ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

آیا مشروب سیستم ایمنی را ضعیف می کند؟

آیا مشروب سیستم ایمنی را ضعیف می کند؟ اگرچه مصرف الکل به طور معمول با آسیب کبدی همراه است، مصرف متوسط و مزمن الکل می تواند به طور قابل توجهی بر سیستم ایمنی تأثیر بگذارد، در نتیجه توانایی بدن برای محافظت کافی از خود در برابر عفونت و بیماری را محدود می کند. علاوه بر آن مصرف طولانی مدت مشروب خطرات بیشتری به همراه دارد که در ادامه توضیح داده می شود. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره ترک اعتیاد مشورت بخواهید.

تماس با مشاور

 

مشروب

نوشیدن زیاد و مصرف مزمن الکل می تواند به طور قابل توجهی بر سیستم ایمنی بدن تأثیر بگذارد و عملکرد ایمنی را کاهش دهد. احتمالاً اکثر مردم وقتی به نوشیدن الکل فکر می کنند به سیستم ایمنی بدن فکر نمی کنند، اما نوشیدنی های الکلی می توانند توانایی بدن را برای مقابله با ویروس ها و عفونت ها تضعیف کنند و بدن را مستعد ابتلا به سرماخوردگی و ویروس کرونا، عفونت های باکتریایی و شرایط جدی سلامتی کنند. به عنوان سرطان و نارسایی کبد. مهم است که به تأثیر منفی سوء مصرف الکل بر سیستم ایمنی توجه کنید؛ زیرا درک چگونگی تأثیر الکل بر بدن می تواند به شما کمک کند زندگی طولانی تر و سالم تری داشته باشید.

تاثیر الکل بر سلامتی

الکل می تواند اثرات کوتاه مدت و بلند مدت بر سلامتی داشته باشد. در کوتاه مدت، مصرف الکل می تواند قضاوت، هماهنگی و زمان واکنش را مختل کند و منجر به تصادفات و صدمات شود. همچنین می تواند باعث کم آبی بدن، حالت تهوع و خماری شود.

مصرف طولانی مدت الکل می تواند عواقب جدی تری برای سلامتی در پی داشته باشد، از جمله آسیب کبدی، بیماری قلبی، فشار خون بالا و افزایش خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان. سوء مصرف مزمن الکل همچنین می تواند منجر به اعتیاد، مسائل مربوط به سلامت روان مانند افسردگی و اضطراب و مشکلات اجتماعی مانند مشکلات روابط و از دست دادن شغل شود.

مصرف متوسط ​​الکل ممکن است فوایدی برای سلامتی داشته باشد، مانند کاهش خطر بیماری قلبی. با این حال، نوشیدن بیش از حد یا زیاده‌روی می‌تواند هر گونه فواید بالقوه را نفی کند و خطر پیامدهای منفی سلامتی را افزایش دهد. مهم است که الکل را در حد اعتدال بنوشید و از تأثیر بالقوه آن بر سلامت خود آگاه باشید.

ترکیب الکل با کدام غذاها برای سلامتی مضر است؟

ترکیب الکل با برخی غذاها به طور بالقوه می تواند مضر باشد و خطر اثرات منفی بر سلامتی را افزایش دهد. برخی از غذاهایی که مصرف آنها با الکل خطرناک است عبارتند از:

1. غذاهای شور یا سرشار از سدیم: مصرف غذاهای شور در حین نوشیدن الکل می تواند منجر به کم آبی بدن و تشدید اثرات کم آبی الکل شود. می تواند خطر خماری و سایر مشکلات سلامتی را افزایش دهد.

2. غذاهای تند: غذاهای تند می توانند مخاط معده را تحریک کنند و وقتی با الکل ترکیب شوند، می توانند خطر ناراحتی معده، رفلکس اسید و مشکلات گوارشی را افزایش دهند.

3. غذاهای چرب: خوردن غذاهای چرب در حین نوشیدن الکل می تواند جذب الکل را در بدن کند کرده و منجر به مسمومیت با تاخیر و بالقوه شدیدتر شود. همچنین می تواند به مشکلات گوارشی و ناراحتی کمک کند.

4. غذاها و نوشیدنی های غنی از کافئین: ترکیب الکل با غذاها یا نوشیدنی های غنی از کافئین، مانند نوشیدنی های انرژی زا یا قهوه، می تواند اثرات الکل را پنهان کند و خطر مصرف بیش از حد را افزایش دهد. این می تواند منجر به اختلال در قضاوت، افزایش ضربان قلب و سایر عوارض جانبی شود.

5. غذاها و نوشیدنی های شیرین: مصرف مواد غذایی شیرین یا نوشیدنی های حاوی الکل می تواند منجر به افزایش سریع سطح قند خون و به دنبال آن تصادفات شود که می تواند اثرات الکل را تشدید کند و خطر خماری را افزایش دهد.

مهم است که هنگام مصرف الکل به آنچه می خورید توجه داشته باشید و برای کمک به کاهش اثرات منفی بالقوه الکل بر سلامت خود، انتخاب های غذایی سالمی را انتخاب کنید. مصرف الکل در حد اعتدال و اجتناب از ترکیبات غذایی خطرناک می تواند به کاهش خطر آسیب به بدن شما کمک کند.

تاثیر الکل بر سیستم ایمنی

الکل به طرق مختلف بر بدن تأثیر می گذارد. فردی که در یک نوبت تعداد زیادی نوشیدنی الکلی می نوشد یا به طور مکرر مشروب می نوشد ممکن است علائم خماری مانند حالت تهوع، سردرد و کم آبی را تجربه کند. با این حال، الکل همچنین می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند، باعث بیماری های جدی شود و بدن را در برابر عفونت ها و ویروس ها آسیب پذیرتر کند. سرکوب سیستم ایمنی الکل می تواند باعث شود که فردی راحت تر از سایر افراد سرما بخورد یا به بیماری های جدی تری مانند سرطان یا سپتی سمی مبتلا شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اعتیاد به الکل کلیک کنید.

الکل باعث التهاب در سراسر بدن می شود و باعث می شود گلبول های قرمز خون به روشی مضر به یکدیگر بچسبند. پیوند ناسالم گلبول قرمز رگ‌های خونی کوچک‌تر را مسدود می‌کند، جریان مواد مغذی و اکسیژن بدن را کاهش می‌دهد و از دریافت مواد مغذی لازم برای عملکرد مناسب توسط سیستم ایمنی جلوگیری می‌کند.  برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه بهترین مشروبات الکلی کلیک کنید.  
 

عوامل موثر بر تشدید عوارض

تأثیر الکل بر بدن عمدتاً به دلیل نحوه پردازش الکل توسط بدن است. با این حال، برخی از عوامل می توانند بر میزان آسیب ناشی از الکل تأثیر بگذارند. عواملی مانند مقدار الکلی که یک فرد می‌نوشد، دفعات مصرف الکل، نوع الکلی که می‌نوشد و اینکه از نظر بیولوژیکی مرد یا زن است می‌تواند میزان تأثیر آن بر سیستم ایمنی بدن او را افزایش یا کاهش دهد. همچنین درمورد عوارض خوردن الکل طبی بخوانید.

1-میزان و زمان

نوشیدن زیاد الکل بیشتر از نوشیدن متوسط بر سیستم ایمنی فرد تأثیر می گذارد. زنانی که کمتر از دو نوشیدنی در یک زمان می‌نوشند و مردانی که کمتر از سه نوشیدنی در یک زمان می‌نوشند، نوشیدنی متوسط در نظر گرفته می‌شود. با این حال، زنانی که در یک نوبت بیش از دو نوشیدنی می نوشند و مردانی که در یک نوبت بیش از سه نوشیدنی می نوشند، ممکن است به دلیل مصرف بیش از حد الکل، عوارض سلامتی بیشتری را تجربه کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عوارض مشروب دست ساز کلیک کنید.

فرکانس نوشیدن یک فرد نیز تعیین می کند که چقدر روی سیستم ایمنی بدن تأثیر می گذارد. فردی که هر روز مشروب می‌نوشد، نسبت به افرادی که به ندرت مشروب می‌نوشند یا فقط گاهی اوقات مشروب می‌نوشند، احتمالاً سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند و عوارض سلامتی خود را تجربه می‌کنند.

2-نوع الکل و جنسیت

برخی از نوشیدنی های الکلی حاوی اجزایی هستند که با اثرات مخرب اتانول مقابله می کنند. اتانول موجود در الکل به سلول های ایمنی آسیب می رساند زیرا رادیکال های آزاد تولید می کند. نوشیدنی های الکلی حاوی آنتی اکسیدان ممکن است آسیب کمتری نسبت به سایر نوشیدنی ها داشته باشند زیرا به محافظت در برابر برخی از رادیکال های آزاد موجود در اتانول کمک می کنند. در حالی که هر نوشیدنی الکلی می تواند اثرات منفی بر بدن داشته باشد، آبجو یا شراب حاوی ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و پلی فنول ها ممکن است نسبت به مشروبات الکلی سنگین آسیب کمتری به سیستم ایمنی بدن وارد کند.

همچنین درمورد تفاوت اتانول و متانول بخوانید. تأثیر آبجو بر روی سیستم ایمنی ممکن است به اندازه تأثیر نوشیدنی های الکلی قوی تر نباشد، اما مهم است که به خاطر داشته باشید که آبجو و شراب می توانند اثرات نامطلوبی بر سلامتی داشته باشند و حتی پاسخ ایمنی بدن را در مقادیر بیش از حد سرکوب کنند. زنان معمولاً نسبت به مردان در برابر بیماری‌های التهابی و خودایمنی آسیب‌پذیرتر هستند و مردان بیشتر از زنان در معرض خطر ابتلا به عفونت هستند. زنان کمتر در برابر عفونت‌ها آسیب‌پذیر هستند، زیرا در سال‌های پیش از یائسگی سطح استروژن بیشتری دارند که به بدن کمک می‌کند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند و با بیماری‌ها مبارزه کند.  
آیا مشروب سیستم ایمنی را ضعیف می کند؟

آیا مشروب سیستم ایمنی را ضعیف می کند

الکل به محض شروع نوشیدن شروع به تأثیر بر بدن شما می کند، بنابراین ممکن است در مدت کوتاهی پس از نوشیدن، عوارض نامطلوب سلامتی را تجربه کنید. الکل اثرات کوتاه مدت زیر را بر روی سیستم ایمنی بدن دارد:

1-آسیب پذیری بیشتر در برابر بیماری

به محض نوشیدن یک جرعه الکل، بدن شما شروع به اولویت بندی تجزیه الکل می کند. این بدان معنی است که عملکرد آن بر روی تجزیه الکل متمرکز می شود و انرژی خود را از سایر عملکردهای حیاتی مانند مبارزه با بیماری ها می گیرد. در حالی که بدن شما در حال متابولیسم الکل است، توانایی کمتری برای مقابله با عفونت ها و ویروس ها دارد و شما را در برابر ابتلا به سرماخوردگی یا شرایط جدی تر آسیب پذیرتر می کند. الکل همچنین کیفیت خواب را کاهش می دهد که شانس بیمار شدن و بهبودی فرد را از بیماری ها افزایش می دهد. خواب کافی برای بدن کمک می کند تا با عفونت ها و ویروس ها مقابله کند و هر چه کمتر بخوابید، سیستم ایمنی بدن کمتر می تواند از بدن شما محافظت کند.

2-آیا مشروب سیستم ایمنی را ضعیف می کند |عوارض رودوی

الکل باعث التهاب روده می شود و باکتری های سالم روده را از بین می برد. الکل با عبور از بدن ابتدا وارد سیستم گوارشی می شود و در اینجاست که جذب جریان خون می شود. با تغییر میکروبیوم دستگاه گوارش بر یکپارچگی و ساختار دستگاه گوارش تأثیر می گذارد. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

روده حاوی میکروارگانیسم هایی است که به حفظ سیستم ایمنی سالم، کاهش خطر عفونت و کمک به عملکرد طبیعی دستگاه گوارش کمک می کند. مصرف الکل این باکتری را از بین می برد و مانع از توانایی بدن در پاکسازی عوامل بیماری زا می شود. بدون باکتری های سالم روده، ویروس ها و عفونت ها می توانند بدتر شوند و به عوارض شدیدتری تبدیل شوند. الکل همچنین به سلول های T، نوتروفیل ها و سلول های اپیتلیال آسیب می رساند که عملکرد سد روده را مختل می کند. آسیب سد روده می تواند بدن را در برابر مسمومیت غذایی آسیب پذیرتر کند و آسیب سلول های اپیتلیال می تواند مانع از جذب مواد مغذی روده شود. هنگامی که سد روده نتواند به درستی عمل کند، باکتری های مضر می توانند به جریان خون نشت کنند و منجر به عوارض بیشتر شوند.

3-آیا مشروب سیستم ایمنی را ضعیف می کند |مشکلات کبد

الکل یکی از علل شایع بیماری های کبدی است زیرا کبد الکل را فیلتر می کند. هر بار که فردی الکل می‌نوشد، برخی از سلول‌های کبد می‌میرند و سلول‌های جدید بازسازی می‌شوند. با گذشت زمان، نوشیدن زیاد می تواند توانایی های بازسازی کبد را کاهش دهد و منجر به بیماری کبد الکلی (ALD) شود. این بیماری کبدی الکلی معمولاً با بیماری کبد چرب شروع می شود و به هپاتیت الکلی و در نهایت سیروز کبدی الکلی پیشرفت می کند. هنگامی که ALD به مرحله نهایی خود که به سیروز کبدی الکلی معروف است می رسد، آسیب غیرقابل برگشت است و منجر به عوارض می شود. آسیب غیرقابل برگشت است زیرا بافت های اسکار ساخته شده و جایگزین سلول های احیا کننده کبد می شوند و از بهبود اندام جلوگیری می کنند.

4-هپاتیت B و هپاتیت C

هپاتیت وضعیتی است که باعث التهاب کبد می شود. یک ویروس اغلب باعث هپاتیت می شود، اما می تواند در اثر برخی داروها، برخی شرایط پزشکی، مصرف زیاد الکل و عفونت های کوتاه مدت نیز ایجاد شود. وقتی الکل سیستم ایمنی را مختل می کند، بدن در برابر عفونت ها و ویروس هایی مانند هپاتیت ب و C آسیب پذیرتر می شود. مصرف الکل می تواند به ویروس هپاتیت به عنوان یک بیماری مزمن ادامه دهد و اختلال مصرف الکل همراه با هپاتیت اغلب پیشرفت بیماری کبدی را تسریع می کند.

4-آیا مشروب سیستم ایمنی را ضعیف می کند |سپتی سمی

سپتی سمی یک عفونت شدید جریان خون است. این بیماری در اثر یک عفونت باکتریایی ایجاد می شود که در سایر نقاط بدن مانند روده، ریه ها، پوست، مثانه یا کلیه ها شروع شده و وارد جریان خون می شود. سپتی سمی یک بیماری جدی است زیرا می تواند باعث شود جریان خون باکتری ها و سموم را در سراسر بدن حمل کند. بدون درمان سریع بیمارستانی، سپتی سمی می تواند منجر به سپسیس شود که تهدید کننده زندگی است. هنگامی که الکل به سد دستگاه گوارش آسیب می رساند، باکتری ها و سموم به راحتی وارد جریان خون می شوند و به طور بالقوه منجر به سپتی سمی و سپسیس می شوند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیر الکل بر خون کلیک کنید.


عفونت های ناشی از تضعیف سیستم ایمنی

6-عفونت دستگاه ادراری (UTI)

عفونت مجاری ادراری، عفونت در مجرای ادرار، مثانه یا کلیه ها است. الکل به طور مستقیم باعث عفونت ادراری نمی شود، اما می تواند خطر ابتلا به عفونت ادراری را در فرد افزایش دهد و علائم عفونت ادراری موجود را بدتر کند. وقتی الکل سیستم ایمنی بدن را مختل می‌کند، توانایی آن را برای مبارزه با عفونت‌های ادراری نیز متوقف می‌کند، زیرا به باکتری‌ها اجازه می‌دهد سریع‌تر در سراسر بدن حرکت کنند. همچنین درمورد ماندگاری الکل در تست ادرار بخوانید.

7-سرطان

مصرف الکل می تواند خطر ابتلا به سرطان در کبد، سینه، گلو، دهان، حنجره و مری را افزایش دهد. همچنین می تواند خطر ابتلا به سرطان کولورکتال را افزایش دهد. الکل توانایی بدن را برای جذب مواد مغذی ضروری که در برابر سرطان محافظت می کنند، مانند موارد زیر را مختل می کند: برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه زندگی با سرطان کلیک کنید.

  • ویتامین
  • فولات A
  • ویتامین B
  • ویتامین سی
  • کاروتنوئیدها
  • ویتامین دی
  • ویتامین E

الکل همچنین باعث می شود بدن مواد شیمیایی سمی را متابولیزه کند و سطح هورمون ها را افزایش دهد. به عنوان مثال، افزایش استروژن می تواند بدن را به سمت سرطان پستان سوق دهد. وقتی فردی الکل می نوشد، بدن آن ها آن را به استالدئید متابولیزه می کند، ماده ای شیمیایی که می تواند به DNA آسیب برساند و از ترمیم آن توسط بدن جلوگیری کند. از آنجایی که DNA عملکرد و رشد سلول را کنترل می کند، DNA آسیب دیده می تواند باعث رشد غیرقابل کنترل سلول ها و ایجاد تومور شود. برای دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.

تأثیر الکل بر سیستم ایمنی نیز می تواند بر بهبود سرطان تأثیر بگذارد. داشتن یک سیستم ایمنی کاملاً کارآمد برای درمان موفقیت آمیز شیمی درمانی بسیار مهم است، بنابراین بدن فرد ممکن است در صورت مصرف الکل، شیمی درمانی معمولی را تحمل نکند یا به آن واکنش نشان ندهد.

8-آیا مشروب سیستم ایمنی را ضعیف می کند |عوارض تنفسی

مصرف الکل می تواند باعث عوارض تنفسی مانند ذات الریه، آمپیم، ویروس سنسیشیال تنفسی، سل، آبسه ریه و سندرم دیسترس تنفسی بزرگسالان (ARDS) شود. همچنین درمورد علت تنگی نفس بخوانید. مجرای تنفسی حاوی مژه هایی است که برآمدگی های میکروسکوپی هستند که مخاط را به سمت گلو حرکت می دهند. این حرکت از ورود باکتری ها، ذرات و مایعات به ریه ها جلوگیری می کند. الکل عملکرد مژگانی را در مجاری تنفسی فوقانی سیستم تنفسی مختل می کند و اجازه می دهد مخاط وارد ریه ها شود که می تواند منجر به ذات الریه شود. الکل همچنین عملکرد سلول های ایمنی را مختل می کند و عملکرد سد اپیتلیال را در راه های هوایی تحتانی ضعیف می کند که می تواند باعث عفونت های تنفسی باکتریایی شود.

هنگامی که باکتری‌های گلو یا دهان وارد ریه‌ها شده و حفره‌ای پر از چرک ایجاد می‌کنند که با بافت متورم احاطه شده است، افراد ممکن است دچار آبسه ریه شوند. می تواند زمانی رخ دهد که فردی مست یا تحت بیهوشی باشد. آبسه ریه ثانویه می تواند از انسداد ریه یا عفونتی که در قسمت دیگری از بدن شروع می شود ایجاد شود. آبسه ریه منجر به سرفه، درد قفسه سینه، تب، خستگی، تعریق شبانه، کاهش اشتها، کاهش وزن، خلط و آمپیم شود. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*