ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بد غذایی کودک | دلیل و درمان بد غذایی کودک


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با بد غذایی کودک پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


بد غذایی کودک مسئله‌ای است که ذهن بسیاری از والدین را به خود مشغول کرده است. برخی کودکان دچار بی اشتهایی هستند و برخی از آن‌ها تنها غذاهای مخصوص مثل شیرینی جات و یا آب میوه‌ها را می‌خورند و یا علاقه‌ای به خوردن سبزیجات و گوشت ندارند. واضح است برای اینکه کودک بتواند رشد طبیعی خود را طی کند، باید از انواع مواد غذایی تغذیه شود تا انرژی برای فعالیت‌ها و سوخت بدن برای رشد و وزن گیری تامین شود. از طرفی برخورد نامناسب والدین و اجبار و زور آن‌ها برای غذا دادن به کودک موجب لجبازی و تنفر او از غذا می‌شود. اما پیش از هر چیز برای تغذیه مناسب باید دید که کودک در چه مرحله رشدی قرار دارد، سپس با استفاده از راهکارهای زیر به دنبال رفع بد غذایی کودک خود باشید.تماس با مشاور

دلایل بد غذایی کودکان

برای درمان بد غذایی کودکتان ابتدا باید منشا آن را پیدا کنید. معمولا منشا بد غذایی کودکتان را می‌توانید در شیوۀ فرزندپروری خود بیابید. برخی شیوه‌های نادرستی که والدین برای غذا دادن به کودک به کار می‌برند، دلیل اصلی بد غذایی کودک می‌باشد. برای مثال برخی والدین از غذا به عنوان تنبیه کودک استفاده می‎کنند و زمانی که کار اشتباهی انجام می‌دهد او را مجبور می‌کنند تا غذایی را که دوست ندارد بخورد. در حالی که برای تنبیه کودک باید از روش‌های سالم دیگر استفاده بکنند.

عدم رعایت ساعت دقیق غذا خوردن و برنامه غذایی مناسب اهمیت غذا خوردن را برای کودک کم می‌کند. زمانی که غذا خوردن در محیطی به دور از آرامش و پر از کشمکش باشد، کودک اشتهای خود را از دست می‌دهد. بسیاری از مادران را دیده‌ایم که با ظرف غذا به دنبال کودک می‌دوند. اصرار بیش از حد مادر باعث می‌شود کودک کلافه شود و اشتیاقی برای غذا خوردن نداشته باشد. یکی دیگر از دلایل بد غذایی کودک می‌تواند استقلال طلبی او برای به دست گرفتن قاشق و غذا خوردن به صورت مستقل باشد. برای اصلاح روش غذا دادن خود به فرزندتان بهتر است از مشاوره کودک برای ایجاد تغییراتی کاربردی استفاده کنید.

در کنار این مسائل توجه داشته باشید که گاهی اسهال، ورم گلو، عفونت ادراری و بی اشتهایی عصبی می‌توانند دلایلی برای بد غذایی کودک باشند که لازم است موضوع را با یک پزشک در میان بگذارید.

برای آگاهی بیشتر درباره روش های تنبیه کودکان و سبک های فرزند پروری کلیک کنید.

انواع بد غذایی در کودکان

ممکن است کودک شما برخی غذاها را با میل و اشتیاق زیادی بخورد، اما برخی دیگر را به اطراف بپاشد و تمایلی برای خوردن آن‌ها نداشته باشد. در این موقعیت سعی نکنید با او جنگ کنید، بلکه اگر واقعا به تغذیه کودک خود اهمیت می‌دهید، سعی کنید غذاهای مختلفی را به او پیشنهاد دهید. باید بدانید که تغذیه کودک از جمله نیازهای اساسی و اولیه کودکان است. در ادامه برخی غذاهای مفیدی که کودکان میلی به خوردن آن‌ها ندارد را به همراه راهکار مناسب برای خوردن آن‌ها می‌پردازیم.

برای اطلاع بیشتر درباره نیازهای اولیه و اساسی کودکان کلیک کنید.

نخوردن سبزیجات از انواع بد غذایی کودک 

بسیاری از کودکان حتی زمانی که هنوز سبزیجات را امتحان نکرده‌اند از بوی تند آن‌ها بدشان می‌آید. حتی ممکن است آن را بخورد و تف کند. در این شرایط نباید واکنش تندی نشان دهید بلکه روزی دیگر امتحان کنید و آن را به کودک پیشنهاد دهید. همیشه به کودک خود حق انتخاب دهید. در خرید و انتخاب سبزیجات از کودکان مشورت بگیرید و نظر او را بپرسید. ممکن است سبزیجات سبز را دوست نداشته باشد می‌توانید از سبزیجات نارنجی و قرمز یا به صورت خام در سالاد استفاده کنید.

کودکی که تنها آب میوه می خورد

بسیاری از کودکان در طول روز فقط آب میوه، شیر یا نوشابه می‌نوشند، آنقدر که میلی به غذا ندارند. این شرایط می‌تواند آسیب زا باشد. برای کودکان تا 6 سالگی مصرف 175 گرم نوشیدنی کافی است. نوشیدنی‌های صنعتی که به آ

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*