ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

هفته هشتم بارداری | علائم و تغییرات جنین در هفته هشتم

در هفته هشتم بارداری جنین شروع به تغییرات اساسی می‌کند و تقریبا تمام بدن او به صورت ابتدایی شکل می‌گیرد. از طرف دیگر مادر نیز با تغییراتی همچون بزرگ شدن سینه‌ها، افزایش دور کمر و حالت تهوع مواجه می‌شود. ورزش و تغذیه سالم در این دوره بسیار حائز اهمیت است و به بهبود مسائلی همچون خستگی و حالت تهوع کمک می‌کند. در این دوره احتمال سقط جنین بسیار بالا می‌باشد و لازم است که ملاقات و مراقبت‌های پزشکی به صورت منظم انجام شود. مردان نیز می‌توانند با حمایت و مراقبت به همسر خود کمک کنند که این دوره را به بهترین نحو بگذراند. برای آشنایی با دستورات و مراقبت های مربوط به سه ماه اول بارداری کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

تغییرات جنین در هفته هشتم بارداری

کودک شما در 8 هفتگی یا به عبارتی در هفته هشتم بارداری، جنین نامیده می شود. پاها بلندتر می شوند. قسمت های مختلف پا هنوز به درستی از هم متمایز نشده اند. قبل از رشد زانو، مچ پا، ران و انگشتان پا کمی بلندتر خواهد بود. جنین هنوز داخل کیسه آمنیوتیک است و جفت به رشد خود ادامه می دهد و ساختارهایی را تشکیل می دهد که به چسبیدن جفت به دیواره رحم کمک می کند. در این مرحله، جنین هنوز از کیسه زرده تغذیه می کند.

در این هفته از بارداری، پلک‌ها تمام چشم را می‌پوشانند و انگشتان با وجود پرده میانی، در حال رشد و بزرگ شدن هستند. دست و پاها به قدری بزرگ می‌شوند که در جلوی بدن به  یکدیگر برخورد می‌کنند. مجاری تنفسی در حال شکل گیری هستند و اعصاب اولیه و ابتدایی مغزی و غدد جنسی نیز شکل گرفته‌اند. اما جنسیت جنین در این هفته قابل مشاهده نیست چرا که اندام‌های جنسی به قدر کافی رشد نکرده است. بدن از حالت خمیدگی در می‌آید و سر در حال برجستگی و گردن شدن است. در این هفته برخی از غضروف‌های بدن به استخوان تبدیل می‌شوند. در ماه دوم بارداری، جنین تقریبا به اندازه یک لوبیای کوچک و به طول 1.6 سانتی متر می‌باشد.

برای آگاهی بیشتر در زمینه دوران بارداری کلیک کنید.

 

تغییرات بدن مادر در هفته هشتم بارداری

در هفته هشتم، وزن مادر تغییر چندانی نخواهد کرد اما تغییراتی در بدن او ایجاد خواهد شد. در این هفته سینه‌ها به آرامی در حال رشد و بزرگ‌تر شدن هستند، دور کمر نیز کمی افزایش می‌یابد. همچنین به دلیل افزایش نیازهای کودک، حجم خون در بدن مادر افزایش می‌یابد و در نتیجه نیاز به آهن و ویتامین‌های مکمل افزایش پیدا می‌کند. در صورتی که مادر به طور مرتب ویتامین مصرف نکند دچار کم خونی خواهد شد.

1-حالت تهوع

حالت تهوع یک امر عادی در طول دوره بارداری می‌باشد اما می‌توانید با انجام برخی از راهکارها، آن را تا حد امکان کاهش دهید. برای مثال می‌توانید قبل از بیدار شدن یک چیز شیرین بخورید تا حالت تهوع شما کاهش پیدا کند. همچنین می‌توانید وعده‌های غذایی خود را در طول روز بیشتر کنید و از حجم مصرف در یک وعده غذایی بکاهید. به طور معمول، حالت تهوع پس از ماه سوم از بین خواهد رفت.

2-به وجود آمدن گودی کمر

در هفته هشتم بارداری، گودی کمر ایجاد می‌شود. سعی کنید در هنگام نشستن از بالشت‌های مخصوص گودی کمر استفاده کنید که اذیت نشوید. گذاشتن بالشت زیر زانو در هنگام خواب نیز به راحتی بدن کمک می‌کند. تا حد امکان کفش پاشنه بلند نپوشید چرا که باعث افزایش گودی کمر و اذیت شدن بدن می‌شود.

3-رشد سینه‌ها از علائم هفته هشتم بارداری

از ماه دوم بارداری، به تدریج سینه‌ها بزرگ‌تر و نوک آن حساس‌تر می‌شود. این اتفاق امری طبیعی است و به خاطر تغییرات هورمونی و آماده شدن بدن برای شیردادن می‌باشد.

4-درد و انقباض‌های شکمی

در دوره بارداری، رحم به تدریج بزرگ می‌شود و از ماه دوم بارداری دردها و انقباض‌هایی به دلیل بزرگ شدن رحم به وجود می‌آید. نگران نباشید چرا که انقباض در ناحیه شکم و پهلو طبیعی می‌باشد.

5-احساس خستگی

هورمون‌ها در دوره بارداری به شدت نوسان پیدا می‌کنند و احساس خستگی را در مادر به وجود می‌آورد. مثلا افزایش پروژسترون از عوامل بسیار تاثیرگذار در خستگی مادر می‌باشد. از طرف دیگر حالت تهوع در طول روز انرژی مادر را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و باعث کسل و بی حال شدن فرد می‌شود. برای اطلاعات بیشتر در زمینه بارداری کلیک کنید.

 

ورزش و تغذیه در هفته هشتم بارداری

ورزش به شما ذهنی متمرکز و با آرامش بیشتری هدیه می‌دهد. همچنین می‌توانید عضلات بدن خود را برای زایمان راحت‌تر آماده سازید. ورزش‌هایی همچون یوگا و پیاده روی مناسب با دوره بارداری می‌باشند. البته توصیه می‌شود که قبل از شروع ورزش با پزشک خود مشورت کنید.

میوه و سبزیجات تازه حاوی فیبر کمک زیادی به کاهش حالت تهوع در این دوران می‌کند. در صورتی که ویارهای عجیب و یا ویار نسبت به مواد نشاسته‌ای دارید با پزشک خود مشورت کنید چرا که ممکن است ناشی از کمبود ویتامین در بدن شما باشد. از مصرف گوشت‌های کامل نپخته پرهیز کنید زیرا احتمال بروز عفونت در بدن جنین را افزایش می‌دهد. مصرف غذاهای ناسالم همچون نوشابه، فست فود، غذاهای چرب و شیرین کننده‌های مصنوعی نیز در دوره بارداری توصیه نمی‌شود. مصرف مواد، الکل و برخی از داروها می‌تواند آسیب جدی به جنین برساند. در صورت مصرف هرگونه دارو به پزشک اطلاع دهید تا شرایط شما را مورد بررسی قرار دهد.

برای آشنایی بیشتر در زمینه ورزش در بارداری کلیک کنید.

مراقبت‌های مهم در هفته هشتم بارداری

در هفته هشتم تا دهم بارداری احتمال سقط جنین افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل معمولا در این هفته پزشک وضعیت مادر را به طور مرتب بررسی می‌کند همچنین در این هفته احتمال ابتلا به عفونت دستگاه ادراری نیز افزایش می‌یابد. در صورتی که علائم عفونت ادراری را احساس کردید حتما به پزشک اطلاع دهید. احساس خستگی و نوسانات خلقی نیز از دیگر اتفاقات دوره بارداری می‌باشد که نیاز به استراحت دارد. در صورت استفراغ و حالت تهوع بیش از حد، به پزشک مراجعه کنید. همچنین در دوره بارداری از حیوانات خانگی دوری کنید چراکه ممکن است باعث بروز بیماری در مادر و جنین شوند. درد و خونریزی را در این دوره جدی بگیرید و در صورت هرگونه احساس و اتفاق غیرطبیعی به پزشک مراجعه کنید.

برای شناخت بیشتر در زمینه خطرات دوران بارداری کلیک کنید.

محدودیت های غذایی بهداشتی در هفته هشتم بارداری

در هفته هشتم بارداری، رعایت یک رژیم غذایی متعادل و مغذی برای حمایت از رشد سالم جنین مهم است. اما برخی از محدودیت های غذایی که در این زمان باید در نظر گرفته شود نیز مهم است که عبارتند از:

1. گوشت خام یا نیم پز، غذاهای دریایی و تخم مرغ: این غذاها می توانند حامل باکتری های مضر مانند سالمونلا، لیستریا و توکسوپلاسما باشند که می توانند برای جنین در حال رشد خطر ایجاد کنند. از سلامت و انقضای آن ها مطمئن شوید.

2. محصولات لبنی غیر پاستوریزه: شیر خام و پنیرهای تهیه شده از شیر غیر پاستوریزه می توانند حاوی باکتری های مضر باشند، بنابراین بهتر است در دوران بارداری به لبنیات پاستوریزه روی بیاورید.

3. ماهی با جیوه بالا: انواع خاصی از ماهی ها مانند اره ماهی، کوسه، شاه ماهی خال مخالی و کاشی ماهی حاوی سطوح بالایی از جیوه هستند که می تواند برای سیستم عصبی در حال رشد کودک مضر باشد. بهتر است از این موارد اجتناب کنید و از گزینه های کم جیوه مانند ماهی آزاد، قزل آلا و میگو استفاده کنید.

4. الکل: مهم است که در دوران بارداری به طور کامل از الکل اجتناب کنید زیرا می تواند آسیب جدی به جنین در حال رشد وارد کند.

5. کافئین: در حالی که مقداری از مصرف کافئین به طور کلی در دوران بارداری بی خطر در نظر گرفته می شود، توصیه می شود مصرف آن را به 200 میلی گرم در روز محدود کنید که حدود یک فنجان 12 اونس قهوه است.

6. میوه ها و سبزیجات شسته نشده: شستشوی کامل میوه ها و سبزیجات برای از بین بردن باکتری ها یا آفت کش های احتمالی مهم است.

نکاتی برای پدران در هفته هشتم بارداری

 مصرف مواد مخدر، سیگار، قلیون و سایر مواد غیرمجاز دیگر بر جنین تاثیرات منفی می‌گذارد و توصیه می‌شود پدر نیز در این دوره از استفاده از این گونه مواد خودداری کند. درست است که شما ارتباط مستقیم با جنین ندارید اما مصرف شما می‌تواند بر روی مادر تاثیر بگذارد و یا باعث ایجاد انگیزه مصرف در او بشود.

اگر همسر شما قصد کنار گذاشتن الکل، کافئین یا مواد دارد به او کمک کنید و از او حمایت به عمل بیاورید. همچین به دلیل تغییرات هورمونی در دوره بارداری، زنان حساس و زودرنج می‌شوند. سعی کنید که از نظر عاطفی در کنار همسر خود حضور داشته باشید و او را حمایت کنید. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

 

سخن آخر

همیشه بهتر است برای توصیه های مراقبتی شخصی در دوران بارداری با یک متخصص مشورت کنید و از دریافت پیشنهادات متنوع و متفاوت دیگران اجتناب کنید. معمولا خالی از شواهد علمی تایید شده هستند. علاوه بر مراقبت جسمی به سلامت روان خود از طریق آموختن شیوه های خود مراقبتی روانی اهمیت بدهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*