ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

طلاق به خاطر ناباروری مرد |‌ تاثیر ناباروری مرد در طلاق چیست ؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با طلاق به خاطر ناباروری مرد پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

با وجود پیشرفت علم و درمانِ بسیاری از نازایی‌ها، هنوز هم طلاق به خاطر ناباروری مرد یا زن اتفاق می‌افتد. ناراحتی از ناباروری همسر می‌تواند برای شما بسیار آزار دهنده باشد. امیدها و آرزوهای طرفین برای داشتن یک خانواده کامل از بین رفته به نظر می رسد. در این میان حرف‌ها و نیش و کنایه‌های دیگران موضوع را بدتر می‌کند. تا جایی که به فکر طلاق و خارج شدن از این شرایط می‌افتید. قوانین نیز ممکن است از شما دفاع نکرده و حق و حقوقی به شما تعلق نگیرد. بهتر است پیش از آنکه برای طلاق اقدام بکنید بوسیله مشورت با مشاورین خانواده در خصوص پیامدهای طلاق اطلاعات بیشتری کسب کنید. برای آگاهی از مشاوره طلاق کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

طلاق به خاطر ناباروری مرد | قانون تا کجا از ناباروری مردان دفاع می‌کند؟

ناباروری مردان
دلایل ناباروری مردان متفاوت است. حق طلاق در برخی از انواع ناباروری به زن داده می‌شود، اما در دیگر موارد موضوع نیازمند بررسی است و بنا به تشخیص قاضی رای صادر می‌گردد. برخی از دلایل ناباروری مردان عبارتند از:

- تولید کم اسپرم، انسداد در رسیدن اسپرم یا اسپرم ضعیف و آبکی شدن اسپرم 

- بیماری و صدمات فیزیکی

- سبک زندگی ناسالم (نوشیدن الکل، بودن در معرض اشعه x، استرس، مصرف مواد مخدر یا سیگار و...)

- ناتوانی در برقراری رابطه جنسی (پیشنهاد می‌کنیم مقاله آموزش سکس را مطالعه کنید.)

اینفوگرافیک طلاق به خاطر ناباروری مرد

اینفوگرافیک طلاق به خاطر ناباروری مرد

امکان معالجه ناباروری مرد و عدم همکاری همسر

در برخی از درمان‌هایی که برای ناباروری مردان پیشنهاد می‌شود، زن باید تحت عمل پزشکی قرار بگیرد. برخی خانم‌ها حاضر به قبول سختی‌های عمل نشده و طلاق به خاطر ناباروری مرد را راه حل آسان تری می‌دانند. قانون نیز از این زنان حمایت کرده و تمام حقوقی که ضمن عقد ذکر شده پابرجاست. این‌ها در شرایطی است که احتمالا مرد هم خود پیش از ازدواج به ناباروری خود آگاه نبوده و به اندازه خانم نیز ناراحت و دلشکسته است. تصمیم برای طلاق و از دست دادن زندگی مشترک نیز به او ضربه‌ای دیگر زده و حال باید با شکستی دیگر مواجه شود. اگر در چنین شرایطی قرار دارید و برای ترک همسر خود مصمم هستید بهتر است یک بار دیگر موضوع را بررسی کرده و راه‌های دیگر را نیز شناسایی کنید. علاوه بر این درمان ناباروری موضوعی است که تحقیقات بسیاری بر روی آن صورت گرفته و در بسیاری موارد با روش‌های گوناگون قابل درمان است.

درمان ناباروری همسر

ناباروری مردان به روش های مختلفی قابل درمان است. گزینه های درمانی مناسب به علت اصلی ناباروری بستگی دارد. در اینجا چند درمان رایج برای ناباروری مردان وجود دارد:

1. داروها: در موارد خاص، می‌توان داروها را برای رفع عدم تعادل هورمونی یا سایر بیماری‌های مرتبط با ناباروری تجویز کرد. به عنوان مثال، اگر مردی سطح تستوسترون پایینی داشته باشد، درمان جایگزینی هورمونی ممکن است برای بهبود تولید اسپرم توصیه شود.

2. جراحی: مداخلات جراحی ممکن است برای اصلاح ناهنجاری های آناتومیکی که بر باروری تأثیر می گذارد لازم باشد. شرایطی مانند واریکوسل (وریدهای بزرگ در بیضه)، انسداد مجاری حامل اسپرم یا وجود کیست یا تومور گاهی اوقات از طریق روش های جراحی قابل درمان هستند.

3. تکنیک های کمک باروری (ART): روش های ART اغلب در مواردی که سایر درمان ها موفقیت آمیز نبوده اند استفاده می شود. این تکنیک ها عبارتند از:

  • لقاح داخل رحمی (IUI): اسپرم جمع آوری، پردازش و سپس در طول پنجره باروری زن مستقیماً به رحم وارد می شود تا شانس لقاح افزایش یابد.
  • لقاح آزمایشگاهی (IVF): این شامل بازیابی تخمک از تخمدان زن، لقاح تخمک با اسپرم در محیط آزمایشگاهی و سپس انتقال جنین های حاصل به رحم زن است.
  • تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI): در موارد ناباروری شدید مردان که تعداد اسپرم کم یا کیفیت اسپرم ضعیف است، یک اسپرم مستقیماً در طی IVF به تخمک تزریق می شود.

4. تغییر سبک زندگی: برخی از عوامل سبک زندگی مانند سیگار کشیدن، مصرف بیش از حد الکل، مصرف مواد مخدر، چاقی و سطوح بالای استرس می توانند در ناباروری مردان نقش داشته باشند. ایجاد تغییرات مثبت در این زمینه ها مانند ترک سیگار، کاهش مصرف الکل، حفظ وزن سالم و مدیریت استرس، می تواند نتایج باروری را بهبود بخشد.

5. تکنیک های کمک انزال: در برخی موارد، مشکلات مربوط به انزال می تواند عاملی در ناباروری مردان باشد. برای به دست آوردن اسپرم برای استفاده در روش های ART می توان از تکنیک هایی مانند انزال الکتریکی یا بازیابی اسپرم از طریق جراحی استفاده کرد.

موفقیت درمان ناباروری مردان بسته به علت خاص و شرایط فردی متفاوت است. توصیه می شود زوج هایی که ناباروری را تجربه می کنند با یک متخصص باروری یا متخصص غدد تولید مثلی مشورت کنند که می تواند وضعیت را ارزیابی کند، علل زمینه ای را شناسایی کند و بر اساس یافته های خود گزینه های درمانی مناسب را توصیه کند.

طلاق به خاطر ناباروری مرد | نجات یا پایان زندگی مشترک

 

امکان معالجه ناباروری مرد و عدم همکاری همسر

ازدواج شما ممکن است با عشق و یا بدون عشق صورت گرفته باشد، اما در هرنوع ازدواجی اختلاف نظرها و عدم تفاهم بر سر مسائل کوچک و بزرگ پیش خواهد آمد. نداشتن مهارت‌های ارتباطی به این اختلافات دامن می‌زند. در این شرایط ناباروری مرد عاملی برای تخلیه خشم‌ها می‌شود.

طلاق به خاطر ناباروری مرد آن هم زمانی که درمان و یا راه‌هایی برای جبران این مساله وجود دارد؛ نشان از وجود مشکلاتی در پس موضوع طلاق است که علت اصلی و عوامل طلاق محسوب می شود. شاید به جای آن که به فکر طلاق به خاطر ناتوانی در بچه دار شدن باشید؛ یک بار دیگر زندگی مشترک خود را مرور کرده و ببینید چه موضوع دیگری غیر از ناباروری همسر شما را آزار می‌دهد.

شاید فکر کنید ازدواج با عجله و یا کاری اشتباه بوده‌ است و طلاق راهی برای جبران این اشتباه است. همانطور که شروع یک زندگی نیاز به شناخت و تأمل دارد، پایان آن نیز یک مرتبه و بدون آن که تلاشی برای رفع مشکلات شود ممکن است برای شما پشیمانی به بار آورد.

طلاق به خاطر ناباروری مرد | نیش و کنایه‌های اطرافیان

در بسیاری از مواقع پیش از آن که مشخص شود ناتوانی در بچه دار شدن از طرف مرد است یا زن، سیلی از حرف‌های کنایه آمیز از جانب خانواده مرد نصیب خانم می‌شود. در طول تاریخ کم نیستند مستنداتی که طلاق به علت نازایی زن را فاش می کنند. ممکن است مردان این مسائل را پیش پا افتاده بدانند و اقدامی جهت رفع ناراحتی همسر نکنند. باز هم در این شرایط درخواست طلاق به خاطر ناباروری مرد می‌تواند تنها راهی برای ابراز خشم و انتقام زنان باشد. اگر در این موقعیت و یا موقعیتی مشابه قرار دارید، شاید برای شما سخت باشد که زندگی خود را از زاویه‌ی دیگری ببینید. مسائل زندگی آن قدر پیچیده شده‌اند که شادی روزهای اول زندگی مشترک تبدیل به یک خاطره دور شده‌اند.

پایان دادن به زندگی مشترک راهی برای خلاصی از تمام این دردها و مسئولیت‌هایی است که دیگر طاقت تحمل آن ها را ندارید. شاید همین طور باشد و طلاق راهی مناسب و از سر گرفتن یک زندگی تازه باشد. اما آیا به مسائل بعد طلاق و آسیب های طلاق فکر کرده اید؟ اکنون ناتوانی همسر شما را از داشتن فرزند محروم کرده است، بعد از طلاق چه خواسته ای برایتان ارجحیت خواهد داشت؟

چطور یک تصمیم مناسب بگیرم؟

در نهایت برای آن که تصمیمی درباره طلاق خود بگیرید، می‌توانید از کسانی که تجربه طلاق داشته‌اند بپرسید. درباره زندگی پس از طلاق پرس و جو کرده و از تجربیاتشان استفاده کنید. اما معمولا اطرافیان به خاطر علاقه و نگرانی شان، شما را به ادامه زندگی و یا برعکس طلاق تشویق می‌کنند. تصمیم گیری احساسی با چشمان بسته و با مشورت‌های نادرست در آینده برای شما جز پشیمانی و اتلاف وقت چیز دیگری به جا نمی‌گذارد. گذشته از تلاش برای درمان ناباروری راه های دیگری برای استحکام زندگی مشترک وجود دارد. فرزندخواندگی یکی از شیوه هایی است که می تواند کانون خانواده را گرما بخشیده و امید به آینده را تقویت کند.

سخن پایانی

به خاطر داشته باشید که عجولانه تصمیم گرفتن می تواند موجب پشیمانی بعد از طلاق شود که در بسیاری از موارد شرایط غیر قابل برگشت می شود. مشاوره با متخصصان روانشناس به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید با استفاده از نظرات یک فرد بی طرف و در عین حال با تجربه و آموزش دیده دست به انتخاب مناسب‌تری بزنید. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی می تواند در این زمینه یاریگر شما باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*