ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

عوارض حشیش بر صورت | تشخیص اعتیاد به حشیش از روی ظاهر

عوارض حشیش بر صورت چیست؟ حشیش فرم غلیظ شده ماری جوانا است و اثرات سنگین تری نسبت به ماریجوانا دارد. یکی از مهمترین تاثیرات حشیش، پیری زودرس و چین و چروک پوست است. همچنین خشکی پوست ناشی از مصرف حشیش می تواند چهره شما را فرسوده تر نشان دهد. برای آشنایی بیشتر با عوارض حشیش بر صورت از مشاوره ترک اعتیاد مشورت بخواهید. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

حشیش چیست؟

حشیش ماده ای است که از صمغ گیاه شاهدانه به دست می‌آید. رزین ماده ای چسبناک است که توسط انواع گیاهان مانند شیره درختان تولید می شود. عصاره حشیش از گیاه شاهدانه استخراج می شود و برای ایجاد یک شکل قوی از ماری جوانا، معمولاً برای استفاده تفریحی از آن غلیظ می شود. این صمغ به صورت تکه های بزرگ یا گلوله های حشیش غلیظ فشرده می شود. سپس بخش های کوچکی را جدا کرده و دود می کنند. حشیش به خودی خود به راحتی نمی سوزد، بنابراین معمولا با سایر مواد گیاهی مانند گیاهان شاهدانه یا تنباکو مخلوط می شود. مانند هر شکل دیگری از شاهدانه، حشیش دارای چندین ماده شیمیایی فعال است، از جمله بسیاری از کانابینوئیدها مانند تتراهیدروکانابینول و کانابیدیول. با این حال حشیش خالص و غلیظ شده قوی تر از ماری جوانای گیاهی معمولی است.

کاربران اغلب از مقدار کمی در یک زمان استفاده می کنند تا از عوارض شدید مانند خواب آلودگی بیش از حد، توهمات ناراحت کننده یا پارانویا جلوگیری کنند. در حالی که ماری جوانای گیاهی رایج تر است، حشیش در اروپا و آسیا محبوب تر است. مشخص نیست که منشأ حشیش کجاست، اما اشاره اولیه به آن از هند و مصر آمده است. مواد فعال به راحتی توسط روده ها جذب می شوند و کمتر وارد جریان خون می شوند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه حشیش چند روز در بدن می ماند کلیک کنید.

تفاوت حشیش و ماری جوانا

حشیش و علف هر دو محصول گیاه شاهدانه هستند و در اصل یکسان هستند. با این حال، تفاوت هایی بین ماری جوانا و حشیش وجود دارد. حشیش قوی ترین و غلیظ ترین شکل این ماده است. حشیش حاوی سطوح بسیار بالایی از THC است که معمولاً بسیار بیشتر از ماری جوانا است، اگرچه سطح THC ماری جوانا در سال های اخیر افزایش یافته است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کانابیس ها کلیک کنید.

حشیش از صمغی ترین قسمت های گیاه شاهدانه ساخته می شود که فشرده شده و محصول کنسانتره بالاتری ایجاد می کند. محصول نهایی معمولاً در کیک، توپ یا ورقه ای شبیه کوکی است که کاربران آن را می شکنند و سیگار می کشند. ماری جوانا در سراسر جهان کشت می شود، اما منابع اصلی آن از ایالات متحده، کانادا، آمریکای جنوبی، کارائیب، مکزیک و آسیا می آید. ماری‌جوانا معمولاً از ساقه‌ها، برگ‌ها و گل‌های گیاه شاهدانه تشکیل می‌شود که سپس به محصولات مختلفی تبدیل می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه از بین بردن اثر ماری جوانا کلیک کنید.

عوارض حشیش بر صورت | حشیش چقدر خطرناک است؟

این ماده اعتیادآور مانند سایر اشکال ماری جوانا می تواند در برخی موارد اثرات منفی و حتی خطرناکی ایجاد کند. حشیش ممکن است مخصوصاً برای نوجوانانی که این دارو را مصرف می کنند مضر باشد. مصرف زیاد ماری جوانا در میان نوجوانان می تواند منجر به عملکرد ضعیف مدرسه، نرخ بالاتر ترک و  افت تحصیلی، افزایش وابستگی به رفاه و احتمال بالاتر بیکاری شود.

قرار گرفتن زودهنگام در معرض ماری جوانا همچنین ممکن است منجر به مصرف بیشتر مواد مخدر و اعتیاد در مراحل بعدی زندگی شود. مصرف حشیش همچنین با ایجاد اختلالات روان پریشی مانند اسکیزوفرنی مرتبط است. اما این احتمالاً به دلیل اسکیزوفرنی نهفته ای است که از قبل موجود است، نه اینکه کاملاً ناشی از مصرف ماری جوانا باشد. با این حال در صورت داشتن سابقه روان پریشی یا سایر مشکلات سلامت روان، استفاده از حشیش می تواند بسیار خطرناک باشد.

عوارض ناشی از مصرف حشیش

از آنجایی که حشیش و محصولات مرتبط با آن از شاهدانه تولید می‌شوند، بسیاری از سازمان‌های معتبر مانند انجمن روان‌پزشکی آمریکا، حشیش و ماری‌جوانا را به‌عنوان داروهایی که می‌توانند ایجاد شرایطی به نام اختلال مصرف حشیش را تسهیل کنند، شامل می‌شوند. در حالی که بسیاری بر این باورند که حشیش و ماری جوانا مواد مخدری هستند که هیچ خطر جدی بالقوه ای ندارند، شواهدی بر خلاف آن وجود دارد.

1-حالات پس از مصرف حشیش

 • آرامش
 • تجارب عاطفی تقویت شده
 • تجربیات حسی واضح  از جمله بینایی، شنوایی و چشایی
 • زمان کندتر حرکت می کند
 • احساس انفعال
 • جامعه پذیری افزایش یافته است
 • احساس ارزشمندی یا خوشبختی
 • کاهش ترس و بازداری های رفتاری

2-عوارض حشیش بر صورت | عوارض جانبی حشیش

عوارض جانبی حشیش مشابه عوارض ماری جوانا است و می تواند تأثیرات روحی و جسمی داشته باشد. برخی از عوارض مصرف حشیش عبارتند از:

 • تحریفات حسی
 • افزایش ضربان قلب و فشار خون بالا و خطر مشکلات قلبی عروقی (مانند حمله قلبی)
 • حالت تهوع، استفراغ و گرفتگی معده
 • از دست دادن قابل توجه هماهنگی حرکتی
 • تغییرات در تنفس
 • خواب آلودگی شدید
 • افزایش اشتها و افزایش وزن
 • افزایش پتانسیل درگیر شدن در حوادث به دلیل از دست دادن هماهنگی و تصمیم گیری ضعیف
 • افسردگی
 • اضطراب، حملات پانیک، سردرگمی، و احساس از دست دادن کنترل
 • ناتوانی در تصمیم گیری صحیح

3-اثرات دراز مدت سوء استفاده از حشیش

افرادی که به طور مزمن از حشیش یا سایر محصولات شاهدانه استفاده یا سوء استفاده می کنند، ممکن است مشکلات زیر را داشته باشند:

 • کاهش مقاومت در برابر بیماری های رایج مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و برونشیت
 • مسائل مربوط به رشد نوجوانان
 • ساختار غیر طبیعی سلولی و تقسیم سلولی
 • کاهش تولید تستوسترون و کاهش عملکرد جنسی
 • مشکلات تنفسی
 • مسائل عاطفی و روانی که شامل بی تفاوتی، بی انگیزگی، افسردگی و افزایش خطر ابتلا به روان پریشی است
 • تغییر در خلق و خو و شناخت
عوارض حشیش بر صورت

عوارض حشیش بر صورت

از باروری گرفته تا قدرت قلب، ریه‌ها و استخوان‌ها حشیش بر همه چیز تأثیر می‌گذارد. مصرف حشیش علاوه بر پیامدهای ناگواری که دربالا ذکر شد، پوست، دندان ها و مو را طوری تغییر می دهد که می تواند سال ها به ظاهر شما بیافزاید. مصرف حشیش از هر روشی باشد چه دود کردن، خوردن یا ... می تواند به سلامت پوست شما آسیب برساند و به مرور زمان صورت و ظاهر شما را دگرگون کند.

1-رنگ پریدگی

دود به طور کلی به بدن و پوست آسیب می رساند که در مورد دود شاهدانه نیز صادق است. اولاً هیدروکربن ها هم در حشیش و هم در دود سیگار وجود دارند. طی بررسی ها نشان داده شده است که تنفس هیدروکربن ها باعث پیری مصرف کنندگان حشیش در سطح ژنتیکی می شود. به این معنی که اثرات آن به سرعت قابل برگشت نخواهد بود و احتمالاً همه سلول ها تحت تأثیر قرار خواهند گرفت. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عوارض گل یا ماری جوانا کلیک کنید.

کشیدن حشیش، پیری قلب و عروق خونی را تسریع می‌کند که با کاهش تعداد مواد مغذی وارد شده به سلول‌های پوست از طریق خون بر سلامت پوست تأثیر می‌گذارد. قرار گرفتن در معرض دود حشیش ممکن است بیشتر از دود تنباکو به رگ‌های خونی آسیب برساند و علاوه بر مشکلات قلبی و امکان حمله قلبی، به پوست آسیب می رساند و باعث پژمردگی و رنگ پریدگی صورت می شود.

2-عوارض حشیش بر صورت |افزایش چربی پوست

آکنه زمانی ایجاد می شود که فولیکول های مو روی پوست با سلول های مرده و چربی پوست مسدود شود. در حالی که بیشتر در نوجوانانی که دوران بلوغ را می گذرانند شایع است، می تواند هر فردی را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد. حتی اگر مصرف حشیش لزوماً تولید چربی روی پوست را افزایش نمی دهد، این شانس را دارد که عوامل مؤثری را که می توانند شیوع آکنه را بدتر کنند، تغییر دهد. استفاده از حشیش ممکن است باعث آکنه شود زیرا حشیش می تواند سطوح هورمونی را تغییر دهد، اشتها را افزایش داده و باعث استرس اضافی شود. برای دریافت مشاوره کنترل استرس و اضطراب کلیک کنید.

3-تغییرات هورمونی و آکنه

مصرف حشیش باعث افزایش سطح تستوسترون در فرد می شود که به نوبه خود می تواند تولید آکنه را افزایش دهد. حشیش و به طور خاص THC، بر بخش هیپوتالاموس مغز که مسئول اتصال سیستم عصبی به سیستم غدد درون ریز است تأثیر می گذارد. سیستم غدد درون ریز مسئول سطوح هورمونی بدن است. بنابراین وقتی احساس بد خلقی می کنید، می توانید سیستم غدد درون ریز خود را مقصر بدانید. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

وجود این رابطه به دلیل همین حشیش است که بر خلق و خو و سطح درد شما تأثیر می گذارد. هنگامی که تغییراتی در سطوح هورمونی ایجاد می شود، غدد چربی می توانند بزرگ شده و شروع به تولید سبوم بیشتری کنند. هنگامی که سبوم بیش از حد تولید می شود، می تواند در فولیکول های مو به دام بیفتد و سپس باعث ایجاد برآمدگی های آزاردهنده و قرمز رنگی می شود که ما آن را آکنه می نامیم.

 

ترک حشیش

در حال حاضر نشانه های مصرف حشیش و اثرات فوری آن می تواند به شما در درک عواقب سوء مصرف دارو کمک کند. اگر یکی از عزیزان چندین مورد از این ویژگی ها را نشان می دهد در مورد خطرات حشیش با او گفتگو کنید. اگر این هشدارها فرد را متقاعد به ترک سیگار نکند ممکن است نیاز باشد مداخله حرفه ای انجام شود. درمان اعتیاد به مواد مخدر نظیر حشیش می تواند به افراد در غلبه بر اختلال مصرف مواد کمک کند. برنامه های درمانی برای رفع نیازهای خاص مشتری تهیه می شود.

بسیاری از مردم با مراجعه به یک مرکز توانبخشی بر مشکلات خود در مورد سوء مصرف حشیش غلبه کرده اند. درمان های رفتاری برای مدیریت اختلال مصرف حشیش نویدبخش بوده است. این درمان ها شامل درمان شناختی رفتاری، مدیریت احتمالی و درمان تقویت انگیزه است. بنزودیازپین هایی مانند والیوم را می توان برای درمان بیش از حد حشیش استفاده کرد. مصرف حشیش ارتباط نزدیکی با بیماری های روانی مانند افسردگی یا اختلال استرس پس از سانحه دارد. اگر فردی دارای اختلالات همزمان باشد، هم اعتیاد و هم بیماری روانی باید درمان شوند تا بهبودی کامل حاصل شود.اگر فکر می کنید که عزیز شما ممکن است از حشیش سوء استفاده کند با مشاور تماس بگیرید.

1-تغذیه مناسب

غذایی که می خورید می تواند به ظاهر پوست شما کمک کند یا به آن آسیب برساند. ویتامین A و ویتامین C برای سلامت پوست بسیار مهم هستند، زیرا از پوست در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند و در عین حال از رشد کلاژن حمایت می‌کنند. متأسفانه، اکثر سیگاری‌ها کمبود هر دو ویتامین را دارند، زیرا سیگار کشیدن می‌تواند توانایی بدن برای جذب این دو ویتامین را کاهش دهد. سعی کنید رژیم غذایی خود را با خوردن غذاهای سرشار از هر دو ویتامین مانند بروکلی، پرتقال و سبزیجات برگ سبز تغییر دهید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تغذیه سالم کلیک کنید.

راه دیگر برای اطمینان از اینکه پوست شما ویتامین های سالم کافی دارد، مصرف مکمل های روزانه است. ویتامین‌های A و C بسیار مهم هستند در حالی که ویتامین‌های K و D نیز می‌توانند برای سلامت پوست مفید باشند. به دنبال ویتامین شناخته شده روزانه با سطوح بالایی از هر یک از این ویتامین های ضروری باشید.

2-دهیدراته کردن بدن

بهترین راه برای انقباض خشکی یا تیرگی پوست ناشی از مصرف حشیش این است که مطمئن شوید بدن به خوبی هیدراته می‌شود. آبرسانی مناسب برای حفظ جوانی و شادابی پوست ضروری است. روی افزایش مصرف طولانی مدت آب خود تمرکز کنید. حداقل 8 لیوان در طول روز بنوشید و اگر فعالیت های بدنی انجام می دهید بیشتر بنوشید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ترک حشیش کلیک کنید.

3-استفاده از کرم ضد افتاب، پاکسازی و مرطوب کردن صورت

هر بار که زیر نور خورشید می روید، پوست شما در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار می گیرد. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه ماوراء بنفش می تواند منجر به آسیب پوست، علائم پیری و ایجاد سرطان پوست شود. با استفاده از کرم ضد آفتاب با فاکتور حفاظتی بالا (SPF) هر روز از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید. حفظ یک رژیم صحیح مراقبت از پوست روزانه یک راه عالی برای جوانسازی و ترمیم پوست است. دو مورد از بزرگ ترین ستون های هر روتین پوستی باید پاکسازی برای از بین بردن کثیفی ها و آلودگی های انباشته شده و مرطوب کننده باشد. لایه برداری منظم همچنین می تواند به پوست شما کمک کند تا سرزنده تر به نظر برسد زیرا پوست پیرتر برداشته می شود تا یک لایه جدید تازه در معرض دید قرار گیرد. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی در زمینه عوارض حشیش بر صورت کلیک کنید.

استفاده های پزشکی از حشیش برای صورت و سایر اعضا

سطح فزاینده ای از علاقه به تحقیقات در مورد استفاده موضعی از عصاره مبتنی بر شاهدانه به عنوان جایگزین ایمن تر و موثرتر برای استفاده از کورتیکواستروئیدهای موضعی در درمان برخی از درماتوزها وجود دارد. همراه با کشف گیرنده های کانابینوئید روی پوست، بیشتر به این نتیجه رسیده اند که حشیش پزشکی موضعی، دارای اثرات ضد التهابی، ضد خارش، ضد درد، ترمیم زخم و ضد تکثیر روی پوست است. مطالعات مبتنی بر کانابینول اظهار می دارد که یک ویژگی کلیدی در شیوه شناسی کانابیس ها باشد و ممکن است منجر به پیشرفتی شود که ابعاد متفاوتی را به نحوه درمان آسیب شناسی پوست برای مجموعه ای از بیماری های پوستی ارائه می دهد.

انسان ها در طول تاریخ ثبت شده، از محصولات شاهدانه به اشکال مختلف استفاده کرده اند. تا به امروز بیش از 500 جزء فعال بیولوژیکی در گیاهان جنس کانابیس شناسایی شده است که در میان آن ها بیش از 100 جزء به عنوان فیتوکانابینوئیدها (اگزوکانابینوئیدها) طبقه بندی شده اند.

تحقیقات در مورد استفاده پزشکی از ماری جوانا هنوز در مراحل اولیه است و چیزهای زیادی در مورد این گیاه و نحوه تعامل آن با بدن ناشناخته باقی مانده است. در حال حاضر FDA یک داروی ماری جوانا مبتنی بر گیاه (Epidiolex) را تأیید کرده است که حاوی کانابیدیول خالص شده (CBD) از گیاه ماری جوانا است. این دارو برای درمان تشنج های مرتبط با دو نوع نادر و شدید صرع (سندرم لنوکس-گاستوت و سندرم دراوت) و همچنین تشنج های مرتبط با کمپلکس توبروس اسکلروزیس، یک اختلال ژنتیکی نادر که باعث ایجاد تومورهای خوش خیم در بسیاری از قسمت های صرع می شود، تایید شده است.

سخن آخر

حشیش، علف، گل یا دوپ همگی از مشتقات مختلف ماری جوانا هستند که با استفاده و شیوه استحصال مختلف نام ها و اثرات متفاوتی پیدا می کنند و به گل‌ها، برگ‌ها، ساقه‌ها و دانه‌های خشک شده گیاه شاهدانه اشاره دارد. گیاه شاهدانه حاوی بیش از 100 ترکیب (یا کانابینوئید) است. بر خلاف باور عموم که استفاده از حشیش اعتیاد آور نیست در صورت استفاده بی رویه وابستگی های روانی زیاد همراه با عوارض شدید روحی به جا می گذارد. به لحاظ جسمی آسیب های ظاهری و پیری زود رس در پوست ایجاد می کند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*