ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تکنیک وقفه تربیتی در کودک

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تکنیک وقفه تربیتی در کودکان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


تکنیک وقفه تربیتی در کودکان چه کاربردی دارد؟ هنگامی که کودکان شروع به بدرفتاری کرده و والدین تلاش می‌کنند تا رفتار آن‌ها را اصلاح کنند، کنترل هیجانات منفی نظیر خشم برای پدر و مادرها به یکی از سخت‌ترین کارها تبدیل می‌شود. در این شرایط تکنیک وقفه تربیتی به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید کمی آرام شوید. برای آشنایی با گام‌های مورد نیاز برای اجرای این تکنیک می توانید از طریق مطالعه و یا مشورت با مشاوران تربیتی و مشاوره کودک اطلاعات بیشتری کسب نمایید. برای اطلاع از مشاوره کودک کلیک کنید.

تماس با مشاوره روانشناسی

تکنیک وقفه تربیتی در کودکان چیست؟

متخصصان معتقدند که در تــربیت کودک تا حد امکان نباید از تنبیه استفاده کرد. استفاده از تنبیه زمانی مجاز است که روش‌های تشویقی پاسخگو نیست و کودک به بدرفتاری‌های خود ادامه می‌دهد. البته در این شرایط نیز شما باید با شیوه‌های صحیح تــنبیه کودک آشنا باشید و از هرگونه رفتار پرخاشگرانه بپرهیزید.

تکنیک وقفه تربیتی در کودکان یکی از روش‌های مناسب تنبیه است و به شما کمک می‌کند تا بتوانید به دور از هرگونه رفتار خشونت آمیز، بدرفتاری‌های فرزندتان را مدیریت کرده و او را به سمت بهتری هدایت کنید. در این روش به هنگام برخورد با اشتباهات کودک و زمانی که کودک کار بدی انجام می‌دهد از او می‌خواهید که زمانی را در یک محیط خسته کننده و به دور از بازی و سرگرمی بگذارند. در واقع این روش شکلی از محروم‌سازی است که به کودک می‌آموزد هر رفتاری پیامدی دارد و اگر نتواند درست رفتار کند باید محروم شدن از فعالیت‌های مورد علاقه و گذراندن زمانی کسل کننده را بپذیرد.


 

اینفوگرافیک تکنیک وقفه تربیتی در کودکان

اینفوگرافیک تکنیک وقفه تربیتی در کودکان

آموزش گام به گام

برای آن‌که بتوانید تکنیک وقفه تربیتی را به درستی اجرا کنید باید بدانید که در هر لحظه و هر موقعیت چه رفتاری را انجام دهید. ما در ادامه به صورت گام به گام این تکنیک را برای شما توضیح داده‌ایم.

تکنیک وقفه تربیتی در کودکان | گام اول

قبل از اینکه این روش را به کار ببندید، هنگامی که کودکان به بدرفتاری‌های خود ادامه می‌دهند در جهت اصــلاح رفتار کودکان در مورد این تنبیه به آن ها هشدار دهید. زمانی را مشخص کنید و اگر کودک تا آن زمان به رفتار ناپسند خود ادامه داد آن وقت تکنیک را آغاز کنید. برای مثال اگر فرزندتان با اسباب بازی‌های خود تمام خانه را به هم ریخته و آن‌ها را جمع نمی‌کند، ابتدا به او هشدار دهید و بگویید اگر اسباب بازی‌هایش را جمع نکند محروم‌سازی و رفتن به مکان کسل کننده آغاز خواهد شد. بعد می‌توانید تا 5 شماره بشمارید تا به کودک در این باره زمان بدهید.

اگر در این زمان فرزندتان به خواسته شما عمل کرد حتماً او را تشویق کنید تا رفتار مثبت او تقویت شود و در آینده نیز ادامه یابد. لازم نیست برای تــشویق کودکان حتماً کار خاصی انجام دهید. قدردانی کلامی از کودک در این شرایط به اندازه کافی قدرتمند خواهد بود. با این حال اگر با وجود هشدارهای شما در این باره فرزندتان به بدرفتاری ادامه داد لازم است که تکنیک وقفه تربیتی را اجرا کنید.

تکنیک وقفه تربیتی در کودکان | گام دوم

زمانی که می‌خواهید این تکنیک را اجرا کنید، علت رفتارتان را برای کودک توضیح دهید. توجه داشته باشید که علت کارتان را تنها یک بار بگویید و در عین حال که آرام هستید تلاش کنید تا لحن مقتدری داشته باشید. همچنین برای آنکه کلامتان بیشترین تأثیرگذاری را داشته باشد از جر و بحث با کودک بپرهیزید و هرگز به او ناسزا نگویید.

علاوه بر این‌ها لازم است که در انجام این تکنیک ثبات داشته باشید و هیچ بهانه‌ای را از جانب کودک قبول نکنید. البته این کار برای بسیاری از والدین همیشه راحت نیست چراکه کودک ممکن است شروع به داد و فریاد کند یا جیغ بکشد. با این حال باید سعی کنید که تنها این رفتارها را نادیده بگیرید و آرامش خود را حفظ کنید. البته باید در نظر داشت که ســن تربیت کودک در تعیین مراحل و مدت زمان انجام این تکنیک بسیار مهم است و باید نسبت به آن دقت داشت.

تکنیک وقفه تربیتی در کودکان | گام سوم

مسلما کودک شما از رفتن به فضایی که برایش خوشایند نیست استقبال نخواهد کرد و در نتیجه تلاش می‌کند تا این کار را انجام ندهد. همچنان تأکید می‌کنیم که به دور از انواع خــشونت اما مقتدرانه فرزندتان را به محلی که تعیین کردید هدایت کنید. برای این کار می‌توانید او را بغل کنید و به آنجا ببرید یا اینکه با دست برای رفتن به مکان مذکور هدایتش کنید. به کودک بگویید تا زمانی که نگفتید نباید محیط را ترک کند.

در این زمان اجازه ندهید کسی با کودک صحبت کند و یا نگذارید که او مشغول بازی کردن با چیزی شود. اگر کودک از آنچه می‌خواهید سرپیچی کرده و محیط را ترک می‌کند بدون آنکه با او صحبت کنید او را به مکان مربوط برگردانید. انجام این تکنیک برای اولین بار احتمالاً مشکل خواهد بود. اما برای تربیت فرزندان موفق لازم است والدین کمی سختی متحمل شوند. اگر اصولی رفتار کنید به تدریج هم کودک هم شما به درک بهتری از این تکنیک خواهید رسید.

تکنیک وقفه تربیتی در کودکان | گام چهارم

زمان لازم برای اجرای این تکنیک در کودکان نوپا و پیش دبستانی معمولاً چیزی بین 2 تا 5 دقیقه است. یک قانون کلی این است که برای هرسال سن کودک 1 دقیقه وقت در نظر بگیرید. برای مثال یک کودک 3 ساله باید 3 دقیقه را در وقفه بگذراند در حالی که کودک 4 ساله به 4 دقیقه زمان نیاز دارد. قبل از اینکه به کودک اجازه دهید که از جایش بلند شود و به محیط برگردد باید از او بخواهید که حداقل 5 ثانیه سکوت کند. همچنین به فرزندتان بگویید هنگامی که بلند شد باید آنچه از وی خواسته بودید را انجام دهد وگر نه این تکنیک دوباره اجرا خواهد شد. پشنهاد می کنیم مقاله نکات حساس برای تربیت فرزند را مطالعه فرمایید.


سخن پایانی
معمولا والدین برای تربیت فرزندان خود روش و شیوه های خاصی دارند که با عنوان ســبک فرزندپروری هر والدی شناخته می شود. اما ممکن است در این زمینه اشکالاتی وجود داشته باشد که والدین خود از آن بی اطلاع باشند. به همین دلیل لازم است که مشورت با مشاورین تربیتی از طرف والدین جدی تر دنبال شود تا روش تربیتی صحیحی داشته باشند.
در صورت لزوم می توانید با مشاوران حامی هنر زندگی برای دریافت مشاوره های تخصصی تماس حاصل فرمایید. برای کسب اطلاع از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

سؤالات متداول

- هنگام اجرای تکنیک وقفه تربیتی در کودکان می‌توان از کودک خواست که به اتاقش برود و تا زمانی که نگفته‌ایم از آنجا خارج نشود؟

محلی که شما برای انجام این تکنیک استفاده می‌کنید بسیار اهمیت دارد. اتاق خود کودک معمولاً مکان مناسبی محسوب نمی‌شود چراکه در آنجا اسباب بازی‌های مختلفی وجود دارد و در این شرایط زمانی که کودک در اتاق خود تنها می‌ماند تأثیر لازم را بر رفتار او نمی‌گذارد.

- آیا در تکنیک وقفه تربیتی باید کودک را تنها گذاشت؟

وقفه تربیتی با زندانی کردن کودک و تنها گذاشتن او متفاوت است. در این روش شما از کودک می‌خواهید در جای خاصی بنشیند و هیچ گونه فعالیت لذت بخشی انجام ندهد. اما در این شرایط باز هم باید مراقب او باشید تا در تنهایی کار خطرناکی انجام ندهد.

- آیا این تکنیک می‌تواند به روحیه کودک آسیب بزند؟

اگر این تکنیک را به درستی اجرا نکنید، ممکن است به جای شکل دهی رفتار تنها به فرزندتان آسیب برسانید. به همین خاطر اگر فرزندتان بدرفتاری‌های زیادی دارد و حس می‌کنید تکنیک های مختلف جوابگوی شما نیست بهتر است با یک روانشناس کودک در این باره مشورت کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*