ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

از بین بردن اثر تریاک برای منفی کردن تست اعتیاد

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با از بین بردن اثر تریاک پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


از بین بردن اثر تریاک چگونه ممکن است؟ تریاک و دیگر مواد شبه افیونی دارای درد خماری و عوارض ترک جدی و شدیدی هستند. متخصصان و پزشکان حوزه اعتیاد برای کاهش درد خماری و عوارض جسمی و روانی دیگر ترک اعتیاد، از شیوه ها و روش های به خصوصی استفاده می کنند. این روش ها به افراد کمک می کند تا فرآیند ترک را با موفقیت سپری کنند. در اینجا به صورت مختصر شما را با این روش ها آشنا می کنیم. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه تماس با مشاور کلیک کنید.

تماس با مشاور

تریاک یا افیون

تریاک یا افیون(opium)، منبع اصلی و اولیه مورفین است. مورفین، اثر ضد درد دارد و باعث ایجاد سرخوشی می شود. مواد صنعتی ساخته شده از مورفین، هروئین، کراک، متادون، کدوئین، هیدروکودون و اکسی کودون و… هستند.

مواد افیونی شایع ترین مواد مصرفی در ایران به شمار می آید. جمعیت برآورد شده از میزان مصرف مواد افیونی متغیر است. کمترین برآورد آن را ½ میلیون تخمین زده است. پس از انقلاب اسلامی و با توجه به حرام بودن الکل و در دسترس بودن تریاک میزان ابتلا به این مواد به شدت بالاتر رفته است. قیمت آن نیز نسبت به مواد دیگر در ایران پایین تر است.

علت اعتیاد به تریاک

هنوز محققان علت و شیوه اعتیاد به مواد افیونی را کشف نکرده اند. مطالعات حیوانی نشان داده اند که مواد افیونی از طریق گیرنده های عصبی اندروفین و انکفالین باعث ایجاد سرخوشی و اثر ضد درد در بدن می شوند. اندروفین و انکفالین به صورت طبیعی در بدن تولید می شود و اثرات آن ها به مراتب بیشتر از مواد افیونی است. برای کسب اطلاعات در زمینه ترک اعتیاد کلیک کنید.

تریاک یک ماده مخدر و مواد محرک است که بر روی سیستم عصبی مرکزی اثر می گذارد. استفاده از تریاک می تواند به طور موقت بر روی روحیه و روانی فرد تاثیر بگذارد. میزان تاثیر آن بستگی به دوز استفاده شده، تاریخچه استفاده و حاشیه های فردی دارد.

تریاک به صورت موقت می تواند سبب تغییراتی در خلق و خوی شود و احساساتی به میزان متفاوت ترس، هیجان، آرامش یا بی قراری را ایجاد کند. همچنین، تریاک می تواند توانایی تمرکز و توجه را تحت تاثیر قرار داده و خلق و خوی روانی را تحت تاثیر قرار دهد.

به طور کلی، استفاده طولانی مدت و مصرف بیش از حد تریاک، باعث ایجاد مشکلات روانی و اعتیاد در فرد می شود. استفاده نادرست از تریاک می تواند منجر به اختلالات روانی، افزایش اضطراب و افسردگی، تغییرات در خواب، افزایش خشونت و روانی شدن کند. همچنین، مصرف طولانی مدت تریاک می تواند عوارض فیزیکی شدنی و روانی مختلفی را به همراه داشته باشد.

تاثیر تریاک بر بدن

شامل دو مرحله است. مواد افیونی ابتدا موجب آزادسازی دوپامین می شود و باعث رسیدن فرد به اوج لذت همراه با سرخوشی شدید است. در مرحله دوم ماده مصرف شده به گیرنده افیونی مغز یعنی اندروفین و انکفالین ها می چسبد و باعث ایجاد احساس آرامش و بی دردی و همچنین تضعیف حساسیت به محرک های محیطی در فرد می گردد.

تریاک یک ماده مخدر قوی و بسیار اعتیادآور است که بر خلاف تصور عمومی، استفاده از آن برای بدن و مغز بسیار مضر است. برخی از عوارض استفاده از تریاک بر بدن و مغز عبارت‌ند از:

1. سیستم عصبی: استفاده مداوم از تریاک می‌تواند باعث ایجاد اختلالات عصبی مانند اضطراب، افسردگی، افزایش خشم و خشونت، عصبانیت، خواب آلودگی، اختلالات شناختی و کاهش حافظه و تمرکز شود.

2. سیستم قلبی عروقی: تریاک از طریق افزایش ضربان قلب و فشار خون، می‌تواند منجر به بروز تشنج، آریتمی (اختلالات ریتم قلب)، برادیکاردی (سرعت ضربان قلب کاهش می‌یابد)، ایجاد حملات قلبی و نارسایی قلبی شود.

3. تنفسی: استفاده از تریاک می‌تواند باعث کاهش عمق تنفس و به تبع آن کمبود اکسیژن در بدن شود.

4. گوارشی: مصرف تریاک می‌تواند عوارضی مانند تهوع، استفراغ، کاهش شهوت غذایی، اسهال و اختلالات کبدی (از جمله زردی و تلف شدن سلول‌های کبدی) را به همراه داشته باشد.

5. اعتیاد: تریاک یک ماده بسیار اعتیادآور است و مصرف مکرر آن می‌تواند منجر به ایجاد وابستگی جسمانی و روانی شود. اعتیاد به تریاک می‌تواند به مشکلات عمده اجتماعی، مالی و خانوادگی منجر شود.

6. خطر اورژانسی: مصرف اضافه تریاک می‌تواند منجر به واکنش‌های قوی و حتی مرگبار شود. جامعه پزشکی این ماده را بسیار خطرناک و مضر برای استفاده قرار می‌دهد.


تریاک

اینفوگرافیک از بین بردن اثر تریاک
اینفوگرافیک از بین بردن اثر تریاک

راهکارهای از بین بردن اثر تریاک

حالا که آشنایی کلی با تریاک، مشخصات، علائم و علل آن به دست آوردیم بهتر است سراغ شیوه درمان آن برویم. هنگامی که شما اقدام به ترک این ماده می کنید، بدن و ذهن شما سختی زیادی را تحمل می کند. ما در اینجا راهکارهایی را بررسی می کنیم که در این امر به شما کمک کند.

1. مراجعه به کلینیک ترک اعتیاد | از بین بردن اثر تریاک

ترک تریاک و مواد افیونی دیگر باعث ایجاد بدن دارد و خماری زیادی می گردد. مصرف تریاک مشکلات جدی جسمی و روانی زیادی برای مصرف کننده ایجاد می کند. توصیه ما این است که برای کاهش درد جسمی و روانی ترک از متخصصین این زمینه کمک بگیرید. آن ها هم در ترک جسمانی و هم در زمینه مشکلات روانی به شما کمک خواهند کرد.

2. مصرف غذاهای سبک و مغذی| از بین بردن اثر تریاک

مشکلات گوارشی و یبوست یکی از عوارض مصرف طولانی مدت تریاک است. به همین دلیل افراد مصرف کننده دچار ناتوانی در هضم غذا هستند و نهایتا دچار بی اشتهایی می شوند. اگر برنامه غذایی این افراد دارای مواد مغذی اما سبک باشد به کاهش اثرات ترک کمک خواهد کرد. مواد مغذی و سبک کربوهیدرات ها، مواد آلی مانند اسید فولیک، اسید آمینه، ویتامین های گروه B و… را شامل می شود.

3. خواب آرام و کافی | از بین بردن اثر تریاک

یکی از مهم ترین اقداماتی که به فرآیند ترک و از بین بردن اثر تریاک کمک می کند خواب آرام و کافی است. در حین خواب انتقال دهنده های ضددرد فعال می شوند و به همین دلیل فرد نیازی به تریاک و مورفین پیدا نمی کند. برای ایجاد خواب آرام و کافی می توان از مواد غذایی مانند شیر، موز، تخمه آفتابگردان و موادی که حاوی ویتامین D هستند استفاده کرد. این مواد باعث ترشح سروتونین در بدن می گردند و خواب را افزایش می دهند.

4. دمنوش های مفید برای کاهش درد خماری تریاک

ترک تریاک باعث کاهش مورفین در بدن می گردد. کاهش مورفین و انتقال دهنده های ضددرد در بدن موجب ایجاد درد خماری می شود. این درد معمولا دو هفته تا یک ماه اول فرآیند ترک در بدن حضور دارد. برای کاهش آن می توان از دمنوش های گیاهی مفید از قبیل دمنوش گل بابونه، دم کرده زرشک، دمنوش گل شقایق، دمنوش گل مریم و… استفاده کرد.

5. دوش آب سرد برای کاهش درد خماری تریاک

شاید برایتان جالب باشد که ارتباط این دو با یکدیگر چگونه است. آب سرد قدرت آرامش بخش و سم زادیی زیادی دارد. وقتی بدن و سر خود را با آب سرد می شویید انتقال دهنده های ضددرد از قبیل انکفالین و اندورفین در مغز شما ترشح می شود. این انتقال دهنده ها را مورفین های دورن زاد نیز می گویند زیرا دقیقا اثراتی مشابه تریاک و مورفین دارند.

6. ماساژ درمانی برای کاهش درد خماری تریاک

ماساژ درمانی باعث کاهش ضربان قلب می شود و بدن شما را آرام می کند. آرامش بیش تر مساوی است با احساس درد کم تر. ماساژ درمانی همچنین با کاهش اضطراب و افسردگی در طول زندگی، موجب کاهش احتمال مصرف مواد می شود. برای کسب اطلاع از افسردگی بعد از ترک کلیک کنید.

تریاک

روش سنتی از بین بردن اثر تریاک

همه ما در فیلم ها دیده ایم که فرد معتاد را چند روز در خانه ای زندانی می کنند تا اثرات مواد مصرفی از بدن او خارج شود. این شیوه ترک امروز در بیش تر کمپ ها مورد استفاده قرار می گیرد و به آن ترک یابویی نیز گفته می شود. در این روش سنتی فرد درد و آزار بسیار زیادی را تحمل می کند و ممکن است نتواند تحمل کند و حتی جان خود را از دست بدهد.

 

از بین بردن اثر تریاک با کلونیدین

این روش برای درمان اعتیاد های خفیف کاربرد دارد. بعد از ترک تریاک و برای جلوگیری از خماری، داروی کلونیدین توسط پزشک تجویز می گردد. این روش از نظر سختی و آزاردهندگی دست کمی از روش سنتی ندارد. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه قرص کلونیدین کلیک کنید.

 

از بین بردن اثر تریاک با متادون و بوپرکسین

در این روش از داروهای آگونیست یا مشابه تریاک مثل متادون برای جایگزینی استفاده می گردد. دلیل جایگزینی این است که تریاک دوره نشئگی خیلی کوتاه تری از مواد جایگزین دارد. تریاک بعد از 4 ساعت اثر خود را از دست می دهد در حالی که متادون تا 24 ساعت در بدن باقی می ماند. این موضوع یاعث می شود که دفعات مصرف در شبانه روز کاهش پیدا کند و اثرات مصرف آهسته شود.

کند شدن میزان تاثیرگذاری، دفعات کمتر مصرف در شبانه روز و عدم وجود مواد دود کردنی در روش های جایگزین به فرد کمک می کند زودتر ترک کند. این روش حتما باید تحت نظر پزشک متخصص انجام گیرد زیرا اعتیاد به مواد جایگزین بسیار خطرناک است. پزشک متخصص به مرور دوز دارو را کاهش می دهد تا فرد بدون عوارض خماری و درد، اعتیاد خود را درمان کرده باشد.


 

اثر تریاک
 

از بین بردن اثر تریاک به وسیله روش سم زدایی

روش های سم زدایی برای دفع تریاک و مورفین از بدن به کار برده می شوند. مورفین و تریاک تا مدت ها بعد از مصرف اثرات خود را در بدن و سیستم های انتقال دهنده های عصبی برجای می گذارند. ماندگاری این دو ماده در بدن شباهت زیادی با یکدیگر دارند. مورفین پس از آخرین مصرف تا 8 ساعت در خون، کمتر از یک هفته در ادرار و نزدیک به 90 روز در تست مو قابل تشخیص است.

برای آنکه اثرات و ماندگاری این ماده در بدن کاهش پیدا کند کلینیک های ترک اعتیاد راهکارهایی را به وجود آورده اند. یکی از این راهکارهای سم زدایی است. در سم زدایی سعی بر این است تا اثرات و ماندگاری این ماده در بدن کاهش پیدا کند.

1-از بین بردن اثر تریاک به وسیله روش سم زدایی فوق سریع

در این روش تحت نظر متخصص بیهوشی، افراد را درحالت بیهوشی قرار می دهند. بیهوشی به صورت کامل صورت نمی گیرد بلکه دوز دارو را تا حدی تزریق می کنند که فرد به خواب عمیق فرو برود و نه بیهوشی کامل. بعد از این مرحله از طریق سرم داروهایی به بیمار تزریق می شود که خاصیت ضد مخدری دارند.

این داروها به گیرنده های مخدری از قبیل گیرنده های مورفین و انکفالین می چسبند و مخدرهایی که بر روی گیرنده ها نشسته را پاک می کنند. توجه داشته باشید که بیهوشی در این روش کاملا به صورت علمی و تحت نظر پزشک بیهوشی در اتاق ICU انجام می گیرد. در نهایت مصرف نالتروکسان حداقل به مدت سه ماه تجویز می شود.

2-شرایط استفاده از روش سم زدایی فوق سریع

روش سم زدایی فوق سریع فشار زیادی را به فرد وارد می کند که ممکن است همه افراد تحمل آن را نداشته باشند. به همین دلیل شرایط خاصی برای استفاده از این روش وجود دارد. به عنوان مثال اگر فرد مصرف و وابستگی خیلی زیادی به تریاک داشته باشد از این روش استفاده نمی شود. برای افراد بالاتر از 40 سال و افراد دیابتی از این روش استفاده نمی شود. به طور کلی برای افرادی که بیماری جدی دارند این روش توصیه نمی شود.

3-از بین اثر تریاک به وسیله روش سم زدایی سریع

تفاوت این دو روش فقط در تعداد روزهای بستری است. در روش فوق سریع بعد از بررسی اولیه فرد بیهوش می شود و بقیه مراحل ادامه پیدا می کند؛ اما در روش سم زدایی سریع قبل از انجام مراحل ذکرشده در بالا فرد بیمار به دلایل مختلفی از قبیل مصرف بیش از حد تریاک و یا اعتیاد شدید تا چند روز تحت مراقبت قرار می گیرد.

تریاک

4-از بین بردن اثر تریاک به وسیله روش سم زدایی تدریجی

در روش سم زدایی تدریجی، بیهوشی وجود ندارد و فرد به صورت تدریجی و در حالت بیداری مورد سم زدایی قرار می گیرد. در این روش افراد مشابه سم زدایی فوق سریع درد خماری را احساس نمی کنند و حتی تصور می کنند که هر روز به آن ها مورفین تزریق می شود. در این روش به مرور نالتروکسان به فرد تزریق می شود تا جایگزین تریاک گردد. برای کسب اطلاع از ترک مورفین کلیک کنید.

5-استفاده از نالتروکسان برای از بین بردن اثر تریاک

هنگامی که افراد معتاد به تریاک نالتروکسان مصرف می کنند، علاقه آن ها به تریاک کاهش پیدا می کند. نالتروکسان باعث توقف گیرنده های مخدری می شود و به همین دلیل افراد هیچ میلی به مصرف تریاک پیدا نمی کنند. نالتروکسان کارایی دیگری نیز دارد که در زیر به آن اشاره شده است.

زمانی که سم زدایی صورت می گیرد بدن فرد قادر به ترشح مورفین نخواهد بود و از بیرون نیز فرد تریاک یا مورفین مصرف نمی کند. در این شرایط فرد دچار سندرم ترک می شود و علائم خماری بروز می کند. نالتروکسان به فرد کمک می کند که زودتر گیرنده های مخدری و مواد افیون درون زاد شروع به ترشح کنند. پس نالتروکسان هم باعث توقف گیرنده های مخدری می شود و هم انعطاف آن ها را بیشتر میکند.

 

چگونه آزمایش اعتیاد را منفی کنم؟ | از بین بردن موقتی اثر تریاک

به هر دلیلی هم که تریاک مصرف کرده باشید ممکن است به دلایل متعددی از قبیل مصاحبه شغلی به سم زدایی نیاز باشد. در این قسمت سم زدایی های موقت و غیرقطعی برای منفی کردن تست اعتیاد را با هم مرور می کنیم.

  • آب: هر چقدر آب بیشتری مصرف کنید، سموم بدن بیشتر دفع می شود و احتمال منفی شدن جواب آزمایش بالاتر می رود.
  • سونا: این روش باعث افزایش دمای بدن و تعریق بیش تر و نهایتا دفع مواد سمی از بدن می گردد. این روش را حداقل باید چند روز انجام دهید تا روی نتیجه آزمایش اثرگذار باشد.
  • ویتامین B کمپلکس: این دارو رایج ترین روش برای منفی کردن تست اعتیاد است. اگر چند ساعت قبل از آزمایش از این ویتامین استفاده کنید تست اعتیاد شما به احتمال قریب به یقین منفی خواهد شد.
  • چای سرد: چای به صورت کلی میزان ادرار را افزایش می دهد. چای سرد باعث افزایش سوخت و ساز بدن و دفع سموم ناشی از مواد مخدر می شود. مقدار زیادی چای سرد بنوشید تا تست ادرار شما منفی شود.

     

سخن آخر

خیلی از افراد و خانواده ها فرآیند ترک و سم زدایی را در خانه انجام می دهند. در اکثر موارد این روش جوابگو نیست به این دلیل که فرآیند ترک اعتیاد بسیار پیچیده و دشوار است. اعضای خانواده هرقدر هم که افرادی مهربان و دلسوز باشند دانش کافی را برای کمک به فرد معتاد در اختیار ندارند. ترک اعتیاد و سم زدایی بهتر در کلینیک های ترک اعتیاد و زیر نظر پزشک و روانشناس صورت بگیرد. متخصصان حامی می توانند در این زمینه شما را یاری کنند. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه از بین بردن اثر تریاک می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*