زمینه حل اختلافات و بهبود روابط زناشویی به شما کمک کنند. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*