ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

طلاق در سال اول زندگی | دلایل و راهکارها


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با طلاق در سال اول زندگی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


آمارهای طلاق نشان می‌دهد طلاق در سال اول زندگی بیشتر از زمان‌های دیگر اتفاق می‌افتد. سال اول زندگی به دلیل تغییر نقش زوجین در خانواده و افزایش مسئولیت‌های آنان چالش جدید در زندگی محسوب می‌شود. به همین خاطر سال اول زندگی دورانی است که شما بیشتر از هر زمانی باید برای حفظ زندگی خود تلاش کنید. در واقع اگر در سال اول زندگی مشترک سنگ بنای کانون خانواده خود را محکم نمایید در سال‌های بعدی نیز رضایت و موفقیت بیشتری را تجربه خواهید کرد. در ادامه این مقاله به توضیحاتی در مورد طلاق در سال اول زندگی و علل آن پرداخته‌ایم که مطالعه آن می‌تواند برای شما و زندگی مشترکتان مفید باشد. همچنین در صورت لزوم طلاق می‌توانید برای گرفتن تصمیم بهتر در این زمینه از مشاوره طلاق استفاده نمایید. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره طلاق کلیک کنید. 

تماس با مشاور

;

طلاق در سال اول زندگی : دلایل اصلی

نداشتن مهارت‌های زندگی و مرتکب شدن برخی از اشتباهات و در زمان آشنایی و سال اولیه ازدواج باعث می‌شود که افراد نتوانند رابطه‌ای عمیق را با یکدیگر شکل دهند و در همان سال اول، زندگی مشترک‌شان به طلاق بیانجامد. در ادامه به تعدادی از مهم‌ترین اشتباهاتی که به طلاق ختم می شوند اشاره خواهیم کرد:

اینفوگرافیک طلاق در سال اول زندگی

اینفوگرافیک طلاق در سال اول زندگی

1. عدم گفتگو در مورد نقش‌ها و وظایف پیش از ازدواج

بسیار اهمیت دارد که زوجین در مورد انتظارات خود از یکدیگر  پیش از ازدواج به طور دقیق با یکدیگر صحبت کنند تا تصویر واضحی از وظایف و نقش‌های خود و دیگری در زندگی مشترک داشته باشند. اگر این موارد قبل از ازدواج به روشنی مورد بحث قرار نگیرد و به جای پرداختن به مسائل مهم در راستای شناخت بیشتر، به موارد غیر ضروری و حواشی توجه شود، مسلما شناخت کاملی حاصل نخواهد شد و زوجین پس از آغاز زندگی خود دائماً دچار تعارض و مشکلات روابط زناشویی خواهند شد. چرا که ممکن است همه وظایف به دوش یک نفر افتاده و او فشار زیادی متحمل شود که بیش از آستانه تحمل او را باشد. جمع شدن فشارهای مختلف زندگی را به سمت جدایی سوق می‌دهد. پیشنهاد می کنیم در این رابطه مقاله اشتباهات در آشنایی قبل ازدواج را مطالعه فرمایید.

2. نشان دادن تصویر غیر واقعی از خود در زمان نامزدی

بسیاری از افراد در دوران آشنایی، دوستی و دوران نامزدی تصویر بسیار خوبی از خود نشان می‌دهند که در واقع تصویری غیر واقعی است. این کار باعث می‌شود شخصیت ایده‌آلی از فرد در ذهن همسر شکل بگیرد. از آنجایی که شما نمی‌توانید یک عمر به نقش بازی کردن ادامه دهید بالاخره زمانی که زیر یک سقف قرار می‌گیرید همسرتان با خود واقعی شما آشنا خواهد شد. آن‌وقت است که اختلاف‌ها و تعارضات خود را نشان می‌دهند.
شاید برخی تصور کنند که این تظاهر نوعی ابراز علاقه و جلوگیری از قطع رابطه است. اما به صراحت می توان اذعان داشت که این موضوع مصداقی از دروغ و پنهان کاری در ازدواج است. زمانی که شما خود واقعی خود را پنهان می کنید در واقع دروغ بزرگی به طرف مقابل در مورد شخصیت خود گفته اید.

3. طلاق در سال اول زندگی : کمبود در مهارت‌های زندگی 

برخورداری از مهارت‌های کافی در زندگی به شما کمک می‌کند که راحت‌تر بتوانید با مشکلاتی که بر سر راه زندگی‌تان قرار می‌گیرند مبارزه کرده و آن‌ها را رفع و رجوع کنید. برای مثال داشتن مهارت کنترل استرس به شما کمک می‌کند که در موقعیت‌های دشوار زندگی هیجانات خود را بهتر مدیریت نمایید. همچنین مهارت حل مسئله به شما خواهد آموخت که چگونه در سخت‌ترین شرایط بهترین راه‌حل‌ها را بیابید.

زوجینی که در زمینه مهارت‌های زندگی ضعف زیادی دارند با کوچک‌ترین مشکلی احساس می‌کنند که از پا درآمده‌ و نمی‌توانند با شرایط سازگار شوند. کمک گرفتن از یک متخصص روانشناس و شرکت در کارگاه‌های آموزشی به  افزایش و پرورش مهارت‌های زندگی شما کمک بسیاری خواهد کرد.

4. نداشتن صداقت کافی در مورد مسائل مالی

مشکلات مالی در زندگی زناشویی نقش بسیار مهمی در کیفیت زندگی زوجین ایفا می‌کنند. با این حال بسیاری از افراد در زمان خواستگاری و آشنایی اطلاعات دقیق و درستی از وضعیت مالی خود به فرد مقابل نمی‌دهند. این مسئله باعث می‌شود که افراد با تصورات متفاوتی وارد زندگی شوند در حالیکه شرایط واقعی چیز دیگری باشد. این وضعیت سازگاری را برای هر دو طرف دشوار خواهد کرد. پیشنهاد می کنیم در این رابطه مقاله تاثیر مشکلات اقتصادی بر خانواده را مطالعه فرمایید.

طلاق در سال اول زندگی : راه‌های پیشگیری

بسیاری از افراد در طول سال اول زندگی خود تنش‌های زیادی را تجربه می‌کنند با این حال قلبا به حفظ زندگی مشترک خود علاقه داشته و نمی‌خواهند که آن را از دست بدهند. به همین خاطر به دنبال راهی برای کاهش اختلافات خود و جلوگیری از طلاق می‌گردند.

ما در ادامه به برخی از راهکارهای عمومی در زمینه پیشگیری از طلاق اشاره کرده‌ایم:

1. در روش ارتباطی خود تجدید نظر کنید

ریشه اکثر اختلافات ناتوانی در برقراری رابــطه سالم است. درواقع بسیاری از افراد نمی‌توانند به درستی با یکدیگر گفت وگو کنند و مکالمات آن‌ها دائماً به رفتارهای پرخاشگرانه نسبت به یکدیگر می‌انجامد. اولین اقدامی که باید در جهت حفظ رابطه خود انجام دهید این است که مهارت‌های ارتباطی خود و به‌ خصوص مهارت‌های ارتباطی کلامی‌تان را بهبود ببخشید و یاد بگیرید در فضایی صمیمانه مشکلاتتان را حل کنید. برای بهبود این مهارت مراجعه به یک متخصص روانشناس کمک بسیاری به شما خواهد کرد.

2. طلاق در سال اول زندگی | مهارت حل مسئله و برخورد مثبت با مشکلات را بیاموزید

ازدواج وظایف زیادی را به زندگی شما وارد می‌کند که منجر به احساس فشار زیادی می‌شود. طبیعی است که شما به زمان نیاز داشته باشید تا بتوانید سختی های زندگی مشترک را مدیریت نمایید. مهارت حل مسئله و برخورد مثبت با مشکلات در این زمینه کمک بسیار زیادی خواهد کرد؛ چراکه شما با حل کردن مشکلاتی که در زندگی‌تان پیش می‌آید، در حقیقت هیجانات ناخوشایندتان را نیز کاهش خواهید داد.

پرورش این مهارت در خود نیاز به تمرین زیادی دارد. مراجعه به روانشناس، استفاده از کتاب‌های خودیاری و شرکت در کارگاه‌های آموزش مهارت‌های زندگی در بهبود این مهارت در شما بسیار مؤثر خواهند بود.

3. در مورد انتظارت مالی خود با همسرتان گفت و گو کنید

بسیاری از اختلافات زوجین از مسائل مالی نشات می‌گیرد. با این حال بسیاری از آن‌ها از صحبت در این باره با یکدیگر اجتناب می‌کنند. چراکه باورهای غلطی دراین باره وجود دارد. برای مثال ممکن است شما فکر کنید اگر من در مورد مسائل مالی با همسرم حرف بزنم او فکر می‌کند که من شخص مادی‌گرایی هستم. در حالی که این فکرها و خودداری کردن از مکالمه در این باره تنها به مشکلاتتان اضافه خواهد کرد. اگر شما مهارت گفتگو را بلد باشید با کمترین مشکلی می‌توانید تفاوت انتظارات خود را با همسرتان در مورد مسائل مالی بررسی کرده و به رفع آن‌ها بپردازید. برای مطالعه مقاله صحبت در مورد مسائل مالی با همسر کلیک کنید.

4. طلاق در سال اول زندگی | تأثیر مشاوره روانشناسی و زوج درمانی را نادیده نگیرید

زمان‌های بسیاری در زندگی فرا می‌رسند که زوجین دچار اختلافاتی می‌شوند و احساس می‌کنند خود قادر به حل آن‌ها نیستند. به همین خاطر سعی در کمک گرفتن از دیگران می‌کنند. اما هرکسی نمی‌تواند به‌طور کاملاً بی‌طرفانه میان زوجین قضاوت کند. آشنایان در هر صورت به خاطر تعلق عاطفی بیشتری که نسبت به یکی از زوجین دارند ممکن است جانبداری بیشتری از او بکنند. این موضوع می‌تواند مشکلات زوجین را افزایش دهد.

زوج درمــانی روش است که درمانگر به‌طور بی‌طرف می‌تواند صحبت‌های هردوی شما را بشنود، ریشه‌های مشکلاتتان را شناسایی کرده و با ارائه راهکارهایی عملی شما را برای مقابله با این مشکلات آماده کند. درواقع درمانگر در طول جلسات و بیرون از آن تکلیف‌هایی به شما می‌دهد که کمک می‌کنند حل مشکلات به طور سالم و بدون دعوا و درگیری را بیاموزید و در جهت حفظ زندگی خود و پیشگیری از طلاق تلاش کنید.

تاثیر خدمات روانشناسی بر جلوگیری از طلاق

شروع زندگی مشترک و بی تجربگی زوجین می‌تواند سختی‌های زیادی را برای آنان به وجود آورد و عدم توانایی در حل مشکلات به طلاق در سال اول زندگی ختم خواهد شد. اما با آگاهی از روش‌های حل مساله می‌توانید اختلافات خود را به بهترین نحو برطرف کرده و یک ازدواج مــوفق را تجربه نمایید. با کمک روانشناس می‌توانید این مهارت را بیاموزید و در جهت زندگی بهتر از آن استفاده نمایید. متخصصان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در هر کجا که هستید در این زمینه یاری‌تان کنند.  برای کسب اطلاع از مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*