ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

عشق واقعی چگونه است | عناصر عشق و راه های تشخیص عشق واقعی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با عشق واقعی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


چگونه می‌توان عشق واقعی را تشخیص داد؟ عشق، یکی از پیچیده‌ترین احساسات آدمی است که تمام اعضای جسمانی و روانی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. عشق تنها راهی است که فرد می‌تواند هم با دنیا متحد شود و هم خود و فردیت خود را حفظ کند. در این مطلب دو نگاه کلی درباره عشق را بیان می‌کنیم. یکی دیدگاه عناصر عشق سه گانه استرنبرگ و دیگری عشق حقیقی از نظر بودا. بسیاری از افراد نگاه اشتباهی به عشق دارند، یعنی فکر می‌کنند عاشق هستند در صورتی که اینگونه نیست. بعد از خواندن این مطلب بهتر می‌توانید به نشانه‌های عشق مردان و نشانه‌های عشق زنان پی ببرید. این نکته اهمیت دارد که تشخیص دهید آیا واقعا عاشق هستید یا صرفا درگیر احساسات پیجیده عاطفی و شیمیایی یا حتی یک عشق یک طرفه شده‌اید. مشاوره روابط عاطفی میتواند در این زمینه شما را یاری کند.

تماس با مشاور

;

عناصر سه گانه عشق واقعی چیست؟

عناصر سه گانه عشق چیست

استرنبرگ، روانشناس مشهور، عشق را در سه بُعد اساسی تقسیم می‌کند و اعتقاد دارد رابطه‌ای که حتی یکی از این سه عنصر را نداشته باشد، عشق حقیقی و سالم نیست و باید درباره آن بیشتر فکر کرد. پیشنهاد می‌کنیم مقاله روانشناسی عشق را مطالعه کنید. مثلث عشق را در ادامه با هم می‌خوانید.

اینفوگرافیک عشق واقعی چگونه است

اینفوگرافیک عشق واقعی چگونه است

صمیمیت از عناصر عشق واقعی

صمیمیت جوهره عشق است، هیچ حسی بدون صمیمیت را نمی‌توان عشق نامید. شما ممکن است بسیاری از انسان‌ها را دوست داشته باشید، اما فکر نمی‌کنید عاشق آن‌ها هستید. صمیمیت میل به پیشرفت خود و دوست مورد نظرتان است. کسی در این بعد توانمند است که برای پیشرفت معشوق خود تلاش کند. رفاه را برای او بخواهد، با او صادق باشد، به او احترام بگذارد و بتواند به او تکیه کند و درباره تمام مسائل زندگی با او مشورت کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه عشق یک طرفه کلیک کنید.

شهوت و اشتیاق از عناصر عشق واقعی

عشقی کامل است که در آن دو طرف نسبت به هم انگیزش جنسی و جسمی داشته باشند. شما زمانی عاشق کسی هستید که تمام ویژگی‌های جسمانی او را بپذیرید و دوست داشته باشید. اگر چاق است یا لاغر، موهایش فرفری است یا لخت، اندامش معمولی است یا ورزیده برای کسی که عاشق است تفاوتی نمی‌کند. کسی که می‌گوید "من عاشق فردی هستم ولی حاضر نیستم نسبت به او میل جنسی داشته باشم"، بدانید عاشق نیست و صرفا یک صمیمیت را عشق تلقی کرده است. عشقی که جنبه شهوانی نداشته باشد، با عنوان عشق پوچ شناخته می‌شود. گاه علاقه‌ای که در نگاه اول اتفاق می‌افتد تنها نوعی اشتیاق و کشش جنسی هستند که با عشق اشتباه گرفته می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه عشق در یک نگاه کلیک کنید.

تعهد از عناصر عشق واقعی

یکی دیگر از جنبه‌های مهم عشق، تعهد است. تعهد به احساس و به فردی که دوستش دارید، یعنی می‌خواهید بقیه زندگی خود را کنار او بگذرانید، از او و سلامتی جسمی و روانی او محافظت کرده و مراقب خود و رابطه خود باشید. مواظبت از عشق در مقابل آسیب‌های بیرونی چیزی است که به عنوان تعهد شناخته می‌شود. ممکن است شما زمانی حس کنید که فردی زیباتر یا مناسب‌تر از معشوق خود پیدا کرده‌اید و این مسئله تعهد شما را نشانه گرفته است. اگر چیزی وجود دارد که باعث شود شما روزی از هم جدا شوید، نشان می‌دهد که شما متعهد و در نهایت عاشق نیستید.

همانطور که گفتیم عشق، آن نیست که نتوانید بدون معشوقه زندگی کنید، بلکه آن است که فقط او را بخواهید و همیشه به این حرف خود پایبند باشید. زمانی که تعهد در رابطه وجود نداشته‌باشد احتمال بروز جدایی و شکست عشقی بسیار بالا می‌رود.

عشق سالم و واقعی چیست؟

عشق سالم چیست

عشق ایده آل، عشقی است که تمام عناصر عشق را به میزان متعادل داشته باشد. خیلی شنیده‌اید که عشق یعنی دو نفر نتوانند بدون هم زندگی کنند. اما باید بدانید عشق سالم آن است که دو نفر، در عین یکی بودن با هم، فردیت خود را حفظ کرده و بتوانند دور از هم نیز به شکل سالم زندگی کرده و برای بودن مجدد کنار هم، انتظار کشیده و تلاش کنند. اگر دونفر برای رسیدن و داشتن هم، تمام زندگی و آینده خود را وقف کنند و برای فردیت خود ارزشی قائل نباشند، این چیزی جز یک عشق پوچ و بی فایده نیست.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله 7 راز عشق را مطالعه کنید.

چگونه بفهمیم عاشق واقعی هستیم؟

بسیاری از افراد نشانه‌های عشق مردان و نشانه‌های عشق زنان را می‌دانند، عشق حقیقی زن و مرد برای آن‌ها محدودیت و عذاب به همراه ندارد. عشق یعنی دوست داشتن عاشقانه یک فرد معمولی، یکی مثل خودتان. تفکر بودایی برای عشق حقیقی 4 عنصر بیان می‌کند که اگر وجود داشته باشد، عشق شما واقعی است. برای کسب اطلاعات در زمینه نشانه‌های عشق مردان و نشانه‌های عشق زنان کلیک کنید.

شادی و محبت (maitri)

اگر شما مدام در حال گریه کردن برای کسی هستید، عاشق او نیستید. عشق واقعی باید شادی ایجاد کند نه درد و عذاب. هنگامی که با هم مهربان هستید، هر دو احساس رضایت، درک متقابل و خوشحالی خواهید داشت. درک نیازها، خواسته‌ها، ترس‌ها و مشکلات فرد مقابل باعث می‌شود عشق شما عاقلانه و معنی دار باشد. برای آگاهی بیشتر در این زمینه مقاله عاشق شدن را مطالعه فرمایید.

شفقت و دلسوزی (karuna) از نشانه‌های عشق واقعی

این عنصر، یعنی شما تمایل و توانایی درد و رنج طرف مقابل را داشته باشید. شما باید رنج‌های او را درک کنید و فقط اینگونه می‌توانید به او در کاهش رنج‌هایش کمک کنید.

آزادی (upeksha)

داشتن آزادی زمانی که در رابطه با کسی هستید، نشانه بسیار محکم و مطمئنی از عشق واقعی است. باید بدانید عشق بردگی و اسارت نیست. این آزادی باعث می‌شود که هر دو طرف در رابطه خود حقیقی و اصیل باشند و در این صورت مطمئن می‌شود که معشوقه آنها، خود او را همانطور که هست دوست دارد. علاوه بر آن، وقتی عشق به این کیفیت می‌رسد، به این معنی است که شما آزاد هستید تا عقاید و ایده‌های خود را بدون احساس ترس یا ناراحتی با یکدیگر به اشتراک بگذارید، تفاوت‌ها و نظرات مخالف را بپذیرید و در کنار هم رشد کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نشانه های رابطه سالم کلیک کنید.

خوشبختی (mudita)

خوشبختی

این عنصر، تمام 3 عنصر قبلی را به هم متصل می‌کند. هنگامی که شما عاشق کسی هستید، او شما را با شادی حقیقی سرشار می‌کند. احساس رضایت و خوشحالی می‌کنید و هر روز در مقابل مشکلات قوی‌تر می‌شوید. باید بدانید که اگر احساس شما باعث ترس، اضطراب و پنهان کاری شود هرگز عشق نیست. 

تفاوت عشق بین زن و مرد در نحوه ابراز، شدت، نوع بیان و... می‌تواند ناشی از تفاوت‌های میان دوجنس باشد. با آگاهی از این تفاوت‌ها می‌توانید از بودن در کنار یکدیگر بیشتر لذت ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تفاوت عشق بین زن و مرد کلیک کنید.

چگونه به عشق واقعی دست پیدا کنیم؟

  • ابتدا خودتان را درست کنید. برای این که فرد مناسب خود را پیدا کنید و به عشق واقعی دست یابید لازم است قبل از این که وارد رابطه عاطفی شوید، اشتباهاتتان در روابط قبلی را پذیرفته و آن‌ها را اصلاح کنید. 
  • برای رسیدن به عشق واقعی لازم است مرزهای خود را مشخص کنید و به آن‌ها پایبند بمانید. برای مثال مشخص کنید آیا درصورت نداشتن صداقت، اعتیاد، نداشتن شغل، درخواست‌های ناپسند و... آیا در رابطه باقی خواهید ماند یا خیر. مقاله حد و مرز در رابطه در این باره توضیح بیشتری داده است.
  • برای داشتن رابطه‌ای سالم لازم است از جملات و کلمات سالم استفاده کنید و از توهین و تحقیر یکدیگر بپرهیزید.
  • به اهداف و علایق طرف مقابل خود احترام بگذارید. افرادی که عاشق واقعی هستند به برنامه‌ریزی‌ها و اهداف شریک خود احترام می‌گذارند و تمام تلاش خود را برای کمک به او به کار می‌گیرند. در صورتی که آینده‌ای مشترک با هم درنظر بگیرید به عشق واقعی دست یافته‌اید.
  • تنها در صورتی که می‌توانید به عشق واقعی و خالص برسید که مسئولیت کارهای خود در زندگی را بپذیرید و از بهانه‌تراشی و قربانی جلوه دادن خود در مقابل شریک زندگیتان بپرهیزید.
  • در رابطه عاشقانه سالم دلخوری‌ها، ناامیدی‌ها و مشکلات با همکاری یکدیگر رفع می‌شوند و به کسی صدمه وارد نمی‌شود. در صورتی که مدام در رابطه عاطفی خود دچار آسیب روحی می‌شوید بهتر است در مورد آن بیشتر فکر کنید.
  • در روابط عاطفی انتظارات خود را به تعادل برسانید. نباید مدام انتظار فداکاری از طرف مقابل داشته‌باشید. عشق واقعی بدون داشتن هیچ چشم داشتی حاصل می‌شود. برای کسب اطلاع درباره انتظارات غیر منطقی کلیک کنید.
  • عشق واقعی با وابسته شدن در تضاد است. زمانی که با شخصی وارد رابطه عاطفی می‌شوید سعی کنید زیاد به او وابسته نشوید و به زندگی مستقلانه‌ی خود ادامه دهید. وابستگی زیاد به شما و رابطه‌تان آسیب می‌زند.
    برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره ازدواج کلیک کنید.

سخن آخر

بسیاری از افراد در شناسایی عواطف خود دچار اشتباه می‌شوند و احساسات دیگر مانند وابستگی را با عشق اشتباه می‌گیرند. احساسات شما در مورد عشق، پیش از ازدواج توانایی انتخاب عاقلانه و تصمیم‌گیری درست را کاهش می‌دهد و احتمال بروز شکست در زندگی مشترک را افزایش. بنابراین بهتر است پیش از ازدواج حتما از مشاور روانشناس کمک بگیرید تا میزان تفاهم و وجود عناصر عشق را در خود و طرف مقابلتان بررسی کنید. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*