ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تربیت فرزندان موفق | چگونه فرزندان موفقی داشته باشیم؟

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تربیت فرزندان موفق پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


تربیت فرزندان موفق از مهم‌ترین دغدغه‌های والدین است. کدام پدر و مادری هست که دلش نخواهد فرزندش آینده‌ای سرشار از موفقیت و خوشبختی داشته باشد؟ موفقیت فرزندان با اصول تربیتی والدین رابطه‌ای مستقیم دارد. همه افراد دوست دارند فرزندانشان فوق‌العاده باشند و هر شخص بسته به شخصیت و اصول خود، راه و روشی را برای تربیت صحیح فرزندانش انتخاب می‌کند. والدین بر اساس تجربه و دانش قبلی خود تصمیم می‌گیرند که چگونه و از چه راهی برای تربیت فرزند خود اقدام کنند و از او فرد موفق و کاملی بسازند.
برخی از مهارت‌ها هستند که آموزش آن‌ها به کودکان ضروری است و پایه‌ای برای موفقیت در آینده محسوب می‌شوند. در این مقاله می‌خواهیم راجع به تربیت فرزندان موفق صحبت کنیم. ضمن اینکه شما هم اگر در این مسأله نیاز به مشاوره تخصصی دارید می‌توانید از مشاوره کودک کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره کودک کلیک کنید.
تماس با مشاور


تربیت فرزندان موفق | والدین موفق چه می‌کنند؟

تربیت فرزندان موفق همانند سرمایه گذاری برای آینده است. ممکن است والدین سوالات و ابهامات زیادی در این زمینه داشته باشند مانند اینکه از چه سنی کودک را تربیت کنیم؟ تربیت فرزندان موفق و بکارگیری ســبک فرزندپروری درست و اصولی باعث می‌شود که والدین در آینده ارتباط بسیار خوبی با فرزندانشان داشته باشند و همچنین فرزندانی متعهد و سالم به جامعه تحویل دهند.
این والدین ارتباط قوی و عمیقی با فرزندانشان دارند و سعی می‌کنند نیازهای اولیه و اساسی کودکان را به خوبی بشناسند. از فرزندان خود به طور کامل حمایت می‌کنند ولی در صورت نیاز از تنبیه کردن نیز کوتاهی نمی‌کنند. انجام برخی کارها در موفق بودن فرزندان بسیار موثر است. در ادامه به بررسی این راه‌ها می‌پردازیم. والدین موفق می‌توانند فرزندانی موفق تربیت کنند.
اگر بخواهیم چند ویژگی والدین موفق را بصورت خلاصه ذکر کنیم باید به این موارد اشاره کنیم.

- به مهرورزی به فرزندان و ارتباط حسی و فیزیکی اهمیت می‌دهند.

- نسبت به قوانین در خانه و مقررات تربیتی خانواده ثبات دارند.

- خودشان درست رفتار می‌کنند و فقط حرف نمی‌زنند.

- موفق بودن را تمرین می‌کنند و به فرزندان نشان می‌دهند.

- سلامتی و نشاط فرزندان برایشان مهم است و برای آموزش شادی به کودکان تلاش می کنند.اینفوگرافیک تربیت فرزندان موفق

اینفوگرافیک تربیت فرزندان موفق

راه های تربیت فرزندان موفق

والدین موفق والدینی هستند که به یادگیری مهارت‌های فرزندپروری و سبک‌ های فرزندپروری اهمیت می‌دهند. توجه دارید که تربیت فرزندکاری تخصصی است؛ به همین دلیل بهتر است در مسائل چالش‌برانگیز خانواده، مشاوری متخصص در کنار خود داشته باشید. در اینجا به اصول تربیتی می‌پردازیم که می‌تواند به عنوان پایه و اساس موفقیت کودکان شما در آینده محسوب شوند. پیشنهاد می کنیم در این رابطه مقاله نکات حساس برای تربیت فرزند را نیز مطالعه فرمایید.

اهمیت دادن به نقش فرزندان

یکی از مهمترین اصول تربیتی، اهمیت دادن به نقش فرزندان و جایگاه آنها در خانواده است. کودکان در ابتدا توانایی این را ندارند که جایگاه خود را در خانواده اثبات کنند و این مهم باید توسط پدر و مادر تقویت شود. والدین باید به نظر و عقیده فرزندان احترام بگذارند و آنها را در تصمیم‌های کوچک مربوط به خود و خانواده سهیم کنند. کودکان باید باور داشته باشند که در خانواده اهمیت دارند و احترام به فرزندان و بچه ها جزء اصول خانواده است.

تربیت فرزندان | افزایش تمرکز

کودکان دوست دارند که به انجام فعالیت‌های مورد علاقه‌شان بپردازند. والدین می‌توانند با توجه به علاقه‌مندی‌های کودکان، تمرکز کردن را در آن‌ها تقویت کنند. مثلا اگر فرزندتان به نوشتن یا نقاشی علاقه‌مند است می‌توانید وسایل مورد نیاز مثل تخته وایت برد یا بوم نقاشی برای او تهیه کنید تا با علاقه و تمرکز بیشتر به انجام این فعالیت‌ها بپردازد. این کارها به افزایش تمرکز در کودکان کمک بسیاری می‌کند.

تربیت فرزندان موفق | اعتماد به نفس و خوداتکایی

روانشناس کودک می‌تواند روش‌های موثری برای افـزایش اعتماد به نفس کودکان در اختیار شما قرار دهد. در صورتی که فرزندان یاد بگیرند که خودشان کارهایشان را انجام دهند و تا حد لازم مستقل باشند، به اعتماد به نفس و خوداتکایی می‌رسند و راحت‌تر وارد اجتماع می‌شوند. همچنین در تعامل با محیط و کارهای خود به موفقیت بیشتری می‌رسند.
این کودکان می‌توانند روی پای خودشان بایستند و وابستگی کمتری به والدین‌شان داشته باشند. مثلا اجازه دهید که کودکان لباس‌هایشان را به تنهایی بپوشند و بندِ کفش‌هایشان را خودشان ببندند. در صورتی که کاری را اشتباه انجام می‌دهند آن‌ها را سرزنش و تحقیر نکنید و اجازه دهید به مرور یاد بگیرند تا اعتماد به نفس بیشتری به دست آورند. توجه به این نکات حساس تربیتی باعث سلامت کودک و رشــد روانی و عاطفی و پیشرفت بهتر او نیز می‌شود.

ارتباط با دیگران و عضو تیم بودن

کودکان باید بیاموزند که عضو تیم‌های مشخص باشند و رفتار در گروه را تمرین کنند. کودک خیلی زود وارد اجتماع می‌شود و فرایند اجتماعی شدن کودک باید تکمیل شود. اما این که در برخورد با دیگران و رفتارهای گروهی چگونه عمل کنند، به آموزش و تربیت والدین شان بستگی دارد. فرزندانتان را تشویق کنید تا وارد تیم شوند و در مورد وظایف و مسئولیت‌هایشان به آن‌ها هشدار دهید. توجه داشته باشید که آموزش‌های فرزندتان در مقابل دوستانش نباشد و هرگز او را با دوستانش مقایسه نکنید. اگر فرزند شما بیش از حد درونگراست و تمایل به گــوشه گیری و انزواطلبی دارد حتماً این مساله را با روانشناس خانواده درمیان بگذارید. 

تربیت فرزندان | آموزش زبان دوم

لازم است تا کودکان علاوه بر زبان مادری به یک زبان دیگر نیز مسلط باشند. در اکثر جوامع، زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم انتخاب می‌شود ولی این انتخاب می‌تواند بسته به اهداف و شرایط شما متفاوت باشد. با توجه به نقش زبان دوم در جامعه امروزی، یادگیری آن ضرورتی برای رسیدن به موفقیت است. اما باید به سـن کلاس زبان کودکان توجه کرد و سن مناسبی را برای آموزش زبان دوم در نظر گرفت. این موضوع می تواند در میزان علاقمندی و موفقیت کودک موثر باشد.

تربیت فرزندان موفق | آزادی برای انتخاب مسیر

این که مسیر و اهداف فرزندان تحت تاثیر عقاید و اهداف والدین باشد، مانعی برای رسیدن آن‌ها به موففیت در آینده است. در صورتی که شما مسیر و هدف فرزندتان را از قبل مشخص کرده باشید، دید و نگرش او محدود می‌شود و دیگر فرصتی برای شکوفایی پیدا نمی‌کند. تا حد امکان فرصت تجربه به کودک خود را فراهم نمایید به کودک خود اجازه دهید تا متناسب با سنش تجربه کسب کند و با مشورت شما، راه خود را انتخاب کند.

تربیت فرزندان | برخورد با شکست

شکست، بخشی از زندگی و لازمه رسیدن به موفقیت است. کودکان باید یاد بگیرند که همیشه امکان موفقیت وجود ندارد و در صورت شکست خوردن بتوانند با آن کنار بیایند و برای موفقیت بعدی تلاش کنند. در صورتی که فرزندتان دچار شکست های کوچکی شد به او بگویید که مشکلی نیست و می‌تواند دفعه بعد موفق شود و در هنگام موفقیت بعدی او را تشویق کنید و تا حد ممکن شکست‌های قبلی‌اش را به خاطرش نیاورید. این امر می تواند حس تــرس از شکست را در کودک از بین برده و احساسات مثبت را در او تقویت نماید.نقش روانشناس کودک در تربیت فرزندان

روانشناس کودک سعی می‌کند با استفاده از روش‌ها و رویکردهای مختلف، جنبه‌های روحی، روانی، رفتاری و شناختی کودکان را به تعالی برساند و مهارت‌هایی همچون مــهارت حل مساله، افزایش تاثیرات مثبت فردی و افزایش ارزش‌های انسان دوستانه را در کودکان تقویت کند. همچنین روانشناس کودک مانند پلی بین والدین و کودکان است و با آموزش مهارت‌های فرزند پروری، والدین را در جهت تربیت فرزندان موفق یاری می‌کند.

در همین راستا مشاوران ما در مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی شرایطی را برای شما فرآهم آورده‌اند تا بتوانید با دریافت مشاوره، اصول و روش‌های تربیتی صحیح را بیاموزید و کودکی سالم از نظر اخلاقی و رفتاری تربیت کنید. این مرکز با داشتن مشاورانی برجسته در زمینه کودک با توجه به شرایط فرهنگی، اجتماعی و فردی هر خانواده راهکارهای گوناگونی را در اختیار شما خواهند گذاشت. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.سوالات متداول

چگونه والدین می‌توانند فرزندان موفقی تربیت کنند؟

والدین لازم است تا از فرزندان خود به طور کامل حمایت کنند و در محیط خانه و بیرون شرایطی را فرآهم نمایند که امکان رشد و پیشرفت کودک در همه زمینه‌ها وجود داشته باشد. به طور مثال کودک را در گروه‌های ورزشی، هنری و... شرکت دهند و یا آموزش زبان دوم کودک را در دستور کار قرار دهند. در خانه نیز با رعایت قوانین و مقررات تربیتی و رفتار درست خود در راستای تربیت فرزندان موفق حرکت کنند.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*