ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

کشف هدف واقعی زندگی | گذار از سخت ترین چالش ها برای رسیدن به هدف

کشف هدف واقعی زندگی برای رسیدن به رضایت از زندگی مهم است. هدفی که در انتهای تمام اهداف وجود دارد و مقصد تمام جست و جو های انسان است. همانطور که اثر انگشت هر انسانی با دیگری متفاوت است، اهداف بزرگ انسان ها نیز با هم متفاوت است. مردم در تمام مراحل زندگی به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه دنبال کشف هدف زندگی هستند. فیلسوفان معتقدند هدف زندگی ماموریت خاص انسان و دلیل آفرینش اوست. زمانی که انسان به هدف واقعی زندگی خود دست پیدا کند از پوچی و ناامیدی رهایی می یابد. برای کسب آگاهی بیشتر در این رابطه می توانید با مشاوره تلفنی فردی مشورت نمایید.  

تماس با مشاور

هدف واقعی زندگی

هدف در لغت به معنای مقصد، نشانه و غرض است. به زبان ساده هدف همان خواسته ای است که انسان تلاش می کند به آن برسد. عده ای از روانشناسان معتقدند هدف محرکه بزرگی است که به زندگی انسان معنا می بخشد. اهداف معمولی را می توان به دو دسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم کرد. اهداف معمولی عمدتا مادی هستند و انسان پس از رسیدن به آن ها تلاش خود را متوقف می سازد. هدف زندگی معنایی عمیق تر از یک هدف معمولی دارد. هدف زندگی یک مفهوم غیر مادی است و می تواند در برگیرنده مفاهیمی مانند شادی، آرامش، خوشبختی، انسان دوستی و معنویت باشد.

1-اهمیت کشف هدف واقعی زندگی

تمام انسان ها حداقل یک بار از خود این سوال را پرسیده اند که چرا پای به این دنیا گذاشته اند و هدف از وجود و زیستن آن ها چه بوده است؟ برای رسیدن به پاسخ این پرسش باید به دنبال هدف واقعی زندگی گشت. هر فرد هدف مخصوص به خود را دارد چرا که هدف یک فرد مسئولیت و رسالتی است که صرفا بر دوش او گذاشته شده است. برای یافتن هدف از زندگی باید به عمیق ترین لایه های روح خود رجوع کنید و در پس استعداد ها، علاقه ها، ارزش ها و خواسته های خود هدف واقعی زندگی را کشف کنید.
در ابتدای جست و جو برای یافتن هدف واقعی زندگی بهتر است یک سوال کلیدی را از خود بپرسید: چرا باید هدف واقعی زندگی خود را پیدا کنم؟ هر فرد به اقتضای شخصیت و شرایط خود به نوعی به این سوال پاسخ می دهد. اما چیزی که میان تمامی افراد مشترک است مزیت های شناخت هدف است.

2-فواید کشف هدف واقعی زندگی

 • خلاصی یافتن از شر پوچی، یکنواختی و رخوت
 • رسیدن به سلامت روان و پیشگیری از افسردگی و اضطراب
 • پیدا کردن انگیزه ای برای تلاش کردن
 • رفع بی حوصلگی و احساس بیهودگی
 • از دست ندادن امید در هنگام رویارویی با مشکلات
 • مشخص بودن مسیر و نرفتن به بیراهه
 • یافتن اعتماد به نفس و حفظ عزت نفس
 • خودشناسی و خودآگاهی
 

روش کشف هدف واقعی زندگی

حال که با تعریفی جامع از هدف زندگی آشنا شدید و مزیت های هدفمندی را شناختید بهتر است به سراغ سوال اصل برویم: چطور می توان هدف واقعی زندگی را کشف کرد؟به طور کلی سه راهکار برای کشف هدف زندگی وجود دارد: تجربه، خودآگاهی و شناخت اهداف دیگران

1-تجربه راهی برای کشف هدف واقعی زندگی

تجربه کردن امور مختلف به شما کمک می کند زندگی را بهتر درک کنید و هدف خود از زندگی را تشخیص دهید. برای تجربه بهتر زندگی: سفر بروید، چیزهای جدید یاد بگیرید، مطالعه کنید، به سمت ترس هایتان بروید، تجربیات جدید کسب کنید و با انسان های مختلف معاشرت کنید. هدف زندگی مانند گنجی است که میان تجربیات زیستن دفن شده پس برای یافتن این گنج در میان زندگی به جست و جو بپردازید.

2-شناخت اهداف دیگران

شما می توانید با شناخت اهداف اساسی دیگران به هدف زندگی خود دست پیدا کنید. اما چگونه؟ بررسی اهداف دیگران الهام بخش است این یعنی وقتی شما با اهداف دیگران آشنا می شوید جرقه هایی در ذهن شما پدید می آیند که در نهایت به کشف هدف منجر می شوند. همین امروز از نزدیکان خود بپرسید که بزرگترین و حقیقی ترین هدف آن ها از زندگی چیست؟ علاوه بر این شما می توانید با مطالعه بخش آخر همین مقاله با اهداف واقعی بزرگان در زندگی آشنایی پیدا کنید. پس از آشنایی با اهداف زندگی دیگران از خود بپرسید که نظر شما با چه کسی همسو تر است؟
کشف هدف واقعی زندگی

3-خودآگاهی

همانطور که پیش از این متوجه شدید هدف زندگی هر فرد با دیگری تفاوت دارد چرا که هر انسان منحصر به فرد آفریده شده. شما برای یافتن هدف زندگی خود پس از جست و جو در دنیا باید در خودتان جست و جو کنید. علاقه ها و ترجیحات خود را تشخیص دهید، ارزش ها و استعداد های خود را پیدا کنید و در نهایت نیز هدفی را انتخاب کنید که مناسب حال شما باشد. یکی از راه های رسیدن به خودآگاهی پرسیدن سوالات کلیدی است. در بخش بعد مهم ترین سوالاتی که برای یافتن هدف باید از خودتان بپرسید گردآوری شده اند.  

چند سوال که شما را به هدف زندگی نزدیک می کند

برای یافتن هدف زندگی به این سوال ها پاسخ دهید:

1.چه کاری باعث سرزندگی شما می شود؟

چه کاری در دنیا هست که وقتی دست به انجام آن می زنید احساس زنده بودن می کنید. به بیان دیگر شما عاشق چه کاری هستید؟ لازم نیست برای پاسخ به این سوال خودتان را محدود به جواب های آکادمیک کنید. جواب شما می تواند سفر رفتن، معاشرت با دیگران، مطالعه یا حتی خوردن غذا و آشپزی باشد!

2.برای چه چیزی سختی ها را تحمل می کنید؟

هیچ مسیری در زندگی وجود ندارد که بدون پستی و بلندی باشد. به بیان دیگر هر کاری سختی های خودش را دارد. اما مسئله اصلی اینجاست که شما توانایی مدیریت و تحمل چه نوع مشکلاتی را دارید؟ آیا آماده رویارویی با چالش هایی هستید که در مسیر علاقه شما وجود دارند؟ آیا می توانید زمین بخورید و دوباره بلند شوید و به مسیر خود ادامه دهید؟ مثلا اگر هدف بزرگ شما در زندگی ثروتمند شدن است آیا حاضرید برای این هدف روزی 10 تا 12 ساعت کار کنید؟

3.چه زمانی گذر زمان را فراموش می کنید؟

همه انسان ها کاری دارند که به واسطه آن تیک تاک ساعت را فراموش می کنند. شما وقتی مشغول چه کاری می شوید ساعت از دستتان در می رود؟ برخی وقتی به هنر مشغول می شوند ساعت را از یاد می برند. برخی دیگر زمانی که در اجتماع قرار می گیرند زمان از دستشان در می رود. عده ای زمان بازی کردن با بچه ها همه چیز را فراموش می کنند. هدف شما باید در مسیر کاری قرار بگیرد که به واسطه آن گذر زمان را حس نمی کنید.

4.رویاها و افکار شما به چه سمتی می روند؟

زمانی کهه افکار شما درگیر موضوع خاصی نیست و پرنده خیال آزاد است چه چیزهایی در ذهن شما می گذرد؟ در یک تایم خالی یا در اقات فراغت خود بیشتر به چه چیزهایی فکر می کنید؟ مثلا من فردی را می شناسم که هربار زمان پیدا می کند به بازیگری فکر می کند و خودش را در نقش اصلی یک سریال مشهور تصور می کند. یا فرد دیگری که همیشه در رویاهایش در حال سفر است. جعبه سیاه ذهن بهترین راهنمای شما برای پیدا کردن هدف زندگی است.

5.بزرگترین ترس شما چیست؟

اهداف معمولا باید طوری انتخاب شوند که در جهت مقابل ترس ها باشند. برای مثال کسی که ترس از تنهایی دارد می تواند هدفی را انتخاب کند که لازمه آن حضور در اجتماع است. یا کسی که ترس از اجتماع دارد می تواند هدفی را انتخاب کند که به طور فردی اجرا می شود. یکی از بزرگترین ترس های تمام انسان ها در زندگی، بیهوده هدر دادن عمر است. همین ترس می تواند راهنمایی باشد برای یک هدف بزرگ. سوالات دیگر:
 • اگر تمام منابع مالی جهان در اختیار شما بود چه می کردید؟
 • دوست دارید بعد از مرگ از شما برای چه کاری یاد کنند؟
 • به چه چیزی در گذشته افتخار می کنید؟
 • چه افرادی الگو و مورد علاقه شما هستند؟
 کشف هدف واقعی زندگی

نظر بزرگان درباره کشف هدف واقعی زندگی

در ادامه با نظر برخی از افراد معروف و بزرگ درباره کشف هدف واقعی زندگی، آشنا خواهید شد:

1-استیو جابز

در دنیای امروز کمتر کسی است که تا به حال نام استیو جابز نشنیده باشد. استیو جابز موسس شرکت اپل، یکی از نوابغ بزرگ در عصر ما بود. وی اختراع محصولاتی مانند آیفون، آی پاد، آی پد و پیکسار را در کارنامه خود دارد. استیو جابز زندگی پر فراز و نشیبی داشت وی بارها در کار خود شکست خورد، از دانشگاه انصراف داد و حتی یک دوره تقریبا طولانی از شرکت خودش یعنی اپل اخراج شد. اما چه چیزی استیو جابز را سر پا نگه می داشت و به او انگیزه تلاش کردن می داد؟
استیو جابز در یکی از مصاحبه هایش گفت بود که هرروز به گونه ای زندگی می کند که انگار آخرین روز زندگی اوست. این باور به او انگیزه این را میدهد که هر روز بهترین نسخه از خودش را پیاده کند. هدف زندگی استیو جابز انجام کارهای بزرگ بود. او تصمیم داشت غیرممکن ها را ممکن کند و به مردم دنیا این پیام را بدهد که شجاعت انجام کارهای جدید داشته باشند.

2-دالایی لاما

دالایی لاما یک عارف و رهبر دینی اهل تبت بود که در سال 1989 برنده جایزه نوبل صلح جهانی شد. این مرد بزرگ سال ها برای استقلال شهروندان چین و ترویج مذهب بودایی تلاش کرد. او زندگی سختی داشت و تا مدت ها از کشور خودش تبعید شده بود. دالایی لاما اعتقاد داشت برای رسیدن به آرمان صلح جهانی، کل جمعیت دنیا یعنی 8 ملیارد انسان نیاز به یکی شدن دارند.
دالایی لاما هدف خود را از زندگی این گونه عنوان میکند: هدف زندگی شاد بودن است اما ما نباید شادی را به خودمان خلاصه کنیم. من در زندگی دریافته ام که توجه کردن به شادی دیگران قدرتی عجیب می آفریند که به کمک آن می توان با هر مانعی در زندگی رو به رو شد. در این رابطه مطالعه مقاله روانشناسی دینی مذهبی پیشنهاد می شود.

3- جاستین ماسک

جاستین ماسک همسر سابق ایلان ماسک کارآفرین برجسته بود ک پس از 8 سال زندگی تصمیم گرفت از یکی از ثروتمند ترین مردان دنیا جدا شده و روی استقلال خودش کار کند. وی بر اثر یک تصادف از خواب غفلت بیدار شد و تصمیم گرفت به جای زندگی کردن در حاشیه تبدیل به یک رهبر شود. امروزه جاستین ماسک به عنوان یک نویسنده و ایده پرداز بزرگ شناخت می شود.
جاستین ماسک هدف خود را از زندگی اینگونه بیان می کند: هدف ما انسان ها از زندگی رواج دادن استعداد های درونی مان است. ما در تمام عمر باید تلاش کنیم به دانش درونی برسیم و کاری کنیم که روح ما ارتقا یابد. همچنین وی اعتقاد دارد انسانی ک از خودش مراقبت می کند در واقع از یک جهان مراقبت کرده است.

4-کریس گیل بیو

کریس گیل بیو یک وبلاگ نویس، سخنگو و یک جهانگرد بزرگ است. کریس به تمام 193 کشور جهان سفر کرده و تجربیات فوق العاده ای از زندگی کردن دارد. رسانه ها معتقدند این مرد همان کسی است که در جهان امروز ثابت می کند هیچ محدودیتی وجود ندارد. وی در یکی از مصاحبه هایش گفته بود که می خواهد به مردم جهان این پیام را برساند که لازم نیست همیشه از رویه معمول زندگی پیروی کنید، گاهی باید از چارچوب ها بیرون بیاید و زندگی را دوباره تجربه کنید.
تعریف کریس گیل بیو از هدف واقعی زندگی قدری عجیب است. او می گوید هدف زندگی شاید یک جفت چکمه و گربه ها باشند! شاید در نگااه اول این جمله را درک نکنید اما با دقیق شدن در جمله او می توان فهمید که کریس توجه کردن به چیزهای کوچک زندگی را همان هدف واقعی ندگی می داند.

5-هدف زندگی از دیدگاه دین اسلام

از منظر اسلام مبنای خلقت بر هدفی مهم گذاشته شده و دین اسلام نیز یک طرح ریزی بزرگ برای رسیدن به این هدف است. اما هدف بزرگ یا همان هدف واقعی زندگی از دیدگاه اسلام چیست؟ از منظر اسلام هدف نهایی شناخت و نزدیکی به خداوند یکتاست بنا براین دنیا و متعلقات آن هدف محسوب نمی شوند بلکه وسیله ای برای رسیدن به هدف نهایی هستند.
تمام اسلام شناسان معتقدند بزرگ ترین هدفی که پیامبران الهی برای آدمیان ترسیم کرده اند تقرب به خداوند است. خداوند همان کمال مطلق است که آدمیان برای رسیدن به آن تلاش می کنند. گرچه راهی که انسان ها برای زندگی خود انتخاب می کنند یکسان نیست اما در پس تمام اهداف زندگی رسیدن به این کمال مطلق دیده می شود. برای آشنایی بیشتر با اهداف اصلی زندگی می توانید از مشاوره روانشناسی کمک بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*