ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

آیا کاپ قاعدگی باعث عفونت واژن می شود

آیا کاپ قاعدگی باعث عفونت واژن می شود ؟ معمولاً در زمان پریودی زنها از نوار بهداشتی استفاده می کنند. یکی از مسائل این نوع محصول یکبار مصرف بودن آن می باشد. یکی از محصولات چندبار مصرفی که می تواند جانشین مناسبی برای نوار بهداشتی یا تامپون شود فنجان قاعدگی یا کاپ قاعدگی می باشد. اما سوال این است که استفاده از این کاپ قاعدگی چه عوارضی یا فوایدی دارد و چه کسانی نباید از آن استفاده کنند؟  برای دریافت مشاوره جنسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

کاپ قاعدگی چیست؟

کاپ قاعدگی یکی از لوازم مخصوص زن ها در زمان پریودی می باشد. ویژگی مهم این محصول استفاده چندین بار و بلندمدت از آن است. از دیگر فواید کاپ قاعدگی ابعاد کم، بدنه پلاستیکی و و ظاهر مناسب آن است. این نوع وسیله برعکس نوار بهداشتی و تامپون وارد واژن میگردد. علاوه بر این کاپ قاعدگی قابلیت نگهداری میزان خون بالاتری نسبت به روش های قبلی دارد. از این رو با استفاده از یکی از آنها تا ۱۲ ساعت احتیاج به هیچ کاری ندارید. افزون بر این به علت عمر بالاتر استفاده از این کالا به حفظ محیط زیست هم کمک میکند. شما به کمک کاپ ضد عفونی کننده هم تا زمان زیادی می توانید فقط از یک کاپ استفاده کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه استفاده از کاپ قاعدگی کلیک کنید.

1-آیا کاپ قاعدگی باعث عفونت واژن می شود | طرز استفاده از کاپ قاعدگی

برای استفاده از این کافه قاعدگی در مرحله آغازین لازم است کاپی با سایز مناسب خودتان انتخاب نمایید. اندازه کاپ بر اساس میزان خونریزی، سن افراد و سبک زندگی و طول کانال واژن تعیین می گردد. بعد از انتخاب کاپ ابتدا لازم است دست ها را تمیز بشویید و بعد از خیس کردن لبه کاپ آن را از وسط تا کنید و سپس به صورت لوله در آورید. در حالت نشسته کاپ را وارد واژن نمایید. هنگامی که کاپ وارد شد آن را چرخانده تا کاملا داخل واژن بازگردد. گذاشتن درست کاپ سبب میشود که با حرکت آن را احساس نکنید و با ورزش هم خارج نگردد.

2-موارد منع استفاده از کاپ قاعدگی

غیر از عوارض کاپ قاعدگی برخی اوقات استفاده از آن برای بعضی افراد اصلا توصیه نمی شود. بنابراین پیش از پرداختن به انتخاب یا عدم انتخاب این مورد از انطباق آن با جسم خود اطمینان حاصل کنید. با این حال امکان دارد برخی از افراد دارای مشکلات زیر هم با عوارض استفاده از کاپ روبه رو شوند. اگر شما جزو آن گروه از آنها هستید بهتر است قبل از هر چیزی با متخصص مشورت کنید. این مشکلات شامل:
 • واژینیسموس: اگر مبتلا به این مسئله هستید بهتر است در هنگام ورود و خروج فنجان به واژن درد زیادی به سراغتان بیاید.
 • فیبروم رحمی: یکی از مضرات کاپ قاعدگی پریود شدید و درد لگن می باشد. همچنین درمورد عمل هیستروسکوپی بخوانید.
 • آندومتریوز: چنانچه با این مسئله روبرو هستید از کاپ قاعدگی استفاده نکنید به این علت که نه فقط زمان ورود این ابزار بلکه در موقع پریودی هم دردتان بالا می رود.
 • تغییر موقعیت رحم: اگر تحت این وضعیت از این ابزار استفاده کنید احتمال جابجایی آن در واژن هست.
 آیا کاپ قاعدگی باعث عفونت واژن می شود

آیا کاپ قاعدگی باعث عفونت واژن می شود

برخی اوقات به علت انتخاب نادرست احتمال دارد دچار حساسیت یا التهاب شوید. همیشه حساسیت دلیلی بر ناسازگاری کاپ قاعدگی با فرد نیست. بعد از ارزیابی این مشکل و در صورت تداوم مسئله، ممکن است دچار عوارض کاپ قاعدگی گردید.

1-سوزش

احساس سوزش موقع استفاده از این ابزار، می تواند علل گوناگونی داشته باشد که بیشتر آنها قابل اجتناب اند. مثلا ورود کاپ قاعدگی بدون استفاده از روان کننده می تواند احساس نامطلوبی ایجاد کند. در خیلی از نمونه ها، آغشته کردن لایه خارجی کاپ به روان کننده برپایه آب می تواند از این رویداد جلوگیری کند. مطالعه و رعایت دستورالعمل های کاپ می تواند مفید باشد. به هر حال برخی نمونه های بازار وضعیت استفاده ویژه ای دارند. علاوه بر این حس سوزش یا درد برخی اوقات به علت استفاده از کاپ با ابعاد غیر استاندارد است. همچنین ممکن است در صورت پاک نکردن درست این وسیله موقع استفاده دوباره درگیر مسئله گردید. همچنین درمورد انواع واژن بخوانید.

2-عفونت

یکی از کمترین عوارض کاپ قاعدگی، ایجاد عفونت واژن می شود. در بیشتر اوقات علت ایجاد این مسئله ورود باکتریهای روی دست به لایه خارجی محصول می باشد. با از بین رفتن تعادل باکتریهای واژن و تغییر پی اچ آن بستر افزایش مشکلات فراهم می شود. برای جلوگیری از این اتفاق می توانید قبل از ورود کاپ به واژن دستهای خود را با آب گرم و صابون بشورید. همچنین بهتر است پیش از استفاده از این وسیله و بعد آن با دقت شسته شود. برای این کار نیاز است از آب گرم و صابون بدون عطر و پی اچ مناسب استفاده کنید.

3-آیا کاپ قاعدگی باعث عفونت واژن می شود | سندروم شوک سمی

سندروم شوک سمی یکی از کمیاب ترین عوارض استفاده از کاپ قاعدگی می باشد. این اتفاق غالبا به علت برخی عفونت های باکتریایی خاص روی می دهد. موقعی که باکتری های استرپتوکوک داخل اندامهای درونی می شوند سندرم شوک سمی ایجاد می شود. هرچند این باکتری ها غالبا روی پوست صورت، بینی و فضای دهان هست. همچنین درمورد دمنوش گیاهی برای عفونت رحم بخوانید.  

مزایای کاپ قاعدگی

برخی از فواید استفاده از کاپ قاعدگی شامل موارد زیر هستند:
 • سازگار با محیط زیست: شما با خرید یک یا چند کاپ قاعدگی قابل شستشو علاوه بر اینکه زباله کمتری تولید می‌کنید، به حفظ محیط زیست هم کمک کرده اید که آلوده نشود.
 • قابلیت استفاده تا ۱۲ ساعت: شما می‌توانید فنجان قاعدگی را حداکثر تا ۱۲ ساعت داشته باشید و سپس آن را تعویض نمایید. هرچند بهتر است بدانید که فنجان قاعدگی بعد از نصب بسته به میزان خونریزی هر فردی لازم است ۴ تا ۸ ساعت یک بار ضدعفونی شود ولی این کاپ قابلیت استفاده تا ۱۲ ساعت را هم دارد. بنابراین چنانچه می خواهید در طول شب هم از آن استفاده نمایید مسئله ای ندارد. هایده دیگر ظرفیت بالای کاپ این است که لازم نیست هنگام خواب از آستر و پد شبانه استفاده کنید. همچنین درمورد قطع نشدن خونریزی قاعدگی بخوانید.
 • ظرفیت بالایی دارد: کاپ توانایی جمع آوری یک اونس مایع را دارا می باشد و این میزان چندین برابر مقدار ظرفیت جذب پد ویژه و تامپون میباشد. چنانچه شما چند روز از دوره عادت ماهیانه خونریزی شدید دارید کاپ قاعدگی برای تان گزینه مناسبی به شمار میرود.
 • می توانید رابطه جنسی داشته باشید: رابطه جنسی در حین دوران عادت ماهیانه تقریباً یک امر محال به حساب می‌آید اما کاپ قاعدگی می تواند این مسئله را تا حدی برطرف نماید. کاپ مانند یک گنبد می باشد و به علت بافت نرم و قابل انعطافی که دارد احتمال برقراری رابطه جنسی را برایتان ایجاد می نماید. هرچند لازم است از نوع یکبار مصرف آن استفاده شود. استفاده از کاپ باعث نمی شود که همسر شما چیزی را احساس کند و علاوه بر این هیچ خونی هم از شما دفع نمی شود.
 معایب کاپ قاعدگی

معایب استفاده از کاپ قاعدگی

با وجود تمام فوایدی که این دیره بهداشتی دارد احتمال دارد برخی ها موقع استفاده از آن دچار مسئله شوند. هرچند این موارد به وضعیت منحصر به فرد هر کسی بستگی دارد و مشکلی رایج نیست. با این حال جهت تصمیم گیری لازم است از آن ها مطلع باشید.

1-آیا کاپ قاعدگی باعث عفونت واژن می شود | سخت بودن ورود کاپ به واژن

شاید تصور کنید هنگام اولین استفاده از تامپون ورود کاپ قاعدگی به واژن راحت باشد اما بهتر است بدانید که این کار سخت تر از تصور شما است. هر چند با استفاده از این ابزار در هر بار داخل کردن آن به مهبل راحت‌تر می‌شود. جسم شما در طول هر بار پریودی سازگاری بالاتری با کاپ قاعدگی پیدا خواهد کرد حتی به جایی میرسد که راحت می‌توانید از آن استفاده کنید. وقت گیر بودن عادت بدن به این ابزار از نظر برخی ها نوعی مشکل به حساب می‌آید. این مسئله منحصربه‌فرد است و لازم است با شتاب تصمیم گیری نکنید.

2-نیاز به ضدعفونی فنجان قاعدگی

علارغم محصولات یکبار مصرفی مانند نوار بهداشتی کاپ قاعدگی را می‌توانید در دفعات گوناگونی استفاده کنید. هرچند برای این کار اعتیاد به ضدعفونی کننده پیدا خواهید کرد که به تصور برخی ها از نقطه ضعف استفاده از کاپ قاعدگی محسوب می شود. علاوه بر این در بین هر بار استفاده لازم است این وسیله را بررسی کنید چرا که وجود ساییدگی و پارگی آن را غیرقابل استفاده می کند. البته تصور نکنید بعد از هربار خروج کاپ از واژن و تخلیه آن لازم است فورا سراغ ضدعفونی کننده بروید بلکه اگر مطمئن شدید عفونتی وجود ندارد می توانید این کار را به بعد از پایان عادت ماهیانه موکول کنید. همچنین درمورد علت بوی بد واژن بعد از پریودی بخوانید.

3-ناخوشایند بودن تخلیه و ناسازگاری با آی یو دی

برای ورود و خروج کاپ از دستگاه تناسلی خود احتیاج به استفاده از انگشتان دارید. به همین علت هم لازم است انگشت های خونی شما با قسمتی برخورد و آن را کثیف کند. این رویداد در دفعات آغازین شاید کمی ناخوشایند به نظر برسد اما به تدریج قلق کار دستتان می آید. هرچند با اطمینان می‌توان اشاره کرد که این مسئله از پیامدهای کاپ قاعدگی می باشد با این حال برخی ها با آن دچار مسئله می گردند. این گروه برای جلوگیری از حاملگی عمل جراحی آیودی را انتخاب می کنند. متخصصین به این زنها پیشنهاد می کنند بهتر است به سراغ کاپ قاعدگی نروند چرا که احتمال دارد این ابزار سبب جابجایی دستگاه آیودی در رحم آنان گردد. هر چند هنوز تحقیقات قابل اعتنایی برای این ادعا در دسترس نیست با این ها برای استفاده از کاپ قاعدگی با پزشک خود حتما مشورت نمایید.  

دلایل نشتی خون از کاپ قاعدگی

اگر از قرار دادن صحیح کاپ اطمینان دارید اما باز هم خونریزی را تجربه می‌کنید بهتر است موارد زیر را بررسی کنید: زمان تخلیه کاپ را کم کنید و از نداشتن عفونت واژن اطمینان پیدا کنید. همچنین لازم است بدانید که آیا سایز مناسب کاپ را انتخاب کردید یا خیر.با انجام یک‌ سری راهکارها می توانید از نشت خون کاپ قاعدگی پیشگیری کنید. از جمله این موارد شامل:
 • تخلیه کاپ قاعدگی در فاصله زمانی کمتر: با آن که زمان تخلیه کاپ قاعدگی معمولاً بین ۸ تا ۱۲ ساعت اما اگر جدیدا آن را استفاده کرده اید آن را در فاصله های زمانی کوتاه تری تخلیه کنید. با انجام این کار بهتر می توانید زمان مورد نیاز برای تخلیه کاپ را حدس بزنید. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.
 • جایگزین کردن روش تا کردن دیگر: برای پیشگیری از نشت خون کاپ قاعدگی تنها یک روش تا کردن کافی نیست بلکه روش های گوناگونی را امتحان کنید تا بهترین را بیابید. برای جایگزین کردن کاپ قاعدگی بهترین وضعیت را پیدا نمایید تا از نشت خون پیشگیری شود.
 • در زاویه دست خود تغییر ایجاد نمایید: ورود مستقیم به کاپ قاعدگی یک روش نادرست جهت جایگزین کردن کاپ در بدن می باشد. موقع ورود کاپ لازم است دستتان حالت افقی داشته و به سمت انتهای ستون فقرات باشد.

برخی دیگر از راه های پیشگیری از نشت خون کاپ قاعدگی

 • از باز شدن کامل کاپ اطمینان داشته باشید: بعد از آنکه کاپ را داخل بدن کردید در صورت امکان آن را از قسمت انتهایی فشار داده و بعد بچرخانید. در غیر این صورت جهت برطرف کردن هوای بین دیواره واژن و کاپ و ایجاد مکش آن را به سمت چپ و راست یا بالا و پایین کمی تکان دهید. بهتر است بدانید برای اینکه کاپ در بدن آسان تر باز شود لازم است آن را به سمت پشت خود یا بغل ران وارد نمایید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه نشانه های واژن سالم کلیک کنید.
 • چک کردن سوراخ های هوای کاپ: برای کمک به شکل گیری مکش بین دیواره‌های واژن و کاپ قاعدگی چند سوراخ کوچک روی لبه کاپ هستند. احتمال دارد موقع خروج لخته های خون سوراخ کاپ مسدود شده باشد. این کار مانع از ایجاد مکش کامل می گردد. جهت پیشگیری از ایجاد این مسئله هنگام تخلیه کاپ قاعدگی آن را تمیز شستشو داده تا از باز بودن سوراخ ها اطمینان حاصل کنید.
 • پیدا کردن محل سرویکس: برای گذاشتن کاپ در محل مناسب دانستن محل سرویکس کمک زیادی می کند. احتمال دارد که این محل در زمان دوران سیکل قاعدگی از محل طبیعی خود جدا شده باشد. کسانی که دارای سرویکس کوتاهی هستند شاید لازم باشد که دنباله کاپ را کوتاه نموده تا به راحتی وارد واژن شود. کسانی که سرویکس کج دارند جهت اینکه کاپ به شکل قائم وارد واژن شود احتمال لازم است که به جهت بالا لگن خود را خم کرده و در وضعیت نشسته به سمت عقب باشند. برای پیدا کردن این محل می توان آن را لمس کرد. سرویکس بخشی از واژن می باشد که دارای بافتی به صورت غضروف است.
 

سخن آخر درمورد آیا کاپ قاعدگی باعث عفونت واژن می شود

در این مقاله به مطالبی درباره کاپ قاعدگی پرداخته شد و با مزایا و معایب آن آشنا شدید. بهتر است بدانید که استفاده از این کاپ برای دختران باکره که نگران پرده بکارت خود هستند اصلا توصیه نمی شود. علاوه بر این کسانی که عفونت ها یا بیماری های زنانه هم دارند لازم است در مورد استفاده از این کاپ تحقیق کنند و با متخصص مشورت نمایند. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*