ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بیماری های ناشی از ازدواج فامیلی (۴ خطر اصلی)


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با بیماری های ناشی از ازدواج فامیلی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


آیا از بیماری های ناشی از ازدواج فامیلی آگاهی دارید؟ ازدواج فامیلی در بعضی از خانواده ها طرفداران بسیاری دارد. اما این نوع ازدواج مشکلات و بیماری‌های احتمالی را نیز به همراه دارد که افراد باید به طور کامل از آن آگاه باشند. امروزه جوانانی که قصد ازدواج فامیلی دارند به پشتوانه پیشرفت علم، آزمایش‌های فراوانی را برای آگاهی از میزان خطر ازدواج فامیلی انجام می‌دهند که نتیجه ی ازدواج نیز بسته به جواب آزمایش‌ها است. اگر آزمایش ها خطری را تشخیص ندهند پس برای ازدواج نیز مشکلی وجود نخواهد داشت. با توجه به پیشرفت علم پزشکی می توان از بروز بیماری های ناشی از ازدواج فامیلی پیشگیری کرد. در خصوص مشاوره های قبل از ازدواج، مشاوره های روانشناختی ازدواج نیز در جهت ارتقاء مهارت های زندگی مشترک به ویژه در ازدواج های فامیلی که در بعضی از جهات مشکلات خاصی به همراه دارند، ضروری است. برای کسب اطلاعات از مشاوره ازدواج کلیک کنید.تماس با مشاور

بیماری های ازدواج فامیلی | خطرات بالقوه

 ازدواج فامیلی یکی از انــواع ازدواج است که ویژگی ها و پیامد های خاص خود را دارد. ازدواج یکی از مهم ترین تصمیمات زندگی هر فرد است و نمی‌توان با قطعیت مشخص کرد که باید با فامیل صورت بگیرد یا غریبه. تصمیم در این رابطه به شرایط شما و خانواده‌تان بستگی دارد. اما ازدواج فامیلی یعنی ازدواج با فردی که با او اشتراک ژنتیکی دارید، اتفاقی که می‌تواند خطراتی را به همراه داشته باشد که قبل از ازدواج باید نسبت به آن‌ها آگاهی و شناخت داشته باشید.

در بین جامعه این طور جا افتاده است که خطر ازدواج فامیلی فقط در به دنیا آمدن کودک معلول و عقب مانده ذهنی است. درحالی که ازدواج فامیلی برای زوجین هم می‌تواند خطراتی را به همراه داشته باشد. اگر قصد ازدواج فامیلی دارید یا به این موضوع فکر می‌کنید و از آینده آن می‌ترسید، به شما می‌گوییم که اصلا نگران نباشید. چرا که امروزه علم پزشکی می‌تواند خطرات ناشی از ازدواج‌های فامیلی را بررسی کرده و میزان خطر را برای شما مشخص کند. در ادامه به معرفی خطرات ممکن الوقوع ناشی از ازدواج‌های فامیلی می‌پردازیم:

اینفوگرافیک بیماری های ناشی از ازدواج فامیلی

اینفوگرافیک بیماری های ناشی از ازدواج فامیلی

1. بیماری های ناشی از ازدواج فامیلی :‌احتمال نقص ایمنی 

کودکان حاصل از ازدواج فامیلی ممکن است مبتلا به بیماری نقص ایمنی باشند. کودکان مبتلا به این بیماری در معرض بیماری‌های عفونی قرار دارند و این وضعیت ناشی از ایمنی پائین بدن آن‌ها نسبت به سایر کودکان است. هرگاه سیستم ایمنی بدن به شکل درست کار نکند امکان ابتلا به این وضعیت وجود دارد. افرادی که در چنین شرایطی قرار دارند باید سریعا فرزند خود را نزد متخصص برده و برای درمان آن اقدام کنند. امروزه نقص ایمنی با استفاده از قرص‌ها و ویتامین‌ها قابل درمان می‌باشد.
یکی از بیماری های شایع در ازدواج های فامیلی سندروم داون است. این بیماری علاوه بر تاثیر در ظاهر انسان مانند گردن کوتاه، زبان متورم و صورت پهن از لحاظ ذهنی نیز موجب بروز علائمی همچون کم توانی ذهنی، وسواس فکری و ضعف یادگیری می شود.
سندروم ترنر نیز یکی دیگر از انواع بیماری های ناشی از ازدواج های فامیلی است که مختص زنان بوده و می تواند مشکلاتی مانند مشلات کلیوی، قلبی و آرتروز را در آینده به همراه داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سندروم ترنر کلیک کنید.

2. احتمال سقط جنین در ازدواج های فامیلی 

یکی دیگر از خطراتی که طرفین ازدواج فامیلی را تهدید می‌کند احتمال ســقط جنین در این گونه ازدواج‌ها است. طبق تحقیقات صورت گرفته در این رابطه مشخص شده است که میزان سقط جنین ناخواسته و مرده زایی در ازدواج‌های فامیلی به مراتب بیشتر از ازدواج‌های غیر فامیلی است. به این ترتیب که از 484 ازدواج فامیلی 50 مورد سقط جنین ناخواسته داشته‌ایم در حالیکه از 120 ازدواج فامیلی 22 سقط جنین ناخواسته وجود داشته است.

3. بیماری های ناشی از ازدواج فامیلی | معلولیت در کودکان 

خطر تولد کودک معلول حاصل از ازدواج فامیلی یکی از مهم‌ترین و بازدارنده ترین خطرات ناشی از ازدواج فامیلی است. در نتیجه‌ی ازدواج فامیلی امکان این که اختلالات ژنتیکی متعددی بین زوجین رخ بدهد، وجود دارد. همچنین این اختلالات در صورت وقوع، ذهن و جسم کودک را تحت تاثیر قرار می‌دهند. تحقیقات نشان داده که درصد قابل توجهی از مرگ و میر نوزادان به دلیل اختلالات ژنتیکی رخ می‌دهد. باید به این نکته توجه کرد که احتمال وقوع اختلالات و بیماری های ژنتیکی در فرزندان حاصل از دورترین ازدواج‌های فامیلی نیز وجود دارد.

4. احتمال ابتلای زوجین به بیماری شب کوری 

شب کوری یکی دیگر از بیماری های ناشی از ازدواج فامیلی است که در اثر کمبود ویتامین A در کودکان روی می‌دهد. ازدواج فامیلی ممکن است منجر به ابتلاء زوجین به این بیماری در سنین بالا شود. این بیماری در طول زمان روی بینایی فرد مبتلا تاثیر گذاشته و در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به کوری دائمی شود. از دیگر تبعات این بیماری می‌توان به خشک شدن چشم اشاره کرد. برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری و سایر تبعات ناشی از ازدواج فامیلی باید مشاوره ژنتیکی به طور کامل و منظم انجام شود.
 

بیماری‌ های ناشی از ازدواج فامیلی و احتمالات

به یاد داشته باشید تمام احتمالاتی که در رابطه با ازدواج فامیلی گفته شد، اختصاص به این نوع ازدواج ندارد. بلکه امکان وقوع تمام موارد فوق در ازدواج‌های غیر فامیلی نیز وجود دارد. اما آنچه مسلم است اینکه احتمال وقوع این تبعات در ازدواج‌های فامیلی به مراتب بیشتر از ازدواج‌های غیر فامیلی است. البته به لطف علم پزشکی امروزه در اقدامات قبل از بارداری وتشخیص میزان خطر در ازدواج های فامیلی کاملا امکان پذیر شده است. پس به شما توصیه می‌کنیم قبل از اقدام به ازدواج فامیلی، مشاوره پیش از ازدواج لازم را حتما بگذرانید تا با آگاهی هرچه تمام‌تر این اقدام را انجام بدهید.

بیماری های ناشی از ازدواج فامیلی | مرکز مشاوره حامی هنر زندگی

ازدواج فامیلی علاوه بر مسائل ژنتیکی، مشکلات و حساسیت‌های خاص خود را نیز دارد که باید با کمک یک روانشناس آن‌ها را بر طرف سازید. آشنا بودن خانواده های زوجین با یکدیگر امکان دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی را بیشتر کرده و می تواند مشکلات بین زوجین را افزایش دهد. به همین دلیل مشاوره های قبل از ازدواج خصوصا در مورد ازدواج های فامیلی می تواند برای زوجین در رابطه با نحوه برخورد با خانواده ها و مشکلات احتمالی موثر باشد.امروزه بسیاری از افراد به دلیل کمبود وقت امکان مراجعه حضوری به مراکز مشاوره را ندارند و در نتیجه از چنین اقدام مهمی صرف نظر می‌کنند. مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی این امکان را برای شما مهیا کرده تا در هر کجا که هستید، با متخصصان تماس گرفته و از خدمات روانشناسی این مرکز بهره‌مند شوید. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید. 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*