ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اختلال اضطراب فراگیر | علائم، سبب شناسی، تشخیص و درمان


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با اختلال اضطراب فراگیر پیج اینستاگرام مؤسسه حامی را دنبال کنید.


آیا با اختلال اضطراب فراگیر آشنایی دارید؟ اضطراب و نگرانی، بخش جدایی ناپذیر زندگی امروز بشر است چون ما روزانه با چالش‌های جدیدی روبرو می‌شویم. اضطراب در حد طبیعی به شما کمک می‌کند که در شرایط بحرانی و پر خطر، واکنش مناسبی از خود نشان دهید همچنین به واسطه آن می‌توانید برنامه ریزی مناسبی برای زندگی خود داشته باشید. اختلال اضطراب فراگیر، یکی از انواع اختلالات اضطرابی است که در آن فرد نگرانی بیش از حد و غیر معقولی در مورد اتفاقات و فعالیت‌های روزانه‌ زندگی‌اش تجربه می‌کند. میزان نگرانی در اختلال اضطراب فراگیر آنقدر زیاد است که روابط اجتماعی و زندگی روزمره تان را درگیر می‌کند و باعث ایجاد اختلال درتمامی عرصه‌های زندگی تان می‌شود. آگاهی از علائم اختلال اضطراب فراگیر، جهت تشخیص بیماری و درمان به موقع اهمیت زیادی دارد. در این مقاله به بررسی اختلال اضطراب فراگیر، علایم، تشخیص و راه‌های درمانی آن می‌پردازیم. برای اطلاع از روند دریافت مشاوره کنترل استرس کلیک کنید.


گیف اختلال اضطراب فراگیر


 

اختلال اضطراب فراگیر چیست؟

اختلال اضطراب فراگیر (GAD)، در دسته اختلالات اضطرابی جای می‌گیرد و مشخصه آن، نگرانی دائمی و بیمارگون فرد نسبت به رویدادهای آینده است و تصور می‌کنند که بدترین اتفاقات برای آنان رخ خواهد داد. در واقع مشکل اصلی فردی که به اختلال اضطراب فراگیر مبتلا است، ترس از ابهام می‌باشد چرا که می‌خواهد کنترل تمام امور را در دست داشته باشد. میزان شیوع اختلال اضطراب فراگیر در زنان حدودا دو برابر مردان است، همچنین علائم این اختلال در میانسالی به اوج خود می‌رسد و طی سالیان بعد کاهش پیدا می‌کند.

برای اطلاع بیشتر در زمینه اختلالات اضطرابی کلیک کنید.

اینفوگرافیک اختلال اضطراب فراگیر

اینفوگرافیک اختلال اضطراب فراگیر

علائم اختلال اضطراب فراگیر چیست؟

در مورد اختلال اضطراب فرآگیر بیشتر بدانیم

توجه به شیوع بالای اختلال اضطراب فراگیر، آگاهی و شناسایی علایم این اختلال جهت درمان اهمیت زیادی دارد که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

1- ناتوانی در کنترل و مدیریت نگرانی ها

در اختلال اضطراب فرآگیر، شما قادر به کنترل نگرانی‌های خود نیستید و ممکن است هیچ گاه آرامش واقعی را تجربه نکنید، در نتیجه توانایی تمرکز خود را بر روی دیگر مسائل زندگی از دست می‌دهید.

2- نگرانی افراطی و نامعقول بدون دلیل مشخص

در اختلال اضطراب فراگیر، همیشه احساس می‌کنید که چیزی از درون شما را آزار می‌دهد ولی از علت واقعی آن اطلاعی ندارید. این نگرانی طولانی مدت، به طور مکرر شما را درگیر خود نگه می‌دارد.

3- نگرانی تعمیم یافته به تمامی موضوعات

نگرانی فرد مبتلا به اختلال اضطراب فرآگیر، محدود به شرایط یا موقعیت خاصی نمی‌شود. محتوا و موضوع این نگرانی بسته به سن و سال یا دغدغه‌های زندگی روزمره افراد متفاوت است. برای مثال جوانان بیشتر نگران کار یا تحصیل و افراد میانسال نگران سلامتی خود و افراد خانواده شان هستند.

4- مشکلات ذهنی و جسمانی همزمان با نگرانی مزمن

بی خوابی، خواب ناآرام و بدون کیفیت، پریدن از خواب، گرفتگی و انقباض عضلات، دردهای عضلانی، نداشتن قدرت تمرکز، بی قراری، بداخلاقی و زودرنجی، تحریک پذیری بالا، زود از کوره در رفتن خصوصا در موقعیت‌های استرس زا، تپش قلب، سردرد و سرگیجه، حالت تهوع، اسهال و یبوست از جمله علائم ناشی از وجود استرس‌های مزمن و طولانی در بدن است.

5- مختل شدن بخش های مهم زندگی

به دنبال نگرانی زیاد و مشکلات ذهنی-جسمانی در اختلال اضطراب فراگیر، سطح عملکرد کلی تان کاهش پیدا می‌کند و باعث ایجاد مشکلات و دردسرهای فراوان در زندگی شغلی، تحصیلی و اجتماعی تان می‌شود.

سبب شناسی اختلال اضطراب فراگیر

در مورد اختلال اضطراب فرآگیر بیشتر بدانیم

علت دقیق اختلال اضطراب فراگیر مشخص نیست ولی پژوهشگران مجموعه عوامل زیستی، اجتماعی و روانی را در بروز این اختلال دخیل می‌دانند. در اختلال اضطراب فراگیر مولفه وارثتی می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای داشته باشد، همچنین در برخی از تحقیقات انجام شده به کاهش سوخت و ساز در عقده‌های قاعده ای و ماده سفید مغز افراد مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر اشاره شده است. از منظر اجتماعی هم می‌توان به توجه انتخابی منفی و سوگیری نسبت به محرک‌های محیطی اشاره کرد.

تشخیص اختلال اضطراب فراگیر

تشخیص اختلال اضطراب فراگیر آسان نیست، چون اختلالات اضطرابی انواع گوناگونی دارد. علاوه بر این، تشخیص مرضی یا نرمال بودن سطح اضطراب بایستی توسط متخصصین و روانشناسان صورت بگیرد. با دریافت خدمات مشاوره روانشناسی و با توجه به اطلاعات به دست آمده از مصاحبه بالینی، روان درمانگر می‌تواند علائم اختلال اضطراب فراگیر را شناسایی کند و هر چه سریع تر اقدامات درمانی را آغاز کند. لازم به ذکر است که اختلال اضطراب فراگیر در کودکان نیز ممکن است اتفاق بیفتد که این موضوع ضرورت تشخیص به هنگام و اولیه را دو چندان می‌کند. 

برای آگاهی بیشتر درباره اختلال اضطراب فراگیر در کودکان کلیک کنید.

درمان اختلال اضطراب فراگیر

همان طور که گفتیم، اختلال اضطراب فراگیر تمام جوانب زندگی‌تان را مختل می‌کند و به همین دلیل درمان این بیماری بسیار ضروری به نظر می‌رسد. از بهترین روش‌های درمان در این زمینه می‌توان به روان درمانی، دارو درمانی و اقدامات حمایتی اشاره کرد. مشاوره کنترل استرس به شما کمک می‌کند تا بهترین درمان را انتخاب نمایید. در ادامه رایج ترین درمان‌ها شرح داده شده‌اند.

روان درمانی

در روش درمانی شناختی–رفتاری، ریشه یابی پایه‌ای در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایتان انجام می‌شود. در واقع با استفاده از تکنیک‌های شناختی و رفتاری به شما کمک می‌شود تا به باورهای منفی خودتان پی ببرید و با آزمایش‌های رفتاری که توسط درمانگر تجویز می‌شود، به چالش با ترس‌هایتان می‌پردازید که در نهایت علائم اضطراب کاهش پیدا می‌کند.

برای اطلاع بیشتر درباره روان درمانی کلیک کنید. 

دارو درمانی

دارو درمانی، اثربخشی سریع و موقتی دارد ولی در طولانی مدت کمکی به حل مشکل اضطراب تان نمی‌کند چون در واقع مهارتی را به شما نمی‌آموزد که بتوانید در طول روند زندگی تان و در رویارویی با سیلی از مشکلات از آن استفاده کنید و تنها برای فرار از مشکل و دوری کردن از آن، برای مدتی شما را تسکین می‌دهند. علاوه بر این، عوارض جانبی و تداخلات دارویی عامل دیگری ست که متقاضیان این شیوه درمانی را کم می‌کند. از جمله داروهایی که برای درمان اختلال اضطراب فراگیر تجویز می‌شود، در درجه اول داروهای مهارکننده اختصاصی باز جذب سروتونین بوده و پس از آن مصرف داروهای مهارکننده بازجذب نوراپی نفرین، سروتونین و ضدافسردگی‌های سه حلقه‌ای توصیه می‌شوند.

برای شناخت بیشتر در زمینه دارو درمانی کلیک کنید.

اقدامات حمایتی

دریافت حمایت‌های عاطفی از خانواده و نزدیکان، در کنار روان درمانی و دارو درمانی می‌تواند بسیار مفید واقع شود. یکی از دلایل اصلی در بروز اختلالات اضطرابی، عامل ژنتیک است. متاسفانه اگر اعضای خانواده شما نیز به اختلالات اضطرابی مبتلا باشند، ممکن است علائم خود را نادیده بگیرید چون گمان می‌کنید همه چیز طبیعی است. با مشاوره خانواده می‌توانید علاوه بر درمان خود، در بهبودی دیگر اعضای خانواده تان نیز سهمی داشته باشید.

برای آشنایی بیشتر در زمینه مشاوره خانواده کلیک کنید.

نقش مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در درمان اختلالات اضطرابی

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با بهره بردن از مشاوران و روانشناسان برجسته این امکان را برای شما فرآهم آورده است تا در کمترین زمان ممکن به درمان مشکلات و مسائل خود از جمله اختلالات اضطرابی بپردازید. این مرکز با سابقه چندین ساله در ارائه خدمات درمانی در زمینه‌های مختلف روانشناسی اعم از خانواده، ازدواج، اعتیاد، جنسی، کودک، مشاوره شغلی، تحصیلی و ... جزء بهترین و جامع ترین مراکز خدمات روانشناسی است و شرایطی را ایجاد کرده تا از طریق اینترنت و تلفن بتوانید از سرتاسر نقاط ایران به مشاوران دسترسی داشته باشید. همچنین این مجموعه همواره با برگزاری کارگاره‌ها و همایش‌ها تمام تلاش خود را در راستای افزایش بهداشت جسمی و روانی افراد می‌کند.

برای اطلاع از روند دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.

سوالات متداول

مهم‌ترین علائم اختلال اضطراب فراگیر چیست؟

فرد مبتلا باید اضطراب و نگرانی بیش از حد داشته باشد و به مدت 6 ماه نیز به طول بیانجامد. همچنین فرد نتواند کنترلی بر روی نگرانی‌های خود داشته باشد. در کنار این مسئله تحریک پذیری، تنش عضلانی، بی قراری و خسته شدن نیز از علائم اصلی این اختلال هستند. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*