ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اختلافات در ازدواج را دست کم نگیرید (۶ اختلاف قابل توجه)

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با اختلاف در ازدواج پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


چه حدی از اختلاف در ازدواج می‌تواند مشکل ساز باشد و ازدواج را منتفی کند؟ همه‌ی افراد باوجود تشابهات و تفاهماتی که با یکدیگر دارند در زمینه‌های مختلفی تفاوت‌ها را نیز تجربه می‌کنند. اما اگر این اختلاف‌ها در ازدواج بسیار عمیق و زیاد شوند، آینده زندگی مشترک را تا حد بسیار زیادی تحت تأثیر قرار می‌دهند. برای مثال تفاوت‌ها و اختلاف‌های فرهنگی از جمله مسائلی هستند که ممکن است به عمیق‌ترین اختلافات در ازدواج منجر شوند. اگر شما نیز در آستانه ازدواج هستید و اختلافاتی را تجربه می‌کنید، خواندن این مطلب می‌تواند کمکی برای شما باشد. همچنین می‌توانید از مشاوره ازدواج نیز بهره بگیرید تا به ازدواج موفق نزدیک شوید.

تماس با مشاور

                                            

اختلافات فردی در ازدواج

هنگام ازدواج، تشابهات و تفاوت‌ها باید در دو سطح فردی و خانوادگی مورد بررسی قرار بگیرد. در قدم اول باید افراد ویژگی‌های فردی یکدیگر را بررسی کنند تا ببینند آیا توانایی سازگاری با خصوصیات یکدیگر را دارند یا خیر؟ در ادامه به برخی از مهم‌ترین اختلافات فردی در ازدواج اشاره خواهیم کرد:
برای اطلاع از تفاوت زن و مرد کلیک کنید.

اینفوگرافیک اختلافات در ازدواج را دست کم نگیرید

 اینفوگرافیک اختلافات در ازدواج را دست کم نگیرید

1. اختلافات در ازدواج : سطح تحصیلات

به نظر شما اختلاف سطح تحصیلات تا چه حد می‌تواند مهم باشد؟ این تفاوت‌ها معمولاً برای مردان بیشتر مشکل‌ساز می‌شود. به این صورت که مردان در ازدواج با همسری که سطح تحصیلات بالایی دارد معمولاً احساس رضایت کمی از زندگی را گزارش می‌دهند. مردان به دلیل داشتن خصوصیاتی نظیر سلطه‌طلبی و برتری جویی هنگامی که در این موقعیت قرار بگیرند احساس ضعف بیشتری می‌کنند و در بسیاری از موارد اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند.

البته این امر می‌تواند برای زنانی که به میزان زیادی از این صفات برخوردارند صادق باشد. پس در صورتی که اختلافات سطح تحصیلات بین شما و فرد مورد نظرتان وجود دارد، با توجه به ویژگی‌های شخصیتی‌تان قدرت سازگاری خود را با این مسئله بسنجید. کمک گرفتن از یک روانشناس و مشاوره پیش از ازدواج کمک بسیاری در زمینه اختلافات در ازدواج به شما خواهد کرد.

2. اختلافات شخصیتی و سبک‌های خلق و خو

وجود تشابه در سبک‌های خلق و خو و مسائل شخصیتی یکی از معیارهای مهم برای ازدواج به شما می‌رود. افرادی که شخصیت‌های بسیار متضادی دارند، در علایق، سلیقه‌ها، تفریحات و سبک زندگی خود تفاوت‌های زیادی با یکدیگر خواهند داشت که این مسئله در زندگی زناشویی چالش‌های زیادی را ایجاد خواهد کرد. لازم به ذکر است تاثیر خودشناسی در ازدواج یکی از عواملی است که باعث موفقیت در زندگی مشترک و روابط زناشویی میشود.

برای مثال فردی  را در نظر بگیرید که از لحاظ شخصیتی بسیار برونگراست. این فرد احتمالاً معاشرتی خواهد بود، از روابط با افراد زیاد لذت می‌برد و به مهمانی‌های شلوغ و پر سر و صدا علاقه زیادی خواهد داشت. اگر این فرد در کنار فردی قرار بگیرد که از لحاظ درونگرایی بسیار بالاست مسلما با مشکلات زیادی رو به رو خواهد شد. چرا که یک فرد درونگرا از تنهایی و یا روابط محدودتر بیشتر لذت می‌برد و ترجیح می‌دهد اوقات فراغت خود را به شکل بی سر و صداتری نظیر خواندن کتاب بگذراند. در نتیجه این تفاوت اختلافات در ازدواج بیشتر می‌شوند. رای کسب اطلاعات در زمینه اختلاف بر سر محل زندگی کلیک کنید. 

به همین دلیل قرار گرفتن این دو فرد در کنار هم منجر به عدم درک متقابل بیشتری خواهد شد. شما با کمک یک روانشناس می‌توانید آگاهی بیشتری در مورد صفات شخصیتی و خلق و خوی خود و فرد مورد نظرتان به دست بیاورید.

3. اختلاف سنی

یکی از مهم‌ترین اختلافات در ازدواج، اختلاف سنی زیاد است. سن می‌تواند نقش مهمی در ازدواج ایفا کند. اگرچه باید در نظر بگیرید که آنچه از سن مهم تراست میزان دست یابی زوجین به بلوغ و رشد شناختی و اجتماعی می‌باشد. یعنی صرف بالا رفتن سن، تضمین کننده دست یابی به بلوغ کافی نیست. در نتیجه موضوعاتی که در مورد سن مطرح می‌شود بیشتر به سطح رشد شناختی اجتماعی افراد مربوط می‌شود.

با فرض بر اینکه افراد از سطح رشد عقلی و اجتماعی مناسبی با سن خود برخوردار باشند، طبق تحقیقات بهترین اختلاف سنی برای زوجین، اختلاف سنی 3 تا 4 سال به نفع مردان است. یعنی در اکثر موارد ازدواج‌هایی که در آن مرد 3 یا 4 سال از همسر خود بزرگ‌تر بوده، نسبت به سایر اختلافات سنی با چالش‌های کم‌تری مواجه شده است. برای کسب اطلاع در زمینه ازدواج با همسن کلیک کنید.

ازدواج با دختر بزرگ‌تر و یا ازدواج‌هایی که در آن مرد اختلاف سنی بسیار زیادی با زن دارد می‌تواند به مشکلات و عدم تفاهمات بیشتری بیانجامد. البته خصوصیات و صفات هر زوجی منحصر به فرد است و برای تصمیم‌گیری در مورد اختلاف سنی باید مسائل بیشتری نظیر ویژگی‌های شخصیتی، رفتاری و مهارت‌های زندگی زوجین نیز مورد بررسی قرار بگیرد. ترجیحاً مشورت گرفتن از یک متخصص روانشناس کمک بیشتری در این زمینه به شما خواهد کرد.

4. اختلافات عقیدتی

اختلاف و شکاف‌های عقیدتی زیاد بین افراد می‌تواند در زندگی پس از ازدواج منجر به تعارض‌های بسیار شدیدی شود؛ چرا که اعتقادات افراد جنبه‌های مختلف زندگی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در حقیقت مسائل مهمی در زندگی، هم چون میزان ارتباطات فرد با جنس مخالف، پایبندی به احکام دینی، طرز نگاه به آزادی‌های فردی- اجتماعی و مهم‌تر از همه تربیت فرزندان به میزان بسیار زیادی تحت تأثیر عقاید مذهبی قرار دارد.

اختلافات عقیدتی می‌تواند در همه این ابعاد برای زوجین تعارضاتی را ایجاد کند. درنتیجه لازم است که قبل از ازدواج، مسائل عقیدتی و میزان تشابهات و درک متقابل در این زمینه به طور دقیق مورد بررسی قرار بگیرد تا اختلافات در ازدواج کاهش یابد. برای کسب اطلاعات در زمینه اختلافات مذهبی در ازدواج کلیک کنید.

 

اختلافات خانوادگی در ازدواج

علاوه بر میزان سازگاری افراد با یکدیگر، سازگاری و تشابهات ویژگی‌های مختلف خانوادگی در کیفیت و دوام ازدواج و بهبود روابط عاطفی افراد نقش مهمی ایفا می‌کند. در ادامه به مهم‌ترین اختلافات در ازدواج و پیامدهای آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

1. اختلاف فرهنگی

اختلاف فرهنگی یکی مهم‌ترین مواردی است که در بررسی ویژگی‌های خانواده‌ها باید به طور جدی به آن بپردازیم. اختلافات فرهنگی در حقیقت به تفاوت‌هایی در آداب و رسوم، سنت‌ها، عقاید و باورهای خانواده‌ها اشاره دارد. هنگامی که خانواده‌ها از لحاظ فرهنگی تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند در هر کدام از این زمینه‌ها ممکن است دچار اختلاف نظر و سوتفاهماتی با یکدیگر شوند.

تفاوت‌های فرهنگی در زندگی مشترک، خود را در قالب مشکلاتی نظیر تفاوت سبک تربیتی فرزندان، به وجود آمدن اختلافاتی در رفت و آمد با  خانواده‌ها و اختلاف در نحوه مدیریت کانون خانواده به صورت مردسالار، زن سالار یا فرزند سالار نشان خواهد داد. به همین خاطر لازم است که در مورد میزان تفاهمات فرهنگی خانواده‌ها پیش از ازدواج تحقیق بیشتری صورت بگیرد. برای کسب اطلاع در زمینه اختلافات فرهنگی در ازدواج کلیک کنید. 

2. اختلافات در ازدواج | اختلاف طبقاتی و اقتصادی

وجود اختلافات زیاد در سطح مالی و اقتصادی زوجین می‌تواند پیامدهای آسیب‌زایی برای افراد به همراه داشته باشد. برای مثال افرادی که با فردی بسیار متمول‌تر از خود ازدواج می‌کنند، احتمال دارد در برخورد با او خانواده‌اش دچار احساس ضعف و شکست در اعتماد به نفس شده و به دلیل ناتوانی در برآورده کردن انتظارات خانواده همسر دچار احساس بی‌کفایتی زیادی شوند. این مسائل به میزان زیادی در رضایت از زندگی و سطح سلامت روان افراد در ازدواج تأثیرگذار خواهد بود. برای آگاهی بیشتر در زمینه اختلافات طبقاتی در ازدواج کلیک کنید.

نشانه های عدم تفاهم با همسر

از نشانه‌های عدم تفاهم زوجین این است که آنان معمولا همسر خود را در اولیوت قرار نمی‌دهند و برای کار و مسائل دیگر زندگی اهمیت بیشتری قائل هستند. بحث‌های زیاد و نظرات مخالف بر سر کارهای کوچک، مقصر دانستن دیگری برای اشتباهات کوچک و بزرگ و تخلیه استرس و خشم روزمره بر سر یکدیگر از نشانه‌ها عدم تفاهم زوجین و اختلافات در ازدواج است که باید بررسی و برطرف شوند. برای کسب اطلاعات در مورد اختلاف بر سر حق طلاق کلیک کنید. 

 

مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی

امروزه بسیاری از افراد مشکل کمبود وقت دارند و نمی‌توانند زمان زیادی را صرف رفت و آمد و منتظر ماندن برای نوبت مشاوره نمایند و در نتیجه از انجام آن و برطرف کردن مشکلات زندگی و اختلافات در ازدواج خود پشیمان می‌شوند. مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی این امکان را برای شما مهیا کرده تا در هر کجا که هستید با متخصصان تماس گرفته و با کمترین وقت، بهترین خدمات مشاوره را دریافت نمایید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*