ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

وظایف مشاور مدرسه | بررسی موانع تحصیلی و کمک به دانش آموزان

وظایف مشاور مدرسه متنوع است. مشاور مدرسه عموما فردی است با تحصیلات مرتبط در حوزه ی روانشناسی و علم مشاوره که جزو اصلی ترین اعضای کادر مسئولین مدارس می باشد. حضور فردی تحت عنوان مشاور در مدارس در موفقیت و پیشرفت تحصیلی دانش آموزان نقش به سزایی دارد. مشاور مدرسه یک سری وظایف و مسئولیت های مشخص دارد. علاوه بر این، مواردی وجود دارد که به کار گیری آن ها مشاورین مدرسه را در انجام وظایف خود و کمک به ارتقای وضعیت تحصیلی دانش آموزان یاری می دهد. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره تحصیلی تلفنی کلیک کنید.  

تماس با مشاور

وظایف مشاور مدرسه

مشاورین مدرسه افرادی هستند که با هدف بررسی وضعیت تحصیلی دانش آموزان و ارزیابی سلامت روان انان در آموزش و پرورش استخدام شده و وارد کادر آموزشی مدارس می شوند. اصلی ترین وظیفه ی مشاور در مدرسه همین مورد است و سایر فعالیت های وی در راستای دستیابی به همین امر انجام می شود. مشاور مدرسه می بایست به صورت ماهیانه به ارزیابی وضعیت تحصیلی دانش آموزان بپردازد و در صورتی که نشانه ای از افت تحصیلی آنان مشاهده نماید فعالیت های مشاوره ای مربوطه و اقدامات لازم را انجام دهد.
برای کسب اطلاعات در زمینه فرسودگی تحصیلی کلیک کنید.

1-بررسی موانع تحصیلی از وظایف مشاور مدرسه

در صورتی که پس از بررسی روند پیشرفت تحصیلی دانش آموزی، مشاور مدرسه متوجه شود که دانش آموز طی چند ماه اخیر افت تحصیلی قابل توجهی در نمرات خود داشته است شروع به انجام اقدامات مشاوره ای و تحصیلی می نماید. در ابتدا موضوع را با دانش آموز مطرح کرده و علت را جویا می شود. با همدلی و همیاری دانش آموز علت افت تحصیلی فرد بررسی شده و راهکارهای لازم به او داده می شود. در صورتی که مشاور تشخیص دهد موضوع نیاز به همکاری خانواده یا مطرح کردن با والدین و خانواده ی دانش آموز دارد مسئله را با اولیاء او در میان می گذارد و چاره اندیشی های مورد نیاز به عمل می آید.
به عنوان مثال ممکن است علت افت تحصیلی یک فرد، وقوع اتفاقاتی در خانواده ی او باشد به گونه ای که آرامش و تمرکز لازم را در خانه برای درس خواندن نداشته باشد در این صورت مشاور مدرسه با اولیاء دانش آموز جلسه ای مشاوره ای ترتیب می دهد و به ارائه نکاتی برای بهبود شرایط روانی دانش آموز می پردازد تا مشکل حل و روند موفقیت تحصیلی او به راحتی طی شود.

2-وظایف مشاور مدرسه | پاسخ به سوالات مشاوره ای

یکی دیگر از وظایف مشاور مدرسه، پاسخ دلدن به سوالات متفرقه ی دانش آموزان است. از آن جا که مقطع راهنمایی و دبیرستان، دوران بلوغ جنسی دانش آموزان را در بر می گیرد در این دوره ی سنی نوجوانان از لحاظ روانی نیاز بیش تری به یک فرد تحت عنوان مشاور و راهنما پیدا می کنند تا سوالات مختلف آنان را در زمینه های گوناگون پاسخ داده و آن ها را راهنمایی کند. دوره ی نوجوانی زمانی است که بیشترین تغییر رفتار، تغییرات فکری، جسمی و احساسی در آن اتفاق می افتد  و به عبارتی می توان گفت حساس ترین بخش از زندگی هر فرد است. مشاورین مدرسه می توانند با پاسخ دادن به سوالات نوجوانان به صورت کارآمد در این دوران حساس نقش بسیار موثری ایفا نمایند.

3-مشاوره تحصیلی و انتخاب رشته

از دیگر وظایف مشاور مدرسه ارائه مشاوره ی تحصیلی از جمله، ارائه تکنیک های یادگیری سریع و آسان، روش هایی برای افزایش تمرکز و افزایش میزان بازدهی در یادگیری و راهکارهایی برای موفقیت در امتحانات است. هم چنین به هنگام انتخاب رشته ی تحصیلی نیز مشاور اصلی ترین نقش را به عهده دارد.
مشاور مدرسه در مورد رشته های مختلف تحصیلی به هر یک از دانش آموزان اطلاعات کامل و کافی ارائه می دهد، با استفاده از تست های استعداد یابی و هم چنین تحلیل لیست گزارش ریز نمرات و نحوه عملکرد تحصیلی چند سال گذشته ی دانش آموز و بررسی علایق فردی او به او کمک می کند تا در انتخاب رشته ی تحصیلی نیز موفق عمل نموده و انتخاب صحیح تری انجام دهد. در صورتی که دانش آموزی بخواهد رشته ی تحصیلی خود را تغییر داده و در رشته ی دیگری تحصیل کند بررسی امکان تغییر رشته و شرایط تغییر رشته ی تحصیلی نیز در حیطه ی وظایف مشاور مدرسه است. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه مطالعه مقاله مشاوره انتخاب رشته پیشنهاد می شود.
وظایف مشاور مدرسه

4-تشخیص علایق شغلی و استعدادهای فردی

برگزاری آزمون های روانشناختی از جمله تست هوش، برای تشخیص علایق و مسیر شغلی و کشف استعدادهای دانش آموز می تواند به عنوان عاملی کمک کننده و راهنما در روند انتخاب رشته ی تحصیلی و شغل مناسب آینده عمل کند. برگزاری و اجرای چنین آزمون هایی در حیطه ی وظایف مشاور مدرسه قرار می گیرد. شناسایی استعدادها و علایق فردی مخصوصا پیش از انتخاب رشته ی تحصیلی به افراد کمک بسیار زیادی می کند.
مشاور مدرسه با برگزاری آزمون های روانشناختی مختلف و تفسیر داده های به دست آمده به دانش آموز کمک می کند تا علایق و استعدادهای فردی خود را شناسایی کرده و در انتخاب رشته و آینده شغلی خود درست تر و با دید باز عمل نموده و با انتخاب صحیح و مناسب، مسیر راحت تری را در آینده ی تحصیلی و شغلی خود بپیماید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه استعدادیابی کودکان کلیک کنید.

5-انجام مشاوره روانشناختی و غیر درسی

در برخی موارد دانش آموزان نیاز به انجام مشاوره ای غیر از مسائل درسی دارند. به عنوان مثال ممکن است دانش آموزی در زندگی خود با یک مشکل خصوصی و خانوادگی دست و پنجه نرم می کند که حتی توانایی در میان گذاشتن آن را با والدینش نیز ندارد. در این صورت کمک ها و راهنمایی های مشاور مدرسه می تواند بسیار کارساز و موثر عمل کند. از ان جا که سایر مسائل روانی و عاطفی و موضوعات غیر درسی نیز در روند موفقیت تحصیلی دانش آموز تاثیرگذار است، انجام مشاوره ی غیر درسی نیز در حیطه ی وظایف مشاور مدرسه قرار می گیرد. مشاور مدرسه می تواند راه های ارتباطی مستقیم و غیرمستقیم میان خود و دانش آموزان ایجاد کند تا آن ها هر طور که راحت هستند مشکل خود را با او در میان گذاشته و پاسخ ها و راهنمایی های لازم را دریافت کنند.

6-وظایف مشاور مدرسه ارائه تقویم آموزشی

مشاور مدرسه می تواند در صورت درخواست دانش آموز، تقویم آموزشی برای او ترتیب داده و به صورت اصولی برای نحوه ی درس خواندن او برنامه ریزی کند. دانش آموزانی که نیاز به یک برنامه ی منظم و مشخص برای درس خواندن دارند و خودشان اصول برنامه ریزی درسی را بلد نیستند می توانند به مشاور مدرسه ی خود مراجعه کرده و از او برای نوشتن یک برنامه ی درسی مشخص کمک بگیرند. با برنامه ریزی صحیحی که توسط مشاور مدرسه انجام می شود دانش آموز با خیالی آسوده و راحت شروع به اجرای برنامه کرده و طبق آن پیش می رود. در این صورت بازدهی مطالعه ی او نیز به احتمال زیاد افزایش خواهد یافت. برای آشنایی با یک برنامه ریزی تحصیلی مطلوب کلیک کنید.  

ابزار ها برای انجام وظایف مشاور مدرسه

بهره گیری از برخی روش ها و راهکارهای ارتباطی در مدرسه، به عنوان پلی رابط میان مشاورین و دانش آموزان عمل کرده و منجر به بهبود فعالیت های مربوط به مشاورین مدارس می شود. برخی از این روش هایی که به مشاور مدرسه در انجام وظایف خود یاری می رسانند و باعث بهبود عملکرد او می شوند به شرح زیر هستند

1-اتاق مشاوره

وجود داشتن اتاقی خصوصی در مدرسه تحت عنوان اتاق مشاوره در روند انجام مشاوره با دانش آموزان بسیار موثر و کمک کننده است. مخصوصا برای افرادی که مشکل یا مسئله ی غیر درسی دارند و می خواهند از مشاور مدرسه راهنمایی بگیرند، حضور در اتاق مشاوره کمک می کند تا راحت تر موضوع مورد نظر خود را با مشاور مدرسه در میان گذاشته و در مورد آن گفتگو کنند.

2-برد مشاور در سالن مدرسه

برد مشاور در سالن مدرسه یکی از ابزارهای مهم و کاربردی در پیشبرد اهداف مشاور مدرسه است. مشاور مدرسه می تواند مطالب مهم و کاربردی برای دانش آموزان را به صورت روزانه یا هفتگی در تابلو مشاور و در معرض دید دانش آموزان قرار دهد. روش های صحیح مطالعه، نکات مهم مربوط به سلامت روان و هر موضوعی که از دید مشاور برای دانش آموزان مفید باشد در تابلو مشاور قرار می گیرد و علاوه بر آگاهی بخشی به دانش آموزان در زمینه های مختلف باعث صرفه جویی در زمان مشاور نیز خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر از روش صحیح درس خواندن کلیک کنید.

3-صندوق ارتباط با مشاور

از دیگر ابزارهای مفید و کاربردی که انجام امر مشاوره را برای دانش اموزان و هم چنین مشاور مدرسه آسان تر می کند استفاده از صندوق ارتباط با مشاور است. این صندوق عموما در سالن مدرسه یا در نزدیکی اتاق مشاوره نصب می شود تا دانش آموزان به راحتی به ان دسترسی داشته باشند. دانش اموزان با نوشتن نامه به مشاور به صورت ناشناس سوالات خود را به صورت کتبی از مشاور می پرسند و پاسخ را بر روی برد مشاور واقع در سالن مدرسه دریافت می کنند.
صندوق ارتباط با مشاور از جمله ابزارهای بسیار سودمند و مفید برای برقراری ارتباط راحت تر دانش اموزان با مشاوران مدرسه است. به عنوان مثال از مزایای استفاده از آن این است که اگر دانش آموز نیاز بهراهنمایی خصوصی داشته باشد و از ارتباط کلامی مستقیم و رودر رو با مشاور خود داری کند در این گونه مواقع استفاده از روش نامه نوشتن و بهره گیری از صندوق ارتباط با مشاور می تواند بسیار سودمند و موثر باشد.در این رابطه مطالعه مقاله نقش مدرسه در شکل گیری شخصیت کودک پیشنهاد می شود.
وظایف مشاور مدرسه

4-کارگاه های آموزشی

برگزاری کارگاه های آموزشی توسط مشاور مدرسه این فرصت را فراهم می کند تا دانش آموزان در مورد موضوعات مختلف و مسائل روز دوران نوجوانی اطلاعات بیشتری کسب کرده و در زندگی خود تصمیم های صحیح تری اتخاذ کنند. در کارگاه های آموزشی موضوع مورد بحث توسط مشاور انتخاب می شود پس از نقد و بررسی کلی و ارائه ی توضیحات مورد نیاز از دانش اموزان خواسته می شود سوالات خود را به صورت کتبی یا شفاهی در میان بگذارند و پاسخ خود را دریافت کنند.
هم چنین برای پاسخ به سوالات توسط سایر دانش اموزان نیز هم فکری و گفتگو صورت می گیرد تا جوانب مختلف موضوع بررسی شود. کارگاه های اموزشی که توسط مشاورین مدرسه برگزار می شود می تواند با ایجاد فضای هم فکری دوستانه تحت نظارت مشاور مذرسه تا حد بسیار زیادی پاسخ گوی سوالات مختلف دانش اموزان در حوزه های گوناگون درسی یا غیر درسی باشد.

5-همیاران مشاور

همیار مشاور، دانش آموزی است که متناسب با ضوابط، از بین دانش آموزان یک کلاس انتخاب شده و پس از گذراندن دوره ی آموزشی مربوط، با مشاور مدرسه همکاری کرده و براساس شرح وظایف خود به ارائه ی خدمات راهنمایی و حمایتی به همسالانش می پردازد. همیار مشاور با هماهنگی و نظارت مشاور به فعالیت های زیر می پردازد:
  1. برقراری ارتباط صمیمانه با دانش آموزان، کمک و تسهیل ارتباط دانش آموزان با مشاور ( با رعایت اصول مشاوره ای ).
  2. همکاری نزدیک با مشاور در گسترش فعالیت های راهنمایی و مشاوره در سطح آموزشگاه.
  3. همکاری با مشاور در برگزاری جلسات راهنمایی و مشاوره گروهی.
  4. کمک به مشاور در زمینه ی شناخت مشکلات دانش آموزان.
  5. ارایه پیشنهادهای عملی به مشاور در زمینه پیشگیری از بروز مشکلات دانش آموزان.
  6. ارایه و کمک آموزشی در زمینه ی تحصیلی و شیوه های مطالعه به دانش آموزان با نظر مشاور.
  7. کمک به مشاور در اجرای راهبردهای عملی در زمینه کاهش تعارضات درون مدرسه ای.
  8. همکاری و هماهنگی با مسولان آموزشگاه در جهت تسهیل در ارایه خدمات مشاوره و بهداشت روان.
  9. شرکت در جلسات توجیهی، هماهنگی و آموزشی مربوط به همیار مشاوران
 

سخن اخر درباره ی وظایف مشاور مدرسه

امروزه حضور مشاور در هر مدرسه برای راهنمایی دانش آموزان و پاسخ دهی به سوالات انان در زمینه ی مسائل گوناگون به ویژه زمانی که دانش آموزان در سنین بلوغ یا پیش از کنکور قرار دارند و سطح اضطراب نسبتا بالایی را تجربه می کنند یک ضرورت محسوب می شود. حضور یک مشاور آگاه در مدرسه ها باعث می شود دانش اموزان یک راهنمای هم فکر  وهمدل در کنار خود داشته باشند که به راحتی می توانند سوالات و مسائل خود را با او در میان گذاشته  و به راه حل های مناسب و صحیحی دست یابند از این رو با حضور مشاور مدرسه می تواند وضعیت تحصیلی و سطح سلامت روان دانش آموزان بهبود یابد. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی راهنمایی بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*