ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اختلال تماشاگری جنسی | علائم، شیوع، علل و درمان اختلال تماگری جنسی

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با اختلال تماشاگری جنسی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

اختلال تماشاگری جنسی یا چشم چرانی چیست؟ این اختلال چه نشانه‌هایی دارد؟ ممکن است شما هم با افرادی مواجه شده باشید که در حال پرسه زدن در اطراف منزل شما بوده‌اند یا به قصد نزدیک شدن به پنجره و دید زدن به شما نزدیک شده‌اند. شاید مچ چنین افرادی را در خیابان یا حتی به عنوان مهمان در خانه خود گرفته باشید و سوال برای شما پیش بیاید که چرا برخی افراد چنین رفتارهایی از خود بروز می‌دهند؟ در حالی که قصد واضحی هم نداشته‌اند. در این شرایط امکان وجود اختلال تماشاگری جنسی هست. اختلال تماشاگری جنسی در دسته انحرافات و اختلالات نابهنجاری جنسی طبقه بندی می‌شود. در این مقاله به تعریف، سیر، علل و درمان اختلال تماشاگری جنسی می‌پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر از انحرافات جنسی کلیک کنید.

گیف اختلال تماشاگری جنسی

اختلال تماشاگری جنسی

در اختلال تماشاگری جنسی فرد مبتلا از اینکه به افراد برهنه و یا حتی بدن پوشیده با لباس نگاه کند، لذت جنسی می‌برد. به گونه‌ای که فرد برای دید زدن احساس اجبار می‌کند. فرد ممکن است با پرسه زدن در اطراف خانه‌ها، دستشویی‌های عمومی، پشت پنجره‌ها و در‌ها، سعی کند زنانی که لباس تعویض می‌کنند یا به هر نحوی برهنه هستند را ببیند. این اختلال در واقع نوع شدیدی از چشم چرانی است. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه چشم چرانی کلیک کنید.

همچنین از دیدن رابطه جنسی دیگران لذت می‌برند. افراد دارای اختلال تماشاگری جنسی، معمولا به فرد قربانی نزدیک نمی‌شوند و قصد برقراری رابطه جنسی با او را ندارند. بنابراین این افراد به لحاظ مستقیم خطرناک نبوده و صدمه‌ای به قربانی نمی‌زنند. فقط از اینکه پنهانی دیگران را دید بزنند و آن‌ها از این مسئله آگاه نباشند، لذت می‌برند. تماشاگر جنسی با دیدن دیگران در این حالت میل جنسی پیدا می‌کند، تحریک می‌شوند و در همان حین یا بعد از آن با تصاویر و خاطرات، مبادرت به خود ارضایی می‌کنند. برای کسب اطلاع از خود ارضایی کلیک کنید.

1-پیشینه واژگانی در روانپزشکی و روانشناسی

در روانشناسی و روانپزشکی، اسکوپوفیلیا نگاه کردن، بررسی کردن و تمایل نشان دادن به سمت چیزی نوعی از لذت زیبایی شناختی است که از نگاه کردن به یک شی یا یک شخص حاصل می شود. در سکسوالیته انسانی، اصطلاح اسکوپتوفیلیا لذت جنسی را توصیف می کند که فرد از نگاه کردن به اشیاء محرک عشق شهوانی مانند پورنوگرافی، بدن برهنه و فتیش ها، به عنوان جایگزینی برای مشارکت واقعی در یک رابطه جنسی به دست می آورد.

2-علائم تماشاگری جنسی

غیر معمول نیست که مردم دیگران را به شکلی برنامه ریزی نشده و ناخواسته برهنه یا درگیر فعالیت جنسی برای تحریک و حتی تا حد خودارضایی ببینند. اگر فرد عمداً به دنبال موقعیت‌هایی باشد که بتواند دیگران را بدون اینکه بفهمند تماشا کند، می‌تواند منجر به یک اختلال پارافیلیک شود که به عنوان اختلال تماشاگری جنسی شناخته می‌شود.

رفتارهای این قبیل افراد غیرقانونی است و می توان علیه او شکایت کیفری مطرح کرد. زنان در مقایسه با مردان به ترتیب با نسبت 4 و 12 درصد کمتر به این اختلال مبتلا هستند. محتوای جنسی و تصاویر و یا ویدیوهای مستهجن که به راحتی در اینترنت یافت می شوند به عنوان بخشی از این اختلال در نظر گرفته نمی شود زیرا شما در حریم خصوصی خانه خود هستید و دیگران را برهنه نمی بینید یا بدون رضایت آن ها رابطه جنسی برقرار نمی کنید. به همین دلیل است که برای درمان بهتر این اختلال، باید علائم اختلال پارافیلیک و همچنین علائم تماشاگری جنسی را بدانید.

3-شایع ترین علائم تماشا گری جنسی

  • تحریک جنسی مستمر و قوی با مشاهده برهنه دیگران یا انجام اعمال جنسی.
  • افکار تماشا گری هدفمند هستند و رفتارها با عملکرد روزانه تداخل دارند.
  • تماشای کسی بدون رضایت او به طور مستمر
  • برخی از افراد مبتلا به این اختلال در هنگام خیال پردازی یا تماشای دیگران درگیر فعالیت های جنسی، اعمال جنسی را روی خود انجام می دهند.

تماشاگری جنسی اغلب با اختلالات دیگری مانند سوء مصرف مواد، اضطراب، افسردگی و غیره همراه است. در برخی موارد، افراد مبتلا به این اختلال می توانند به سایر اختلالات فضولی پارافیلیک (سادیسم جنسی، اختلال نمایشگری، مازوخیسم جنسی و غیره) مبتلا شوند.

4-شروع و سیر اختلال تماشا گری جنسی

اختلال تماشاگری جنسی معمولا از سنین پایین آغاز می‌گردد، رفتارهای مشابه در سنین پایین و کودکی دیده می‌شود. در نوجوانی این رفتار ادامه یافته و مدت‌ها تداوم می‌یابد. تماشاگران جنسی ممکن است به خاطر پرسه زدن در اطراف خانه‌ها دستگیر شوند یا به همین امر متهم و بازداشت شوند ولی معمولا پس از آزادی باز هم عادت خود را ترک نمی‌کنند و به دید زدن مخفیانه ادامه می‌دهند. آن ها مانند سادیسمی ها نبوده و با آزار دیگران کسب لذت نمی‌کنند، بلکه تنها به صورت مخفیانه با دید زدن لذت جنسی می‌برند. برای آشنایی با سادیسم کلیک کنید.

5-شیوع اختلال تماشاگری جنسی

از شیوع دقیق این اختلال نمی‌توان مطمئن بود. ولی بین دیگر اختلالات جنسی می‌تواند شیوع بیشتری داشته باشد. بیشتر در مردان گزارش شده است ولی بین زنان هم رایج است. در واقع بین زنان و مردان در فکر کردن به تماشای رابطه جنسی دیگران و دید زدن برهنگی دیگران تفاوتی نیست، ولی مردان این تکانه را بیشتر به دنیای واقعی می‌آورند. بسیاری از تماشاگران جنسی به شکل همزمان اختلال نمایشگری جنسی هم دارند. ولی تماشاگران جنسی که نمایشگری جنسی هم همزمان دارند از آسیب شناسی گسترده تری خبر می‌دهند و از طبقات پایین‌تر اجتماعی – اقتصادی هستند. برای اطلاع بیشتر از اختلالات جنسی کلیک کنید.

6-علل ابتلا به اختلال تماشگری جنسی

میل جنسی در افراد مبتلا به تماشاگری جنسی به گونه‌‌ی دیگری بروز پیدا می‌کند و ارضا می‌شود. میل جنسی آن‌ها با دید زدن دیگران افزایش می‌یابد و تا این کار را انجام ندهند فشار زیادی را تجربه می‌کنند. برای اطلاع بیشتر از میل جنسی کلیک کنید.

علت این اختلال نامشخص است. فردی که مبتلا به تماشاگری جنسی است، احتمالا از بچگی در معرض شناخت‌های نادرست از رابطه جنسی، نقشه عشقی معیوب و تجارب جنسی نامناسب قرار گرفته‌اند. محققان بین این اختلال و اختلال وسواسی – اجباری ارتباط یافته‌اند. در واقع این احساس اجبار برای دید زدن و خودارضایی کردن می‌تواند شکلی از یک وسواس باشد. برای اطلاع بیشتر از اختلال وسواس فکری عملی کلیک کنید.

 

درمان اختلال تماشاگری جنسی

درمان‌های مختلفی که برای این اختلال در نظر گرفته شده است درمان‌های روانکاوی، گروه درمانی و الکتروشوک درمانی می‌باشد. موفقیت درمان در هیچ یک از موارد گفته شده کاملا مشخص نیست. برای اطلاع از گروه درمانی کلیک کنید.

1-روانکاوی

متخصص در روانکاوی همانطور که از اسمش پیداست، سعی می‌کند تا به جستجو و کاوش روان فرد مبتلا به اختلال تماشاگری بپردازد. در روانکاوی منشأ و علل این اختلال، در گذشته فرد و به ویژه در اتفاقات دوران کودکی او جستجو می‌شود. گاه مشاهده شده علت بسیاری از انحرافات جنسی، تجاوز جنسی در کودکی بوده‌ است. روانکاو سعی می‌کند علت‌ها را شناسایی کرده، تأثیرات آن‌ها را کاهش دهد و به تغییر نگرش و باورهای مبتنی بر چشم چرانی بپردازد. برای اطلاع بیشتر در مورد روانکاوی کلیک کنید.

2-الکتروشوک درمانی

الکتروشوک درمانی نوعی از درمان‌های روان‌پزشکی است که در آن درمان با تشنج برقی برای اختلالات روانی و جنسی صورت می‌گیرد. البته تأثیر چنین درمان‌هایی بر روی اختلال نمایشگری جنسی به طور کامل ثابت نشده‌است. این نوع از درمان عوارضی همچون گیجی را در پی دارد. برای اطلاع بیشتر از الکتروشوک درمانی کلیک کنید.

3-برخی دیگر از روش‌های درمانی

برخی پژوهش‌ها بر استفاده از پورنوگرافی در درمان تأکید می‌کنند. در واقع تمرکز فرد را از تماشاگری جنسی واقعی به تماشای پورنوگرافی تغییر می‌دهند. از مضرات این نوع درمان این است که فرد ممکن است به پورنوگرافی معتاد شود.

علاوه بر مشاوره روانشناسی، گاهی برای درمان تماشاگری جنسی ترکیبی از داروهای ضد افسردگی و ضدروانپریشی استفاده می‌شود. درمان‌های مرتبط با اختلال وسواسی- جبری درمان‌های مناسبی برای اختلال تماشاگری جنسی هستند. برای اطلاع از داروهای ضد افسردگی کلیک کنید.

 

سخن آخر

با توجه به آنچه تا اینجا گفته شد اختلال تماشاگری جنسی اسکوپوفیلیا که به نام ویوریسم نیز شناخته می شود، یک اختلال پارافیلیک است که در آن فرد با مشاهده مخفیانه دیگران، معمولاً بدون اطلاع یا رضایت آن ها، تحریک جنسی می شود. علائم اسکوپوفیلی ممکن است شامل تخیلات و تمایلات جنسی مداوم و شدید شامل رفتار دید زدن پنهانی، عمل تماشای مخفیانه دیگران در حال درآوردن لباس یا درگیر در فعالیت‌های جنسی و بروز ناراحتی یا اختلال در عملکرد اجتماعی، شغلی یا سایر زمینه‌های مهم عملکرد ناشی از این رفتار باشد. توجه به این نکته حائز اهمیت است که تماشاگر جنسی بودن در برخی از کشورها یک جرم کیفری است و به عنوان شکل اخلاقی و توافقی رفتار جنسی تلقی نمی شود. اگر شما یا شخصی که می شناسید علائم اسکوپوفیلیا یا تماشاگری جنسی را تجربه می کنید، مهم است که از یک متخصص سلامت روان کمک حرفه ای بگیرید.برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

سؤالات متداول

نشانه‌های اختلال تماشاگری جنسی چیست؟

افراد مبتلا میل شدیدی به مشاهده افراد در حال لباس عوض کردن و یا مشاهده‌ی رابطه جنسی دارد. این اختلال آشفتگی زیادی را برای فرد به وجود می‌آورد و در زندگی روزمره او اختلال ایجاد می‌کند. افراد تماشاگر جنسی اغلب فانتزی‌هایی مرتبط با انجام رابطه جنسی با فردی که تماشایش می‌کنند را دارند، اما در عمل کمتر این اتفاق می‌افتد و بیشتر خود ارضایی می‌کنند.

آیا تماشاگری جنسی جرم محسوب می‌شود؟

تقریبا در تمامی کشورها این اختلال نوعی از جرم محسوب می‌شود و بر اساس قوانین کشورها برای آن مجازات در نظر گرفته می‌شود. بیشتر کشورها افراد را از عکاسی و فیلم برداری بدون اجازه از دیگران و خانه‌های آن‌ها منع می‌کنند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*