ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

قرص اورژانسی زمان تخمک گذاری


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با قرص اورژانسی زمان تخمک گذاری پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


قرص اورژانسی زمان تخمک گذاری چه تأثیری دارد؟ قرص اورژانسی در دسته داروهای جلوگیری از بارداری قرار می گیرد. این قرص مورد استفاده افرادی قرار می گیرد که رابطه جنسی محافظت نشده داشته اند و یا روش هایی که به کار برده اند موفقیت آمیز نبوده؛ برای مثال ممکن است کاندوم پاره شده باشد. قرص اورژانسی همانطور که از اسمش پیداست برای مواقع ضروری به کار برده می شود و نمی توان به عنوان راهکار همیشگی از آن برای جلوگیری از بارداری استفاده کرد. این قرص زمان تخمک گذاری را در بدن زنان به تعویق می اندازد و به این طریق از بارداری پیشگیری می شود. برای آگاهی بیشتر در مورد قرص اورژانسی و عوارض کارکرد آن با ما همراه باشید. همچنین برای آگاهی بیشتر در این زمینه می توانید از طریق مشاوره جنسی اطلاعات تکمیلی را دریافت نمایید.

تماس با مشاور

 

چه زمانی باید از قرص های اورژانسی استفاده کرد؟

قرص اورژانسی یا قرص صبح روز بعد ، به عنوان یکی از روش های پیــشگیری از بارداری شناخته می شود که لازم است تنها در مواقع ضروری مورد استفاده قرار بگیرد. زمان هایی که رابطه جنسی شما محافظت شده نبوده و یا روش های پیشگیری که استفاده کردید جوابگو نبوده اند ، می توانید برای جلوگیری از باردار شدن از این قرص استفاده می کنید. مثل زمان هایی که کاندوم پاره می شود. این قرص فقط یک بار اثر می کند و در رابــطه جنسی بعدی باید همچنان از روش های پیشگیری استفاده شود.

قرص اورژانسی زمان تخمک گذاری

انواع قرص اورژانسی ضد بارداری

قرص اورژانسی سه نوع دارد که با نسخه پزشک و یا بدون آن از داروخانه ها قابل تهیه هستند. در بیشتر کشورها برای این که قرص های اورژانسی را با نسخه بخرید باید بیشتر از 17 سال سن داشته باشید. اغلب تعداد مصرف قــرص اورژانسی ضد بارداری یک الی دو عدد می باشد؛ این عدد به دوز و برند قرص بستگی دارد. برخی از قرص های ضد بارداری اورژانسی که حاوی هورمون هستند ، لوونورژسترول نام دارند و شامل مواردی همچون قرص بدون نسخه مای ‌وِی (My Way) ، پلن بی وان ‌استپ (Plan B One–step) ، قرص بدون نسخه پرونتزا (Preventeza)و قرص بدون نسخه (Take Action) می شود.

قرص های دیگری هم هستند که تحت عنوان قرص ضد بارداری مانع از تخمک گذاری می شوند اما نیاز است که هر بار بیشتر از یک عدد از آن ها را مصرف کنید. این قرص ها نسبت به آن هایی که حاوی هورمون لوونورژسترول هستند تأثیر گذاری کم تری دارند و از عوارض آن ها می توان به ایجاد حالت تهوع در فرد مصرف کننده اشاره کرد. مصرف برخی از قرص های ضد بارداری و ضد بارداری اورژانسی تنها با تجویز و نسخه پزشک قابل تهیه است بنابراین پیش از مصرف حتما با پزشک خود مشورت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص طریقه مصرف قرص اورژانسی دوتایی کلیک کنید.

قرص اورژانسی اولی ‌پیریستال

یکی دیگر از انواع قرص های ضد بارداری اورژانسی اولی ‌پیریستال نام دارد که به آن اِلا یا اِلاوان هم گفته می شود. برای تهیه این قرص ها نیاز به نسخه پزشک دارید و بدون نسخه به فروش نمی رسند. اولی ‌پریستال دارویی ضدهورمونی است و اثر آن به این صورت است که کار هورمون‌ های کلیدی برای مراحل لقاح و شکل گیری جنین را مختل می‌ کند. این قرص را فقط با نسخه می ‌توان خریداری کرد. لوونورژسترول برای جلوگیری از بارداری به کار می رود و می توان آن را بدون محدودیت سنی و در دست داشتن نسخه ، از داروخانه ها تهیه کرد. برای آشنایی  با قــرص اورژانسی لونژیل کلیک کنید.

نحوه مصرف قرص اورژانسی

کارکرد و نحوه مصرف قرص اورژانسی

در این بخش از مقاله قرص اورژانسی زمان تخمک گذاری به توضیح کارکرد و نحوه مصرف قرص اورژانسی پرداخته ایم. لوونورژسترول که قرص آن به نام لنووُل معروف است، به صورت موقتی از آزاد شدن تخمک ها جلوگیری می کند و مانع از فرآیند بـــارداری می شود. همچنین در حالتی دیگر از قرار گرفتن تخمک های بارور شده در رحم جلوگیری می کند. نحوه مصرف اغلب قرص های اورژانسی یکسان است و به این صورت است که بعد از برقراری رابطه جنسی محافظت نشده باید یک عدد با دوز مشخصی مصرف شود. اثر گذاری این دارو به زمان مصرف آن و مدت زمان فاصله از برقراری رابطه جنسی بستگی دارد. هر چه سریعتر قرص را مصرف کنید اثر گذاری آن در جلوگیری از بارداری بیشتر است. لازم است آن را در اولین فرصت و ظرف مدت 72 ساعت بعد از رابطه جنسی محافظت نشده مصرف کنید.

در این صورت احتمال جلوگیری از بارداری 90 درصد است. قرص الا یا الاوان را هم تا 120 ساعت بعد از رابطه جنسی محافظت نشده می توانید مصرف کنید. الا نیز باید یک عدد و در دوز مشخص مصرف شود. برای جلوگیری از بارداری به جز قرص های نام برده شده می توان از دستگاه IUDآی یو دی  هم استفاده کرد. این دستگاه مانع از جای گرفتن تخمک های بارور شده در رحم می شود و لازم است ظرف 3 الی 5 روز بعد از برقراری رابطه جنسی محافظت نشده در رحم قرار گیرد.
این روش به صورت مداوم از بارداری پیشگیری می کند. اوایل امکان دارد پــریود دردناک را تجربه کنید. گاه IUD عوارض و مشکلاتی را به همراه دارد که با مصرف مسکن و به مرور زمان برطرف می شوند.

انواع قرص اورژانسی

قرص های اورژانسی ضد بارداری زمان تخمک گذاری چگونه عمل می کنند؟

قرص های اورژانسی انواع گوناگونی دارند. اما عملکرد آن ها یکسان است. تنها اسامی شرکت های سازنده آن ها متفاوت است. بیشتر قرص ها اورژانسی هورمون لوونورژسترول را شامل می شوند که ورژن مصنوعی هورمون پروژسترون در بدن است. این هورمون با پخش شدن در بدن اجازه تخمک گذاری را از تخمدان ها می گیرد و همچنین مانع از لقاح اسپرم می شود. حتی در صورتی که تخمک ها بارور شوند هم نمی توانند باعث حامله شدن زن بشوند. چرا که هورمون نام برده شده امکان لانه گزینی و کاشت در رحم را از تخمک های بارور شده می گیرد.

به همین خاطر در صورتی که زمان تخمک گذاری باشد و یا بدن نزدیک به زمان تخمک گذاری باشد ، تأثیر قرص کاهش پیدا می کند. این قرص ها نباید به عنوان روش همیشگی مورد استفاده قرار گیرند و بهتر است در روابط بعدی از دیگر روش های جلوگیری استفاده کنید. نکته ای که وجود دارد این است که بر خلاف تصور برخی از افراد قرص های اورژانسی برای زن باردار تأثیر ندارد و باعث پایان یافتن بارداری نمی شود. برای کسب اطلاعات در زمینه علائم تخمک گذاری کلیک کنید.

قرص های اورژانسی ضد بارداری

عوارض قرص اورژانسی ضد بارداری

قرص های اورژانسی ضد بارداری عوارض طولانی مدت ندارند و به تدریج عوارض آن ها از بین می رود. اما توجه داشته باشید که این قرص ها برای استفاده کوتاه مدت هستند و نباید به عنوان روشی مداوم جهت جلوگیری از بارداری مورد استفاده قرار گیرند. برخی از عوارض جانبی این قرص شامل مواردی همچون حالت تهوع ، درد شکمی ، خستگی ، سر درد و… می شود. تغییر در نظم عادت ماهیانه و تاخیر در پریود و عقب و جلو افتادن آن یکی از رایج ترین عوارض قرص اورژانسی است. ممکن است دوره بعدی پریود شما به خاطر مصرف قرص اورژانسی دردناک تر باشد. ممکن است دو الی سه ساعت بعد از مصرق قرص اورژانسی دچار حالت تهوع شوید. در این صورت می توانید از قرص ضد تهوع قبل از مصرف قرص اورژانسی استفاده کنید.

در غیر این صورت اگر استفراغ کنید لازم است قرص دیگری مصرف کنید. در صورتی که عوارض جانبی بعد از چند روز بهبود پیدا نکرد باید به پزشک مراجعه کنید. همچنین در صورتی که احساس می کنید باردار شده اید ، عادت ماهیانه تان 7 روز به تأخیر افتاده و یا سبک تر و کوتاه تر از معمول است و در ناحیه شکم خود احساس درد می کنید حتما به پزشک مراجعه کرده و آزمایش بارداری انجام دهید. یکی از عوارض نادر مصرف قرص اورژانسی بارداری خارج از رحمی است که در آن تخمک بارور شده در خارج از رحم قرار می گیرد و وضعیت خطرناکی است که حتما باید به پزشک مراجعه کنید. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه بارداری خارج از رحم کلیک کنید.

عوارض قرص اورژانسی بر پریود

پیش از مصرف هر قرصی لازم است به اندازه کافی در مورد نحوه مصرف و عوارضی که ممکن است برای بدنتان به همراه داشته باشد آگاهی کسب کنید تا وضعیت سلامتی به خطر نیوفتد. بسیاری از خانم ها گزارش کرده اند که پس از مصرف قرص اورژانسی لکه بینی را تجربه کرده اند و خونریزی نامنظمی داشته اند. قرص های اورژانسی بر دوره بعدی عادت ماهیانه شما نیز تأثیر می گذارند. به طور طبیعی خانم ها در زمان معینی پریود می شوند و خود از قبل این زمان را می دانند؛ مصرف قرص اورژانسی باعث می شود پریود شما چند روز عقب بیوفتد و یا چند روز جلوتر شروع شود. در صورتی که بعد از گذشت 7 روز از زمان معین پریود خود دچار عادت ماهانه نشدید حتما به پزشک مراجعه کنید و تــست بارداری دهید.

 چرا که ممکن است قرص اورژانسی عمل نکرده باشد و حامله باشید. یکی دیگر از عوارض این قرص ها زیاد شدن یا کم شدن میزان خونریزی است که باعث می شود پریودی سبک و یا خیلی سنگین رخ دهد. به صورت کلی قرص ضد بارداری اورژانسی چرخه پریودی را به هم می زند و این اتفاق برای اغلب مصرف کنندگان می افتد. اما نگران نباشید در دوره های بعدی در صورتی که از روش هایی به جز قرص برای پیشگیری استفاده کرده باشید این مشکل حل می شود. اما با مصرف مداوم سیکل قاعــدگی به شدت نامنظم و غیر قابل پیش بینی می شوند.

راه هایی برای کاهش عوارض جانبی قرص اورژانسی

در این بخش از مقاله قرص اورژانسی زمان تخمک گذاری ، به بررسی راه های کاهش عوارض این قرص ها پرداخته ایم. اگر نسبت به عوارض قرص ها نگرانی دارید با پزشک متخصص مشورت کنید. پزشک ممکن است برای رفع عوارض جانبی راه هایی را به شما پیشنهاد دهد و یا قرص های دیگری را برای شما تجویز کند. مثلا اگر همیشه بعد از مصرف قرص دچار تهوع می شوید پزشک قرص ضد تهوع برای شما تجویز می کند که لازم است اول آن را مصرف کنید و یک ساعت بعد قرص اورژانسی را مصرف کنید. احساس سرگیجه اغلب با دراز کشیدن و بالا دادن پاها برطرف می شود و از استفراغ نیز جلوگیری می شود. اگر عوارض برای شما بسیار آزار دهنده هستند برای مصرف بعدی از پزشک مشورت بگیرید. برای آگاهی بیشتر در خصوص عــوارض قرص اورژانسی کلیک کنید.

عوارض قرص اورژانسی ضد بارداری

موارد منع مصرف قرص اورژانسی

در صورتی که بارداری اتفاق افتاده باشد دیگر مصرف لوونورژسترول فایده ای نخواهد داشت. همچنین خانم هایی که از قبل حامله شده اند و یا امکان می دهند باردار باشند نمی توانند از الا استفاده کنند. مصرف این قرص ها در این شرایط بر روی انسان اثرات نامعلومی دارد اما مطالعات انجام شده بر روی حیوانات نشان می دهند این قرص ها باعث به دنیا آمدن نوزاد مرده می شود. هر چند نمی توان به آن اتکا کرد.

افرادی که بیماری های مزمن دارند باید قبل از مصرف قرص اورژانسی با پزشک صحبت کنند و هر گونه بیماری و داروهای مصرفی را به او اطلاع دهند. زنانی که نسبت به مواد سازنده موجود در قرص های اورژانسی حساسیت یا بیماری آســم دارند مجاز به استفاده از آن ها نیستند. این قرص ها با برخی داروها تداخل دارند و باعث بروز مشکل می شوند. این داروها عبارتند از برخی از داروهای گیاهی ، داروهای سِل ، صرع و بیماری ایــدز ، داروهای کاهنده اسید معده مانند امپرازول (omeprazole)، آنتی بیوتیک های نه‌ چندان معروف (مثل ریفابوتین و ریفامپسین). مصرف همزمان قرص الا با داروهای نام برده شده تأثیر خود را از دست می دهد اما لوونل همچنان می تواند مؤثر باشد به شرطی که دوز آن افزایش یابد.

نکات مهم در مورد قرص لوونورژسترول

_ قرص لوونورژسترول به اندازه سایر روش های پیشگیری از بارداری مؤثر نیست و مصرف مداوم آن توصیه نمی شود.
_ قبل از استفاده از این قرص حتما از این که باردار نیستید اطمینان حاصل کنید.
_ امکان دارد لوونورژسترول بعد از استفاده از طریق شیر مادر وارد بدن نوزاد شود به همین دلیل توصیه می کنیم به دلیل عوارض مصــرف دارو در دوران شیردهی با احتیاط قرص اورژانسی مصرف کنید و حتما نظر پزشک را در این زمینه جویا شوید.
_ مطالعات انجام انجام شده نشان می دهد قرص لوونورژسترول در زنانی که اضافه وزن دارند به میزان کمتری اثر می کند.
_ در صورتی که پریود شما یک هفته به تأخیر بیوفتد ممکن است باردار باشید به همین دلیل لازم است آزمایش دهید.
_ در صورتی که سه تا پنج هفته بعد از مصرف قرص درد زیادی را در ناحیه شکم احساس کردید به پزشک مراجعه کنید چرا که ممکن است نشانه ای از سقــط جنین و یا بارداری خارج از رحم باشد.
_ افزایش دوز قرص های ضد بارداری باعث افزایش تأثیر گذاری آن ها در پیشگیری از بارداری نمی شود.
_ قرص های اضطراری برخلاف تصور برخی از افراد ، خطر ابتلا به سرطان را افزایش نمی دهند.
_ قرص لوونورژسترل را حتما در دمای اتاق بین ۱۵ تا ۳۰ درجه‌ ی سانتیگراد ، دور از گرما ، رطوبت و به دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.

عوارض جانبی قرص اورژانسی

قرص اورژانسی زمان تخمک گذاری| تداخلات دارویی

در این بخش از مقاله قرص اورژانسی زمان تخمک گذاری به بررسی تداخلات دارویی این قرص با داروهای دیگر پرداخته ایم. تداخلات دارویی باعث می شود نحوه عملکرد داروها تغییر کند و یا منجر به افزایش خطر عوارض جانبی می شود. آن دسته از داروها یا فرآورده های گیاهی که موجب افزایش تجزیه پروژستین‌ ها می شود ، به احتمال زیادی به کاهش غلظت پلاسمایی پروژستین‌ ها و اثر قرص‌ های حاوی پروژستین مثل لوونورژسترول منجر می شوند. این موضوع ممکن است باعث باردار شدن زن بشود. برخی از داروهایی که باعث کم شدن اثر قرص ‌های پروژستین می شوند و مصرف همزمان آن ها با قرص اورژانسی تداخل ایجاد می کند شامل موارد زیر است.

_ داروهای ضد تشنج (کاربامازپیــن ، باربیتــورات‌ها ، فلبامات ، توپیرامات ، فنی توئین).
_ داروهای درمان HIV
_ داکسی سایکلین
_ آموکسی سلین
_ آزیترومایسین
_ گریزوفولوین
ونــلافاکسین
_ لاموتریژین
دولوکستیــن
_ استامینوفن
_ ستیریزین
سیتالوپــرام
_ ایبوپروفن
_ لوراتادین
_ فلوکستیــن
_ ریفامپین
_ آمفتامین
_ آلبوترول
_ کافئین
دیازپــام

قرص اورژانسی زمان تخمک گذاری | سخن آخر

همانطور که پیش تر در مقاله قرص اورژانسی زمان تخمک گذاری گفتیم ، استفاده از این قرص ها به صورت روشی مداوم برای جلوگیری از بارداری توصیه نمی شود. چرا که عوارضی را برای فرد به دنبال دارند و فقط دو الی سه عدد از آن ها را می توانید در طول یک سال استفاده کنید. به همین دلیل توصیه می کنیم از سایر روش های جلوگیری از بارداری استفاده کنید. بسیاری از زوج ها برای استفاده از روش های جلوگیری با یکدیگر مشکل دارند و یا ممکن است برای باردار شدن مردد باشند؛ پیشنهاد می کنیم در این زمینه از راهنمایی های مشاوره جنسی به صورت حضوری یا مشاوره تلفنی بهره مند شوید. مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی با بهره مندی از مشاوران متخصص و با تجربه در این زمینه راهنمای شما خواهد بود. برای کسب اطلاعات در زمینه مــشاوره روانشناسی کلیک کنید.

سؤالات متداول

از کجا می توان قرص های اورژانسی را تهیه کرد ؟
قرص های اورژانسی ضد بارداری که به اختصار در علم پزشکی به آن ها ECPs گفته می شود را می توان از داروخانه ‌ها ، مطب پزشکان ، مرکز فوریت ‌های پزشکی بیمارستان‌ ها ، مراکز سلامت زنان و… تهیه کرد. البته همانطور که گفتیم لوونورژسترول را می توانید بدون نیاز به نسخه و تجویز پزشک از داروخانه ها خریداری کنید.
چه کسانی می ‌توانند از قرص اورژانسی استفاده کنند؟
بیشتر زنان می توانند پس از رابطه جنسی محافظت نشده از قرص های اورژانسی ضد بارداری استفاده کنند حتی آن هایی که در استفاده از برخی محصولات هورمونی مانند پَچ ‌های ضد بارداری یا سایر قرص های ضد بارداری موفق نبوده اند.
آیا می‌ توان از قرص اورژانسی قبل از رابطه ‌ی جنسی استفاده کرد؟ در صورتی می توانید از قرص های ضد بارداری اورژانسی استفاده کنید که رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشید و یا از تأثیر دیگر روش های جلوگیری از بارداری مطمئن نباشید. در مورد اثر بخشی قرص ضد بارداری قبل از رابطه جنسی از پزشک سؤال کنید و در مورد راه های مختلف پیشگیری اطلاعات بگیرید.
آیا قرص‌ ها از انتقال بیماری‌ های مقاربتی جلوگیری می کنند؟
خیر. قرص های اورژانسی از انتقال هیچ گونه بیماری مقاربتی مانند هرپس ، ایدز و… جلوگیری نمی کند و بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری های خطرناک ، رعایت بهداشت جنسی ، استفاده از کاندوم ، برقراری ارتباط جنسی با افراد سالم و پرهیز از برقراری رابطه با افراد مختلف است.
چند بار می ‌‌توان از قرص لوونورژسترول استفاده کرد؟
قرص های ضد بارداری اضطراری را می توان در هر زمان از چرخه قاعدگی استفاده کرد. اما در طول هر دوره قاعدگی فقط یک بار اجازه استفاده از آن را دارید. همچنین در طول سال نیز مجاز به استفاده دو الی سه قرص می باشید. چرا که مصرف زیاد آن عوارضی را به دنبال دارد.
آیا خونریزی واژینال پس از مصرف قرص اورژانسی طبیعی است؟
ممکن است پس از مصرف قرص اورژانسی دچار خونریزی خفیفی در ناحیه واژن شوید که در اغلب موارد بعد از سه روز برطرف می شود. در این مورد نگران نباشید اما در صورتی که خونریزی ادامه دار و شدید بود حتما برای تشخیص علت به پزشک مراجعه کنید تا از بروز مشکل جدی جلوگیری شود.


 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*