ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تقسیم وظایف در خانه | شناخت سهم مردان و زنان

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تقسیم وظایف در خانه پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


در گذشته تقسیم وظایف در خانه بین زن و شوهر چندان معنایی نداشت. اما امروزه با گسترش حضور زنان در اجتماع، در برخی از خانواده‌ها مسئله تقسیم وظایف با نگاه سنتی منجر به درگیری‌هایی بین زوجین می‌شود. بسیاری از مردان کار منزل را نمی‌پذیرند و زنان شاغل نیز نمی‌توانند بار مسئولیت تمام کارهای خانه را به دوش بکشند و به مرور زمان دچار خستگی و فرسودگی می‌شوند. در همین زمان بسیاری از مردان می گویند "نیازی به کار کردن همسرشان ندارند"، و بدین صورت استقلال مالی زن را زیر سوال برده و موضوع را بغرنج‌تر می‌کنند. در حالی که تمام این مسائل با تغییراتی در نگرش مردان حل می‌شود. شما می‌توانید با آگاهی از اصول تقسیم وظایف در خانه و اهمیت آن، این مساله را برطرف کنید. برای راهنمایی و افزایش آگاهی خود در این زمینه می توانید با مشاوران خانواده مشورت نموده و از آن ها راهنمایی بخواهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره خانواده کلیک کنید.
تماس با مشاور

تقسیم وظایف در خانه | وظیفه، مشکل همینجاست!

طبق لسان و زبان حقوقی وظیفه و تکلیف به اموری اطلاق می شود که ضمانت اجرایی داشته و کوتاهی و قصور در انجام آن مستلزم مجازات و توبیخ می باشد.اگر چه بر حسب عرف، کار زن در خانه با عنوان وظیفه نام برده می شود، اما باید در مفهوم آن دقت بیشتری کرد. باید توجه داشت که نظام خانواده بر مبنای عواطف و احساسات بنا شده است و ابراز عشق در خانواده یکی از ضروریات انکارناپذیر برای پایداری عقد ازدواج و زندگی مشترک است.بنابراین مقایسه آن با سایر عقود و قراردادها صحیح نیست.
زمانی که زن با عشق و علاقه به امور خانه و تربیت کودک رسیدگی می کند هیچ معیار و اندازه ای برای تعیین اجرت و میزان دستمزد او نمی توان در نظر گرفت. به همین دلیل مردان باید به اموری که در خانه توسط زنان انجام می شود نگاهی متفاوت داشته باشند و آن ها را جزء وظایف ذاتی زن ندانسته و کمی در آن مشارکت کنند. در این صورت مردان با رعایت چند نکته جزئی می توانند طعم شیرین یک ازدواج مــوفق را بچشند.

اینفوگرافیک تقسیم وظایف در خانه

 تقسیم وظایف در خانه

تقسیم وظایف در خانه | مردان باید خانه داری یاد بگیرند

مردان باید خانه داری را یاد بگیرند

زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی، زندگی مستقل و سربازی برخی از اتفاقاتی است که به مردان کمک می‌کند که بتوانند تا حدودی از مسئولیت‌های خانه داری آگاه شوند. بزرگترین اشتباه مردان این است که کار در خانه را وظیفه زن می‌دانند و از کار منزل فرار می‌کنند. البته مادران و دیگر اعضای خانواده نیز نباید با تفکرات تبعیض جنسیتی مسائل خانه داری را بین دختر و پسر تفکیک کنند. گاهی لازم است از دختر خرید کردن و از پسر شستن ظرف را بخواهند.

تقسیم وظایف در خانه | جایگاه و شان هر دو طرف باید حفظ شود

کار منزل برای زن خانه دار هم وظیفه نیست؛ اما بر اساس منطق و اصول رابطه زناشویی، وقتی مرد 8 ساعت بیرون از منزل کار کرده و برای تامین هزینه‌های زندگی تلاش می کند، زن خانه دار نیز به همان نسبت کارهای منزل را برای کمک به همسرش انجام می‌دهد.

نکته مهم دید مثبت زوجین نسبت به قـدردانی از همسر بخاطر لطف‌هایی است که در حق هم می‌کنند. به دلیل طبع مهر طلب‌تر زنان نسبت به مردان، آن‌ها نیاز دارند که کارها و زحماتشان دیده شود و مردان باید تلاش کنند که زن خانه دارشان، از کار منزل لذت ببرد و آن را برای پیشرفت زندگی و روابطشان در نظر ‌گیرند.

زن و مرد باید به هم کمک کنند

زن و مرد باید به هم کمک کنند

همانطور که زنان می‌توانند با داشتن شغل، به همسرشان در تامین هزینه‌های زندگی کمک کنند، مردان نیز باید در منزل به همسر خود یاری برسانند. اساس ازدواج باید بر پایه مشارکت، همدلی و صمیمیت بین زوجین باشد و اگر زن و مرد برای خود مرزهای مشخصی تعریف کنند، شاید هیچوقت این صمیمیت ایجاد نشود. عشق حقیقی آن است که زن و شوهر بتوانند در حد امکان کارهای همسرشان را سبک کرده و نگذارند خستگی در تنشان بماند. وقتی تمام کارهای منزل به روی دوش یک نفر باشد، این احساس به او دست می‌دهد که یک خدمتکار است، احساس بی ارزشی کرده و فکر می‌کند که مورد سوء استفاده دیگران قرار گرفته است.

تقسیم وظایف در خانه | زنان شاغل باید کار منزل را هم انجام دهند؟

 لازم است مردان قبل از شروع زندگی مشترک در خصوص ازدواج با زن شاغل یا خانه دار با خود به یک توافق کلی برسند. زیرا طبیعتا زندگی با زن شاغل نیاز به تعامل و همکاری بیشتر مرد در امور خانه دارد. وقتی زن و شوهر هر دو شاغلند باید کاملا کارهای خانه با هم تقسیم شود و مردی که دچار تفکر سنتی است، نباید این را نشان ضعف خود قلمداد کند. همینطور زن، کمک همسر خود را ابزاری برای کنترل و سوءاستفاده نداند. هر زمان که زندگی زناشویی، تبدیل به معامله، رقابت و گروکشی شد، آن زمان است که بمب ساعتی فروپاشی فعال شده است.

برای تقسیم وظایف چکار کنیم؟

برای تقسیم وظایف چکار کنیم؟

وقتی زن و مرد پذیرفتند که کارهای منزل برای هردو آن‌هاست، باید لیستی از کارهای منزل را تهیه کرده و هرکدام کارهایی که بیشتر تمایل دارند را مشخص کنند. مثلا مردان ممکن است شستن ظرف یا آشپزی را دوست نداشته باشند و همینطور زنان ممکن است شستن سرویس بهداشتی برایشان سخت باشد. بنابراین پس از مشخص شدن کارهایی که برایتان راحت‌تر است، در مورد کارهای باقی مانده به توافق برسید. نکته مهم روحیه رفاقت و رعایت انصاف در این زمینه است. پیشنهاد می کنیم در همین رابطه مقاله ترفندهای تمیز کاری خانه برای افراد شاغل را مطالعه فرمایید.

واما چند نکته که در تقسیم وظایف در خانه وجود دارد که عبارتند از: 

1. به وعده خود عمل کنید

سر قول و قرارهای خود بمانید و در صورت سستی همسرتان، با احترام از او بخواهید که مسئولیت خود را انجام دهد. تعامل و همکاری اعضاء خانواده می تواند در تحکیم روابط و وحدت خانوادگی بسیار موثر باشد. به همین منظور از آن ها بخواهید که در انجام امور محوله ثابت قدم باشند.

2. انتقاد نکنید

از کار همسر و فرزندتان ایراد نگیرید و از آن ها انتقاد نکنید. بگذارید وظیفه خود را انجام دهند. در نحوه انجام کار هم دخالت نکنید و درصورتی که مطمئن بودید او دارد اشتباه می‌کند، به او کمک کنید تا کار را با موفقیت به اتمام برسانید. در صورت انــتقاد کردن ممکن است آن ها دیگر تمایلی برای همکاری و تعامل در امور خانه نداشته باشند.

3. مسئولیت پذیر باشید

همه افراد می‌توانند تمام کارها را انجام دهند؛ پس هیچ وقت به دلیل تنبلی یا ترس از نتوانستن، نباید از زیر بار مسئولیت در بروند. به همین دلیل بهتر است مردان هم از وظایف خود مطلع شده و آن‌ها را به نحو احسن انجام دهند. تقسیم وظایف در خانه و موظف کردن فرزندان به انجام امور مشخص موجب افزایش مسئولیت پذیری آن ها خواهد شد.

سخن آخر

کارهای خانه اگر چه چندان سخت نیستند اما به دلیل تکرار روزمره و بی پایان بودنشان جزء کارهای فرسایشی قلمداد می شوند. متاسفانه به همین دلیل آمار افسردگی در زنان خانه دار امروزه رقم بالایی را نشان می دهد. یکی از دلایل این اختلال روانی، عدم درک و همراهی نکردن مردان و سایر اعضاء خانواده در امور خانه است. در چنین شرایطی تک تک اعضا خانواده باید برای بهبودی مشکلات روانی مادر خانواده تلاش کنند. همچنین می توان از متخصصان روانشناس برای درمان هر چه سریعتر این مشکل بهره برد.مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با کادری مجرب و متخصص می تواند در این زمینه یاریگر شما باشد. برای کسب اطلاعات از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.


 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*