ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مصرف دوباره مواد مخدر | علائم بازگشت به اعتیاد

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با مصرف دوباره مواد مخدر پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


بارها شده حتی معتادانی که خودشان اقدام به ترک کرده‌اند، بازهم به مصرف دوباره مواد مخدر روی می‌آورند. بازگشت‌های مکرر باعث دلسرد شدن اطرافیان و به هم ریختن نظم خانواده می‌شود. شاید بازگشت به اعتیاد از نظر خانواده پایان درمان باشد؛ اما عودهای مکرر بخشی از روند بیماری اعتیاد بوده و درمان نیز در تمامی مراحل نباید قطع شود. شما به عنوان همسر و یا خانواده بیمار با آگاهی از مراحل درمان و حمایت از فرد می‌توانید او را برای ماندن در مسیر سلامت یاری کنید. حمایت خانواده و گروه دوستانی که فرد با آن‌ها در ارتباط است در این راه بسیار اهمیت دارد. برای اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره و ترک اعتیاد کلیک کنید. در ادامه به بررسی علل مصرف دوباره و راه‌های پیشگیری از بازگشت به مصرف خواهیم پرداخت. 

مصرف دوباره مواد مخدر

 

مصرف دوباره مواد | اعتیاد بیماری قابل بازگشت

اعتیاد بیماری قابل بازگشت

اغلب کسانی که اعتیاد ندارند نمی‌توانند بفهمند همسر معتاد و یا کسی که اعتیاد دارد، چرا و چگونه حاضر است تمام آنچه در زندگی برایشان اهمیت دارد را از بین ببرد تا بتواند حتی یک بار دیگر مصرف کند. برای آنکه درک بهتری از این بیماری داشته باشید، بهتر است درباره کاری که مواد مخدر با مغز می‌کند توضیحاتی ارائه دهیم.

اینفوگرافیک مصرف دوباره مواد مخدر

 اینفوگرافیک مصرف دوباره مواد مخدر

مصرف دوباره مواد مخدر با ذهن و مغز چه می‌کند؟

مواد مخدر با ذهن و مغز چه می کند؟

مواد مخدر بر سیستم عصبی مغز تاثیر و آن را دچار اختلال می کنند. این مواد با شباهتی که به نورون های شیمیایی مغز دارند آن را فریب داده و به این ترتیب از گردش طبیعی آن ها در مغز جلوگیری می کند. بعد از مدتی مغز خواهان مقدار بیشتری از مواد است تا احساس نشاط و خوشی داشته باشد. مواد مخدر با تأثیر بر سیستم پاداش مغز و افزایش دوپامین در مسیر پاداش مغزی لذتی صد چند برابر برای فرد ایجاد می‌کند. این لذت به قدری است که دیگر اهمیت بقا که بالاترین زنگ خطر برای هر انسانی است، از بین می‌رود؛ درواقع مواد، جای غریزه بقا را نیز برای فرد می‌گیرد. شاید درک این موضوع برایتان سخت باشد، اما اگر با یک فرد معتاد زندگی کرده باشید متوجه می‌شوید اعتیاد بر دیگر جنبه‌های رفتاری او نیز تأثیر گذاشته است. مواد مخدر هم چنین ساختارهای شناختی مغز مانند قوه قضاوت، یادگیری، توجه و تمرکز و حافظه را هم تحت تاثیر قرار می دهند. بیمار معتاد دیگر مانند قبل نمی‌تواند مشکلات را شناسایی کند و یا راهکاری مناسب ارائه دهد. تمامی این تأثیرات بر مغز باعث می‌شود که او از نابود شدن به خاطر اعتیاد ترسی نداشته باشد و تنها به مصرف دوباره مواد فکر کند. برای اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیر مواد مخدر بر مغز کلیک کنید.

مراحل بازگشت به مصرف دوباره مواد مخدر را بشناسید

مراحل بازگشت به مصرف را بشناسید.

این باور در بسیاری از افراد وجود دارد که اعتیاد بیماری غیر قابل درمان است و در نهایت فرد به مصرف دوباره روی می‌آورد. احتمالاً بارها برای درمان همسرتان یا فرد معتادی اقدام کرده‌اید اما پس از سپری شدن دوره‌های درمان جسمانی متوجه می‌شوید او دوباره به سمت مواد رفته است. در این وضعیت ناامید شده و خود را ناچارترین فرد می‌پندارید. ممکن است او را سرزنش کرده و فکر طلاق به سراغتان بیاید. اما همان‌طور که پیش‌تر گفتیم اعتیاد بیماری قابل بازگشت است. نقش خانواده در ترک اعتیاد بسیار حیاتی و سرنوشت ساز است.

بین 40 تا 60 درصد معتادان درمان شده، به مصرف دوباره بازگشت می‌کنند. بهتر است بدانید بازگشت یک فرایند است تا یک رویداد، که به سه مرحله؛ عاطفی، روانی و فیزیکی تقسیم می‌شود. با آگاهی از این مراحل می‌توانید از وقوع لغزش‌های مجدد پیشگیری کنید و برای درمان اقدام نمایید. برای شناخت بیشتر درباره درمان اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

مصرف دوباره مواد | مرحله بازگشت عاطفی

عود عاطفی اغلب مرحله اول بازگشت به مصرف است. این مرحله پیش از شروع دوره نقاهت اتفاق می‌افتد. بیمار معتاد با تجربه خلق و احساس اضطراب و بی قراری، خشم، بی‌قراری و کاهش اشتها و خواب، به فکر مصرف دوباره می‌افتد. این احساسات در اکثر موارد ریشه و علت اصلی اعتیاد فرد هستند؛ چرا که بسیاری از افراد به دلیل ناتوانی در کنترل هیجانات منفی و مشکلات روحی که در زندگی دارند به مصرف مواد پناه می‌آورند. درنتیجه پس از ترک نیز این احساسات در آن‌ها وسوسه شدید ایجاد می‌کند.

با شناسایی نشانه‌های عود عاطفی می‌توان از ورود بیمار به مرحله عود روانی جلوگیری کرد. برای شناسایی این نشانه‌ها لازم است که به یک روانشناس مراجعه کنید. درمانگر به فرد کمک می‌کند تا با حل و فصل مسائلی که زیربنای گرایش به اعتیاد را تشکیل می‌دهند برای همیشه از شر آن خلاص شود و دوره‌های عود کم‌تری را تجربه کند. برای کسب آگاهی بیشتر از این نشانه‌ها می‌توانید به مقاله نشانه های اعتیاد مراجعه کنید. 

مصرف دوباره مواد | مرحله بازگشت روانی

عود روانی مرحله دوم فرایند بازگشت به مصرف است. در این مرحله در ذهن بیمار یک جنگ بین افکاری که او را ترغیب به مصرف می‌کنند با افکاری که می‌خواهند او در مسیر بلند سلامت باقی بماند، در حال وقوع است. همیشه یک بخش از فرد تمایل دارد که به مصرف بازگردد، به همین دلیل اعتیاد را یک بیماری مزمن می‌دانیم. با ادامه افکار وسوسه‌انگیز احتمال شکست و بازگشت مجدد به اعتیاد بیشتر می‌شود. اگر در این مرحله فرد با عوامل محرک (دوستان، مکان‌های مصرف و لوازمی که با آن‌ها مواد مصرف می‌شده و...) مواجه شود؛ غلبه بر وسوسه بعد از ترک دشوار و در بیشتر مواقع غیرممکن می‌شود. به همین خاطر باید تلاش کرد تا تمام آن چیزهایی که فرد را به یاد مصرف می‌اندازند از دسترس دور نگه داشت. پیشنهاد می شود مقاله تاثیر دوستان در اعتیاد را مطالعه فرمایید.

مصرف دوباره مواد | عود فیزیکی

مرحله بازگشت روانی

پس از عود روانی اگر مداخله‌ای صورت نگیرد، طولی نمی‌کشد که فرد دوباره شروع به مصرف می‌کند، که همان عود فیزیکی است. استفاده حتی فقط برای یک بار می‌تواند منجر به بازگشت شدید و بالا رفتن دوز مصرفی نیز شود؛ چرا که بسیاری از افراد پس از این کار احساس شکست و ضعف شدید می‌کنند. این احساسات فرد را دوباره در حالت عود عاطفی قرار می‌دهند و احتمال مصرف را افزایش می‌دهند. به این ترتیب نشانه‌های اعتیاد مجدداً شروع خواهند شد. برای کسب اطلاعات در زمینه تاثیر مواد مخدر بر بدن کلیک کنید.

برای نجات زندگی‌ام چه باید بکنم؟

زندگی خانواده فرد معتاد به خصوص همسر و فرزندانش تحت تأثیر مستقیم اعتیاد فرد قرار می‌گیرد. همسر و فرزندان معتاد نیاز به آموزش مهارت‌هایی برای جلوگیری از بازگشت فرد به اعتیاد دارند. آنان باید بدانند که مسیر ترک اعتیاد تنها به دوره سم‌زدایی برای ترک اعتیاد محدود نمی‌شود. بعد از این دوره نیز فرد نیاز به حمایت دارد. اما در بسیاری از موارد شاهد مشکلات شدید خانواده در پذیرش و حمایت آنان از فرد معتاد هستیم. در ادامه اقداماتی که لازم است انجام دهید را شرح داده‌ایم.

_ به خاطر داشته باشید که اعتیاد یک بیماری مغزی است.

_ با یک مشاور روانشناس در ارتباط باشید؛ چرا که خود شما نیز برای ادامه زندگی با یک فرد معتاد نیاز به حمایت دارید.

_ اعتیاد در نهایت فرایندی است که خود معتاد باید یاد بگیرد، مدیریتش کند؛ هیچ‌کس نمی‌تواند به جای معتادان مبارزه کند.

_ فرد معتاد را تشویق کنید که به دنبال کمک باشد. تشویق معتاد به ترک ممکن است شامل یافتن منابع درمان برای آن‌ها باشد.

_ حمایت کنید، اما مشکلات ناشی از مصرف مواد را پنهان نکنید، بیمار معتاد باید با عواقب اعتیادش رو به رو شود. پس حمایتگر افراطی نباشید. 

_ خوشبین باشید. امروزه روش‌های ترک اعتیاد بسیار متنوعی برای درمان اعتیاد به کار می‌رود که می‌تواند در درمان مشکل عزیزتان به شما کمک کند. حتی اگر او مصرف دوباره داشته باشد، نشانه‌ای از شکست نیست. عود بیماری اغلب بخشی از روند بهبود کلی است و با روش های مختلف روان درمانی قابل کنترل است.

پیشگیری از مصرف دوباره مواد | کلام آخر

برای نجات زندگی ام چه باید بکنم؟

زمانی که فرد مصرف کننده مواد به دنبال کمک متخصصان و راه درمانی برای ترک اعتیاد است؛ حمایت همسر، دوستان و خانواده احتمال موفقیت را بیشتر می‌کند. زمانی که عودها اتفاق می‌افتند، بیمار فشار روانی زیادی را تحمل می‌کند. یکی از موارد شایع افسردگی بعد از ترک اعتیاد است. در این زمان نگاه و واکنش دیگران در حفظ ترک و یا مصرف دوباره بسیار اهمیت دارد.

زمانی که برنامه درمانی را می‌چینیم مهم است که از منابعی که می‌توانند حامی مالی و یا عاطفی باشند استفاده کنیم. کسانی که حامی هستند، مراحل بهبودی را درک کرده و به عنوان یک منبع حمایت همیشه حضور دارند حتی اگر وسوسه مصرف دوباره وجود داشته باشد. بسیار اهمیت دارد که اعتیاد را مشکلی لاینحل ندانید و از روش های نوین ترک اعتیاد آگاهی داشته باشید. برای کسب اطلاعات در مورد بهترین روش های ترک کلیک کنید.

چرا مرکز مشاوره حامی هنر زندگی

مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی با سابقه چندین ساله در ارائه خدمات درمانی در زمینه های مختلف روانشناسی اعم از خانواده، ازدواج، اعتیاد، جنسی، کودک، مشاوره شغلی، تحصیلی و ... جزء بهترین و جامع ترین مراکز خدمات روانشناسی است. این مرکز با گردهم آوری جمعی از متخصصین توانسته خدمات خود را با بالاترین سطح کیفیت ارائه دهد. حامی هنر زندگی با استفاده از ابزارهایی چون تلفن و اینترنت به مراجعان این امکان را داده تا در کمترین زمان ممکن در هر موقع از روز با بهترین متخصصان در زمینه مربوطه ارتباط برقرار کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ترک مواد مخدر و مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

سوالات متداول

مصرف دوباره مواد مخدر چگونه اتفاق می‌افتد؟

بازگشت به مواد مخدر به سه مرحله عاطفی، روانی و فیزیکی تقسیم می‌شود. در مرحله عاطفی، معتاد با تجربه خلق و احساس اضطراب، خشم، بی‌قراری و کاهش اشتها و خواب، به فکر مصرف دوباره می‌افتد سپس در مرحله روانی، افکار وسوسه‌انگیز به سراغ او می‌آید و در مرحله فیزیکی مصرف دوباره را شروع می‌کند. برای اطلاع بیشتر درباره روند دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*